29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"07" липня 2025 р. Справа № 924/453/25
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., розглянувши матеріали справи
за позовом Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
до фізичної особи - підприємця Волосянка Петра Федоровича, с. Пирогівці, Хмельницького району, Хмельницької області
про стягнення 4709,26грн
Представники сторін в судове засідання не викликались
Процесуальні дії по справі.
Ухвалою від 05.05.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін).
Виклад позицій учасників справи, заяви, клопотання.
Хмельницька міська рада звернулась із позовом до суду про стягнення з фізичної особи - підприємця Волосянка Петра Федоровича безпідставно збережених коштів орендної плати. Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що Волосянко П.Ф. є власником приміщення майстерні, що знаходиться на земельній ділянці площею 1400 кв.м. по АДРЕСА_1 (кадастровий номер 6825086700:01:010:0268), що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Крім цього Волосянко П.Ф. зареєстрований як фізична особа - підприємець. Як встановлено в ухвалі Хмельницького міськрайонного суду від 01.04.2025 у справі 686/34196/24 його підприємницька діяльність здійснюється, в тому числі, і за адресою: Хмельницький район, с. Пирогівці, вул. Центральна, тобто, за місцем знаходження земельної ділянки. Повідомляє, що за період з 01.01.2024 до 31.12.2024 відповідач користувався зазначеною земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, плату за користування нею не здійснював, що підтверджується листом фінансового управління від 12.02.2025 № Л-29.03-22-25.
Рішенням Хмельницької міської ради від 25.07.2024 №12 на підставі відповідного клопотання від 13.04.2024 Волосянку Петру Федоровичу було передано в оренду земельну ділянку площею 1400 кв.м. по вул. Центральній, 15, в с. Пирогівці, Хмельницького району, кадастровий номер 6825086700:01:010:0268, для обслуговування приміщення майстерні терміном на 10 років. На виконання зазначеного рішення працівниками управління земельних ресурсів було виготовлено примірники проекту договору оренди земельної ділянки для підписання та один примірник передано відповідачу для ознайомлення. Проте, станом на сьогодні договір оренди відповідачем не підписаний. Позивач вказує, що розмір безпідставно збережених коштів, який відповідає орендній платі за користування відповідачем земельною ділянкою площею 1400 кв.м. по вул. Центральній, 15, в с. Пирогівці, Хмельницького району з кадастровим номером 6825086700:01:010:0268 у період з 01.01.2024 до 31.12.2024 становить 4709,26 грн. Даний розрахунок здійснено на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за 2024 рік наданого Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та з врахуванням сплачених відповідачем коштів у розмірі 2195 грн.
Відповідач у відзиві на позов проти позову заперечує з таких підстав: відсутня заборгованість із внесення плати за оренду земельної ділянки плати; подані позивачем дані щодо заборгованості з плати за землю є неналежним доказом; наявна накладка частини земельної ділянки Головного управління автомобільних доріг на земельну ділянку Волосянко П.Ф.; до позовної заяви не додано доказів проведення нормативно грошової оцінки земельної ділянки; відсутній детальний розрахунок заборгованості.
На підставі викладеного відповідач просить залишити позовну заяву без розгляду, а у разі продовження розгляду справи розглянути в порядку загального позовного провадження або з викликом сторін для подання ними пояснень. Також просить витребувати докази проведення нормативної оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:01:010:0268.
Судом відхиляється клопотання відповідача про залишення позову без розгляду та про витребування доказів проведення нормативної оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:01:010:0268, оскільки в позовних матеріалах наявний витяг №НВ-6800418612024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 24.06.2024 та розрахунок розміру орендної плати за землю за період з 01.01.2024 по 31.12.2024.
Щодо клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, судом береться до уваги таке.
Відповідно до ч.1,2 ст.247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи. У порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Поряд із цим, згідно із ч.5 ст.12 ГПК України для цілей цього Кодексу малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 4 ст.250 ГПК України визначено, якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Відповідно до ч.7 ст.250 ГПК України частини друга - шоста цієї статті не застосовуються, якщо відповідно до цього Кодексу справа підлягає розгляду тільки в порядку спрощеного провадження.
В даному випадку, суд дійшов висновку, що справа підлягає розгляду тільки в порядку спрощеного позовного провадження зважаючи на її малозначність, а тому залишає заяву відповідача про перехід до розгляду справи в порядку загального позовного провадження без задоволення.
Розглядом матеріалів справи встановлено таке.
Згідно витягу з ЄДРПОУ від 05.05.2025 Волосянко П.Ф. з 04.01.2024 по 27.01.2025 був зареєстрований як фізична особа - підприємець та займався підприємницькою діяльністю.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 27.05.2023 №419994794 Волосянко П.Ф. є власником приміщення майстерні, що знаходиться на земельній ділянці площею 1400 кв.м. по АДРЕСА_1 (кадастровий номер 6825086700:01:010:0268).
13.04.2025 Волосянко П.Ф. звернувся до Хмельницької міської ради із заявою про надання в оренду земельної ділянки площею 1400м.кв. (кадастровий номер 6825086700:01:010:0268), що розташована за адресою АДРЕСА_1 .
Рішенням Хмельницької міської ради від 25.07.2024 № 12 Волосянку Петру Федоровичу було передано в оренду земельну ділянку площею 1400 кв.м. по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6825086700:01:010:0268, для обслуговування приміщення майстерні терміном на 10 років.
Згідно листа фінансового управління Хмельницької міської ради від 12.02.2025 №Л-29.03-22-25 Волосянко П.Ф. орендну плату за землю за 2024 рік не сплачував.
Відповідно до Витягу №НВ-6800418612024 від 24.06.2024 нормативно грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6825086700:01:010:0268 становить 115071грн.
Хмельницькою міською радою проведено розрахунок розміру орендної плати Волосянко П.Ф. ( АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6825086700:01:010:0268) за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 в розмірі 4709,26грн.
03.12.2024 Волосянку П.Ф. Управлінням земельних ресурсів Хмельницької міської ради направлено лист про добровільне відшкодування збитків завданих користуванням земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, до якого додано копію акту щодо визначення та відшкодування розміру збитків від 29.10.2024 №4, витяг з рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.11.2024 №1813.
Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.02.2025 №18-22-0.502-487/281-25 відсутнє накладення земельних ділянок з кадастровими номерами 6825086700:01:005:0017 та 6825086700:01:010:0268.
Оскільки відповідач в добровільному порядку збитки не сплатив, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Норми права застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасникам справи та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Отже, законодавець розмежовує поняття "земельний податок" та "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" в залежності від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.
Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною першою статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Згідно із частиною першою статті 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до частин першої, третьої, четвертої, дев'ятої статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.
Статтею 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідків події.
Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Частиною другою статті 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
З наведених обставин колегією суддів встановлено, що спірні правовідносини стосуються здійснення права користування земельною ділянкою комунальної власності. На думку позивача, відповідач тривалий час користувався земельними ділянками без оформлення права користування, у зв'язку з чим заподіяно шкоду інтересам територіальної громади у вигляді не отриманих орендних платежів.
Вважає, що у випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості не отриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня поточного року, за певною формулою (пункт 289.2 статті 289 ПК України).
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.
Судом встановлено, що Волосянко П.Ф. є власником приміщення майстерні, розташованої на земельній ділянці з кадастровим номером 6825086700:01:010:0268 площею 1400кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Хмельницької міської ради від 25.07.2024 № 12 Волосянку Петру Федоровичу було передано в оренду земельну ділянку площею 1400 кв.м. по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6825086700:01:010:0268, для обслуговування приміщення майстерні терміном на 10 років. Однак на дату ухвалення рішення, договір оренди зазначеної земельної ділянки не укладено.
За період з 01.01.2024 по 31.12.2024 відповідач права на землю не оформив, користувався земельною ділянкою без правовстановлюючих документів для обслуговування приміщення, плату за користування даною земельною ділянкою не здійснював.
Згідно листа фінансового управління Хмельницької міської ради Волосянко П.Ф. за земельну ділянку по вул. Центральній, 15, в с. Пирогівці за 2024 рік орендну плату не сплачував.
Відтак, користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавило позивача права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, тому Волосянко П.Ф. як фактичний користувач земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:01:010:0268, по АДРЕСА_1 , який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї земельної ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі кошти позивачеві як власникові земельної ділянки.
Верховний Суд неодноразово викладав правову позицію, згідно з якою для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212- 1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави.
Як відомо, кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
Враховуючи, вище викладені обставини, суд вказує на те, що позов у цій справі спрямований на стягнення з власника об'єкта нерухомого майна коштів за фактичне користування земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розміщено і оцінивши вищезазначені докази, суд дійшов висновку про наявність законних підстав щодо стягнення із ОСОБА_1 на користь позивача коштів за фактичне користування земельною ділянкою за період з 01.01.2024 по 31.12.2024р..
Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини 2 статті 120 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, тобто існує принцип єдності та цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій він розташований.
Таким чином, право на земельну ділянку в набувача будинку, будівлі або споруди виникає з моменту набуття права на будинок, будівлю або споруду незалежно від будь-яких подальших дій набувача щодо оформлення права на земельну ділянку.
Водночас, реєстрація права власності на об'єкт нерухомості не тягне за собою безумовного переходу права власності на земельну ділянку під об'єктом нерухомості, а вимагає в цьому випадку окремого договірно-правового регулювання шляхом укладання відповідних цивільно-правових угод між власником земельної ділянки і власником споруди в установленому порядку, тобто договорів оренди.
Враховуючи наведене, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.
З матеріалів справи, вбачається, що відповідач правомірно володіє лише об'єктом нерухомого майна по зазначеній вище адресі проте, правовстановлюючих документів на земельну ділянку не отримувала, жодних прав щодо вказаної земельної ділянки не реєстрував.
Відтак, суд акцентує увагу на тому, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено.
Враховуючи вище викладене, суд вважає, що Волосянко П.Ф. як фактичний користувач земельної ділянки, без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Щодо заявленої суми безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку у сумі 4709,26грн, суд зазначає наступне.
Розрахунок вказаної суми здійснено шляхом застосування орендної ставки 6% до нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 24.06.2024 (115071грн) та з визначенням орендної плати в рік та в місяць з визначенням кількості місяців використання земельної ділянки. Також, позивач посилається на рішення Хмельницької міської ради № 64 від 29.08.2012, яким затверджено 6% - орендну ставку для розміщення, будівництва та обслуговування об'єктів іншого призначення.
Перевіривши поданий позивачем розрахунок, суд дійшов висновку, що вказаний розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки площею 1400 кв.м. за кадастровим номером 6825086700:01:010:0268 в розмірі 4709,26 грн., здійснено у відповідності до норм чинного законодавства.
Відтак, враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з Волосянко П.Ф. та користь Хмельницької міської ради безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку у сумі 4709,26 грн.
Доводи відповідача про відсутність нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відсутність розрахунку завданих збитків, накладення земельних ділянок матеріалами справи не підтверджено, а тому судом до уваги не приймаються.
Відповідно до ст.129 ГПК України витрати із сплати судового збору покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.
Керуючись ст.ст.2, 4, 5, 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 194, 232, 233, 236-238, 240-241, 247-252, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Волосянка Петра Федоровича ( АДРЕСА_1 , ідентиф.номер НОМЕР_1 ) на користь Хмельницької міської ради (вул. Героїв Маріуполя, 3, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 33332218) - 4709,26грн. (чотири тисячі сімсот дев'ять гривень 26коп.) безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Волосянка Петра Федоровича ( АДРЕСА_1 , ідентиф.номер НОМЕР_1 ) на користь Хмельницької міської ради (вул. Героїв Маріуполя, 3, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 33332218) - 3028грн. (три тисячі двадцять вісім гривень) витрат із сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення. Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України.
Суддя М.Є. Муха
Віддруковано 2 примірники: 1 - до справи, 2 - відповідачу з повідомленням про вручення (31343, Хмельницька область, Хмельницький р-н, село Пирогівці, вул. Центральна, буд. 31).
Позивачу направлено до Електронного кабінету в ЄСІТС.