Рішення від 27.06.2025 по справі 924/369/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"27" червня 2025 р. Справа № 924/369/25

м.Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області в складі судді Шевчук О.І., за участі секретаря судового засідання Демчук М.С., розглянувши матеріали

за позовом Комунального підприємства "Комунальники", м. Хмельницький

до Хмельницької обласної організації "Організація ветеранiв України", м. Хмельницький

про стягнення 45 629,97 грн. заборгованості за договором оренди нерухомого майна

Представники сторін:

від позивача: Конєв Є.С. згідно довіреності №44 від 29.04.2025

від відповідача: Голуб М.П. згідно довіреності від 26.05.2025;

Хайнецький М.А. згідно довіреності від 26.05.2025

Відповідно до ст.240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення у справі

Процесуальні дії по справі, стислий виклад позицій сторін

До Господарського суду Хмельницької області 07.04.2025 надійшла позовна заява Комунального підприємства "Комунальники" (29009, м.Хмельницький, вул. Староміська, 2, ЄДРПОУ 03336387) до Хмельницької обласної організації Організації ветеранів України (29000, м. Хмельницький, вул. Свободи, 70, каб. 119, ЄДРПОУ 23563257) про стягнення 45 629,97 грн. заборгованості за договором оренди нерухомого майна №44б від 06.02.2018.

Ухвалою суду від 10.04.2025 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви.

17.04.2025 до господарського суду надійшла заява Комунального підприємства "Комунальники" про усунення недоліків разом із позовною заявою, викладеною в новій редакції.

Ухвалою суду від 18.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання та встановлено сторонам строки подання заяв по суті.

27.05.2025 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 24.06.2025.

Ухвалою суду від 24.06.2025 відмовлено у задоволенні клопотання Хмельницької обласної організації Організації ветеранів України про залучення до справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Хмельницької обласної ради та Хмельницької обласної військової адміністрації.

Позивач - Комунальне підприємство "Комунальники" (далі - КП "Комунальники", орендодавець, позивач) наполягає на задоволенні позовних вимог, в обґрунтування яких посилається на неналежне виконання Хмельницькою обласною організацією Організації ветеранів України укладеного між нею, як орендарем, та позивачем, як орендодавцем, умов договору оренди №44б нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області від 06.02.2018.

Позивач стверджує про невиконання Хмельницькою обласною організацією Організації ветеранів України своїх зобов'язань за договором щодо оплати позивачу відшкодування вартості комунальних послуг та експлуатаційних витрат за цим договором, внаслідок чого утворилась заборгованість, яка станом на І півріччя 2022 року склала 14 358,51 грн., станом на 31.10.2022 - 42 312,96 грн., станом на 30.09.2023 - 40 042 грн., станом на 31.01.2025 - 45 629,97 грн., що підтверджується підписаними сторонами актами звірки взаємних розрахунків.

30.11.2022 договір оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області №44б пролонговано на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634.

31.01.2025 договір оренди №44б від 06.02.2018 розірваний, а з орендаря підлягає стягненню заборгованість в сумі 45 629,97 грн.

В якості правових підстав позову посилається на ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526, 530, 610, 629 Цивільного кодексу України.

Відповідач - Хмельницька обласна організація Організації ветеранів України (далі - ХОО Організації ветеранів України, орендодавець, відповідач) заперечує проти позовних вимог та у поданому відзиві на позов вказує, що Організація ветеранів України є добровільною неприбутковою громадською організацією, що об'єднує ветеранів Другої Світової війни, інших локальних війн і військових конфліктів та бойових дій на території України і іноземних держав, антитерористичної організації (учасників бойових дій, інвалідів, учасників війни членів сімей загиблих), ветеранів праці, дітей війни, ветеранів військової служби тощо. ХОО Організація ветеранів України є неприбутковою організацією на яку поширюються вимоги Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

06.02.2018 між позивачем та ХОО Організації ветеранів України укладено договір оренди №44б, предметом якого було нежитлове приміщення по вул. Грушевського, 87 в м. Хмельницькому площею 49,4 м кв. з метою використання під службове приміщення. Орендодавцем виставлено рахунок відповідачу за орендну плату, експлуатаційні витрати по утриманню приміщення в сумі 45 629,97 грн.

Наголошує, що в силу положень ст.20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, Рада міністрів Автономної Республіки Крим у межах своєї компетенції надають ветеранським організаціям фінансову підтримку, кредити з коштів відповідних бюджетів, а також безплатно надають будинки, приміщення, обладнання та інше майно, необхідне для здійснення їх статутних завдань. Ветеранські організації звільняються від плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання (надання), телефоном у приміщеннях та будинках, які вони займають.

ХОО Організації ветеранів України неодноразово направлялись звернення до Хмельницької обласної ради, Хмельницької обласної військової адміністрації щодо надання фінансової підтримки для відшкодування орендодавцеві комунальних послуг, однак позитивних результатів такі звернення не дали.

У відповіді на відзив КП "Комунальники" звертає увагу, що позивач не є органом державної влади чи місцевого самоврядування, а перебуває у комунальній власності та є об'єктам спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, підзвітним та підконтрольним Хмельницькій обласній раді, відтак звільнення від сплати комунальних послуг не входить до його компетенції.

За умовами договору оренди №44б від 06.02.2018 комунальні послуги відшкодовуються орендарем згідно рахунків орендодавця, позаяк орендодавець не є постачальником комунальних послуг. Відтак орендодавець має здійснити відшкодування (компенсацію) усіх елементів витрат, пов'язаних з послугами з надання майна в оренду, у тому числі й складових, як вартість комунальних та експлуатаційних послуг.

Звертає увагу, що у позивача та в матеріалах справи відсутні документи, що передбачають звільнення від плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання (надання) ХОО Організації ветеранів України.

У письмових поясненнях позивачем викладено відомості щодо процедури нарахування комунальних та експлуатаційних послуг за договором оренди від 06.12.2018 №44б, а саме: послуг з постачання електроенергії, по технічному обслуговуванню протипожежного обладнання, поточного ремонту технічних засобів сигналізації, прибирання приміщення, сторожування, водопостачання та водовідведення, вивозу та захоронення побутових відходів, а також про знаходження актів виконаних робіт (наданих послуг) та виставлених рахунків за договором у відповідача.

Представник позивача під час судового розгляду спору підтримав позовні вимоги, вважає їх підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами. Вказав, що рахунки за спожиті комунальні послуги та експлуатаційні витрати позивачем щомісяця виставлялись відповідачу в деталізованому вигляді. З 01.06.2022 відповідач був звільнений від послуг сторожування, які надавались самим комунальним підприємством.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили з підстав, викладених у відзиві на позов. Звернули увагу на неприбутковість відповідача та необхідність застосування до спірних правовідносин положень ст.20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Розглядом матеріалів справи встановлено таке.

Відповідно до п.1.4 Статуту Комунального підприємства "Комунальники", затвердженого розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від 21.12.2022 №243/2022 (далі - Статут підприємства) КП "Комунальники" перебуває у комунальній власності, є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області; під час основних завдань підзвітне і підконтрольне органу управління майном. Засновником КП "Комунальники" є Хмельницька обласна рада.

КП "Комунальники" за своїх правовим статусом є комунальним унітарним комерційним підприємством і діє на принципах повного господарського розрахунку та самофінансування в поєднанні з бюджетним фінансуванням згідно з вимогами чинного законодавства (п.1.8 Статуту підприємства).

Метою діяльності підприємства є реалізація ефективного використання, експлуатації, збереження проведення капітальних та поточних ремонтів приміщень, будинків і споруд спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, виконання інших робіт та надання послуг з метою отримання прибутку, забезпечення соціальних та економічних потреб трудового колективу підприємства та інтересів органу управління майном (п. 2.1 Статуту підприємства).

Майно підприємства перебуває у комунальній власності і є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, закріплюється за ним і належить підприємству на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, підприємство володіє, користується і розпоряджається визначеним майном з обмеженнями, визначеними у цьому статуті, правомочності розпорядження майном за згодою органу управління майном (п.5.2 Статуту підприємства).

Підприємство за погодженням з органом управління майном має право відчужувати, передавати закріплене за ним майно іншим підприємствам, установам, організаціям, фізичним особам, обмінювати, здавати його в оренду, надавати в тимчасове користування, надавати майно в заставу, а також списувати його з балансу у відповідності до чинного законодавства України (п.5.4 Статуту підприємства).

Відповідно до п.1.1 Статуту Організації ветеранів України (в новій редакції станом 2017 рік), затвердженого І з'їздом Організації ветеранів України 19.11.1991 з наступними змінами і доповненнями та конференцією Організації ветеранів України від 20.09.2017 (далі - Статут організації) Організація ветеранів України є всеукраїнською добровільною неприбутковою громадською організацією, що об'єднує ветеранів Другої Світової війни, інших локальних війн і військових конфліктів та бойових дій на території України і іноземних держав, антитерористичної організації (учасників бойових дій, інвалідів, учасників війни членів сімей загиблих), ветеранів праці, дітей війни, ветеранів військової служби, пенсіонерів, громадян похилого віку створеним для здійснення та захисту прав і свобод людини і громадянина, задоволення суспільних, зокрема, економічних, законних соціальних, творчих, вікових, культурних, освітніх та інших інтересів своїх членів та/або інших осіб, яка була зареєстрована 09.12.1991 свідоцтво 172.

Організації ветеранів України у своїй діяльності керується Загальною декларацією прав людини, Конституцією України, Цивільним кодексом України, Податковим кодексом України, Законом України "Про громадські об'єднання", Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, іншим чинним законодавством України та цим Статутом (п.1.4 Статуту організації).

Організація є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку (п.1.5 Статуту організації).

Організація, її відокремлені підрозділи - організації ветеранів Автономної Республіки Крим, всіх областей України, міст Києва і Севастополя, районів області і міст обласного значення, територіальних громад, первинні ветеранські організації - міські, районів у містах, селищні, сільські, організації ветеранів підприємств, організацій, установ та за місцем проживання, які мають статус юридичної особи згідно законодавства України, здійснюють свою діяльність на основі цього Статуту та можуть мати власні положення та основним положенням Статуту організації, а також мати у відповідних установах банків рахунки та інші реквізити, передбачені статусом юридичної особи (п.2.2 Статуту організації).

Для досягнення своєї мети та виконання статутних завдань організація має право представляти і захищати свої законні інтереси та своїх членів чи інших осіб у будь-яких органах державної виконавчої влади, в тому числі судах; отримувати державну фінансову підтримку з державного і місцевого бюджету; одержувати на умовах оренди або тимчасового безкоштовного користування будівлі, обладнання, транспортні засоби та інше майно, що необхідне для здійснення статутних завдань організації (п.п.3.2.2, 3.2.3, 3.2.19 Статуту організації).

Хмельницька обласна організація Організації ветеранів України (ідентифікаційний код 23563257) включена до Реєстру неприбуткових установ та організацій, що підтверджується рішенням Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому №1187 від 23.12.2017.

06.02.2018 між Комунальним підприємством "Комунальники", як орендодавцем, та Хмельницькою обласною організацією Організації ветеранів України, як орендарем, за погодженням Хмельницької обласної ради, укладено договір оренди №44б нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області (далі - Договір), відповідно до п.1.1 якого предметом договору є оренда нежитлового приміщення за адресою: м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87, яке використовується як службове приміщення.

Орендодавець надає, а орендар приймає в оренду нежитлове приміщення площею 38 м кв., додаткова площа (сходині кліті, коридори з туалетами) - 11,4 м кв. загальною площею 49,4 м кв. згідно з інвентарним планом будинку, розташоване за адресою: м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87 з метою використання його під службове приміщення (п.1.2 Договору).

Відповідно до п.1.3 Договору термін дії цього договору починається за згодою сторін з 01.01.2018 і закінчується 30.11.2020. Відповідно до ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України сторони домовились, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Орендодавець та орендар мають право продовжити термін дії договору за погодженням з Хмельницькою обласною радою (далі - орган управління майном).

Власником орендованого майна залишаються територіальні громади сіл, селищ, міст області, а орендар користується ним протягом терміну дії оренди, обумовленим цим договором (п.1.4 Договору).

Пунктами 2.1 - 2.4 Договору визначено, що орендна плата є платежем, який вносить орендар орендодавцеві незалежно від наслідків господарської діяльності. Орендна плата визначається відповідно до рішення обласної ради "Про впорядкування орендних відносин" від 20.12.2006 №21-5/2006р. Розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетним організаціям становить 1 грн. без ПДВ. Орендна плата за оренду нерухомого майна сплачується орендарем в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок орендодавця до 25 грудня кожного поточного року.

Пунктом 2.5 Договору визначено, що комунальні послуги (холодна вода, стоки, зливові стоки, вивіз сміття, знешкоджування відходів) відшкодовуються орендарем до кінця поточного місяця згідно рахунків орендодавця. Послуги постачання електроенергії відшкодовуються орендарем до кінця поточного місяця згідно рахунків орендодавця пропорційно орендованої площі з урахуванням коефіцієнту ПлЗаг / ПлКор, де Пл/Заг - загальна площа будівлі по технічному паспорту; ПлКор - корисна площа, безпосередньо зайнята орендарями (3209,8 м кв. / 2025,7 м кв. = 1,58).

Вартість інших послуг, необхідних для функціонування підприємства, не входять в орендну плату і сплачуються орендарем самостійно: прибирання орендованих приміщень та коридорів, в т.ч. додаткової площі, меблювання, оплата за установку, заміну і експлуатацію телефонів, факсів, та інших засобів зв'язку за офіційними міськими тарифами (п.2.7 Договору).

Експлуатаційні витрати по утриманню приміщення сплачуються окремо від орендної плати пропорційно займаної площі згідно рахунків орендодавця або самостійно укладених угод з відповідними організаціями (п.2.8 Договору).

Орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендодавцеві орендну плату, експлуатаційні витрати по утриманню приміщення та плату за послуги сторожування (п.4.1.2 Договору).

Орендодавець зобов'язується надавати рахунки та акти виконаних робіт за надані послуги до числа поточного місяця (п.5.1.2 Договору).

Договір оренди діє з 01.01.2018 по 30.11.2020 (п.7.1 Договору).

Згідно п.7.9 Договору до договору оренди додаються акт прийому-передачі майна, що здається в оренду, узгоджена вартість експлуатаційних витрат, що відшкодовуються орендарем, договір страхування об'єкта оренди.

Договір підписаний представниками орендаря, орендодавця та скріплений печатками, а також містить підпис начальника управління з питань спільної власності територіальних громад та економічного розвитку виконавчого апарату обласної ради.

Відповідно до акту прийому-передачі від 01.01.2018 орендодавець передав в оренду нежитлове приміщення загальною площею 49,4 м кв., що розташоване за адресою м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87, а орендар прийняв в оренду нежитлове приміщення загальною площею 49,4 м кв., а саме: нежитлове приміщення площею 38 м кв. (кабінети №112, 114) та додаткову площу (сходинкові кліті, коридори з туалетами) - 11,4 м кв.

12.11.2020 сторонами укладено Додаткову угоду №1 до Договору №44б від 06.02.2018, згідно якої сторони погодились продовжити термін дії договору оренди на 2 роки, у зв'язку з цим змінити п.1.3 Договору, виклавши його у новій редакції: "термін дії цього договору починається за згодою сторін з 01.01.2018 та закінчується 30.11.2022. Керуючись ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, сторони дійшли згоди, що умови договору розповсюджуються на правовідносини, які виникли між ними з 01.01.2018" та внести зміни до п.7.1 Договору, виклавши його в новій редакції: "договір оренди діє з 01.01.2018 по 30.11.2022"; умови договору, що не регулюються цією додатковою угодою, залишаються незмінними.

Додаткова угода №1 від 12.11.2020 підписана представниками сторін.

30.11.2022 договір оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області №44б пролонговано на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634.

Сторонами укладено Додаткову угоду №2 до Договору №44б від 06.02.2018, згідно якої сторони, керуючись п.123 постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 "Деякі питання оренди державного та комунального майна" внаслідок відмови орендаря від частини орендованого приміщення, погодили п.1.2 Договору викласти у новій редакції: "Орендодавець надає, а орендар приймає в оренду нежитлове приміщення площею 17,2 м кв., додаткова площа (сходині кліті, коридори з туалетами) - 5,16 м кв. загальною площею 22,36 м кв. згідно з інвентарним планом будинку, розташоване за адресою: м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87 з метою використання його під службове приміщення"; всі інші умови договору залишаються без змін.

Дана угода набуває чинності з 25.11.2024 (п.3 Додаткової угоди №2).

Додаткова угода №2 підписана представниками сторін та скріплена печатками.

Відповідно до акту приймання-передачі з оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області від 25.11.2024 орендар внаслідок відмови від частини орендованого приміщення повертає, а орендодавець приймає із користування нерухоме майно, що належить до комунальної власності: частину нежитлової будівлі на першому поверсі загальною площею 23,53 м кв. за адресою м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87, що перебуває на балансі орендодавця та належить до сфери управління спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області.

31.01.2025 сторонами укладено Додаткову угоду №3 до Договору №44б від 06.02.2018, згідно якої сторони домовились розірвати з 31.01.2025 договір №44б нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області від 06.02.2018.

Додаткова угода №3 від 31.01.2025 підписана представниками сторін та скріплена печатками.

Відповідно до акту повернення з оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 31.01.2025 внаслідок припинення договору оренди №44б нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області від 06.02.2018 з 31.01.2025 орендар передає, а орендодавець приймає із строкового платного користування нерухоме майно, що належить до комунальної власності: нежитлове приміщення на першому поверсі загальною площею 22,36 м кв. за адресою м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87, що перебуває на балансі орендодавця та належить до сфери управління Хмельницької обласної ради.

До акту додана анкета про стан майна і розрахунків за договором оренди, згідно якої, серед іншого, орендна плата, яка підлягає сплаті балансоутримувачу складає 1 грн. 30 коп., платежі по відшкодуванню витрат орендодавця на утримання майна та надання комунальних послуг орендарю складають 45 628,67 грн.

Анкета підписана директором КП "Комунальники" та ХОО Організації ветеранів України.

Позивачем надано до матеріалів справи акти звірки взаємних розрахунків, підписані головним бухгалтером КП "Комунальники" та головою ХОО Організації ветеранів України, а саме: за І півріччя 2021 року станом на 30.06.2022 заборгованість відповідача перед позивачем за договором №44б від 06.02.2018 склала 14 358,51 грн.; за січень-жовтень 2020 року станом на 31.10.2022 заборгованість відповідача перед позивачем за додатковою угодою №1 до договору №44б від 06.02.2018 склала 42 312,96 грн.; за 9 місяців 2023 року станом на 30.09.2023 заборгованість відповідача перед позивачем за додатковою угодою №1 до договору №44б від 06.02.2018 склала 40 042 грн.; за період січень 2024 року - січень 2025 року станом на 31.01.2025 заборгованість відповідача перед позивачем за додатковою угодою №1 до договору №44б від 06.02.2018 склала 45 629,97 грн.

Позивач 07.11.2022 за вих.№144 направляв на адресу відповідача претензію про стягнення заборгованості за договором оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, яка отримана відповідачем та залишена без реагування.

Відповідачем долучено до матеріалів справи свої звернення від 27.06.2022, 12.08.2024, 31.10.2024 до Хмельницької обласної військової адміністрації та Хмельницької обласної ради з проханнями вирішити питання щодо нарахованих до сплати експлуатаційних витрат по утриманню орендованого приміщення площею 49 м кв. по вул. Грушевського, 87, що перебуває у комунальній власності обласної ради; листи від 30.08.2022, від 20.02.2023, від 11.09.2024 Хмельницької обласної військової адміністрації про неможливість виділення коштів з обласного бюджету на вирішення порушеного відповідачем у зверненнях питання; лист Хмельницької обласної ради від 05.12.2022 до Хмельницької обласної військової адміністрації з проханням розглянути питання щодо надання допомоги у відшкодуванні експлуатаційних послуг ХОО Організації ветеранів України; відповідь директору КП "Комунальники" від 01.03.2023 на претензію про стягнення заборгованості з вказівкою на ст.20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; а також звернення від 27.02.2023, від 26.02.2024 до народного депутата Лабазюка С.П. та від 26.02.2024 до народного депутата Гереги О.В. з проханням розглянути питання щодо надання допомоги у відшкодуванні експлуатаційних послуг ХОО Організації ветеранів України, позаяк у 2021-2023 роках кошти на вказані цілі місцевими органами влади відповідачу не виділялись.

Інших доказів, які стосуються предмету спору, матеріали справи не містять.

Дослідивши обставини справи та оцінивши надані докази по суті спору, суд бере до уваги таке.

Згідно зі ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 4 ГПК України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Водночас зазначені норми не означають, що кожний позов, поданий до суду, має бути задоволений. Якщо позивач не довів порушення його права чи безпосереднього інтересу, в позові слід відмовити (близький за змістом правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.09.2021 у справі №761/45721/16-ц).

Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (правовий висновок Верховного Суду викладений у постановах від 19.09.2019 у справі № 924/831/17, від 28.11.2019 у справі № 910/8357/18, від 22.09.2022 у справі № 924/1146/21, від 06.10.2022 у справі № 922/2013/21, від 17.11.2022 у справі № 904/7841/21).

У справі, що розглядається, предметом позову є стягнення з відповідача на користь позивача 45 629,97 грн. заборгованості по оплаті комунальних та експлуатаційних послуг за договором оренди нерухомого майна №44б від 06.02.2018.

Як вбачається із матеріалів справи, 06.02.2018 між Комунальним підприємством "Комунальники", як орендодавцем, та Хмельницькою обласною організацією Організації ветеранів України, як орендарем, за погодженням Хмельницької обласної ради, укладено договір оренди №44б нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, відповідно до п.1.2 якого орендодавець надає, а орендар приймає в оренду нежитлове приміщення площею 38 м кв., додаткова площа (сходині кліті, коридори з туалетами) - 11,4 м кв. загальною площею 49,4 м кв. згідно з інвентарним планом будинку, розташоване за адресою: м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87 з метою використання його під службове приміщення.

Відповідно до ч.1, 6 ст.283 Господарського кодексу України (далі - ГК України) за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу (ч.1 ст.284 ГК України).

Відповідно до п.3 ч.1 ст.287 ГК України орендодавцями щодо державного та комунального майна є державні (комунальні) підприємства, установи та організації - щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 квадратних метрів на одне підприємство, установу, організацію, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, якщо інше не передбачено законом.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що об'єктом оренди за умовами договору №44б від 06.02.2018 є нежитлове приміщення загальною площею 49,4 м кв. (з 25.11.2024 - загальною площею 22,36 м кв.) за адресою: м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87, яке перебуває у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, а органом управління майном є Хмельницька обласна рада.

Згідно ч.1 ст.286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

За умовами п.2.3 Договору відповідачу встановлена орендна плата у розмірі 1 грн. без ПДВ на рік.

Також, Договором визначено обов'язок відповідача своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендодавцеві орендну плату, експлуатаційні витрати по утриманню приміщення та плату за послуги сторожування (п.4.1.2 Договору).

Так, комунальні послуги (холодна вода, стоки, зливові стоки, вивіз сміття, знешкоджування відходів) відшкодовуються орендарем до кінця поточного місяця згідно рахунків орендодавця. Послуги постачання електроенергії відшкодовуються орендарем до кінця поточного місяця згідно рахунків орендодавця пропорційно орендованої площі з урахуванням коефіцієнту 1,58 (п.2.5 Договору); вартість інших послуг, необхідних для функціонування підприємства, не входять в орендну плату і сплачуються орендарем самостійно: прибирання орендованих приміщень та коридорів, в т.ч. додаткової площі, меблювання, оплата за установку, заміну і експлуатацію телефонів, факсів, та інших засобів зв'язку за офіційними міськими тарифами (п.2.7 Договору); експлуатаційні витрати по утриманню приміщення сплачуються окремо від орендної плати пропорційно займаної площі згідно рахунків орендодавця або самостійно укладених угод з відповідними організаціями (п.2.8 Договору).

Спірні правовідносини між сторонами у даній справі виникли з підстав невиконання відповідачем як орендарем своїх договірних зобов'язань по відшкодуванню позивачеві комунальних та експлуатаційних послуг. Метою заявленого позову є спонукання відповідача до виконання передбаченого договором обов'язку.

Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (ч.1, 3 ст. 11 ЦК України).

Згідно з і ст. 5 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" комунальні послуги - це послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Суд враховує, що позивач як орендодавець є балансоутримувачем приміщення (будівлі), частину якого відповідачу надано в оренду, у зв'язку з чим, позивач забезпечує утримання будівлі, яка перебуває у нього на балансі, в належному стані і виступає замовником та споживачем комунальних послуг, пов'язаних з утриманням будівлі.

Відповідач є відокремленим підрозділом Організації ветеранів України, яка є всеукраїнською добровільною неприбутковою громадською організацією, що об'єднує ветеранів Другої Світової війни, інших локальних війн і військових конфліктів, а тому на неї поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Так, статтею 1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом, зокрема, надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.

Пунктом 5 ч.1 ст.19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання.

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, Рада міністрів Автономної Республіки Крим у межах своєї компетенції надають ветеранським організаціям фінансову підтримку, кредити з коштів відповідних бюджетів, а також безплатно надають будинки, приміщення, обладнання та інше майно, необхідне для здійснення їх статутних завдань. Ветеранські організації звільняються від плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання (надання), телефоном у приміщеннях та будинках, які вони займають.

Таким чином, відповідна норма надає пільги ветеранським організаціям, яким згідно з ч.1 ст.20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є громадські організації та інші об'єднання ветеранів війни, які в межах своїх повноважень сприяють розробленню рішень органами законодавчої і виконавчої влади, представляють і захищають законні інтереси своїх членів у державних органах і громадських організаціях, здійснюють інші повноваження, передбачені законодавством України про об'єднання громадян.

Суд зазначає, що даний закон є спеціальним у спірних правовідносинах, так як унормовує реалізацію обов'язку сплати комунальних послуг з боку ветеранів війни та організацій таких ветеранів.

Статтею 17 наведеного Закону визначено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Зважаючи на свій статус та напрямки діяльності, Хмельницька обласна організація Організації ветеранів України орендувала нежитлове приміщення згідно договору оренди №44б від 06.02.2018, за умовами якого орендна плата встановлена у розмірі 1 грн. на рік.

Водночас, зі змісту договору оренди №44б від 06.02.2018 не вбачається, що позивачем як балансоутримувачем приміщення за адресою: м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87 та Хмельницькою обласною радою як органом управління нерухомими майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області враховано спеціальний статус відповідача в частині розрахунків за комунальні послуги.

Твердження позивача про зобов'язання відповідача здійснити відшкодування (компенсацію) усіх елементів витрат, пов'язаних з послугами з надання майна в оренду, у тому числі й вартості комунальних та експлуатаційних послуг, позаяк позивач не є органом державної влади чи місцевого самоврядування, а також постачальником комунальних послуг і звільнення від сплати комунальних послуг не входить до його компетенції, суд відхиляє з огляду на таке.

Державні соціальні гарантії, зокрема встановлені законами пільги, є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч.2 ст.19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії").

Положення ч.2 ст.20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є нормами прямої дії, тому вказані пільги, зокрема щодо звільнення від сплати комунальних послуг, не можуть бути звужені чи скасовані та повинні надаватися відповідачу в силу Закону незалежно від того, чи є організація ветеранів війни безпосереднім замовником і споживачем відповідних послуг, чи є балансоутримувач приміщення безпосереднім надавачем (постачальником) або споживачем таких послуг, чи прийнято або не прийнято органами державної влади, Хмельницькою обласною радою чи іншими органами місцевого самоврядування відповідні рішення, в т.ч. і про виділення коштів на відшкодування вартості комунальних послуг підприємствам, установам, організаціям як балансоутримувачам орендованого майна.

Крім того, суд звертає увагу, що позивачем до матеріалів справи не надано доказів надання рахунків та актів виконаних робіт за надані відповідачу послуги за спірний період згідно п.5.1.2 Договору, а також узгодженої вартості експлуатаційних витрат, що відшкодовуються орендарем як це передбачено п.7.9 Договору, що своєю чергою унеможливлює встановлення видів послуг, включених позивачем до витрат, стягнення яких є предметом спору у даній справі, та чи враховано спеціальний статус відповідача при здійсненні нарахувань за комунальні послуги.

Надані позивачем пояснення щодо методики нарахування комунальних та експлуатаційних послуг відповідачу за договором оренди від 06.02.2018 №44б, а саме: послуг з постачання електроенергії, по технічному обслуговуванню протипожежного обладнання, поточного ремонту технічних засобів сигналізації, прибирання приміщення, сторожування, водопостачання та водовідведення, вивозу та захоронення побутових відходів, а також акти звірки взаємних розрахунків, підписані головним бухгалтером КП "Комунальники" та головою ХОО Організації ветеранів України, за І півріччя 2021 року станом на 30.06.2022, за січень-жовтень 2020 року станом на 31.10.2022, за 9 місяців 2023 року станом на 30.09.2023, за період січень 2024 року - січень 2025 року станом на 31.01.2025 не можуть слугувати безспірним підтвердженням факту надання позивачем відповідачу відповідних послуг та сум їх нарахувань, що підлягають відшкодуванню.

Відтак позивачем не доведено, що у межах даного спору порушуються його права саме відповідачем, оскільки від плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання (надання) у займаному приміщенні останній протягом спірного періоду звільнений згідно ч.2 ст.20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Доказів того, що заявлена до стягнення сума заборгованості розрахована за комунальні послуги, спожиті (надані) ХОО Організації ветеранів України понад середні норми їх споживання (надання) у спірний період, а також узгодженої вартості експлуатаційних витрат, що відшкодовуються орендарем згідно договору, позивачем суду не надано, а матеріали справи не містять.

Згідно із положеннями статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судом кожній стороні була надана розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.

За змістом частин 1-3 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

У викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2020 у справі №909/636/16).

Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд дійшов висновку про необґрунтованість позивачем порушення його прав Хмельницькою обласною організацією "Організації ветеранів України", а відтак і підстав для судового захисту таких прав шляхом стягнення з відповідача 45 629,97 грн. заборгованості за договором оренди нерухомого майна №44б від 06.02.2018.

Щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд зазначає таке.

Згідно ст.ст.123, 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору у зв'язку із відмовою в позові покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 73, 74, 86, 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення Господарського суду Хмельницької області подається до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено скорочене (лише вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 07.07.2025.

Суддя О.І. Шевчук