Справа № 368/879/25
провадження № 1-в/368/81/25
"02" липня 2025 р. Кагарлицький районний суд Київської області
в складі: головуючого судді - ОСОБА_1
за участю секретаря - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
представника колонії ОСОБА_4
засудженого ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м Кагарлику в режимі відео конференції клопотання засудженого ОСОБА_5 про заміну невідбутої частини строку основного покарання більш м'яким покаранням, -
До Кагарлицького районного суду Київської області звернувся засуджений ОСОБА_5 та просить суд призначити йому пробаційний нагляд на невідбутий термін, обґрунтовуючи клопотання наступним.
Вироком Кам»янка-Бузькогорайонного суду Львівської області від 17.03.2021 року його, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано винним у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 286 КК України та призначено покарання у вигляді 9 років позбавлення волі з позбавлення права керувати транспортними засобами на 3 роки.
05.01.2023 року ним відбуто 1/3 призначеного йому покарання.
06.09.2021 р. прибув в державну установу «Кагарлицька виправна колонія (№ 115)» із ДУ «Львівська УВП № 19».
За час відбування покарання в державній установі «Кагарлицька виправна колонія (№ 115)» дотримувався норм, які визначають порядок та умови відбування покарання, розпорядок дня в установі, порушень встановленого порядку відбування покарань не допускав, за сумлінне відношення до праці та зразкову поведінку від керівництва установи має 5 заохочень та мав одне дисциплінарне стягнення, яке погашено в установленому законному порядку.
Дотримується правомірних взаємовідносин та ввічливого ставлення з персоналом виправної колонії. До майна установи і предметів, яким користується ставиться бережно. Неухильно виконує законні вимоги персоналу установи виконання покарань.
Вину в скоєному злочині визнає з першого дня та щиро розкаюється.
Нажаль має ряд хронічне захворювання головного та спинного мозку, вторинного типу - розсіяний склероз в стадії рецедивуючий - регітуючий, високоактивний перебіг, стадія затягнулася загостренням у вигляді центрального нижнього спастичного парарезу з порушенням функцій ходи, стато-динамічними внутрішньо чутливим і тазовим розладами, сестисивна атаксія, бітешпоральна атрофія.
Дане захворювання швидко прогресує та ускладнює його життєздатність.
Таким чином ним відбуто 1\3 призначеного йому покарання, можна вважати, що він став на шлях виправлення.
Прокурор Кагарлицького відділу Обухівської окружної прокуратури ОСОБА_3 заперечував проти клопотання засудженого, оскільки вважає, що засуджений не став на шлях виправлення.
Вислухавши клопотання засудженого, думку прокурора, який заперечував проти задоволення клопотання засудженого, думку представника ДУ «Кагарлицька виправна колонія (№ 115)», який щодо клопотання засудженого покладаються на погляд суду, дослідивши клопотання, матеріали справи та особову справу, суд приходить до наступного висновку.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_5 вироком Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області засуджений 17.03.2021 року за ст. 286 ч. 3 КК України до 9 років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки. 29 червня 2021 року Львівським апеляційним судом вирок Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 17.03.2021 р. змінено в частині речового доказу, в решті вирок суду залишено без змін.
Розпорядженням про виконання вироку, що набрав законної сили від 09.08.2021 р. вирок Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 17.03.2021.2021 р. щодо ОСОБА_5 набрав законної сили 29.06.2021 р.
Початок строку покарання - 05.01.2020 року.
Кінець строку покарання - 05.01.2029 року.
1/3 строку покарання - 05.01.2023 року.
строку покарання - 05.07.2024 року.
Злочин вчинений засудженим ОСОБА_5 є необережним тяжким злочином.
Засуджений ОСОБА_5 відбуває покарання з 05.01.2020 р. За час перебування у ДУ «Львівська УВП № 19» до праці в СІЗО не залучався, заохочень не мав та мав 9 стягнень.
У Державну установу «Кагарлицька виправна колонія (№ 115)» засуджений ОСОБА_5 прибув 06.09.2021 р.
06.09.2021 р. засудженого ОСОБА_5 було ознайомлено з умовами відбування покарання у ДУ «Кагарлицька виправна колонія (№ 115)».
Відповідно до положень ст. 82 КК України, невідбута частина покарання у виді обмеження, може бути замінена судом більш м'яким покаранням, яке призначається в межах строків, установлених у Загальній частині цього Кодексу для даного виду покарання, і не повинне перевищувати невідбутого строку покарання, призначеного вироком. У разі заміни невідбутої частини основного покарання більш м'яким засудженого може бути звільнено також і від додаткового покарання у виді позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю. Заміна невідбутої частини покарання більш м'яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення.
При цьому основним і вирішальним є не факт відбування визначеної частини покарання, а досягнення однієї із цілей покарання - виправлення засудженого.
У відповідності до ч. 1ст. 6 КВК України, виправлення засудженого - процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м'яким» № 2 від 26 квітня 2002 року заміна невідбутої частини покарання більш м'яким можлива лише після повного та всебічного вивчення даних про особу засудженого. При цьому головною умовою прийняття такого рішення є доведеність при заміні невідбутої частини покарання більш м'яким того, що засуджений став на шлях виправлення.
23.08.2023 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3342-ІХ «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань», який набрав законної сили 28 березня 2024 року.
Вказаним Законом, серед іншого, доповнено Кримінальний кодекс України новим покаранням у виді пробаційного нагляду.
Так, згідно ст. 59-1 КК України покарання у виді пробаційного нагляду полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства. Суд покладає на засудженого до пробаційного нагляду такі обов'язки:
1) періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
2) повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;
3) не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Суд може покласти на засудженого до пробаційного нагляду обов'язки:
1) використовувати електронний засіб контролю і нагляду та проживати за вказаною у рішенні суду адресою;
2) дотримуватися встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля;
3) працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано посаду (роботу);
4) виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою; 5) пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовина бо захворювання, що становить небезпеку для здоров'я інших осіб.
Пробаційний нагляд призначається на строк від одного до п'яти років.
Згідно довідки про стягнення та заохочення засудженого ОСОБА_5 , останній має 6 заохочення та 2 стягнення, а саме:
2 стягнення:
1.08.10.2020 р. - догана - за зберігання забороненого предмету (мобільного телефону) - погашено 09.04.2021 р.;
2.15.04.2022 р. - догана - за зберігання забороненого предмету (WIFI роутер) - погашено 16.10.2022 р.
6 заохочення:
1.05.04.2023 р. - за сумлінну поведінку та добросовісне відношення до праці з благоустрою ВК та перемогу в літературному конкурсі оголошено нагородження похвальною грамотою;
2.04.01.2024 р. - за сумлінну поведінку та добросовісне ставлення до праці з поліпшення житлово-комунальних умов тримання засуджених у ВК;
3.03.07.2024 р. - за сумлінну поведінку та добросовісне відношення до праці в будівельній бригаді ВК.
4.02.10.2024р.- за сумлінну поведінку та добросовісне відношення до праці в будівельній бригаді ВК.
5.01.01.2025р. - за сумлінну поведінку та добросовісне відношення до праці в будівельній бригаді ВК.
6.02.04.2025р. - за сумлінну поведінку та добросовісне відношення до праці в будівельній бригаді ВК.
Згідно характеристики на засудженого ОСОБА_5 встановлено, що за час відбування покарання у виправній колонії допустив два порушення норм, які визначають порядок та умови відбування покарання та розпорядок дня в установі, за що був притягнутий до дисциплінарної відповідальності. Після проведеної із засудженим додаткової соціально-виховної роботи змінив у кращу сторону своє ставлення до відбування покарання, має тривалу стабільну правослухняну поведінку позитивного спрямування. Дисциплінарні стягнення були погашені в порядку ч. 14 ст. 134 КВК України. Підтримує рівні взаємовідносини з іншими засудженими. Дотримується правомірних взаємовідносин та ввічливого ставлення з персоналом виправної колонії. Спальне місце та при ліжкову тумбочку утримує в чистоті та порядку, має охайний зовнішній вигляд. Дбайливо ставиться до майна установи і предметів, якими користується при виконанні дорученої роботи, здійснює за ними належний догляд, використовує тільки за призначенням. Виконує законні вимоги персоналу установи виконання покарань
Щодо працевлаштування засудженого ОСОБА_5 встановлено, що засуджений приймав активну участь в роботах з благоустрою ВК та ремонтних роботах з поліпшення житлово-комунальних умов тримання засуджених в установі. Регулярно залучається до робіт з благоустрою ВК згідно затверджених графіків.
Згідно довідки ДУ «Кагарлицька виправна колонія (№ 115)» виданої на засудженого ОСОБА_5 вбачається, що згідно вироку суду стягнути на користь: ОСОБА_6 шкоду завдану транспортному засобу - 190 024,00 грн.: ОСОБА_7 витрати на поховання ОСОБА_8 - 82 069,00 грн.: ОСОБА_7 моральну шкоду 500 000,00 грн.; ОСОБА_9 моральну шкоду - 500 000,00 грн.: ОСОБА_10 моральну шкоду - 300 000,00 грн.: ОСОБА_7 50 000,00 грн. витрат на правову допомогу; держави процесуальні витрати - 22 227,84 грн. Виконавчі документи відносно засудженого надійшли до бухгалтерії установи 28.10.2024 р. утримати на користь: ОСОБА_9 боргу в сумі 1 156 000,00 грн. За період знаходження виконавчого документу із його доходу утримано та перераховано загальну суму - 6 043,23 грн.
Засуджений ОСОБА_5 надав документи що стосується його здоров'я, а саме: консультативні висновки спеціалістів, виписки з медичної карт стаціонарного хворого, для обґрунтовування того, що його здоров'я не дає можливості йому відбувати покарання, оскільки не має можливості проводити лікування. Проте, суд не може дане твердження врахувати при розгляді даного клопотання, оскільки при розгляді клопотання суд повинен перевірити та встановити, що засуджений став на шлях виправлення, що підтверджується його сумлінною поведінкою і ставленням до праці.
Згідно ч. 2 ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Відповідно до усталеної судової практики, при вирішенні питання про можливість застосування відносно особи заміни невідбутої частини покарання більш м'яким, вирішальним фактором є не факт відбування ним встановленої частини покарання, а факт того, що засуджений став на шлях виправлення, що підтверджується його сумлінною поведінкою і ставленням до праці.
Сумлінна поведінка характеризується дотриманням режиму відбування покарання: виконання покладених на засудженого законних обов'язків; виконанням законних вимог представників адміністрації органу, що виконує покарання; підвищення загальноосвітнього і професійно-технічного навчання; придбання спеціальності; поведінкою у побуті; стримуванням від порушень режиму відбування покарання, від порушень правил внутрішнього розпорядку, від вживання алкогольних напоїв, наркотичних засобів, азартних ігор; неухильним додержанням загальноприйнятих норм і правил поведінки; активною участю у суспільному житті і сумлінним виконанням громадських доручень у процесі відбування покарання; прагненням своєю діяльністю спокутувати вину за вчинений злочин тощо.
Тоді як ставлення до праці характеризується постійною свідомою участю у суспільно корисній праці; систематичним виконанням трудових обов'язків, виробничих завдань і дорученої роботи; внесенням раціоналізаторських пропозицій і винахідницьких відкриттів; відсутність відмов від роботи, невиходів на роботу без поважних причин і порушень трудової дисципліни; виконанням норм виробітку; ставленням до майна, знарядь виробництва; прагненням придбати спеціальність або підвищити кваліфікацію; відсутність трудових порушень; суворим додержанням правил охорони праці і правил техніки безпеки та ін.
Згідно з вимогами чинного законодавства, яке регламентує порядок застосування заміни невідбутої частини покарання більш м'яким покаранням, для висновку про те, що особа стала на шлях виправлення беруться дані про особу в сукупності за весь час відбування покарання.
Разом з тим,прийняття рішення про заміну покарання більш м'яким не є обов'язковим, а залежить від переконаності суду в тому, що цілі покарання досягнуті в більш короткий термін, ніж це було визначено вироком.
На думку суду, засудженим ОСОБА_5 не доведено, що заміна невідбутої частини покарання більш м'яким сприятиме його виправленню та досягненню мети покарання, передбаченої ст. 50 КК України.
З огляду на наявні в матеріалах справи відомості, в тому числі дані про особу засудженого ОСОБА_5 , достатні підстави для застосування до нього ст. 82 КК України наразі відсутні, а тому в задоволенні клопотання слід відмовити, оскільки воно є передчасним.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст.. 537, 539 КПК України, ст.. 82 КК України, постановою Пленуму Верховного Суду України «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м'яким» № 2 від 26 квітня 2002 р., суд, -
У задоволенні клопотання засудженого ОСОБА_5 про заміну невідбутої частини строку основного покарання більш м'яким покаранням відмовити
Ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Кагарлицький районний суд Київської області протягом 7 діб з дня проголошення.
Суддя ОСОБА_1