79014,м.Львів, вул.Личаківська, 128
30.06.2025 Справа № 914/1315/25
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Трускавецького В. П., за участю секретаря судового засідання Шевчук О. О., розглянувши у відкритому попередньому засіданні матеріали
заяви: Головного управління ДПС у Львівській області, м. Львів,
про:грошові вимоги у розмірі 4?400?000,00 грн,
до боржника:Товариства з обмеженою відповідальністю «Колор Україна» (79026, м. Львів, вул. Куликівська, буд. 18б, кв. 52; ідентифікаційний код 36118700).
За участю:
від ОСОБА_1 :не з'явилась,
від ГУ ДПС у Львівській області:Підгайного О. І. - представника,
від ТзОВ «Колор Україна»:Вощепинець А. І. - адвокатки,
розпорядника майна:Опришка О. З.
Встановив.
1. На розгляді Господарського суду Львівської області перебуває справа № 914/1315/25 про банкрутство «Колор Україна».
2. Ухвалою суду від 08.05.2025, суд серед іншого постановив: відкрити провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Колор Україна»; визнати вимоги кредитора - ОСОБА_1 у розмірі 8 551 719,43 грн; ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів ТзОВ «Колор Україна»; ввести процедуру розпорядження майном ТзОВ «Колор Україна»; розпорядником майна боржника призначити арбітражного керуючого Опришка О. З.; оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Колор Україна»; попереднє засідання суду призначити на 25.06.2025 о 10:00 год.
3. Повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Колор Україна» оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України 08.05.2025.
4. 06 червня 2025 року суду Головним управлінням ДПС у Львівській області подано заяву про грошові вимоги до боржника у розмірі 4?400?000,00 грн. Ухвалою суду від 09.06.2025 така заява залишена без руху, встановлено кредитору строк на усунення недоліків.
5. Ухвалою суду від 10.06.2025 змінено дату та час попереднього засідання на 23.06.2025 об 11:00 год через неможливість проведення такого засідання 25.06.2025, що зумовлена перебуванням судді Трускавецького В. П. в період з 25.06.2025 до 27.06.2025 у відпустці.
6. 16 червня 2025 року ГУ ДПС у Львівській області подано заяву про усунення недоліків заяви про грошові вимоги до боржника (вх. № 16003/25). Ухвалою суду від 16.06.2025 заява ГУ ДПС у Львівській області прийнята до розгляду у попередньому засіданні, призначеному на 23.06.2025.
7. 17 червня 2025 року розпорядником майна подано суду повідомлення про розгляд грошових вимоги ОСОБА_1 та ГУ ДПС у Львівській області (вх. № 16092/25 та вх. № 16093/25).
8. Ухвалою суду від 23.06.2025 попереднє засідання відкладено на 30.06.2025, зобов'язано розпорядника майна та боржника виконати вимоги ухвал суду від 03.06.2025 та 16.06.2025 у даній справі.
9. 27 червня 2025 року суду подано рішення розпорядника майна про розгляд кредиторських вимог (вх. № 17291/25).
10. 30 червня 2025 року адвокатом ініціюючого кредитора подано заяву про проведення попереднього засідання за його відсутності (вх. № 17320/25).
11. У попереднє засідання 30.06.2025 зявились представники боржника, ГУ ДПС у Львівській області та розпорядник майна, які надали пояснення по суті заяв кредиторів про грошові вимоги до боржника, та не заперечили проти їх розгляду судом в даному засіданні.
12. Відповідно до частини 1 статті 45 КУзПБ конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
13. Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 КУзПБ кредитор, за заявою якого відкрито провадження у справі, має право заявити додаткові грошові вимоги до боржника у межах строку, встановленого частиною першою цієї статті.
14. Суд констатує, що заява ГУ ДПС у Львівській області про грошові вимоги до боржника подано до суду в строк передбачений ч. 1 ст. 45 КУзПБ.
15. Пунктами 2, 4 частини 6 статті 45 КУзПБ закріплено, що заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
16. Розглянувши у попередньому засіданні заяву ГУ ДПС у Львівській області про грошові вимоги до боржника, суд встановив таке.
17. Як зазначено у заяві та підтверджується доданими до неї матеріалами, до відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Колор Україна» і введення процедури розпорядження майном у боржника виникли зобов'язання в розмірі 4 400 000,00 грн податкового боргу у вигляді податку на додану вартість із вироблення в України товарів (робіт, послуг).
18. На підтвердження своїх грошових вимог ГУ ДПС у Львівській області подано податкову декларацію з податку на додану вартість № 9107565354 від 21.04.2025, довідку № 5836/5/13-01-13-02-12 ВІД 27.05.2025 витягами з інтегрованої картки платника податків.
19. Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.
20. Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
21. Розгляд та визнання грошових вимог податкових органів у процедурах банкрутства здійснюється судами з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов'язань боржника згідно з вимогами ПК України, які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов'язання виникають до моменту відкриття провадження у справі про банкрутство.
22. Порядок виникнення грошових зобов'язань щодо сплати податків та зборів визначений ПК України, положеннями пунктів 1.1. та 1.3 статті 1 якого унормовано, що цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Однак, питання погашення податкового боргу з осіб, на яких поширюються процедури, визначені КУзПБ, регулюються цим Кодексом.
23. Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є, зокрема, податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
24. Пунктом 41.4 ст. 41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
25. Згідно з п.п.п. 16.1.4 п.16.1 ст 16 ПК України до обов'язків платника податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законом терміни.
26. ПК України дає визначення грошового зобов'язання, яке є спеціальним для цілей податкового законодавства, а саме - грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (п. 14.1.39. ПК України).
27. Податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (пп. 14.1.156 п.14.1 ст. 14 ПК України).
28. Податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
29. Згідно з пунктом 31.1 статті 31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
30. Основою розрахунку податку на додану вартість до сплати в бюджет є дані Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) і Податкова декларація.
31. Щомісяця, протягом 20 календарних днів, платник податку на додану вартість зобов'язаний подавати в електронній формі звітність з ПДВ.
32. Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2. ПК України).
33. Керуючись вищевикладеними нормами законодавства, дослідивши матеріали заяви Головного управління ДПС у Львівській області з грошовими вимогами до боржника та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги на суму 4 400 000,00 грн обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають визнанню судом.
34. У заяві про грошові вимоги до боржника Головне управління ДПС у Львівській області також просить суд визнати кредиторські грошові вимоги до ТзОВ «Клор Україна» в сумі 6 056,00 грн сплаченого судового збору.
35. Така вимога пов'язана з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді, а тому теж підлягає визнанню.
36. Черговість задоволення вимог кредиторів визначена статтею 64 КУзПБ.
37. Згідно з абз. 5 п. 1 ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства, у першу чергу задовольняються: витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді.
38. Вимоги щодо сплати податків і зборів (обв'язкових платежів), згідно з приписами зазначеної вище норми закону задовольняються у третю чергу.
39. За наведених обставин та правових норм, грошові вимоги Головного управління ДПС у Львівській області до ТзОВ «Колор Україна» у розмірі 6056,00 грн підлягають внесенню до першої черги реєстру вимог кредиторів, а у розмірі 4 400 000,00 грн - третьої черги.
Керуючись ст. ст. 2, 45, 46, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 3, 12, 129, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Грошові вимоги кредитора Головного управління ДПС у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ідентифікаційний код 43968090) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Колор Україна» (79026, м. Львів, вул. Куликівська, буд. 18б, кв. 52; ідентифікаційний код 36118700) визнати у розмірі 4 406 056,00 грн, з яких:
- 6 056,00 грн судового збору підлягають внесенню до першої черги реєстру вимог кредиторів;
- 4 400 000,00 грн підлягають внесенню до третьої черги реєстру вимог кредиторів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені Кодексом України з процедур банкрутства та Господарським процесуальним кодексом України.
Повна ухвала складена 07.07.2025.
Суддя Трускавецький В.П.