Постанова від 09.06.2025 по справі 751/6417/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

іменем України

09 червня 2025 року м. Чернігів

Унікальний номер справи № 751/6417/24

Головуючий у першій інстанції - Маслюк Н.В.

Апеляційне провадження № 22-ц/4823/202/25

Суд у складі:

головуючого - судді Євстафіїва О.К.,

суддів: Скрипки А.А., Шарапової О.Л.,

за участю секретаря Зеляк Ю.Г.,

позивач: ОСОБА_1 ,

відповідач: Чернігівська гімназія № 24 Чернігівської міської ради,

третя особа: Управління освіти Чернігівської міської ради,

особи, які подали апеляційні скарги: представник ОСОБА_1 - адвокат Авраменко Геннадій Миколайович, Управління освіти Чернігівської міської ради,

на рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 17 жовтня 2024 року; час, місце ухвалення і дата складання повного його тексту: 22.10.2024, м. Чернігів,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2024 р. представник ОСОБА_1 - адвокат Авраменко Г.М. звернувся з позовом до Чернігівської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради (натепер Чернігівська гімназія № 24 Чернігівської міської ради), в якому просив:

- зобов'язати відповідача організувати освітній процес за участю ОСОБА_1 на 2024-2025 навчальний рік у дистанційній формі, у тому числі із залученням учнів, які знаходяться на сімейній формі навчання;

- стягнути на користь ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 57-1 Закону України «Про освіту» середній заробіток з 11.01.2024 по 01.07.2024 (122 робочих дні) у розмірі 79005 грн 98 коп. та середній заробіток з 01.07.2024 по день розгляду справи;

- стягти на користь ОСОБА_1 відшкодування моральної шкоди в сумі 10000 грн 00 коп.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ОСОБА_1 працює в згаданій Гімназії. У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з метою збереження власного життя та життя членів своєї родини вона 27.02.2022 тимчасово виїхала за кордон і 06.03.2022 прибула до м. Гренхен Швейцарської Конфедерації. Наказом Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради за № 38-к від 24.08.2023 позивача було звільнено з посади вчителя початкових класів з 24.08.2023. Рішенням Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10.01.2024 цей наказ скасовано та її поновлено на роботі. Вказане рішення постановою Чернігівського апеляційного суду від 04.06.2024 змінено у частині розміру стягнутого на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 14.08.2023 по 10.01.2024 шляхом його збільшення до 69939 грн 72 коп. Наказом Чернігівської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради за № 3-к від 25.01.2024 позивача поновлено на посаді вчителя початкових класів з 24.08.2023. У листі від 13.06.2024 представник ОСОБА_1 - адвокат Авраменком Г.М.:

- запропонував відповідачеві забезпечити реалізацію державних гарантій ОСОБА_1 в частині організації освітнього процесу за її участю в дистанційній формі, у тому числі із залученням учнів, які знаходяться на сімейній формі навчання, а Управлінню освіти Чернігівської міської ради - забезпечити виконання постанови Чернігівського апеляційного суду від 04.06.2024;

- зазначив, що у разі відмови у задоволенні вказаних вимог Управлінню освіти Чернігівської міської ради й відповідачеві пропонується надати йому табель обліку робочого часу ОСОБА_1 та довідку про оплату їй коштів за період з 11.01.2024 по день її видачі.

На день пред'явлення позову ні табелів обліку робочого часу ОСОБА_1 , ні довідку про оплату їй коштів за вищевказаний період не надано. Але ці документи можуть підтвердити, що відповідачем, незважаючи на те, що ОСОБА_1 поновлено на посаді з 24.08.2023, середній заробіток, на порушення ч. 1 ст. 57-1 Закону України «Про освіту», з 11.01.2024 не виплачувався. Листом № 01-22/61 від 13.06.2024 директором Чернігівської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради позивачеві запропоновано з 01.09.2024 стати до роботи на посаді вчителя початкових класів очної форми навчання. Ігнорування відповідачем державних гарантій, встановлених ч. 1 ст. 57-1 Закону України «Про освіту», вплинуло на широке коло стосунків ОСОБА_1 з іншими людьми, включаючи стосунки професійного характеру. Схожі наслідки настали і для кола близьких позивачки, оскільки втрата останньою заробітку мала відчутні наслідки для матеріального добробуту її та членів її сім'ї.

Оскаржуваним рішенням позов задоволено частково й стягнуто з відповідача на користь позивача: 130165 грн 59 коп. середнього заробітку (ця сума визначена без урахування обов'язкових відрахувань до бюджету і державних цільових фондів) за період з 11.01.2024 по 17.10.2024, 1000 грн 00 коп. відшкодування моральної шкоди, 121 грн 12 коп. на відшкодування судового збору та 5000 грн 00 коп. витрат на правничу допомогу. Ухвалюючи це рішення, суд виходив з того, що:

- в порядку ч. 1 ст. 57-1 Закону України «Про освіту» з відповідача на користь позивача за 201 робочий день за період з 11.01.2024 до 17.10.2024 належить стягти середній заробіток у такій сумі: середньоденний розмір заробітної плати - 647 грн 59 коп. (встановлений вищезгаданими рішеннями суду) х 201 = 130165 грн 59 коп. (без врахування обов'язкових платежів);

- виходячи з обставин справи й принципів розумності та справедливості позивачеві належить відшкодувати моральну шкоду в сумі 1000 грн 00 коп.;

- до компетенції органів управління Чернігівської гімназії № 24 Чернігівської міської ради віднесено організовувати освітній процес у дистанційній формі, а право суб'єкта освітньої діяльності на самоврядування полягає в його самостійності, незалежності та відповідальності у прийнятті рішень. Тому відсутні підстави для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача організувати освітній процес у дистанційній формі;

- заявлена сума судових витрат на професійну правничу допомогу є завищеною, оскільки спір у справі не є складним, підготовка позову та участь у судовому засіданні не потребувала великої кількості часу на виконання великого обсягу відповідних робіт. Тож застосовуючи принцип співмірності для визначення належного ОСОБА_1 відшкодування вартості адвокатських послуг, виходячи з обсягу наданих їй послуг адвокатом, а також враховуючи часткове задоволення позову, суд відшкодував понесені нею витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5000 грн 00 коп. який, на думку суду, є достатнім, співмірним і справедливим.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 - адвокат Авраменко Г.М. просить скасувати вказане рішення в частині відмови у зобов'язанні відповідача організувати освітній процес на 2024-2025 навчальний рік у дистанційній формі, у тому числі із залученням учнів, які знаходяться на сімейній формі навчання, стягнення 10000 грн 00 коп. на відшкодування моральної шкоди, відмови у стягненні правничої допомоги у розмірі заявленої суми й ухвалити рішення, яким задовольнити всі ці вимоги повністю. Доводи скарги зводяться до такого:

- суд І інстанції не врахував, що згідно з ч. 3 ст. 2 Закону України «Про освіту», суб'єкт освітньої діяльності має право самостійно приймати рішення з будь-яких питань у межах своєї автономії, визначеної цим Законом або спеціальними законами. Право самостійно приймати рішення з будь - яких питань обмежено ч. 1 ст. 57-1 Закону України «Про освіту», яка не допускає відхилення від надання державних гарантій педагогічним працівникам, які були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду (воєнного стану). Причому ці гарантії повинен надавати роботодавець. Цим обставинам надана правова оцінка постановою Чернігівського апеляційного суду від 04.06.2024;

- відповідачем не вживались заходи для отримання згоди (бажання) учнів та їх батьків на організацію дистанційної форми навчання і забезпечення гарантій, встановлених для позивача державою в цій частині;

- компенсація завданої ОСОБА_1 моральної шкоди в розмірі 1000 грн 00 коп. судом визначена без урахування характеру та обсягу страждань, їх тривалості, тяжкості вимушених змін у її житті і без врахування правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду у справі № 127/16375/19 від 13.08.2020;

- Чернігівська гімназія № 24 Чернігівської міської ради не надала суду клопотання про зменшення розміру відшкодування позивачеві витрат на професійну правничу допомогу, у зв'язку з чим суд не мав права вирішувати питання про його зменшення.

В апеляційній скарзі Управління освіти Чернігівської міської ради просить рішення суду І інстанції скасувати та ухвалити рішення, яким в позові ОСОБА_1 відмовити. Доводи скарги зводяться до такого:

- відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зареєстрований у Мін'юсті України 23.12.2022 за № 1668/39004), Чернігівську міську територіальну громаду віднесено до територій, на яких велися активні бойові дії, у період з 24.02.2022 по 04.04.2022. Тож Чернігівська гімназія № 24 Чернігівської міської ради як у 2023 - 2024 навчальному році, так і 2024 - 2025 навчальному році здійснювала організацію освітнього процесу в очному форматі. Це підтверджено і вищезгаданими рішеннями виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 30.08.2024 № 579 та педагогічної ради Гімназії. На їх підставі виконавчим комітетом Чернігівської міської ради приймалось відповідне рішення про режим роботи закладів освіти. Ці обставини підтверджують створення у відповідача умов для організації освітнього процесу під час воєнного стану;

- позивачкою не обґрунтовано, яким чином її фактична відсутність на робочому місці була пов'язана з об'єктивним і реальним примусом відносно неї проживати в Швейцарській Конфедерації саме після припинення активних бойових дій на території м. Чернігова;

- ОСОБА_1 надано копію довідки Управління народного контролю м. Гренхен, Швейцарської Конфедерації від 19.06.2024, переклад якої вчинено представником позивача на мову країни, яка здійснила повномасштабне вторгнення на територію України. Тому такий документ не можна вважати належним, достовірним, допустимим та достатнім доказом підтвердження факту перебування позивачки за межами міста Чернігова;

- педагогічний працівник закладу освіти не є органом управління цим закладом, а тому він не має права на свій розсуд встановлювати форму організації освітнього процесу без наявності зустрічного волевиявлення інших учасників освітнього процесу, а також встановлювати нові форми організації освітнього процесу, що не передбачені чинним законодавством;

- позивачка протиставляє свої особисті інтереси правам дітей та батьків на вибір форми здобуття освіти. У той же час можливість у працівника працювати в закладі освіти виникає за наявності дітей - учнів, а не навпаки;

- необґрунтованим є розрахунок представника позивачки її витрат на правничу допомогу.

В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Авраменко Г.М. підтримав апеляційну скаргу, а подану Управлінням освіти Чернігівської міської ради апеляційну скаргу просив відхилити, представник Чернігівської гімназії № 24 Чернігівської міської ради - директор Доман Ю.В. просив відхилити апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Авраменка Г.М. та відмовити в позові в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, дослідивши її матеріали та обговоривши доводи апеляційних скарг, суд вважає, що вони підлягають частковому задоволенню.

У справі встановлено таке.

Згідно з копією довідки Реєстраційного органу у м. Гренхен ФРН від 19.06.2024 і її перекладу з німецької мови на українську, який виконано перекладачем ТОВ «Чернігівське Регіональне Бюро Перекладів» Шеремет О.М., ОСОБА_1 з 06.03.2022 проживає в муніципалітеті Гренхен (арк. 196, 197).

Постановою Чернігівського апеляційного суду від 04.06.2024 у справі № 751/7213/23 за позовом ОСОБА_1 до Чернігівської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради, Управління освіти Чернігівської міської ради про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за вимушений прогул та моральної шкоди (її копія на арк. 6-12) рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10.01.2024:

- в частині вирішення вимог про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу змінено: збільшено розмір середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнутого з Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради на користь ОСОБА_1 , до 69939 грн 72 коп.;

- в частині вирішення вимог про стягнення моральної шкоди та розподілу судових витрат скасовано і їх частково задоволено: стягнуто з Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради на користь ОСОБА_1 5000 грн 00 коп. на відшкодування моральної шкоди та 45 грн 09 коп. на відшкодування судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції. У цій постанові, серед іншого, встановлено таке. Позивачка неодноразово зверталась до відповідача з заявами, в яких просила забезпечити її роботою дистанційно, а у разі неможливості цього - зберегти за нею місце роботи та середній заробіток, з посиланням на ст. 57-1 Закону України «Про освіту». Чернігівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради, відповідаючи на її звернення, наголошувала на тому, що забезпечити ОСОБА_1 роботою дистанційно не має можливості, що вона повинна стати до роботи особисто після закінчення відпустки або написати заяву про відпустку без збереження заробітної плати й що норма ст. 57-1 Закону України «Про освіту» встановлює гарантію збереження місця роботи та середнього заробітку працівникам закладів освіти, які були вимушені змінити місце проживання (перебування) на час воєнного стану.

На виконання вищевказаних судових рішень наказом директора Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради № 3-к від 25.01.2024 ОСОБА_1 з 24.08.2023 поновлено на посаді учителя початкових класів (його копія на арк. 13).

Комісією у складі заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Геращенка В.М., Пекур В.О., начальника Управління освіти Чернігівської міської ради Білогури В.О. та його заступника Мисливець Н.В., начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернігівської міської ради Годуна Г.В., начальника управління - головного архітектора міста управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради Калюжного С.С., заступника начальника управління охорони здоров'я Чернігівської міської ради Малець О.О., заступника начальника управління - начальника відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Чернігівського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Моргацького П.М., начальника відділу організації профілактичної роботи та цивільного захисту Чернігівського районного управління Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Чернігівській області Шейгаса М.М., старшого інспектора Леоненка А.В. та інспектора Лобанової М.В. сектору ювенальної превенції відділу превенції Чернігівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та у присутності директора Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради Домана Ю.В. складено акт від 19.07.2022, за яким проведено огляд цього навчального та складено висновок, що Чернігівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради рекомендовано до використання для укриття здобувачів освіти та працівників закладу як найпростіше укриття та включення до фонду захисних споруд за умов, вказаних у цьому висновку (арк. 61-63).

Рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 556 від 30.08.2023 визначено форми організації освітнього процесу у закладах загальної середньої освіти м. Чернігова у 2023-2024 навчальному році, де в додатку до цього рішення зазначено, що в Чернігівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради форма навчання - очна (арк. 67, 68-70).

Згідно з витягом з протоколу № 1 від 30.08.2023 педагогічної ради Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради, нею вирішено з 01.09.2023 організувати освітній процес в очній формі навчання, а дітей, які перебувають за кордоном, перевести на сімейну форму навчання (підстава: заяви батьків) (арк. 89).

21.08.2024 комісією у складі головного спеціаліста Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернігівської міської ради Коптель О.В., провідного інспектора відділу з питань надзвичайних ситуацій Чернігівського районного управління Головного управління Держа?вної служби України з надзвичайних ситуацій в Чернігівській області Дозорова Т.І., провідного інспектора дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу поліції Чернігівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Журавльова С.В. в присутності директора Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради Домана Ю.В. складено акт, за яким проведено огляд цього закладу та складено висновок про те, що Чернігівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради рекомендовано до використання для укриття населення як найпростішого укриття (арк. 64-66).

Директором Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради листом № 01-22/15 від 25.01.2024 повідомлено ОСОБА_1 про те, що її поновлено з 24.08.2023 на посаді учителя початкових класів, що школа працює в очному форматі та що класи з дистанційною формою навчання в закладі не сформовані через відсутність відповідних заяв батьків; ОСОБА_1 запрошено з 29.01.2024 приступити до виконання своїх посадових обов'язків у 1-Б класі відповідно до розкладу уроків з 08 год 30 хв (копія листа - арк. 74).

Чернігівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 24 змінила назву на Чернігівську гімназію № 24 Чернігівської міської ради, що учасниками справи не заперечується і підтверджено випискою № 25975197 від 20.08.2024 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (арк. 76-77).

У витягу з протоколу № 1 від 29.08.2024 педагогічної ради Чернігівської гімназії № 24 Чернігівської міської ради зазначено, що нею ухвалено таке: розпочати освітній процес з 02.09.2024, для учнів 1-9 класів організувати освітній процес 2024-2025 навчального року в умовах воєнного стану у вигляді очної форми навчання та для 53 здобувачів освіти - з індивідуальною (сімейною) формою навчання (арк. 88).

Рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 579 від 30.08.2024 визначено форми організації освітнього процесу у закладах загальної середньої освіти м. Чернігова у 2024-2025 навчальному році. В додатку до цього рішення зазначено, що в Чернігівській гімназії № 24 Чернігівської міської ради форма навчання - очна (копії рішення й додатку - арк. 71, 72-73).

13.06.2024 представник ОСОБА_1 - адвокат Авраменко Г.М. звернувся до Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради та Управління освіти Чернігівської міської ради з заявою, у якій просив добровільно виконати постанову Чернігівського апеляційного суду від 04.06.2024 у справі № 751/7213/23. Крім того, у заяві зазначено, що в разі невиконання постанови суду адвокат буде змушений пред'явити від імені ОСОБА_1 позов про стягнення середнього заробітку з 11.01.2024 та судові витрати. У цій заяві також вказано, що в разі невиконання постанови йому (адвокатові) слід надати табель обліку робочого часу ОСОБА_1 та довідку про оплату коштів за період з 11.01.2024 по день її видачі (арк. 14-15).

Директором Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 Чернігівської міської ради листом № 01-22/61 від 13.06.2024 повідомлено ОСОБА_1 , що з 01.09.2024 відкривається 1-Б інклюзивний клас очної форми навчання. Тож позивач запрошується до роботи вчителем початкових класів; відповідь від неї очікується до 17.06.2024 (копія листа - арк. 17). На цей лист представник ОСОБА_1 - адвокат Авраменко Г.М. 17.06.2024 надав відповідь, у якій зазначив, що пропозиція ОСОБА_1 стати до роботи за очною формою з 01.09.2024 відхиляється як свавільна та що 13.06.2024 адвокатом відповідачеві надіслана письмова пропозиція про дружнє врегулювання конфлікту. У відповіді ОСОБА_2 наголошується, що саме до компетенції відповідача віднесено прийняття рішень, спрямованих на реалізацію державних гарантій, зокрема забезпечення організації освітнього процесу у дистанційній формі або в будь-якій іншій, що є найбільш безпечною для його учасників. Тому незабезпечення відповідачем можливості для ОСОБА_1 здійснення освітнього процесу дистанційно та його вимога до позивачки стати до роботи особисто не відповідають положенням законодавства про освіту (арк. 16).

Відповідно до наданих Чернігівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 24 копій табелів обліку робочого часу за період з січня 2024 р. по вересень 2024 р., ОСОБА_1 була відсутня на роботі (арк. 78-86).

Згідно з довідкою Управління освіти Чернігівської міської ради № 01-25/165 від 18.09.2024, ОСОБА_1 , вчителю початкових класів Чернігівської гімназії № 24 Чернігівської міської ради, у період з 11.01.2024 по 18.09.2024 виплата грошових коштів не здійснювалася (арк. 43).

Аналізуючи правові норми, що регулюють спірні правовідносини, і надані докази, суд доходить таких висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Частиною 2 ст. 78 ЦПК України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України «Про освіту», дистанційна форма здобуття освіти - це індивідуалізований процес здобуття освіти, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників освітнього процесу у спеціалізованому середовищі, що функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій.

Положенням про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України 08.09.2020 № 1115 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.09.2020 за № 941/35224), визначено механізм забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти (далі - освіти) за дистанційною формою, а також використання технологій дистанційного навчання під час організації здобуття освіти за різними формами в закладах освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти. Згідно з п. 2 розділу ІІ цього Положення, організація здобуття освіти за дистанційною формою здійснюється виключно за бажанням учнів, їх батьків. Батьки створюють належні та безпечні умови навчання, виховання і розвитку дитини, яка здобуває освіту за дистанційною формою. Організація здобуття освіти за дистанційною формою здійснюється закладом освіти на підставі рішення педагогічної ради, за наявності навчально-методичного та системотехнічного забезпечення (відповідно до розділу IV цього Положення).

Сімейна (домашня) форма здобуття освіти - це спосіб організації освітнього процесу дітей самостійно їхніми батьками для здобуття формальної (дошкільної, повної загальної середньої) та/або неформальної освіти. Відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче стандартів освіти несуть батьки. Оцінювання результатів навчання та присудження освітніх кваліфікацій здійснюються відповідно до законодавства (ч. 7 ст. 9 Закону України «Про освіту»).

Статтею 57-1 Закону України «Про освіту» передбачено таке: здобувачам освіти, працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується:

- організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників (абз. 2 ч. 1);

- збереження місця роботи, середнього заробітку, здійснення виплати стипендії та інших виплат, передбачених законом (абз. 3 ч. 1, який мав чинність протягом всього спірного періоду);

- забезпечення державних гарантій, визначених ч. 1 цієї статті, створення безпечного освітнього середовища, організацію здобуття освіти, освітнього процесу в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) у межах своєї компетенції, серед іншого, здійснюють: органи виконавчої влади, органи військового командування, військові, військово-цивільні адміністрації та органи місцевого самоврядування, їх представники, посадові особи (керівники, голови, начальники), органи управління (структурні підрозділи) у сфері освіти (абзаци 1, 2 ч. 2); заклади освіти, установи освіти, наукові установи, їх засновники (абз. 3 ч. 2).

- органи, зазначені в абзаці 2 ч. 2 цієї статті, приймають у межах своєї компетенції рішення, обов'язкові до виконання на відповідній території, для реалізації державних гарантій, визначених ч. 1 цієї статті, в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) (ч. 3).

Відповідач не має можливості організувати ОСОБА_1 освітній процес на 2024-2025 навчальний рік у дистанційній формі навчання, оскільки така у Чернігівській гімназії № 24 Чернігівської міської ради не впроваджувалася. Разом з тим абзацом 2 ч. 1 ст. 57-1 Закону України «Про освіту» передбачено, що здобувачам освіти й працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується організація освітнього процесу не тільки в дистанційній, а й в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників. Тож для відмови у задоволенні вимог ОСОБА_1 про стягнення з Чернігівської гімназії № 24 Чернігівської міської ради середнього заробітку з 11.01.2024 по 01.07.2024 та відшкодування моральної шкоди Гімназія мала надати суду докази неможливості організації освітнього процесу за участю ОСОБА_1 не тільки в дистанційній, а й в будь-якій іншій формі. Але таких суду не надано.

Вирішуючи позовні вимоги про стягнення моральної шкоди, суд виходить з такого.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 15.12.2020 у справі № 752/17832/14-ц орієнтує суди нижчих ланок на те, що визначаючи розмір відшкодування моральної шкоди, суд має керуватися принципами розумності, справедливості та співмірності. Розмір відшкодування такої шкоди має бути не більшим, ніж достатньо для розумного задоволення потреб, і не повинен призводити до її безпідставного збагачення (п. 88).

Суд погоджується з твердженнями представника ОСОБА_1 - адвоката Авраменка Г.М. про те, що вищеописаними неправомірними діями відповідача ОСОБА_1 спричинено порушення звичного способу життя та необхідність докладання додаткових зусиль для його нормалізації. Висновок місцевого суду про необхідність відшкодування позивачеві такої шкоди є вірним. Проте суд неповністю врахував встановлені у справі характер і спосіб завдання ОСОБА_1 моральної шкоди, а також тривалість її перетерплювання. Тому апеляційний виснує про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача компенсації їй цієї шкоди в розмірі 5000 грн 00 коп.

Всі доводи апеляційної скарги представника ОСОБА_1 - адвоката Авраменка Г.М. і Управління освіти Чернігівської міської ради, крім тих, що частково задоволені, судом відхиляються як такі, що суперечать встановленим і описаним вище обставинам справи та визначеним відповідно до них правовідносинам.

Оскаржуване рішення неповністю відповідає нормам матеріального і процесуального права, що регулюють спірні правовідносини. Отож воно підлягає відповідній зміні приведенням його у відповідність до вищевикладеного.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 374, 376 ч. 4, 381, 382 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги представника ОСОБА_1 - адвоката Авраменка Геннадія Миколайовича та Управління освіти Чернігівської міської ради задовольнити частково, рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 17 жовтня 2024 року в частині визначеного у ньому розміру стягнення моральної шкоди та витрат на правничу допомогу змінити; позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Стягти з Чернігівської гімназії № 24 Чернігівської міської ради на користь ОСОБА_1 5000 (п'ять тисяч) грн 00 коп. на відшкодування моральної шкоди.

В іншій частині рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення, але вона може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повної постанови.

Ідентифікаційні дані учасників справи наведено у рішенні суду І інстанції.

Головуючий: Судді: