Постанова від 01.07.2025 по справі 905/1491/24

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 року м. Харків Справа № 905/1491/24

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Крестьянінов О.О., суддя Істоміна О.А., суддя Мартюхіна Н.О.,

за участі секретаря судового засідання Борсук В.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (вх. №1015 Д) на рішення Господарського суду Донецької області від 27.03.2025 (рішення ухвалено суддею Кротіновою О.В. в приміщенні Господарського суду Донецької області 27.03.2025 о 14:36 год, повне рішення складено 17.04.2025) у справі № 905/1491/24

за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», м. Київ, ЄДРПОУ 00100227

до відповідача Приватного акціонерного товариства «ДТЕК-ПЕМ ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ», м. Краматорськ Донецької області, ЄДРПОУ 00169845

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», м. Покровськ, Донецька обл., ЄДРПОУ 00191678,

про стягнення 2848593,60 грн,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Донецької області від 27.03.2025 у справі №905/1491/24 (суддя Кротінова О.В.) позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до відповідача, Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», про стягнення 2848593,60 грн, у тому числі: основна заборгованість у сумі 2611575,61 грн, сума 3% річних у розмірі 43872,03 грн, інфляційна складова боргу у розмірі 193145,96 грн, задоволено частково; стягнуто з Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» 28431,41 грн, з яких: сума основної заборгованості у розмірі 26034,83 грн, 3% річних у розмірі 373,65 грн, інфляційні втрати у розмірі 2022,93 грн, а також відшкодування сплаченого судового збору у розмірі 341,18 грн.; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулося до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 27.03.2025 по справі № 905/1491/24 в частині відмови в задоволенні позову в сумі 2820162,19 грн та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі; витрати по оплаті судового збору покласти на відповідача.

Позивач вважає, що відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині стягнення 2820162,19 грн., судом першої інстанції не надано належної правової оцінки та не враховано:

- умови п. 6.4 договору №0525-02041-ПП від 01.01.2024, яким передбачено коригування послуги та виникнення у користувача грошового зобов'язання з оплати вартості послуги, враховуючи коригування її обсягу та вартості;

- обставини не оскарження відповідачем у строк, встановлений п. 6.5 договору №0525-02041-ПП від 01.01.2024, акту коригування №ПРА_К-0005204 від 25.06.2024 до акту приймання - передачі послуги №ПРА-0002587 від 31.03.2024 (акт коригування березня 2024 року);

- особливості врегулювання відносин в сфері ринку електричної енергії, учасниками якого є сторони спору, щодо питання коригування обсягу та вартості послуги з передачі електричної енергії;

- порядок оплати вартості послуг з передачі електричної енергії, визначений договором №0525-02041-ПП від 01.01.2024, у зв'язку з чим безпідставно відмовлено у стягненні 3% та інфляційних втрат, нарахованих на планові платежі.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 02.05.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (вх. №1015 Д) на рішення Господарського суду Донецької області від 27.03.2025 у справі № 905/1491/24; повідомлено учасників справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться у судовому засіданні 03.06.2025.

19.05.2025 від ПрАТ «ДТЕК-ПЕМ ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому товариство просило залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення - без змін.

28.05.2025 від Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» надійшло клопотання про залучення у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

03.06.2025 від відповідача надійшли заперечення на клопотання про залучення третьої особи.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 03.06.2025 оголошено у судовому засіданні перерву до 01.07.2025.

У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити. Також, представник позивача підтримав клопотання про залучення третьої особи у справі.

Представник відповідача проти вимог апеляційної скарги та клопотання про залучення третьої особи заперечував.

Розглянувши клопотання ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» про залучення у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, колегія суддів зазначає таке.

Для правильного вирішення спору та захисту порушеного права позивача суд повинен визначитися з учасниками справи, до складу яких згідно із ч.1 ст. 41 ГПК України у справах позовного провадження відносяться сторони та треті особи.

Існування статусу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, в господарському процесі покликане забезпечити саме дотримання права на справедливий суд тих осіб, які не є позивачем чи відповідачем, однак рішення суду може вплинути на їх права чи обов'язки. Такий статус закріплено у ст. 50 ГПК України.

Відповідно до ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

В обґрунтування клопотання про залучення НКРЕКП України до участі у справі №905/1491/24 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, позивач наводить твердження, що судове рішення, яке буде прийняте за результатами розгляду апеляційної скарги НЕК «Укренерго», може вплинути на права та обов'язки Регулятора в частині контролю за діяльністю учасників ринку та виконання постанови НКРЕКП №1475 від 1475 від 08.08.2023 та прийняття заходів реагування у разі невиконання нормативних актів Регулятора.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що права і обов'язки Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) визначено Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статтею 1 якого визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктами, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії», законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Колегія суддів зазначає, що позивачем не наведено переконливого мотивування - яким чином рішення в даній справі за позовом ПрАТ «Укренерго» про стягнення з ПрАТ «ДТЕК-ПЕМ ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» заборгованості за послуги з передачі електричної енергії може вплинути на визначені законом права та обов'язки НКРЕКП, зокрема, щодо здійснення Регулятором відповідного державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов.

За таких обставин, колегія суддів не знаходить підстав для задоволення клопотання про залучення НКРЕКП України до участі у справі в якості третьої особи.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів та вимог апеляційної скарги законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила таке.

Заявою-приєднання б/н до договору про надання послуг з передачі електричної енергії ПрАТ «ДТЕК-ПЕМ ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» надало письмову згоду на приєднання до договору про надання послуг з передачі електричної енергії, розміщеного на офіційному сайті оператора системи передачі, на окремих умовах чинного договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 03.06.2019 №0525-02041, а саме індивідуальних характеристик, зазначених в додатках до такого договору та реквізитів; заяву підписано відповідачем 20.12.2023 кваліфікованим електронним підписом.

Повідомленням №01/70369 від 20.12.2023 позивач, як оператор системи передачі повідомив відповідача про те, що ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» приєднано до умов договору про надання послуг з передачі електричної енергії, ідентифікатор договору №0525-02041-ПП, дата акцептування 01.01.2024; з моменту акцептування заяви-приєднання до договору в порядку, встановленому Кодексом системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №309 (із змінами), користувач набуває всіх прав та зобов'язань за договором і несе відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору, Кодексом системи передачі та чинним законодавством України. Повідомлено, що договір про надання послуг з передачі електричної енергії від 03.06.2019 №0525-02041 припиняє свою дію днем, що передує даті акцепту, зазначеній у цьому повідомленні про приєднання до договору від 01.01.2024 №0525-02041-ПП, а саме 31.12.2023 та продовжує діяти в частині регулювання відносин щодо коригування обсягів та вартості наданих послуг, що виникли в період дії цього договору, заборгованості/переплати за цим договором з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, щодо нарахування штрафів, пені, неустойки.

Пунктом 1.1 договору передбачено, що цей договір про надання послуг з передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та встановлює порядок і умови надання послуг з передачі електричної енергії користувачам системи передачі. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання користувача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.

За цим договором ОСП безперервно надає послугу з передачі електричної енергії, а користувач зобов'язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов цього договору. Послуга, яка надається за цим договором згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016:2010), має код: 35.12. (п. 2.1. договору).

Відповідно до п. 2.2 договору сторони здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, Правил ринку, КСП, Кодексу систем розподілу, Кодексу комерційного обліку електричної енергії, ліцензій, відповідно до яких сторони здійснюють господарську діяльність, інших нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України.

Планова та/або фактична вартість послуги визначається на підставі діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з передачі електричної енергії та/або ставки плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.

Тариф на послуги з передачі електричної енергії встановлюється НКРЕКП відповідно до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється оператором системи передачі на офіційному вебсайті https://ua.energy/.

Ставка плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру оприлюднюється ОСП на офіційному вебсайті в євро/МВТ*год. Крім цього, ОСП щомісяця оприлюднює на офіційному вебсайті ставку плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру у грн/МВт*год не пізніше 03 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, у випадку її затвердження. Конвертація величини ставки здійснюється щомісяця за середньомісячним курсом гривні до євро, установленим Національним банком України, за розрахунковий період надання послуги.

До моменту підтвердження ENTSO-E нового рівня ставки плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру на відповідний період ОСП має право застосовувати рівень ставки, що була розрахована та застосовувалася у попередньому періоді. Сторони здійснять фінансове врегулювання розрахунків не пізніше, ніж через один місяць після підтвердження ENTSO-E нової ставки плати за послуги з передачі електричної енергії до/з каїн периметру. ОСП зобов'язаний повідомити користувача у спосіб, визначений цим договором, про новий рівень ставки та спосіб донарахування різниці протягом 14 календарних днів після її підтвердження ENTSO-E. Користувач зобов'язаний протягом 3 робочих днів у спосіб, визначений цим договором, підтвердити ОСП отримання цієї інформації (п. 4.1. договору).

При розрахунку вартості наданої послуги застосовується: для користувачів-підприємств «зеленої» електрометалургії, а також електропостачальників, що здійснюють постачання електричної енергії підприємству «зеленої» електрометалургії - тариф на послуги з передачі електричної енергії для підприємств «зеленої» електрометалургії (у випадку підтвердження цим підприємством відповідного статусу та встановлення для ОСП відповідного тарифу згідно з чинним законодавством); для користувачів, що здійснюють експорт/імпорт електричної енергії до/з країн периметру у період після приєднання ОСП до ІТС механізму - ставка плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру; для інших користувачів - тариф на послуги з передачі електричної енергії для користувачів системи (крім підприємств «зеленої» електрометалургії) (п. 4.2. договору).

Ціна цього договору визначається як сума нарахованої фактичної вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком за календарний рік (п. 4.3. договору).

Для розрахунків за цим договором використовується плановий і фактичний обсяги послуги. Плановий обсяг послуги визначається відповідно до розділу ХІ КСП на підставі даних адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) за кожну відповідну декаду розрахункового періоду. Плановий обсяг послуги формується без урахування даних щодо обсягів експорту та/або імпорту електричної енергії. Фактичний обсяг послуги в розрахунковому періоді визначається відповідно до розділу ХІ КСП (п. 5.1. договору).

У разі зміни тарифу на послугу з передачі електричної енергії оператор системи передачі здійснює розрахунок належної до сплати вартості послуги за новим тарифом, починаючи з дня введення в дію відповідного тарифу, згідно з рішенням НКРЕКП про зміну тарифу (п. 6.3 договору).

Користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів приймання-передачі послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі.

Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти приймання-передачі послуги направляються користувачу до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).

Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в системі управління ринком, що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.

Оплату вартості послуги після коригування обсягів та вартості послуг користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта приймання-передачі послуги (включно) або акт приймання-передачі послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно).

Акти приймання-передачі послуги та акти коригування до актів приймання-передачі послуги та рахунки у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням сервісу) або надає користувачу два примірники акта приймання-передачі послуги та/або акта коригування до актів приймання-передачі послуги в паперовій формі, підписані власноручним підписом зі свого боку. Користувач здійснює підписання актів приймання - передачі послуги та актів коригування до актів приймання-передачі послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 робочих днів з дня їх отримання користувачем (п. 6.4 договору).

У разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий період актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначені в акті приймання-передачі послуги вартість та/або фактичних обсяг послуги шляхом направлення ОСП (АКО) та ППКО повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений цим договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей. У разі підтвердження розбіжностей ППКО надає АКО актуальні ані для здійснення врегулювання, врегулювання розбіжностей здійснюється в терміни та відповідно до вимог правил врегулювання (додаток 10 до правил ринку). Результати зміни обсягів наданої послуги відображаються в акті коригування (п. 6.5 договору).

Згідно з п. 6.6 договору, у разі якщо фактичний обсяг оплати користувачем послуги перевищує суму нарахованої вартості послуг по цьому договору, ОСП (за заявою користувача) протягом 5 робочих днів з дня отримання заяви повертає користувачу надлишок коштів або самостійно враховує їх як оплату послуги наступних розрахункових періодів (у випадку відсутності заяви користувача про повернення надлишку коштів). За наявності заборгованості за цим договором кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном її виникнення. При повній сплаті заборгованості минулих періодів надлишок коштів може бути зарахований в оплату пені та штрафних санкцій за наявності письмової згоди користувача.

Відповідно до п. 7.1 договору ОСП має право отримувати від користувача своєчасну оплату за послугу.

При невиконанні або неналежному виконанні умов цього договору сторони несуть відповідальність відповідно до цього договору та законодавства України (п. 9.1 договору).

Користувач зобов'язується підписувати зі свого боку акти приймання-передачі послуги, акти коригування до актів приймання-передачі послуги, акти звірки розрахунків наданої послуги та повертати ОСП; здійснювати вчасно та у повному обсязі оплату за послугу на умовах, визначених цим договором (п.п.2 п.9.3 договору).

Відповідно до п. 10.3 договору рахунки, акти приймання-передачі, акти коригування до актів приймання-передачі послуги, акти звірки розрахунків наданої послуги, повідомлення вважаються отриманими стороною: у день їх доставки кур'єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачеві, яка підписується його уповноваженим представником; у день особистого вручення, що підтверджується підписом уповноваженого представника одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції. Електронний документ, який направляється стороною на виконання договору через сервіс, вважається одержаним іншою стороною з часу набуття документом статусу «Доставлено» у Сервісі. Сторони визнають, що електронний документ, сформований, підписаний та переданий за допомогою Сервісу, є оригіналом та має повну юридичну силу, створює права та обов'язки для сторін, та визнається рівнозначним документом ідентичним документу, який міг би бути створений однією зі сторін на паперовому носії та скріплений власноручними підписами уповноважених осіб.

Пунктом 10.4. договору визначено, що будь-які документи, що створюються/укладаються сторонами під час виконання цього договору (у тому числі акт приймання-передачі послуги або акт коригування до акта приймання-передачі послуги), можуть бути підписані сторонами як у паперовій формі шляхом проставляння власноручного підпису уповноваженої особи на час тимчасового не функціонування Сервісу, про що ОСП зобов'язаний повідомити на своєму офіційному веб-сайті, так і в електронній формі з використанням електронного підпису (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено законом) за допомогою Сервісу, який забезпечує юридично значимий електронний документообіг між Сторонами та знаходиться в мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/. Один документ повинен бути підписаний обома Сторонами у один і той самий спосіб (залежно від форми документа).

Договір набирає чинності з дати акцептування заяви-приєднання, зазначеної в повідомленні ОСП, і діє до 31 грудня (включно) року, у якому акцептована заява-приєднання. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов, шляхом направлення відповідного повідомлення (п. 14.1 договору).

Позивачем виставлені відповідачу рахунки-фактури: №ПР-0015702/0525-02041-ПП від 15.06.2024, послуга з передачі електричної енергії за червень 2024, плановий обсяг 5,084 МВт/год, сума 3224,70 грн з ПДВ; №ПР-0016184/0525-02041-ПП від 25.06.2024, послуга з передачі електричної енергії за червень 2024, плановий обсяг 4,723 МВт/год, сума 2995,73 грн з ПДВ; №ПР-0016659/0525-02041-ПП від 05.07.2024, послуга з передачі електричної енергії за червень 2024, плановий обсяг 4,942 МВт/год, сума 3134,63 грн з ПДВ; №ПР-0017626/0525-02041-ПП від 15.07.2024, послуга з передачі електричної енергії за липень 2024, плановий обсяг 5,954 МВт/год, сума 3776,53 грн з ПДВ; №ПР-0018112/0525-02041-ПП від 25.07.2024, послуга з передачі електричної енергії за липень 2024, плановий обсяг 5,766 МВт/год, сума 3657,28 грн з ПДВ; №ПР-0018602/0525-02041-ПП від 05.08.2024, послуга з передачі електричної енергії за липень 2024, плановий обсяг 6,694 МВт/год, сума 4245,90 грн з ПДВ; №ПР-0019594/0525-02041-ПП від 15.08.2024, послуга з передачі електричної енергії за серпень 2024, плановий обсяг 5,593 МВт/год, сума 3547,55 грн з ПДВ; №ПР-0020088/0525-02041-ПП від 25.08.2024, послуга з передачі електричної енергії за серпень 2024, плановий обсяг 5,118 МВт/год, сума 3246,26 грн з ПДВ; №ПР-0020585/0525-02041-ПП від 05.09.2024, послуга з передачі електричної енергії за серпень 2024, плановий обсяг 6,359 МВт/год, сума 4033,42 грн з ПДВ. Вказані рахунки направлені відповідачу в електронній формі з використанням сервісу та отримані ним, на підтвердження чого надано скріншот екрану монітора комп'ютера з відкритою вкладкою сервісу про доставлення актів та рахунків.

Матеріали справи містять акти приймання-передачі послуги з передачі електричної енергії за договором про надання послуг з передачі електричної енергії №0525-02041-ПП від 01.01.2024: №ПРА-0004140 від 30.06.2024 за червень 2024, фактичний обсяг 14,837 МВт/год, вартість 9410,87 грн з ПДВ; №ПРА-0004667 від 31.07.2024 за липень 2024, фактичний обсяг 13,108 МВт/год, вартість 8314,20 грн з ПДВ; №ПРА-0005204 від 31.08.2024 за серпень 2024, фактичний обсяг 13,101 МВт/год, вартість 8309,76 грн з ПДВ. Всього на суму 26034,83 грн з ПДВ. Вказані акти підписані кваліфікованим електронним підписом сторін.

Також, позивачем здійснено коригування обсягів наданої послуги відповідачу за період березень - травень 2024 та складено акти коригування за договором про надання послуг з передачі електричної енергії №0525-02041-ПП від 01.01.2024: - №ПРА_К-0005204 від 25.06.2024 до акту приймання-передачі послуги №ПРА-0002587 від 31.03.2024, згідно з яким скориговані дані фактичного обсягу послуги з передачі електричної енергії становлять 4144,844 МВт/год, загальна вартість 2629008,23 грн з ПДВ. Фактичний обсяг послуги з передачі електричної енергії у березні 2024 року відображено у розмірі 43,557 МВт/год, коригування на обсяг 4101,287 МВт/год; №ПРА К-0005848 від 04.07.2024 до акту приймання-передачі послуги №ПРА-0003104 від 30.04.2024, відповідно до якого скориговані дані фактичного обсягу становлять 18,657 МВт/год, загальна вартість 11833,84 грн з ПДВ. Фактичний обсяг послуги з передачі електричної енергії у квітні 2024 року відображено у розмірі 28,627 МВт/год, коригування на від'ємне значення обсяг -9,970 МВт/год; №ПРА_К-0006357 від 09.07.2024 до акту приймання-передачі послуги №ПРА-0003619 від 31.05.2024, відповідно до якого скориговані дані фактичного обсягу становлять 15,379 МВт/год, загальна вартість 9754,66 грн з ПДВ. Фактичний обсяг послуги з передачі електричної енергії у травні 2024 року відображено у розмірі 30,382 МВт/год, коригування на від'ємне значення обсяг - 15,003 МВт/год. Акти підписані кваліфікованим електронним підписом позивача; акт коригування №ПРА_К-0006357 від 09.07.2024 підписаний кваліфікованим електронним підписом обох сторін. Вказані акти направлені відповідачу в електронній формі з використанням сервісу та отримані відповідачем, на підтвердження чого надано скріншот екрану монітора комп'ютера з відкритою вкладкою сервісу про доставлення актів та рахунків.

Отже, обсяги наданої у березні 2024 послуги з постачання електроенергії збільшено у грошовому еквіваленті на 2601380,73 грн, у квітні 2024 зменшено на 6323,80 грн, у травні 2024 зменшено на 9516,15 грн.

Загальний розмір невиконаного грошового зобов'язання відповідача, за твердженням позивача, складає 2611575,61 грн із такого розрахунку: 26034,83 грн (загальна сума зобов'язань червня - серпня 2024) + 2585540,78 грн. У свою чергу 2585540,78 грн. розраховано шляхом зменшення суми коригування березня 2024 (2601380,73 грн, обсяг 4101,287 МВт/год) за рахунок від'ємного значення обсягу послуги з передачі електричної енергії квітня 2024 (6323,80 грн, обсяг -9,970 МВт/год) та травня 2024 (9516,15 грн, обсяг -15,003 МВт/год).

Підставою коригування обсягів та вартість наданої послуги з передачі електричної енергії за договором у квітні-травні 2024 у бік зменшення визначено позивачем як зміни фактичних обсягів передачі.

Причиною коригування обсягів послуги з передачі електричної енергії за договором у березні 2024 у бік збільшення виступає покладання на відповідача втрат відповідно до п. 6.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 №312.

В свою чергу відповідач зазначає, що такі обсяги передачі електричної енергії є обсягом фактичного споживання електричної енергії захищеним споживачем - Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу», якому постачає електричну енергію Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» як постачальник «останньої надії» та зобов'язання по ним несе саме вказаний споживач.

При цьому, третя особа, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», підтверджує таке твердження відповідача, та надає довідку №0-02/109 від 11.10.2024 відповідно до якої обсяг фактичного споживання електричної енергії у березні 2024 визначає у розмірі 4106,779 МВт/год (4106779 кВт/г).

Проте, позивач наполягає на тому, що відповідачем допущено порушення правил ринку електричної енергії та наявність підстав застосування п. 6.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії та покладання спірних обсягів на відповідача.

Так, позивачем надано лист Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» №44/09-610 від 16.04.2024 «Щодо врегулювання суперечки за березень 2024 року», в якому зазначено, що фактичний обсяг корисного відпуску електричної енергії по споживачам ДПЗД «Укрінтеренерго», як постачальника «останньої надії», згідно наданих операторами системи розподілу, у березні 2024 року становила 91286149 кВт/год. По звітах операторів системи розподілу, існувала розбіжність в даних фактичного обсягу купленої ДПЗД «Укрінтеренерго» у березні 2024 електричної енергії. Вказано, що за даними ДПЗД «Укрінтеренерго», як постачальника «останньої надії», погоджений фактичний обсяг електричної енергії купленої та поставленої споживачам у березні 2024 року становить 44057133 кВт/год. Зауважено про отримання від позивача для подальшого оформлення акт приймання-передачі послуги №ПРА-0002610 за березень 2024 з відображення обсягу 92561540 кВт/год та акт №ВН/24/03-0044 від 31.03.2024 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів за березень 2024 року з обсягом купівлі електричної енергії 94011302 кВт/год. Проінформовано про не погодження з даними, що відображені у вказаних актах. Висловлено прохання здійснити врегулювання суперечки за березень 2024 року відносно розбіжностей в обсягах купленої ДПЗД «Укрінтеренерго» електричної енергії для врегулювання небалансів.

У додатку до листа відображено оператора системи розподілу Приватне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» та вказано обсяг 4106779 кВт/год Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» з приміткою: «згідно даних інформаційно-телекомунікаційної платформи ДАТАХАБ об'єкти споживача не обліковуються за постачальником «останньої надії», як сторони відповідальної за баланс.

Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» сформовано претензію №44/09-624 від 18.04.2024 про недостовірні дані комерційного обліку та врегулювання суперечностей щодо даних комерційного обліку споживання електричної енергії споживачами постачальника «останньої надії» у березні 2024, на ім'я Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», операторів системи відповідно переліку та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до якої за даними ДПЗД «Укрінтеренерго», як постачальника «останньої надії», погоджений фактичний обсяг електричної енергії купленої та поставленої споживачам у березні 2024 року становить 44057133 кВт/год, не погоджений обсяг становить 47229016 кВт/год. ДПЗД «Укрінтеренерго» повідомило про своє непогодження обсягів електричної енергії, віднесених оператором системи розподілу та Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» у березні 2024 року. У додатках до претензії відображено оператора системи розподілу Приватне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» та вказано обсяг 4106779 кВт/год Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» з приміткою: «згідно даних інформаційно-телекомунікаційної платформи ДАТАХАБ об'єкти споживача не обліковуються за постачальником «останньої надії», як сторони відповідальної за баланс.

Листом від 01.05.2024 ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» у відповідь на претензію №44/09-624 від 18.04.2024 повідомило ДПЗД «Укрінтеренерго», ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго», Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про те, що не погоджується з зауваженням ДПЗД «Укрінтеренерго» до звіту щодо фактично (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника «останньої надії» за березень 2024 та звіт залишено без змін.

Листом №01/29129 від 15.05.2024 «Про рішення АКО щодо суперечки за березень 2024 року» Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» повідомило Приватне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ», Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго», Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що розглянуло листи №44/09-587 від 12.04.2024, №44/09-610 від 16.04.2024, №44/09-624 від 18.04.2024 та зазначило, що відображення обсягів спожитої електроенергії Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» за період з 01.03.2024 по 31.03.2024 на ДПЗД «Укрінтеренерго», як постачальника «останньої надії» суперечить вимогам п.3.4.4, п.6.2.2 ПРРЕЕ. Відтак, прийнято рішення, яким, зокрема, визначено по споживачу Комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу» ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» необхідно виконати вимоги нормативних документів та відповідно до вимог п.10.2.22 ККОЕЕ та Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку: надати на адресу ДПЗД «Укрінтеренерго», як постачальника «останньої надії» скоригований звіт за березень 2024 року, в якому виключити обсяги споживача Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в розмірі 4106779 кВт/год., за період з 01.03.2024 року по 31.03.2024 року (включно); переоформити довідку по області комерційного обліку за березень 2024 року, виключивши обсяги споживання електроенергії споживача Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в розмірі 4106779 кВт/год., з обсягів постачання електроенергії ДПЗД «Укрінтеренерго», як постачальника «останньої надії», за період з 01.03.2024 року по 31.03.2024 року (включно) та згідно вимог Порядку надати її до АКО НЕК «УКРЕНЕРГО» на електронну адресу: datahub@ua.energy; провести коригування даних комерційного обліку шляхом виключення обсягів споживання електроенергії споживача Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в розмірі 4106779 кВт*год., за період з 01.03.2024 року по 31.03.2024 року (включно) з обсягів постачання електроенергії ДПЗД «Укрінтеренерго», як постачальника «останньої надії».

З листа Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» №01/34964 від 11.06.2024 вбачається невиконання Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» рішення АКО, у зв'язку з чим, позивач звернувся до Регулятора з проханням здійснити державний контроль діяльності ліцензіата Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» та прийняти відповідні рішення.

Також, листом №01/66672 від 24.10.2024 позивач звернувся до Регулятора та просив дослухатись до доводів АКО, наведених у листі, й здійснити державний нагляд (контроль) діяльності ліцензіатів, зокрема, Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ».

У відповідь на означені звернення Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, листом №14128/14.1.1/7-24 від 09.12.2024 зазначила, що спірні питання між ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» та операторами систем розподілу, самостійно врегульовані АКО та відповідно НКРЕКП не вбачає за доцільне здійснення заходів державного контролю стосовно, зокрема, ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ».

До матеріалів справи позивачем також додано лист відповідача від 02.07.2024 «Щодо акту коригування №ПРА К-0005204 від 25.06.2024р. до акту приймання - передачі послуги №ПРА- 0002587 від 31 березня 2024р. згідно з договором від 01.01.2024 №0525-02041-ПП», в якому повідомлялось, що товариство не згодне із змістом акту, з причин того, що працівниками НЕК «Укренерго», замінені нульовими значеннями агреговані дані комерційного обліку площадок вимірювання ДПЗД «Укрінтеренерго» за березень 2024 року в обсязі 4106779 кВт*год на платформі ММS по ТКО 62ZV86930S193664; таким чином покладено обсяги споживачів ДПЗД «Укрінтеренерго» на втрати товариства.

Позивачем на підтвердження власної позиції до матеріалів справи також долучено постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №1475 від 08.08.2023 «Про результати розгляду спору між АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі», ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» та НЕК «Укренерго», відповідно до якої, зобов'язано АТ «ДТЕК Донецькі Електромережі», ТОВ «ДТЕК Високовольтні Мережі», ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» припинити порушення абзацу третього п. 6.2.8 глави 6.2 розділу VI Правил роздрібного ринку шляхом передачі адміністратору комерційного обліку у термін до 01.09.2023 року валідованих даних комерційного обліку по точках комерційного обліку КП «Компанія Вода Донбасу» за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 з урахуванням того, що учасник ринку КП «Компанія Вода Донбасу» у зазначений період мав статус «дефолтний» та не допускати в подальшому такого порушення.

Одночасно, долучено постанову НКРЕКП «Про застереження ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» щодо недопущення надалі порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії» №402 від 04.03.2024 та постанову НКРЕКП «Про застереження ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» щодо недопущення надалі порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії» №1496 від 21.08.2024.

У листопаді 2024 року ПрАТ НЕК «Укренерго» звернулося до Господарського суду Донецької області з позовною заявою, в якій, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить стягнути з ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» заборгованість за договором про надання послуг з передачі електричної енергії у розмірі 2611575,61 грн, 3% річних у розмірі 43872,03 грн. та інфляційні втрати у розмірі 193145,96 грн.

Суд першої інстанції приймаючи оскаржуване рішення дійшов висновку про наявність заборгованості відповідача перед позивачем у розмірі 26034,83 грн за період з червня - серпня 2024 року згідно з актами приймання-передачі послуги з передачі електричної енергії за договором про надання послуг з передачі електричної енергії №0525-02041-ПП від 01.01.2024. Перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних нарахувань, місцевий господарський суд дійшов висновку, що обґрунтованою сумою для стягнення є сума інфляційних у розмірі 2022,93 грн та 373 грн - 3% річних. Стосовно заявлених до стягнення сум за зобов'язанням березня 2024 року як коригування обсягу наданої послуги у цьому розрахунковому періоді за договором про надання послуг з передачі електричної енергії №0525-02041-ПП від 01.01.2024, суд першої інстанції виходив з того, що обсяг коригування 4101,287 МВт/год визначений у акті коригування №ПРА_К-0005204 від 25.06.2024 не є договірним. Беручи до уваги характер спірних правовідносин у цій справі поряд із наявним правовим конфліктом між сторонами щодо обсягів втрат 4101,287 МВт/год, покладених позивачем, як адміністратором комерційного обліку, на відповідача, як оператора системи, такий є іншою площиною правовідносин сторін у відповідних статусах учасників ринку електричної енергії та знаходяться поза межами спірних, що у свою чергу зумовлює застосування спеціального законодавства в сфері функціонування ринку електричної енергії України, створює свій предмет досліджування та доказування, у зв'язку з чим суд першої інстанції відмовив у задоволені позову у частині стягнення 2585540,78 грн., 3% річних у розмірі 43498,38 грн. та 191123,03 грн.

Надаючи власну правову кваліфікацію обставинам справи, колегія суддів зазначає таке.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України)

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України).

За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії» (ст. 275 ГК України).

Згідно з ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище, визначені Законом України «Про ринок електричної енергії».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» користувачі системи передачі/розподілу (далі - користувачі системи) - фізичні особи, у тому числі фізичні особи - підприємці, або юридичні особи, які відпускають або приймають електричну енергію до/з системи передачі/розподілу або використовують системи передачі/розподілу для передачі/розподілу електричної енергії; оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії; передача електричної енергії (далі - передача) - транспортування електричної енергії електричними мережами оператора системи передачі від електричних станцій до пунктів підключення систем розподілу та електроустановок споживання (не включаючи постачання електричної енергії), а також міждержавними лініями; постачання електричної енергії - продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії.

Статтею 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема, про надання послуг з передачі.

Відповідно до п. 4, п. 5 ч. 2 ст. 53 Закону України «Про ринок електричної енергії» адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів: надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку; створює та управляє базами даних комерційного обліку електричної енергії, а також централізованими реєстрами постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії.

Згідно з пунктами 1.2-1.3 розділу ХІ Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309, послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління надаються на договірних засадах на основі типових договорів згідно з порядком, визначеним цим Кодексом. Доступ до системи передачі надається Користувачу лише на підставі укладеного договору про надання послуг з передачі електричної енергії

Договір про надання послуг з передачі електричної енергії визначає організаційні, технічні та фінансові умови, на яких ОСП здійснює передачу електричної енергії електричними мережами системи передачі. Договір встановлює обов'язки та права сторін у процесі передачі електричної енергії електричними мережами ОСП від виробників та УЗЕ до систем розподілу, УЗЕ та споживачів, а також при здійсненні експорту/імпорту електричної енергії. Укладення договорів про надання послуг з передачі електричної енергії є обов'язковою умовою надання Користувачам доступу до системи передачі ОСП укладає договір про надання послуг з передачі електричної енергії з Користувачем до набуття ним статусу учасника ринку електричної енергії відповідно до Правил ринку. Будь-який Користувач системи, у випадку купівлі електричної енергії для власних потреб (споживання та/або відбору) своїх електроустановок, незалежно від їх функціонального призначення прирівнюється до споживача та має права і обов'язки споживача в частині оплати послуг. У випадку постачання електричної енергії електропостачальником споживачу (у тому числі ОМСР, оператором системи якого є ОСП), ОСП додатково укладає договір електропостачальника про надання послуг з передачі електричної енергії відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії. Якщо оператором системи споживача (у тому числі ОМСР), який має намір купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, є ОСП, ОСП додатково укладає договір споживача про надання послуг з передачі електричної енергії відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії. Договір про надання послуг з передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на підставі типової форми договору, який затверджується Регулятором та є додатком 6 до цього Кодексу (пункти 5.1, 5.2, 5.4, 5.5 Кодексу системи передачі).

Згідно з пп.15 п. 1.2 Кодексу комерційного обліку електричної енергії дані комерційного обліку електричної енергії (дані комерційного обліку) - дані, отримані на основі вимірювання або розрахунковим шляхом під час здійснення комерційного обліку електричної енергії, а також дані про стан засобів комерційного обліку, що використовуються для здійснення розрахунків та проведення аналізу на ринку електричної енергії.

Відповідно до п. 9.14.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії АКО має передавати АР та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.

Регламенти та терміни передачі даних від АКО до АР та учасників ринку розробляються АКО та публікуються на його офіційному вебсайті. Учасники ринку та АР використовують для розрахунків та інших комерційних цілей виключно сертифіковані дані щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, відібраної, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії, що отримані від АКО та зберігаються у нього для кожної ТКО (пункти 9.14.2 та 9.14.3 Кодексу комерційного обліку електричної енергії).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем протягом червня - серпня 2024 року надавались послуги з передачі електричної енергії відповідачу, обсяг яких згідно п. 5.1 договору визначений у загальному розмірі 41,046 МВт/год, із застосуванням встановленого тарифу вартістю 26034,83 грн., що підтверджується актами приймання-передачі послуги з передачі електричної енергії за договором про надання послуг з передачі електричної енергії №0525-02041-ПП від 01.01.2024: №ПРА-0004140 від 30.06.2024 за червень 2024 року, фактичний обсяг 14,837 МВт/год, вартість 9410,87 грн з ПДВ; №ПРА-0004667 від 31.07.2024 за липень 2024 року, фактичний обсяг 13,108 МВт/год, вартість 8314,20 грн з ПДВ; №ПРА-0005204 від 31.08.2024 за серпень 2024 року, фактичний обсяг 13,101 МВт/год, вартість 8309,76 грн з ПДВ, всього на суму 26034,83 грн з ПДВ.

Враховуючи умови п. 6.4 договору розрахунок за фактичний обсяг послуги наданої у розрахунковому періоді червень 2024 року повинен бути здійснений до 15.07.2024, у липні 2024 року - до 15.08.2024, у серпні 2024 року - до 15.09.2024.

Проте, відповідачем не виконано умови договору та не сплачено обсяги наданих послуг за вказаний період, у зв'язку з чим, суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині (26034,83 грн).

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач при здійсненні розрахунку 3% річних та інфляційних втрат виходив з положень п. 6.2 договору та здійснив нарахування як за прострочення поетапної оплати планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із встановленою системою платежів на підставі виставлених рахунків, визначивши період прострочення за кожним рахунком, граничною датою якого (періоду) встановлено 05.02.2025.

Відповідно до п. 6.1 договору розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць. Користувач здійснює поетапну оплату планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із такою системою платежів і розрахунків: 1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду; 2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду; 3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду. Плановий обсяг послуги, що використовується для розрахунку планової вартості послуги, визначається на підставі даних АКО за кожну декаду розрахункового періоду (п. 6.2. договору).

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 ГПК України). Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).

Проте, позивачем не надано вихідних даних, з яких можливо встановити відповідність визначеного у рахунках обсягу та вартості планового обсягу послуги, у зв'язку з чим у суду відсутні можливості встановити правильність розрахунків позивача, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що обґрунтованим є розрахунок 3% річних за період прострочення виконання спірного грошового зобов'язання у відповідності до п. 6.4 договору, тобто за фактичний обсяг послуги, а саме: за зобов'язанням червня 2024 року на суму 9410,87 грн за період з 16.07.2024 по 05.02.2025, за зобов'язанням липня 2024 року на суму 8314,20 грн за період з 16.08.2024 по 05.02.2025, за зобов'язанням серпня 2024 року на суму 8309,76 грн за період з 17.09.2024 по 05.02.2025.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду, що обґрунтованою для стягнення сумою 3% річних за період червень - серпень 2024 року є 373,65 грн.

Перевіривши розрахунок інфляційних втрат, колегія суддів не може не звернути увагу на такі обставини.

Згідно з розрахунком позивача, наданим до заяви про збільшення позовних вимог, ним нараховано інфляційні втрати за червень у розмірі 696, 86 грн, липень 562,40 грн, серпень 430,98 грн, тобто у період червень - серпень 2024 року всього нараховано інфляційних втрат у розмірі 1690,24 грн.

В свою чергу, суд першої інстанції перевіривши розрахунок за допомогою програми «Калькулятор підрахунку заборгованості та штрафних санкцій ЛІГА:ЗАКОН» встановив, що загальний розмір інфляційних втрат за прострочення обов'язку оплати фактичного обсягу послуги, спожитого у червні - серпні 2024 року, становить 2022,93 грн.

Дійсно, враховуючи суму заборгованості за кожним окремим актом та заявлений період нарахування сума інфляційних втрат становить 2023,93 грн. Проте, колегія суддів зауважує, що позивачем до стягнення визначено суму інфляційних втрат у зв'язку з неналежним виконанням зобов'язання щодо оплати послуг у період червень - серпень 2024 року у загальному розмірі 1690,24 грн.

Водночас враховуючи, що в цій частині рішення суду першої інстанції не оскаржується ні позивачем, ні відповідачем, судом визначено та стягнуто суму інфляційних втрат в межах заявленої загальної суми інфляційних втрат, а також з огляду на правило заборони повороту до гіршого, яке означає недопустимість погіршення становища сторони, яка оскаржує судове рішення, тобто особа, яка оскаржує судове рішення, не може потрапити в гірше становище порівняно з тим, якого досягнула в попередній інстанції, колегія суддів не вбачає підстав для зміни чи скасування судового рішення у вказаній частині.

Щодо заявлених до стягнення сум в частині зобов'язань за березень 2024 як коригування обсягу наданої послуги у цьому розрахунковому періоді за договором про надання послуг з передачі електричної енергії №0525-02041-ПП від 01.01.2024 у розмірі 2585540,78 грн, колегія суддів зазначає таке.

Як свідчать матеріали справи та стверджує позивач, обсяг коригування 4101,287 МВт/год визначений у акті коригування №ПРА_К-0005204 від 25.06.2024 до акту приймання-передачі послуги №ПРА-0002587 від 31.03.2024 є обсягом, покладеним на відповідача позивачем, як втрати відповідно до п. 6.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Відповідно до п. 6.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії постачальник «останньої надії» постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів. Якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об'єкта (об'єктів) має бути припинено оператором системи. У разі нездійснення оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача через 90 днів з першого дня постачання йому електричної енергії постачальником «останньої надії», обсяги електричної енергії, спожитої цим споживачем, починаючи з 91 дня покладаються адміністратором комерційного обліку на втрати оператора системи. Збитки, пов'язані з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, оператор системи відшкодовує, оформивши претензію цьому (цим) учаснику (учасникам) роздрібного ринку на відшкодування збитків у порядку, передбаченому розділом VIII цих Правил.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що покладання адміністратором комерційного обліку обсягів електричної енергії, спожитої споживачем, електроживлення об'єкта якого не припинено зі спливом встановленого строку за відповідних умов, на втрати оператора системи це відповідна міра відповідальності у разі наявності безпідставної бездіяльності оператора системи у визначеному пунктом Правил випадку.

В даному випадку, як стверджують сторони, обсяги передачі електричної енергії, зазначені в акті коригування від 25.06.2024, є обсягами фактичного споживання електричної енергії Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу», якому постачає електричну енергію Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» як постачальник «останньої надії». При цьому, такі обсяги спожитої електричної енергії покладені на відповідача у зв'язку з його відмовою припинити Комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу» електроживлення об'єкта споживача.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України №1209 від 27.12.2018 затверджено Порядок забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам, який встановляє процедуру визначення переліку захищених споживачів електричної енергії (далі - захищені споживачі), обмеження, відключення постачання електричної енергії (далі - електропостачання) захищеним споживачам, механізм забезпечення повної поточної оплати захищеними споживачами.

У розділі «Загальні питання» Порядку забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам встановлено, що на час проведення операції Об'єднаних сил обмеження, відключення електропостачання не застосовуються щодо об'єктів комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» та комунального підприємства «Попаснянський районний водоканал».

Таким чином, за наявності прямої заборони, встановленої чинним законодавством, позивач намагається покласти на відповідача відповідальність у вигляді віднесення обсягів електричної енергії, спожитої цим споживачем, на втрати оператора системи у зв'язку з нездійсненням оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача.

Посилання заявника апеляційної скарги на постанову НКРЕКП від 08.08.2023 № 1475, якою ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» зобов'язано у термін до 01.09.2023 передати валідовані дані комерційного обліку по точкам комерційного обліку КП «Компанія «Вода Донбасу» за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, а НЕК «Укренерго» зобов'язано забезпечити сертифікацію даних комерційного обліку у термін до 01.09.2023 по точках комерційного обліку КП «Компанія «Вода Донбасу» за період з 01.01.2022 по 28.02.2023, після отримання таких даних комерційного обліку, в тому числі від відповідача є безпідставними, оскільки по - перше, вказане рішення Регулятора стосується періоду з 01.01.2022 по 28.02.2023, у той час як спірний період у даній справі визначено позивачем з березня 2024 і вказаною постановою Регулятора не зобов'язано НЕК «Укренерго» покладати обсяги спожитої КП «Компанія «Вода Донбасу» електроенергії на ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля»; по - друге, Постанова Кабінету Міністрів України має вищу юридичну силу ніж постанова НКРЕКП.

Отже, в даному випадку відсутні підстави для покладення обсягів електричної енергії, спожитої КП «Компанія «Вода Донбасу» на відповідача, та відповідно, стягнення 2585540,78 грн, 3% річних у розмірі 43498,38 грн та інфляційних втрат 191123,03 грн.

При цьому посилання позивача на обставини не оскарження відповідачем у строк, встановлений п. 6.5 договору акту коригування №ПРА_К-0005204 від 25.06.2024 до акту приймання - передачі послуги №ПРА-0002587 від 31.03.2024 (акт коригування березня 2024 року) не спростовують висновки суду про безпідставність покладення обсягів електричної енергії спожитої КП «Компанія «Вода Донбасу» на відповідача.

Посилання заявника апеляційної скарги на обставини встановлені у справах №904/2653/24, 904/1303/23 та 904/2975/24 також є безпідставними, оскільки правовідносини сторін ґрунтувались на інших зобов'язаннях (інші договори, періоди), обставини встановлені у наведених справах не є преюдиційними, а не оскарження судових рішень відповідачем не свідчить про його згоду з рішенням.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, позиція суду касаційної інстанції ґрунтується на висновках Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» (рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006). Зокрема, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

У справі, що розглядається, колегія дійшла висновку, що заявнику апеляційної скарги було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсі, а доводи, викладені в апеляційній скарзі, не дають правових підстав для скасування судового рішення.

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На підставі викладеного, апеляційний господарський суд дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 269, 270, 275, 281-284 ГПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Донецької області від 27.03.2025 у справі №905/1491/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення. Порядок і строки оскарження передбачені статтями 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.

Повна постанова складена 07.07.2025.

Головуючий суддя О.О. Крестьянінов

Суддя О.А. Істоміна

Суддя Н.О. Мартюхіна