Провадження №1-кп/748/73/25
Єдиний унікальний № 748/1793/24
07 липня 2025 року м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої - судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 22024270000000056 від 10 квітня 2024 за обвинуваченням :
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Южно-Сахалінська, Сахалінської області, Російської Федерації, росіянина, громадянина Російської Федерації, військовослужбовця НОМЕР_1 гвардійського мотострілецького полку (в/ч НОМЕР_2 ), зареєстрованого та проживаючого за адресою : АДРЕСА_1 , -
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України,
за участі:
прокурора ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
потерпілих ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ,
ОСОБА_16
З лютого 2014 року до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією Російської Федерації проти України та окупацією частини території України. У ході вказаного міжнародного збройного конфлікту 24 лютого 2022 року президент РФ оголосив початок так званої спеціальної військової операції, що полягала у здійсненні повномасштабного вторгнення ЗС РФ, інших збройних формувань РФ та підконтрольних їм угруповань іррегулярних збройних формувань на територію України.
Факт повномасштабного збройного вторгнення на територію України не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку 300(2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п. п. 17, 18 наказу Міжнародного Суду ООН від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (Україна проти РФ та ін.)».
Відповідно до ст. 2, спільної для Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949 року, ці конвенції, як і інші акти законів і звичаїв війни (міжнародного гуманітарного права), застосовуються до всіх випадків оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни, у тому числі до всіх випадків часткової або цілковитої окупації Високої Договірної Сторони, навіть якщо ця окупація не натрапляє на жодний збройний спротив.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 (далі - Женевська Конвенція IV) особи, що перебувають під захистом, мають право за будь-яких обставин, на особисту повагу, повагу до своєї честі, права на сім'ю, їхніх релігійних переконань та обрядів, звичок та звичаїв. До них завжди слід ставитися гуманно й захищати їх, зокрема, від будь-якого акту насильства чи залякування, від образ та цікавості натовпу.
Згідно зі ст. 13 Женевської Конвенції IV, положення частини II цієї Конвенції щодо загального захисту населення від деяких наслідків війни стосуються всього населення країн, які перебувають у конфлікті, без будь-якої дискримінації за ознакою, зокрема, раси, національності, релігійних або політичних переконань, і спрямовані на полегшення страждань, спричинених війною.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Женевської Конвенції IV, особи, що перебувають під захистом, мають право за будь-яких обставин, на особисту повагу, повагу до своєї честі. До них завжди слід ставитися гуманно й захищати їх, зокрема, від будь-якого акту насильства, залякування, від образ та цікавості натовпу.
Крім того, відповідно до ст. 28 Конвенції, присутність будь-якої особи, яка перебуває під захистом, у будь-яких пунктах чи районах не може бути використана для захисту цих місць від воєнних операцій.
Відповідно до ст. ст. 31-32 Женевської Конвенції IV забороняється, зокрема: жодний примус фізичного чи морального порядку не може застосовуватися до осіб, які перебувають під захистом, зокрема з метою отримання від них або від третіх осіб якихось відомостей; застосування будь- яких заходів, які можуть завдати фізичних страждань або призвести до знищення осіб, що перебувають під захистом, які є під їхньою владою. Ця заборона поширюється не лише на вбивства, тортури, тілесні покарання, калічення та медичні чи наукові досліди, які не викликані потребою лікування особи, що перебуває під захистом, а й на будь-яке інше брутальне поводження з боку як цивільних, так і військових властей.
Згідно статті 147 Женевської Конвенції IV серйозні порушення становлять такі порушення, що охоплюють такі дії, якщо їх здійснено проти осіб або власності, які перебувають під захистом цієї Конвенції: умисне вбивство, тортури або нелюдяне поводження, зокрема біологічні експерименти, які умисно спричинять великі страждання чи серйозні травми тілу чи здоров'ю, нелегальна депортація чи переведення або нелегальне ув'язнення особи, що перебуває під захистом, примушення особи, що перебуває під захистом, служити в збройних силах ворожої держави, або умисне відбирання в особи, що перебуває під захистом, прав на справедливий і офіційний судовий процес, рекомендований цією Конвенцією, захоплення полонених і широкомасштабне руйнування і привласнення власності, не виправдане воєнною необхідністю, і здійснюване незаконним чином і безцільно.
Відповідно до ч. 7 ст. 51 Протоколу, Присутність або пересування цивільного населення або окремих цивільних осіб не повинні використовуватись для захисту певних пунктів або районів від воєнних дій, зокрема у спробах захистити воєнні об'єкти від нападу або прикрити воєнні дії, сприяти чи перешкодити їм. Сторони, що перебувають у конфлікті, не повинні направляти пересування цивільного населення або окремих цивільних осіб з метою спробувати захистити воєнні об'єкти від нападу чи прикрити воєнні операції.
Військовослужбовець ЗС РФ ОСОБА_3 , із позивним « ОСОБА_17 », який проходив військову службу у НОМЕР_1 гвардійському мотострілецькому полку (в/ч НОМЕР_2 ), та перебував на посаді командира зведеного підрозділу ЗС РФ, брав участь у вторгненні та бойових діях на території України, тим самим усвідомлював, що відбувається збройний конфлікт, а також свою участь у ньому.
03.03.2022, точний час у ході досудового розслідування не встановлено, збройні сили Російської Федерації, до складу яких входив військовослужбовець ОСОБА_3 , здійснили військове вторгнення, зайняли та з цього дня здійснювали контроль території с. Ягідного Чернігівського району Чернігівської області.
Починаючи з 03.03.2022, точний час досудовим розслідуванням не встановлений, військовослужбовці ЗС РФ Особа 1, Особа 2, Особа 3, Особа 4, Особа 5, Особа 6, Особа 7, Особа 8, Особа 9, Особа 10, Особа 11, Особа 12, Особа 13, Особа 14 та Особа 15, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, та інші невстановлені на даний час військовослужбовці ЗС РФ, в порушення ст. ст. 3, 27, 31, 32, 34, 147 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, та ст. 75 Додатково протоколу до Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол І) від 8 червня 1977 року, під загрозою застосування вогнепальної зброї, почали примусово виганяти цивільне населення с. Ягідного Чернігівського району з їх приватних домогосподарств, здійснювати ув'язнення невизначеної кількості мирних жителів села з метою незаконного їх утримання, а в подальшому, під конвоєм відводили та примусово поміщали потерпілих до підвалу Ягіднянської філії опорного закладу «Количівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області», що знаходиться за адресою: вул. Лісова 1-а, село Ягідне, Чернігівського району Чернігівської області, в будівлі якої розміщувався командний пункт ЗС РФ.
ОСОБА_3 , будучи командиром зведеного підрозділу ЗС РФ, капітаном, діючи з прямим умислом, з порушенням вимог ст. ст. 3, 27, 18, 31, 32, 147 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 та ст. ст. 51, 75 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол І), від 08.06.1977, усвідомлюючи, що вказане приміщення підвалу школи необладнане вентиляційними засобами доступу свіжого повітря, немає штучного та природнього освітлення, водопостачання та водовідведення, вбиралень, достатніх меблів для сидіння та спальних місць, засобів приготування їжі, перебуває в антисанітарних умовах, непридатне до нормального проживання в ньому людей, а поміщення до нього великої чисельності цивільного населення прямо загрожуватиме життю та здоров'ю всім, хто там буде утримуватися, віддав підлеглим військовослужбовцям, у тому числі Особа 1, Особа 2, Особа 3, Особа 4, Особа 5, Особа 6, Особа 7, Особа 8, Особа 9, Особа 10, Особа 11, Особа 12, Особа 13, Особа 14 та Особа 15, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, та іншим невстановленим на даний час військовослужбовцям ЗС РФ, явно злочинний наказ незаконно утримувати протягом тривалого часу в підвалі розміром 197,6 м2 загалом 369 людей, серед яких 69 неповнолітніх, яким була відведена площа 0,5 м2 на особу, що також є жорстоким поводженням з цивільним населенням, задля використання цивільних осіб як захист («живий щит») свого командного пункту від військових дій зі сторони Збройних Сил України.
Продовжуючи реалізацію злочинного умислу, направленого на катування шляхом застосування моральних і фізичних страждань, незаконне утримання потерпілих та використання їх в якості «живого щита», ОСОБА_3 , діючи як командир зведеного підрозділу ЗС РФ, забезпечив чергування та охорону виходу з підвального приміщення вказаної школи військовослужбовцями ЗС РФ у період часу з 03.03.2022 по 30.03.2022, щоб незаконно утримувані в ньому потерпілі не могли за власною волею покинути приміщення шкільного підвалу.
Окрім того, ОСОБА_3 , діючи спільно з Особа 1, Особа 2, Особа З, Особа 4, Особа 5, Особа 6, Особа 7, Особа 8, Особа 9, Особа 10, Особа 11, Особа 12, Особа 13, Особа 14 та Особа 15, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, та іншими невстановленими на даний час військовослужбовцями ЗС РФ, у період часу з 03.03.2022 по 30.03.2022, забороняв цивільним особам залишати приміщення підвалу, наказував зайти потерпілим до підвалу школи у певний час, не вживав належних заходів до організації надання медичної допомоги цивільним особам, які її потребували, байдуже ставився до наслідків умов утримання для життя та здоров'я ув'язнених цивільних осіб.
Таким чином, 369 цивільних осіб, серед яких 69 дітей, насильно та протиправно утримувалися в суцільній тисняві, в задушливому просторі без доступу свіжого повітря, в цілковитій темряві, без забезпечення достатньою кількістю питної води та їжі, в антисанітарних умовах. Люди, що перебували в приміщенні підвалу змушені були ходити до туалету для справляння свої природніх потреб у відра та робити це у присутності інших людей, а наповнені фекаліями відра тривалий час стояли в тих же приміщеннях, де знаходилися люди, допоки їм російські військові не дозволять винести їх, що було наругою над людською гідністю та психологічним катуванням потерпілих. Утримувані у підвальному приміщенні школи відчували кисневу недостатність та погіршення стану здоров'я, просили військовослужбовців ЗС РФ, котрі охороняли вихід з підвалу школи, випустити їх на свіже повітря та надати можливість отримати медичну допомогу, на що останні не дозволяли покинути підвал та вийти на вулицю, не вживали жодних заходів для можливості отримання людьми медичної допомоги.
Окрім того, у невстановлений досудовим розслідуванням час, у період з 03.03.2022 по 30.03.2022, ОСОБА_3 , діючи умисно, висловив потерпілому ОСОБА_10 погрозу вбивством невизначеної кількості цивільних осіб, які утримувались у підвалі школи, та не становили жодної загрози для військових РФ, шляхом застосування 2 вибухових пристроїв типу «граната», через крики та шум у підвалі школи.
Загалом, протягом періоду часу з 03.03.2022 по 30.03.2022, за наказом ОСОБА_3 , військовослужбовцями ЗС РФ, у тому числі Особа 1, бсоба 2, Особа 3, Особа 4, Особа 5, Особа 6, Особа 7, Особа 8, Особа 9, Особа 10, Особа 11, Особа 12, Особа 13, Особа 14 та Особа 15, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, та іншими невстановленими на даний час військовослужбовцями, в підвалі школи утримувалися:
1.ОСОБА_18 ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
2.ОСОБА_19 ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
3.ОСОБА_20 ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
4.ОСОБА_21 ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
5.ОСОБА_22 ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
6.ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_7 ;
7.ОСОБА_23 ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
8.ОСОБА_24 ІНФОРМАЦІЯ_9 ;
9.ОСОБА_25 ІНФОРМАЦІЯ_10 ;
10.ОСОБА_26 ІНФОРМАЦІЯ_11 ;
11.ОСОБА_27 ІНФОРМАЦІЯ_12 ;
12.ОСОБА_28 ІНФОРМАЦІЯ_13 ;
13.ОСОБА_29 ІНФОРМАЦІЯ_14 ;
14.ОСОБА_30 ІНФОРМАЦІЯ_15 ;
15.ОСОБА_31 ІНФОРМАЦІЯ_16 ;
16.ОСОБА_32 ІНФОРМАЦІЯ_17 ;
17.ОСОБА_33 ІНФОРМАЦІЯ_18 ;
18.ОСОБА_15 ІНФОРМАЦІЯ_19 ;
19.ОСОБА_34 ІНФОРМАЦІЯ_20 ;
20.ОСОБА_35 ІНФОРМАЦІЯ_21 ;
21.ОСОБА_36 ІНФОРМАЦІЯ_22 ;
22.ОСОБА_37 ІНФОРМАЦІЯ_23 ;
23.ОСОБА_38 ІНФОРМАЦІЯ_24 ;
24.ОСОБА_39 ІНФОРМАЦІЯ_25 ;
25.ОСОБА_40 ІНФОРМАЦІЯ_26 ;
26.ОСОБА_41 ІНФОРМАЦІЯ_27 ;
27.ОСОБА_42 ІНФОРМАЦІЯ_28 ;
28.ОСОБА_43 ІНФОРМАЦІЯ_29 ;
29.ОСОБА_44 ІНФОРМАЦІЯ_30 ;
30.ОСОБА_45 ІНФОРМАЦІЯ_31 ;
31.ОСОБА_46 ІНФОРМАЦІЯ_32 ;
32.ОСОБА_47 ІНФОРМАЦІЯ_33 ;
33.ОСОБА_48 ІНФОРМАЦІЯ_34 ;
34.ОСОБА_49 ІНФОРМАЦІЯ_35 ;
35.ОСОБА_50 ІНФОРМАЦІЯ_36 ;
36.ОСОБА_51 ІНФОРМАЦІЯ_37 ;
37.ОСОБА_52 ІНФОРМАЦІЯ_38 ;
38.ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_39 ;
39.ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_40 ;
40.ОСОБА_53 ІНФОРМАЦІЯ_41 ;
41.ОСОБА_54 ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
42.ОСОБА_55 ІНФОРМАЦІЯ_42 ;
43.ОСОБА_56 ІНФОРМАЦІЯ_43 ;
44.ОСОБА_57 ІНФОРМАЦІЯ_11 ;
45.ОСОБА_58 ІНФОРМАЦІЯ_44 ;
46.ОСОБА_59 ІНФОРМАЦІЯ_45 ;
47.ОСОБА_60 ІНФОРМАЦІЯ_46 ;
48.ОСОБА_61 ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
49.ОСОБА_62 ІНФОРМАЦІЯ_47 ;
50.ОСОБА_63 ІНФОРМАЦІЯ_48 ;
51.ОСОБА_64 ІНФОРМАЦІЯ_49 ;
52.ОСОБА_65 ІНФОРМАЦІЯ_50 ;
53.ОСОБА_66 ІНФОРМАЦІЯ_51 ;
54.ОСОБА_67 ІНФОРМАЦІЯ_52 ;
55.ОСОБА_68 ІНФОРМАЦІЯ_53 ;
56.ОСОБА_69 ІНФОРМАЦІЯ_54 ;
57.ОСОБА_70 ІНФОРМАЦІЯ_55 ;
58.ОСОБА_71 ІНФОРМАЦІЯ_56 ;
59.ОСОБА_72 ІНФОРМАЦІЯ_57 ;
60.ОСОБА_73 ІНФОРМАЦІЯ_58 ;
61.ОСОБА_74 ІНФОРМАЦІЯ_59 ;
62.ОСОБА_75 ІНФОРМАЦІЯ_19 ;
63.ОСОБА_76 ІНФОРМАЦІЯ_60 ;
64.ОСОБА_77 ІНФОРМАЦІЯ_61 ;
65.ОСОБА_78 ІНФОРМАЦІЯ_62 ;
66.ОСОБА_79 ІНФОРМАЦІЯ_63 ;
67.ОСОБА_80 ІНФОРМАЦІЯ_64 ;
68.ОСОБА_81 ІНФОРМАЦІЯ_65 ;
69.ОСОБА_82 ІНФОРМАЦІЯ_66 ;
70.ОСОБА_83 ІНФОРМАЦІЯ_67 ;
71.ОСОБА_13 ІНФОРМАЦІЯ_68 ;
72.ОСОБА_84 ІНФОРМАЦІЯ_69 ;
73.ОСОБА_85 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
74.ОСОБА_86 ІНФОРМАЦІЯ_70 ;
75.ОСОБА_87 ІНФОРМАЦІЯ_13 ;
76.ОСОБА_88 ІНФОРМАЦІЯ_71 ;
77.ОСОБА_89 ІНФОРМАЦІЯ_72 ;
78.ОСОБА_90 ІНФОРМАЦІЯ_73 ;
79.ОСОБА_91 ІНФОРМАЦІЯ_15 ;
80.ОСОБА_92 ІНФОРМАЦІЯ_74 ;
81.ОСОБА_93 ІНФОРМАЦІЯ_75 ;
82.ОСОБА_94 ІНФОРМАЦІЯ_76 ;
83.ОСОБА_95 ІНФОРМАЦІЯ_77 ;
84.ОСОБА_96 ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
85.ОСОБА_97 ІНФОРМАЦІЯ_78 ;
86.ОСОБА_98 ІНФОРМАЦІЯ_79 ;
87.ОСОБА_99 ІНФОРМАЦІЯ_80 ;
88.ОСОБА_100 ІНФОРМАЦІЯ_81 ;
89.ОСОБА_101 ІНФОРМАЦІЯ_82 ;
90.ОСОБА_102 ІНФОРМАЦІЯ_83 ; /
91.ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_84 ;
92.ОСОБА_103 ІНФОРМАЦІЯ_29 ;
93.ОСОБА_104 ІНФОРМАЦІЯ_85 ;
94.ОСОБА_105 ІНФОРМАЦІЯ_86 ;
95.ОСОБА_106 ІНФОРМАЦІЯ_87 ;
96.ОСОБА_107 ІНФОРМАЦІЯ_88 ;
97.ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_89 ;
98.ОСОБА_108 ІНФОРМАЦІЯ_90 ;
99.ОСОБА_109 ІНФОРМАЦІЯ_91 ;
100.ОСОБА_110 ІНФОРМАЦІЯ_92 ;
101.ОСОБА_111 ІНФОРМАЦІЯ_93 ;
102.ОСОБА_112 ІНФОРМАЦІЯ_94 ;
103.ОСОБА_113 ІНФОРМАЦІЯ_95 ;
104.ОСОБА_114 ІНФОРМАЦІЯ_96 ;
105.ОСОБА_115 ІНФОРМАЦІЯ_97 ;
106.ОСОБА_116 ІНФОРМАЦІЯ_98 ;
107.ОСОБА_117 ІНФОРМАЦІЯ_99 ;
108.ОСОБА_118 ІНФОРМАЦІЯ_100 ;
109.ОСОБА_119 ІНФОРМАЦІЯ_101 ;
110.ОСОБА_120 ІНФОРМАЦІЯ_102 ;
111.ОСОБА_121 ІНФОРМАЦІЯ_103 ;
112.ОСОБА_122 ІНФОРМАЦІЯ_104 ;
113.ОСОБА_123 ІНФОРМАЦІЯ_105 ;
114.ОСОБА_124 ІНФОРМАЦІЯ_106 ;
115.ОСОБА_125 ІНФОРМАЦІЯ_107 ;
116.ОСОБА_126 ІНФОРМАЦІЯ_108 ;
117.ОСОБА_127 ІНФОРМАЦІЯ_109 ;
118.ОСОБА_128 ІНФОРМАЦІЯ_110 ;
119.ОСОБА_129 ІНФОРМАЦІЯ_111 ;
120.ОСОБА_130 ІНФОРМАЦІЯ_112 ;
121.ОСОБА_131 ІНФОРМАЦІЯ_113 ;
122.ОСОБА_132 ІНФОРМАЦІЯ_114 ;
123.ОСОБА_133 ІНФОРМАЦІЯ_115 ;
124.ОСОБА_134 ІНФОРМАЦІЯ_116 ;
125.ОСОБА_135 ІНФОРМАЦІЯ_117 ;
126.ОСОБА_136 ІНФОРМАЦІЯ_118 ;
127.ОСОБА_137 ІНФОРМАЦІЯ_119 ;
128.ОСОБА_138 ІНФОРМАЦІЯ_120 ;
129.ОСОБА_139 ІНФОРМАЦІЯ_121 ;
130.ОСОБА_140 ІНФОРМАЦІЯ_122 ;
131.ОСОБА_141 ІНФОРМАЦІЯ_123 ;
132.ОСОБА_142 ІНФОРМАЦІЯ_124 ;
133.ОСОБА_143 ІНФОРМАЦІЯ_125 ;
134.ОСОБА_144 ІНФОРМАЦІЯ_126 ;
135.ОСОБА_145 ІНФОРМАЦІЯ_127 ;
136.ОСОБА_146 ІНФОРМАЦІЯ_128 ;
137.ОСОБА_147 ІНФОРМАЦІЯ_129 ;
138.ОСОБА_148 ІНФОРМАЦІЯ_130 ;
139.ОСОБА_149 ІНФОРМАЦІЯ_23 ;
140.ОСОБА_150 ІНФОРМАЦІЯ_131 ;
141.ОСОБА_151 ІНФОРМАЦІЯ_132 ;
142.ОСОБА_152 ІНФОРМАЦІЯ_133 ;
143.ОСОБА_153 ІНФОРМАЦІЯ_134 ;
144.ОСОБА_154 ІНФОРМАЦІЯ_135 ;
145.ОСОБА_155 ІНФОРМАЦІЯ_136 ;
146.ОСОБА_156 ІНФОРМАЦІЯ_137 ;
147.ОСОБА_157 ІНФОРМАЦІЯ_138 ;
148.ОСОБА_158 ІНФОРМАЦІЯ_139 ;
149.ОСОБА_159 ІНФОРМАЦІЯ_140 ;
150.ОСОБА_160 ІНФОРМАЦІЯ_141 ;
151.ОСОБА_161 ІНФОРМАЦІЯ_142 ;
152.ОСОБА_162 ІНФОРМАЦІЯ_143 ;
153.ОСОБА_163 ІНФОРМАЦІЯ_144 ;
154.ОСОБА_164 ІНФОРМАЦІЯ_145 ;
155.ОСОБА_165 ІНФОРМАЦІЯ_146 ;
156.ОСОБА_166 ІНФОРМАЦІЯ_147 ;
157.ОСОБА_167 ІНФОРМАЦІЯ_146 ;
158.ОСОБА_168 ІНФОРМАЦІЯ_148 ;
159.ОСОБА_169 ІНФОРМАЦІЯ_149 ;
160.ОСОБА_170 ІНФОРМАЦІЯ_150 ;
161.ОСОБА_171 ІНФОРМАЦІЯ_151 ;
162.ОСОБА_172 ІНФОРМАЦІЯ_152 ;
163.ОСОБА_173 ІНФОРМАЦІЯ_153 ;
164.ОСОБА_174 ІНФОРМАЦІЯ_154 ;
165.ОСОБА_175 ІНФОРМАЦІЯ_155 ;
166.ОСОБА_176 , ІНФОРМАЦІЯ_156 ;
167.ОСОБА_177 ІНФОРМАЦІЯ_157 ;
168.ОСОБА_178 ІНФОРМАЦІЯ_158 ;
169.ОСОБА_179 ІНФОРМАЦІЯ_159 ;
170.ОСОБА_180 ІНФОРМАЦІЯ_160 ;
171.ОСОБА_181 ІНФОРМАЦІЯ_161 ;
172.ОСОБА_182 ІНФОРМАЦІЯ_9 ;
173.ОСОБА_183 ІНФОРМАЦІЯ_162 ;
174.ОСОБА_184 ІНФОРМАЦІЯ_163 ;
175.ОСОБА_185 ІНФОРМАЦІЯ_164 ;
176.ОСОБА_186 ІНФОРМАЦІЯ_165 ;
177.ОСОБА_187 ІНФОРМАЦІЯ_166 ;
178.ОСОБА_188 ІНФОРМАЦІЯ_167 ;
179.ОСОБА_189 ІНФОРМАЦІЯ_168 ;
180.ОСОБА_190 ІНФОРМАЦІЯ_169 ;
181.ОСОБА_191 ІНФОРМАЦІЯ_170 ;
182.ОСОБА_192 ІНФОРМАЦІЯ_171 ;
183.ОСОБА_193 ІНФОРМАЦІЯ_172 ;
184.ОСОБА_194 ІНФОРМАЦІЯ_173 ;
185.ОСОБА_195 ІНФОРМАЦІЯ_174 ;
186.ОСОБА_196 ІНФОРМАЦІЯ_175 ;
187.ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_176 ;
188.ОСОБА_197 ІНФОРМАЦІЯ_177 ;
189.ОСОБА_198 ІНФОРМАЦІЯ_178 ;
190.ОСОБА_199 ІНФОРМАЦІЯ_179 ;
191.ОСОБА_200 ІНФОРМАЦІЯ_180 ;
192.ОСОБА_201 ІНФОРМАЦІЯ_181 ;
193.ОСОБА_202 ІНФОРМАЦІЯ_182 ;
194.ОСОБА_203 ІНФОРМАЦІЯ_183 ;
195.ОСОБА_204 ІНФОРМАЦІЯ_184 ;
196.ОСОБА_205 ІНФОРМАЦІЯ_185 ;
197.ОСОБА_206 ІНФОРМАЦІЯ_186 ;
198.ОСОБА_207 ІНФОРМАЦІЯ_187 ;
199.ОСОБА_208 ІНФОРМАЦІЯ_188 ;
200.ОСОБА_209 ІНФОРМАЦІЯ_189 ;
201.ОСОБА_210 ІНФОРМАЦІЯ_190 ;
202.ОСОБА_211 ІНФОРМАЦІЯ_191 ;
203.ОСОБА_212 ІНФОРМАЦІЯ_192 ;
204.ОСОБА_213 ІНФОРМАЦІЯ_9 ;
205.ОСОБА_214 ІНФОРМАЦІЯ_193 ;
206.ОСОБА_215 ІНФОРМАЦІЯ_194 ;
207.ОСОБА_216 ІНФОРМАЦІЯ_195 ;
208.ОСОБА_217 ІНФОРМАЦІЯ_196 ;
209.ОСОБА_218 ІНФОРМАЦІЯ_197 ;
210.ОСОБА_219 ІНФОРМАЦІЯ_198 ;
211.ОСОБА_220 ІНФОРМАЦІЯ_199 ;
212.ОСОБА_221 ІНФОРМАЦІЯ_200 ;
213.ОСОБА_222 ІНФОРМАЦІЯ_201 ;
214.ОСОБА_223 ІНФОРМАЦІЯ_202 ;
215.ОСОБА_224 ІНФОРМАЦІЯ_203 ;
216.ОСОБА_225 ІНФОРМАЦІЯ_204 ;
217.ОСОБА_226 ІНФОРМАЦІЯ_205 ;
218.ОСОБА_227 ІНФОРМАЦІЯ_206 ;
219.ОСОБА_228 ІНФОРМАЦІЯ_207 ;
220.ОСОБА_229 ІНФОРМАЦІЯ_208 ;
221.ОСОБА_230 ІНФОРМАЦІЯ_209 ;
222.ОСОБА_231 ІНФОРМАЦІЯ_210 ;
223.ОСОБА_232 ІНФОРМАЦІЯ_211 ;
224.ОСОБА_233 ІНФОРМАЦІЯ_212 ;
225.ОСОБА_234 ІНФОРМАЦІЯ_213 ;
226.ОСОБА_235 ІНФОРМАЦІЯ_214 ;
227.ОСОБА_236 ІНФОРМАЦІЯ_215 ;
228.ОСОБА_237 ІНФОРМАЦІЯ_23 ;
229.ОСОБА_238 ІНФОРМАЦІЯ_216 ;
230.ОСОБА_239 ІНФОРМАЦІЯ_13 ;
231.ОСОБА_240 ІНФОРМАЦІЯ_217 ;
232.ОСОБА_241 ІНФОРМАЦІЯ_218 ;
233.ОСОБА_242 ІНФОРМАЦІЯ_219 ;
234.ОСОБА_243 ІНФОРМАЦІЯ_220 ;
235.ОСОБА_244 ІНФОРМАЦІЯ_221 ;
236.ОСОБА_245 ІНФОРМАЦІЯ_222 ;
237.ОСОБА_246 ІНФОРМАЦІЯ_223 ;
238.ОСОБА_247 ІНФОРМАЦІЯ_224 ;
239.ОСОБА_248 ІНФОРМАЦІЯ_225 ;
240.ОСОБА_249 ІНФОРМАЦІЯ_226 ;
241.ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_227 ;
242.ОСОБА_250 ІНФОРМАЦІЯ_228 ;
243.ОСОБА_251 ІНФОРМАЦІЯ_229 ;
244.ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_230 ;
245.ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_231 ;
246.ОСОБА_252 ІНФОРМАЦІЯ_232 ;
247.ОСОБА_253 ІНФОРМАЦІЯ_233 ;
248.ОСОБА_254 ІНФОРМАЦІЯ_234 ;
249.ОСОБА_255 ІНФОРМАЦІЯ_19 ;
250.ОСОБА_256 ІНФОРМАЦІЯ_235 ;
251.ОСОБА_257 ІНФОРМАЦІЯ_236 ;
252.ОСОБА_258 ІНФОРМАЦІЯ_237 ;
253.ОСОБА_259 ІНФОРМАЦІЯ_238 ;
254.ОСОБА_260 ІНФОРМАЦІЯ_239 ;
255.ОСОБА_261 ІНФОРМАЦІЯ_240 ;
256.ОСОБА_262 ІНФОРМАЦІЯ_241 ;
257.ОСОБА_263 ІНФОРМАЦІЯ_242 ;
258.ОСОБА_264 ІНФОРМАЦІЯ_243 ;
259.ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_15 ;
260.ОСОБА_265 ІНФОРМАЦІЯ_244 ;
261.ОСОБА_266 ІНФОРМАЦІЯ_245 ;
262.ОСОБА_267 ІНФОРМАЦІЯ_246 ;
263.ОСОБА_268 ІНФОРМАЦІЯ_247 ;
264.ОСОБА_269 ІНФОРМАЦІЯ_248 ;
265.ОСОБА_270 ІНФОРМАЦІЯ_249 ;
266.ОСОБА_271 ІНФОРМАЦІЯ_250 ;
267.ОСОБА_272 ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
268.ОСОБА_273 ІНФОРМАЦІЯ_251 ;
269.ОСОБА_274 ІНФОРМАЦІЯ_252 ;
270.ОСОБА_275 ІНФОРМАЦІЯ_253 ;
271.ОСОБА_276 ІНФОРМАЦІЯ_254 ;
272.ОСОБА_277 ІНФОРМАЦІЯ_255 ;
273.ОСОБА_278 ІНФОРМАЦІЯ_256 ;
274.ОСОБА_279 ІНФОРМАЦІЯ_257 ;
275.ОСОБА_280 ІНФОРМАЦІЯ_258 ;
276.ОСОБА_281 ІНФОРМАЦІЯ_259 ;
277.ОСОБА_282 ІНФОРМАЦІЯ_260 ;
278.ОСОБА_283 ІНФОРМАЦІЯ_261 ;
279.ОСОБА_284 ІНФОРМАЦІЯ_262 ;
280.ОСОБА_285 ІНФОРМАЦІЯ_263 ;
281.ОСОБА_286 ІНФОРМАЦІЯ_264 ;
282.ОСОБА_287 ІНФОРМАЦІЯ_265 ;
283.ОСОБА_288 ІНФОРМАЦІЯ_266 ;
284.ОСОБА_289 ІНФОРМАЦІЯ_267 ;
285.ОСОБА_290 ІНФОРМАЦІЯ_268 ;
286.ОСОБА_291 ІНФОРМАЦІЯ_269 ;
287.ОСОБА_292 ІНФОРМАЦІЯ_270 ;
288.ОСОБА_293 ІНФОРМАЦІЯ_271 ;
289.ОСОБА_294 ІНФОРМАЦІЯ_272 ;
290.ОСОБА_295 ІНФОРМАЦІЯ_273 ;
291.ОСОБА_296 ІНФОРМАЦІЯ_274 ;
292.ОСОБА_297 ІНФОРМАЦІЯ_275 ;
293.ОСОБА_298 ІНФОРМАЦІЯ_276 ;
294.ОСОБА_16 ІНФОРМАЦІЯ_277 ;
295.ОСОБА_299 ІНФОРМАЦІЯ_278 ;
296.ОСОБА_300 ІНФОРМАЦІЯ_279 ;
297.ОСОБА_301 ІНФОРМАЦІЯ_280 ;
298.ОСОБА_302 ІНФОРМАЦІЯ_281 ;
299.ОСОБА_303 ІНФОРМАЦІЯ_282 ;
300.ОСОБА_304 ІНФОРМАЦІЯ_283 ;
301.ОСОБА_305 ІНФОРМАЦІЯ_284 ;
302.ОСОБА_306 ІНФОРМАЦІЯ_285 ;
303.ОСОБА_307 ІНФОРМАЦІЯ_286 ;
304.ОСОБА_308 ІНФОРМАЦІЯ_287 ;
305.ОСОБА_309 ІНФОРМАЦІЯ_288 ;
306.ОСОБА_310 ІНФОРМАЦІЯ_289 ;
307.ОСОБА_311 ІНФОРМАЦІЯ_290 ;
308.ОСОБА_312 ІНФОРМАЦІЯ_291 ;
309.ОСОБА_313 ІНФОРМАЦІЯ_292 ;
310.ОСОБА_314 ІНФОРМАЦІЯ_293 ;
311.ОСОБА_315 ІНФОРМАЦІЯ_294 ;
312.ОСОБА_316 ІНФОРМАЦІЯ_295 ;
313.ОСОБА_317 ІНФОРМАЦІЯ_296 ;
314.ОСОБА_318 ІНФОРМАЦІЯ_297 ;
315.ОСОБА_319 ІНФОРМАЦІЯ_298 ;
316.ОСОБА_320 ІНФОРМАЦІЯ_299 ;
317.ОСОБА_321 ІНФОРМАЦІЯ_300 ;
318.ОСОБА_322 ІНФОРМАЦІЯ_301 ;
319.ОСОБА_323 ІНФОРМАЦІЯ_302 ;
320.ОСОБА_324 ІНФОРМАЦІЯ_303 ;
321.ОСОБА_325 ІНФОРМАЦІЯ_304 ;
322.ОСОБА_326 ІНФОРМАЦІЯ_305 ;
323.ОСОБА_327 ІНФОРМАЦІЯ_306 ;
324.ОСОБА_328 ІНФОРМАЦІЯ_307 ;
325.ОСОБА_329 ІНФОРМАЦІЯ_308 ;
326.ОСОБА_330 ІНФОРМАЦІЯ_309 ;
327.ОСОБА_331 ІНФОРМАЦІЯ_310 ;
328.ОСОБА_332 ІНФОРМАЦІЯ_311 ;
329.ОСОБА_333 ІНФОРМАЦІЯ_312 ;
330.ОСОБА_334 ІНФОРМАЦІЯ_313 ;
331.ОСОБА_335 ІНФОРМАЦІЯ_314 ;
332.ОСОБА_336 ІНФОРМАЦІЯ_315 ;
333.ОСОБА_337 ІНФОРМАЦІЯ_316 ;
334.ОСОБА_338 ІНФОРМАЦІЯ_317 ;
335.ОСОБА_339 ІНФОРМАЦІЯ_318 ;
336.ОСОБА_340 ІНФОРМАЦІЯ_319 ;
337.ОСОБА_341 ІНФОРМАЦІЯ_320 ;
338.ОСОБА_342 ІНФОРМАЦІЯ_17 ;
339.ОСОБА_343 ІНФОРМАЦІЯ_321 ;
340.ОСОБА_344 ІНФОРМАЦІЯ_322 ;
341.ОСОБА_345 ІНФОРМАЦІЯ_323 ;
342.ОСОБА_346 ІНФОРМАЦІЯ_324 ;
343.ОСОБА_347 ІНФОРМАЦІЯ_325 ;
344.ОСОБА_348 ІНФОРМАЦІЯ_326 ;
345.ОСОБА_349 ІНФОРМАЦІЯ_327 ;
346.ОСОБА_350 ІНФОРМАЦІЯ_328 ;
347.ОСОБА_351 ІНФОРМАЦІЯ_329 ;
348.ОСОБА_352 ІНФОРМАЦІЯ_330 ;
349.ОСОБА_353 ІНФОРМАЦІЯ_331 ;
350.ОСОБА_354 ІНФОРМАЦІЯ_332 ;
351.ОСОБА_355 ІНФОРМАЦІЯ_333 ;
352.ОСОБА_356 ІНФОРМАЦІЯ_334 ;
353.ОСОБА_357 ІНФОРМАЦІЯ_335 ;
354.ОСОБА_358 ІНФОРМАЦІЯ_336 ;
355.ОСОБА_359 ІНФОРМАЦІЯ_337 ;
356.ОСОБА_360 ІНФОРМАЦІЯ_338 ;
357.ОСОБА_361 ІНФОРМАЦІЯ_339 ;
358.ОСОБА_362 ІНФОРМАЦІЯ_340 ;
359.ОСОБА_363 ІНФОРМАЦІЯ_341 ;
360.ОСОБА_364 ІНФОРМАЦІЯ_342 ;
361.ОСОБА_365 ІНФОРМАЦІЯ_343 ;
362.ОСОБА_366 ІНФОРМАЦІЯ_344 ;
363.ОСОБА_367 ІНФОРМАЦІЯ_345 ;
364.ОСОБА_368 ІНФОРМАЦІЯ_81 ;
365.ОСОБА_369 ІНФОРМАЦІЯ_346 ;
366.ОСОБА_370 ІНФОРМАЦІЯ_347 ;
367.ОСОБА_371 ІНФОРМАЦІЯ_348 ;
368.ОСОБА_372 ІНФОРМАЦІЯ_349 ;
369.ОСОБА_373 ІНФОРМАЦІЯ_350
Через нелюдські умови утримання та ненадання можливості вчасно отримати належну медичну допомогу потерпілим, котрі насильно утримувалися в підвалі вказаної школи, у період з 09.03.2022 по 28.03.2022 померло 10 цивільних людей, а саме:
ОСОБА_223 , ІНФОРМАЦІЯ_202 (помер ІНФОРМАЦІЯ_351 );
ОСОБА_128 , ІНФОРМАЦІЯ_110 (помер ІНФОРМАЦІЯ_352 );
ОСОБА_171 , ІНФОРМАЦІЯ_151 (помер ІНФОРМАЦІЯ_353 );
ОСОБА_175 , ІНФОРМАЦІЯ_155 (померла ІНФОРМАЦІЯ_354 );
ОСОБА_234 , ІНФОРМАЦІЯ_213 (померла ІНФОРМАЦІЯ_355 );
ОСОБА_346 , ІНФОРМАЦІЯ_324 (померла ІНФОРМАЦІЯ_356 );
ОСОБА_224 , ІНФОРМАЦІЯ_203 (померла ІНФОРМАЦІЯ_357 );
ОСОБА_84 , ІНФОРМАЦІЯ_69 (помер ІНФОРМАЦІЯ_358 );
ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_25 (померла ІНФОРМАЦІЯ_359 );
ОСОБА_47 , ІНФОРМАЦІЯ_33 (померла ІНФОРМАЦІЯ_360 ).
При цьому тіла померлих, після настання біологічної смерті, одразу не виносилися з підвального приміщення школи, а продовжували знаходитися серед живих людей допоки ОСОБА_3 та інші військовослужбовці ЗС РФ не дозволяли їх винести назовні, що заподіювало значних психічних та моральних страждань потерпілим.
Отже, ОСОБА_3 вчинив віддання наказу на жорстоке поводження з цивільним населенням, а саме катування шляхом застосування моральних і фізичних страждань та ув'язнення потерпілих, а також утримання в одному місці цивільного населення задля використання його як захист («живий щит») командного пункту ЗС РФ, котрий розміщувався в будівлі Ягіднянської філії опорного закладу «Количівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області», що знаходиться за адресою: вул. Лісова 1-а, село Ягідне Чернігівського району Чернігівської області, від військових дій з боку Збройних Сил України, а також жорстоке поводження з цивільним населенням, і саме катування шляхом застосування моральних і фізичних страждань, погрозу вбивством, та ув'язнення потерпілих, а також утримання в одному місці цивільного населення задля використання його як захист («живий щит») командного пункту ЗС РФ, чим порушив вимоги ст. ст. 3, 27, 28, 32, 34, 147 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 та ст. ст. 51, 75 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол І), від 08.06.1977.
Відповідно до положень ч.5 ст.374 КПК України, у разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_3 , як підозрюваного та обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження.
Приймаючи рішення щодо проведення спеціального досудового розслідування та проведення розгляду за процедурою in absentia, суд виходив із того, що інкриміноване обвинуваченому кримінальне правопорушення та його поведінка підпадали під вимоги, зазначені у ч.2 ст.297-1 КПК України. Положення закону щодо здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження не визнані неконституційними і є такими, що узгоджуються зі стандартами, визначеними у Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи щодо критеріїв, які регламентують провадження, що здійснюється за відсутності обвинуваченого. Так відповідно до рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи важливою умовою застосування спеціального досудового розслідування та спеціального судового розгляду є те, щоб під час спеціального досудового розслідування або спеціального судового провадження було забезпечено процесуальні права та гарантії осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, зокрема, право обвинуваченого бути поінформованим належним чином про дату слухання справи та про своє право на законне чи інше представництво в суді.
З огляду на положення КПК України та Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи, суд зазначає про таке.
За повідомленням Чернігівської дирекції АТ «Укрпошта» з 24.02.2022 року припинене приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до російської федерації. ( том 6 а.п.188)
Повістки про виклик ОСОБА_3 , повідомлення про підозру, повідомлення про початок здійснення спеціального досудового розслідування надсилались та публікувались відповідно до вимог КПК України шляхом публікування на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та на стадії судового розгляду - на офіційному веб-сайті Чернігівського районного суду Чернігівської області, а також у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр» в рубриці «Оголошення». Будь-які клопотання від обвинуваченого на адресу суду не надходили. ( том 1 а.п.60-62, 67-68, 71-74, 84-89, 106-113, 198, 213-214, 240, 242-243, том 5 а.п.244, том 6 а.п.173-178, 191-194, том 7 а.п.74,83-84,88)
Дорученням Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області у межах процесуальних прав і обов'язків, визначених ст.46, 47 КПК України, адвоката ОСОБА_5 уповноважено забезпечити безоплатну вторинну правову допомогу ОСОБА_3 .
Ухвалою слідчого судді Деснянського районного суду міста Чернігова від 05.03.2024 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування за ч.2 ст.28, ч.1 ст.438 КК України стосовно ОСОБА_3 . ( том 6 а.п.189-190)
З огляду на зазначене, орган досудового розслідування вживав всіх можливих передбачених КПК України заходів для виклику та розшуку ОСОБА_3 , щоб забезпечити останньому можливість безпосередньо та через обраного захисника реалізовувати права підозрюваного на стадії досудового розслідування.
Після постановлення ухвали слідчим суддею Деснянського районного суду міста Чернігова від 05.03.2024, якими надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_3 , відповідно до вимог ч.4 ст.46 КПК України, ст.42 КПК України, п.8 ч.2 ст.51 КПК України та ч.2 ст.297-5 КПК України реалізацію прав підозрюваного (обвинуваченого) ОСОБА_3 здійснював його захисник ОСОБА_5 , яка отримувала необхідні процесуальні документи, знайомилась з матеріалами кримінального провадження.
Крім цього, згідно з ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 02.08.2024 року відносно ОСОБА_3 здійснювалось спеціальне судове провадження. У судовому засіданні приймала участь захисник ОСОБА_5 , яка була захисником на стадії досудового розслідування і ознайомлена з матеріалами кримінального провадження від початку здійснення спеціального досудового розслідування.
Важливо звернути увагу, що судом також вживалися заходи про виклик обвинуваченого для забезпечення доступу до правосуддя, у зв'язку із чим на кожне судове засідання останній викликався у порядку ст.323 КПК України. Повістки про виклик опубліковані у газеті «Урядовий кур'єр» та його електронній версії на сайті https://ukurier.gov.ua/uk/about/ у розділі «Оголошення: виклики в суд», а також на офіційному сайті Чернігівського районного суду Чернігівської області.
Захисник обвинуваченого здійснювала активні дії, спрямовані на захист обвинуваченого : приймала участь у дослідженні доказів, допиті потерпілих, свідка, виступала у дебатах.
Суд вважає, що стороною обвинувачення були здійснені всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_3 , як підозрюваного, обвинуваченого, зокрема на захист та доступ до правосуддя в кримінальному провадженні, в якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження (in absentia), що відповідає правовій позиції Європейського суду з прав людини (зокрема, справа «Колоцца проти Італії», рішення від 12 лютого 1985 року; справа «Шомоді проти Італії», рішення від 18 травня 2004 року). Серед іншого, ОСОБА_3 завчасно належним чином викликалися до слідчого, є повідомленим про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.28 ч.1 ст.438 КК України, про висунуте обвинувачення у визначеному КПК України порядку, стороною обвинувачення вживалися всі заходи щодо обов'язкової участі захисника тощо.
Таким чином, права ОСОБА_3 як на стадії досудового розслідування, так і судового провадження, був забезпечений на рівні реального використання, що гарантується ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Згідно з ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 02.08.2024 року провадження у справі відносно ОСОБА_3 здійснюється за його відсутності, як спеціальне судове провадження, оскільки обвинувачений переховується на території російської федерації, яка визнана Верховною Радою України державою-агресором. Відповідно показань обвинувачений не надавав.
Винність обвинуваченого ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.28 ч.1 ст.438 КК України, підтверджується показами потерпілих, що були допитані в судовому засіданні, зібраними у кримінальному провадженні та безпосередньо дослідженими у судовому засіданні належними та допустимими доказами.
В ході судового розгляду були допитані потерпілі, які скористались своїм правом, з'явились до суду для дачі показань.
Потерпілий ОСОБА_10 суду пояснив, що військові рф під дулами автоматів наказали їм перейти до підвалу школи, де вони перебували в період з 03 по 30.03 2022. В приміщенні підвалу була задуха, антисанітарія, не вистачало їжі, також не було місць лягти, люди сиділи. На території школи було багато військових рф, техніки. Військовий рф на позивний « ОСОБА_17 » сказав, що він тут головний і всі питання вирішувати з ним. Також одній жінці він наказав скласти список осіб, які перебувають у підвалі і по цьому списку він в подальшому відмічав людей, які ходили додому. Був випадок, коли військовий на позивний « ОСОБА_17 » сказав потерпілому, що у підвалі дуже шумно і якщо люди не заспокояться, що він кине дві гранати на підірве всіх. Також були погрози від « ОСОБА_374 », що якщо буде чинитись опір, що будуть розстріляні. З приводу неналежних умов звертались до « ОСОБА_374 », але він ігнорував прохання щодо надання допомоги, в тому числі медичної. У приміщенні підвалу не було туалету, стояло тільки 3 відра, які не завжди дозволяли виносити. Приміщення підвалу охороняли військові рф, також військові рф стояли по периметру школи. «Клен» забороняв військовим рф спілкуватись з ними. Зранку саме «Клен» віддавав наказ, коли можна було виходити та готувати їжу та в будь-який момент міг заборонити приготування та наказати всім спускатись до підвалу. Коли люди помирали, то доводилось чекати ранку, щоб отримати дозвіл у «Клена» винести труп. Також він звертався до « ОСОБА_374 » щодо поховання людей, який виділяв обмежену кількість часу. Він був свідком як на подвір'я школи заїхали військові рф та повідомили про багатьох загиблих, на що «Клен» відповів, що завтра поїдуть забирати. Також, коли вони перебували на вулиці, що «Клену» повідомили про загиблих військових рф, на що він звернувся до цивільних та повідомив, що якщо таке повториться, то буде їх вбивати. Вказав, що військові рф чинили психологічне насильство, стріляли у повітря, під ноги та сміялись. В приміщенні школи була розташована медична частина військових рф, їх полк зв'язку, було багато військових, техніки, ремонтний батальйон. На думку потерпілого військові рф їх тримали у підвалі, щоб себе захистити від обстрілів. На його неодноразові звернення « ОСОБА_17 » дозволив пробити вікно, щоб у підвалі було чим дихати. Пояснив, що впізнав військового рф на позивний « ОСОБА_17 » за пред'явленими фотознімками.
Потерпілий ОСОБА_9 пояснив, що 04.03.2022 їх завели до підвалу школи, де вже перебувало багато людей, не було де сісти. Він та його донька були поранені та з дозволу « ОСОБА_374 » вони ходили до медичної частини на перев'язки. У медичній частині бачив « ОСОБА_374 », який віддавав команди військовим рф, кричав на них, і ті його боялись та виконували накази. Пояснив, що впізнав військового рф на позивний « ОСОБА_17 » за пред'явленими фотознімками.
Потерпілий ОСОБА_6 пояснив, що з родиною виїхав до с.Ягідне. 03.03.2022 військові рф зачинили їх у підвалі на подвір'ї та тримали два дні, потім під примусом наказали вийти та оглядали, після чого наказали йти до підвалу школи. У підвальному приміщенні школи їх, у кількості 18 чоловік, розмістили у кімнаті на 8 кв.м. У підвалі школи була задуха, антисанітарія, спочатку їх годували субпайками, але ця їжа не підходила для дітей. В подальшому з дозволу « ОСОБА_374 » вони організували польову кухню, але він міг в будь-який момент заборонити готувати та загнати всіх у підвал. Також, тільки з дозволу « ОСОБА_374 » вони ходили додому. Територія школи охоронялась, стояла військова техніка. Від « ОСОБА_374 » він чув погрози фізичного характеру в свій бік. Вночі «Клен» йому пригрозив, що вб'є, а на ранок питав чи він хвилювався з цього приводу. До « ОСОБА_374 » не можна було всім звертатись, а тільки через ОСОБА_10 . Також біля них ще перебував військовий рф на позивний « ОСОБА_375 », але він нічого сам не вирішував, а звертався до « ОСОБА_374 ». Своїм військовим «Клен» забороняв спілкуватись з цивільними. «Клен» не дозволяв хворим залишати підвал та взагалі в подальшому заборонив ходити додому, тільки якщо вони вивчать гімн росії. Пояснив, що впізнав військового рф на позивний « ОСОБА_17 » за пред'явленими фотознімками та під час перегляду відеозапису впізнав його по голосу.
Потерпіла ОСОБА_8 пояснила, що на території школи всі організаційні питання вирішувались через « ОСОБА_374 ». «Клен» контролював інших військових рф та віддавав їм накази. Пояснила, що впізнала військового рф на позивний « ОСОБА_17 » за пред'явленими фотознімками.
Потерпілий ОСОБА_7 пояснив, що коли помер перший чоловік, він пішов до « ОСОБА_374 » на попросив пакет, але той у грубій формі його відправив назад до підвалу. Також, 13.03.2022 його було поранено і він самостійно лікувався, перебуваючи у підвалі, про що дізнався « ОСОБА_17 » та наказав його доставити до медичної частини, де влаштував іспит щодо ліків, які він приймав, оскільки не повірив, що за такий проміжок часу можна вилікуватись. В медичній частині перебував фельдшер, який боявся « ОСОБА_374 » та виконував його накази. Пояснив, що впізнав військового рф на позивний « ОСОБА_17 » не тільки за пред'явленими фотознімками, але й по голосу під час перегляду відеозапису.
Потерпіла ОСОБА_13 пояснила, що були сильні обстріли і вона самостійно прийняла рішення йти до підвалу школи. У підвалі була задуха, антисанітарія, не було світла, двері на вулицю були постійно замкнуті, діти та дорослі хворіли, не було ліків. Розповідали, що у приміщенні школи перебували військові рф, а також командний склад, серед яких був військовий рф на позивний « ОСОБА_17 », який був за головного. Також до них у підвал заходив військовий рф на позивний « ОСОБА_375 », який розповідав, що він сам з ОСОБА_376 і його прізвище ОСОБА_377 . Серед них також був військовий рф на позивний « ОСОБА_378 ». На вулиці по периметру перебували військові рф з автоматами, також було багато військової техніки. Додому з підвалу їх відпускали тільки з дозволу « ОСОБА_374 », який розпорядився, щоб склали списки і відпускали тільки по 5 чоловік.
Потерпілий ОСОБА_11 пояснив, що спочатку вони з сім'єю перебували у підвалі свого будинку, потім військові рф зайшли до їх підвалу, йому та сину наказали роздягнутись та забрали мобільні телефони. Потім закрили їх на два дні у підвалі та 05.03.2022 вигнали з підвалу будинку та наказали йти до підвалу школи, де їх закрили. У підвалі школи була задуха, місць на всіх не вистачало, була антисанітарія, люди хворіли та помирали. Щоб винести труп та захоронити треба було просити дозволу у « ОСОБА_374 ». Також тільки з дозволу « ОСОБА_374 » відпускали додому, при цьому треба було його сповістити про те, що вони повернулись з дому. Йому пред'являлись фотознімки для впізнання, де він впізнав військового рф на позивний « ОСОБА_17 ».
Потерпіла ОСОБА_12 пояснила, що вони сім'єю перебували у підвалі старого дитячого садка. В подальшому військові рф змусили їх йти до школи, де помістили до підвалу. У підвалі школи вже перебувало багато людей, на першому та другому поверсі школи розміщувались військові рф та командний склад, які тримали їх у підвалі як «живий щит». Перший раз їм дозволили сходити додому 08.03.2022. ОСОБА_379 вона побачила розруху, все було перевернуто, двері виламані, більшість речей вона не змогла знайти. Додому можно було ходити тільки з дозволу « ОСОБА_374 », який наказав скласти списки осіб, які перебувають у підвалі та списки осіб, які йдуть додому та здійснював контроль за цим. У однієї жіночки «Клен» забрав паспорт та не віддав, вказавши, що він їй не потрібен. Люди скаржились на задуху у підвалі, відсутність ліків, але « ОСОБА_17 » повідомляв, що йому всеодно на них. Вона добре запам'ятала обличчя «Клена», коли привезли гуманітарну допомогу та роздавали памперси і треба було прийти по одному від сім'ї, у яких діти до одного року, а вона прийшла з сином, за що « ОСОБА_17 » на неї кричав. Їй було відомо, що « ОСОБА_17 » у військових рф головний і у нього за все треба було питати дозвіл. Про те, що « ОСОБА_17 » головний також повідомляли їм військові рф.
Потерпіла ОСОБА_14 пояснила, що військові рф під дулами автоматів перевели їх до підвали школи, де було тісно, була задуха, до туалету ходили на відра, двері підвалу зачинялись військовими рф. Керував всім «Клен», тільки з його дозволу відчиняли двері, випускали людей. Йому повідомляли, що дівчина задихається і потрібно повітря у підвалі, на що він вказав, що нехай задихається. З його дозволу військові рф на ніч залишили двері підвалу відчиненими, але їм заборонили виходити під загрозою розстрілу. Військові рф також вказували, що « ОСОБА_17 » головний і у нього треба питати дозвіл. Також « ОСОБА_17 » дав вказівку скласти списки тих хто буде ходити додому та особисто контролював їх. Коли не було води, то він розпорядився, щоб привезли технічну воду. Потерпіла описала як виглядав « ОСОБА_17 » та вказала, що впізнала його під час пред'явлення фотокарток та відеозапису.
Потерпіла ОСОБА_15 пояснила, що їхала як волонтер до с.Красне, але їх машину обстріляли і вона з подругою добралась до с.Ягідне і перебувала у Польгуя, в подальшому їх змусили перейти до підвалу школи. Перебуваючи у підвалі вона бачила та чула як там командував « ОСОБА_17 ». З його дозволу їм відкривали двері підвалу. Коли вона хотіла з подругою попросити військових рф вивезти їх з с.Ягідне, щоб в подальшому добратися до м.Славутич, то військовий про це повідомив « ОСОБА_374 » і він дуже сварився. Їй відомо, що « ОСОБА_378 » призначив « ОСОБА_374 » головним по утриманню їх у підвалі. Вона впізнала « ОСОБА_374 » під час пред'явлення їй для впізнання фотокарток.
Потерпіла ОСОБА_16 повідомила, що разом з дітьми та бабусею перебувала у своєму підвалі, в подальшому військові рф примусили їх перейти до підвалу школи, де не було тісно, не вистачало повітря, світла, до туалету не випускали і вони ходили на відра. Спочатку готували їжу у підвалі для дітей, потім через Польгуя «Клен» дозволив готувати на вулиці. «Клен» дав наказ скласти списки тих хто буде йти додому та давав півгодини і сам потім стояв і контролював. Їй відомо, що на другому поверсі школи розміщувався штаб. «Клен» також казав їм готуватись йти «живим щитом» на Київ. Їм роздавали російські газети та змушували вчити гімн росії.
З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань вбачається, що кримінальне провадження № 22022270000000032 за ч.1 ст.438 КК України було зареєстроване 17.05.2022 за повідомленням підприємств, установ, організацій та посадових осіб. Розпочато досудове розслідування. В подальшому матеріали кримінального провадження були виділені в окреме провадження. Як слідує з витягу з ЄРДР відомості за матеріалами правоохоронних органів внесені 11.09.2023 за ч.2 ст.28 ч.1 ст.438 КК України. ( том 3 а.п.211-222, том 4 а.п.34-35, 116-125, том 6 а.п. 198-227, 228-231)
В ході виконання доручення під час досудового розслідування встановлено, що у березні 2022 року військовослужбовець збройних сил країни-агресора громадянин ОСОБА_3 з позивний « ОСОБА_17 », утримував цивільних людей, жителів с.Ягідне у підвалі школи. Встановлені його анкетні дані, його фото, соціальні мережі, якими він користується, а також його близьких родичів. ( том 4 а.п.127-129)
Відповідно до протоколів огляду речей та документів від 28, 29 вересня 2023 року, 28 листопада 2023 року, оглянуто сторінки в соціальних мережах ОСОБА_3 ( том 4 а.п.130-144, 145-154, 155-182, 183-210)
Відповідно до протоколу про проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 02 жовтня 2023 року здійснено доступ до АС «російський паспорт» та отримано з нього відомості, що стосуються ОСОБА_3 . ( том 4 а.п.231-238)
Відповідно до протоколу огляду речей та документів від 01 листопада 2023 року оглянуто диск, на якому міститься витяг відомостей стосовно громадянина російської федерації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що містяться в електронній інформаційній системі АС «російській паспорт». ( том 5 а.п.2-11)
Відповідно до протоколу огляду речей та документів від 04 грудня 2023 року оглянуто документи податкової служби росії, що стосуються ОСОБА_3 . ( том 4 а.п.240-249)
Протоколом огляду від 07.12.2022 території господарства, а саме приміщення погребу, в АДРЕСА_2 , потерпілого ОСОБА_11 доводиться, що умови перебування у підвалі зазначеного господарства є значно кращими та безпечнішими ніж у підвалі школи, разом з тим військовослужбовці рф примусово перевели потерпілого та його родину до підвалу школи, де утримували у нелюдських умовах. ( том 5 а.п. 13-17)
Протоколом огляду від 07.12.2022 території господарства, а саме приміщення погребу, в АДРЕСА_3 , потерпілого ОСОБА_380 доводиться, що умови перебування у підвалі зазначеного господарства є значно кращими та безпечнішими ніж у підвалі школи, разом з тим військовослужбовці рф примусово потерпілого та його родину до підвалу школи, де утримували у нелюдських умовах. ( том 5 а.п. 24-28)
Протоколом огляду від 07.12.2022 території господарства, а саме приміщення погребу, в АДРЕСА_4 , потерпілої ОСОБА_381 доводиться, що умови перебування у підвалі зазначеного господарства є значно кращими та безпечнішими ніж у підвалі школи, разом з тим військовослужбовці рф примусово потерпілу та її родину до підвалу школи, де утримували у нелюдських умовах. ( том 5 а.п. 30-34)
Протоколом огляду від 07.12.2022 території господарства, а саме приміщення погребу, в АДРЕСА_5 , потерпілої ОСОБА_382 доводиться, що умови перебування у підвалі зазначеного господарства є значно кращими та безпечнішими ніж у підвалі школи, разом з тим військовослужбовці рф примусово потерпілу та її родину до підвалу школи, де утримували у нелюдських умовах. ( том 5 а.п. 36-39)
Під час проведення огляду 17.10.2022 господарства по АДРЕСА_3 , встановлено, що потерпіла ОСОБА_383 разом донькою перебувала в погребі, умови в якому є значно кращими та безпечнішими ніж у підвалі школи, разом з тим військовослужбовці рф примусово перевели їх до підвалу школи, де утримували у нелюдських умовах. ( том 5 а.п.41-43)
Протоколами огляду від 17.10.2022 територій господарств, а саме приміщення погребу, в АДРЕСА_6 , потерпілих ОСОБА_384 , ОСОБА_385 доводиться, що умови перебування у підвалах зазначених господарств є значно кращими та безпечнішими ніж у підвалі школи, разом з тим військовослужбовці рф примусово перевели потерпілих з їх родинами до підвалу школи, де утримували у нелюдських умовах. ( том 5 а.п. 45-52)
Протоколами огляду від 17.10.2022 територій господарств, а саме приміщення погребу, в АДРЕСА_7 , потерпілих ОСОБА_386 , ОСОБА_387 доводиться, що умови перебування у підвалах зазначених господарств є значно кращими та безпечнішими ніж у підвалі школи, разом з тим військовослужбовці рф примусово перевели жителів с.Ягідне до підвалу школи, де утримували у нелюдських умовах. ( том 5 а.п. 54-60)
Протоколом огляду від 07.12.2022 території господарства, а саме приміщення погребу, в АДРЕСА_8 , потерпілої ОСОБА_388 доводиться, що умови перебування у підвалі зазначеного господарства є значно кращими та безпечнішими ніж у підвалі школи, разом з тим військовослужбовці рф примусово перевели потерпілу разом з сусідами до підвалу школи, де утримували у нелюдських умовах. ( том 5 а.п. 62-65)
Протоколом огляду від 07.12.2022 території господарства, а саме приміщення погребу, в АДРЕСА_8 , потерпілої ОСОБА_389 доводиться, що умови перебування у підвалі зазначеного господарства є значно кращими та безпечнішими ніж у підвалі школи, разом з тим військовослужбовці рф примусово перевели потерпілу та її родину до підвалу школи, де утримували у нелюдських умовах. ( том 5 а.п. 67-70)
Як слідує з протоколу огляду місця події від 28.07.2022 по АДРЕСА_9 та області потерпілий ОСОБА_390 під час огляду вказав, що переховувався разом з ОСОБА_390 , неповнолітнім ОСОБА_390 , ОСОБА_391 , ОСОБА_392 , ОСОБА_393 , ОСОБА_394 , ОСОБА_395 , неповнолітнім ОСОБА_396 , ОСОБА_397 , ОСОБА_398 у погребі, російські військові стріляючи в отвір вхідних дверей погребу, змусили їх вийти з погребу. ( том 5 а.п.72-77)
Як слідує з протоколу огляду місця події від 21.09.2022 по АДРЕСА_10 ( том 5 а.п.79-81) потерпілий ОСОБА_399 вказав на приміщення погребу, пояснивши, що саме в даному погребі під час окупації російським військами с.Ягідне його разом з донькою ОСОБА_400 , зятем ОСОБА_7 та неповнолітньою онукою ОСОБА_401 утримували в заручниках, зачинивши двері погребу, поставили чергового, відчинили тільки 05.03.22 та під загрозою застосування зброї перевели до підвалу школи. Також даним доказом доводиться, що умови перебування у погребі власного будинку були кращі ніж у приміщенні школи, але потерпілих примусово перевели до приміщення підвалу школи, де вони перебували у нелюдських умовах.
Як слідує з протоколу огляду місця події від 29.07.2022 по АДРЕСА_11 та області потерпіла ОСОБА_19 під час огляду вказала, що переховувалась разом з сім'єю у погребі та саме з цього погребу їх змусили вийти російські військові, погрожуючи розстрілом із автоматів. ( том 5 а.п.83-87)
Протоколом проведення огляду місця події від 17.06.2022 приміщення підвалу в буд. АДРЕСА_12 , що належить ОСОБА_402 доводиться можливість ОСОБА_402 разом з ОСОБА_403 , ОСОБА_404 , ОСОБА_18 та неповнолітніми дітьми ОСОБА_405 та ОСОБА_406 перебування у власному підвалі, разом з тим російські військові змусили їх вийти з власних підвалу та під конвоєм відвели та помістили до підвалу школи ( том 5 а.п.89-93)
Під час проведення огляду 17.10.2022 господарства по АДРЕСА_3 , встановлено, що ОСОБА_407 разом зі своєю сім'єю перебувала в погребі, умови в якому є начно кращими та безпечнішими ніж у підвалі школи, разом з тим військовослужбовці рф примусово перевели їх до підвалу школи, де утримували у нелюдських умовах. ( том 5 а.п.99-101)
В ході огляду місця події 07.04.2022 встановлено наявність пошкоджених та знищених будівль, приміщень установ, підприємств та будинків в с.Ягідне, а також автомобілів. ( том 5 а.п.102-104)
Під час огляду місця події від 21.04.2022, а саме крильця будинку культури в с.Ягідне, виявлено та вилучено «дневник психолого-педагогических наблюдений командира 3 мин.взвода мин.бат.2 МСБ, войсковой части 55115», «дневник психолого-педагогических наблюдений командира 2 МСБ, войсковой части 55115», ведомость закреплений оружия за личным составом минометной батареи 1 мотострелкового батальна», «книга видачи оружия и боеприпасов минометной батареи 1 мсб войсковой части 30600», «дневник психолого-педагогических наблюдений командира 2 мин.взвода мин.бат., войсковой части 55115», «дневник психолого-педагогических наблюдений командира 1 мин.взвода мин.бат.2 МСБ, войсковой части 55115», «книга осмотра и проверки вооружения, военной техники и боеприпасов минометной батареи 2 мотострелкового батальйона», «именной список заместителя командира взвода управления минометной батареи 1 мотострелкового батальйона», «основы победы в бою», «книга записи больных минометной батереи 2 мотостерлкового батальйона», «акт проверки личного состава», «выписка из приказа командира войсковой части 12128 №3669», «путевой лист № 149/П2 от 21.02.2022 в/ч НОМЕР_3 », «удостоверение старшого машины № 132/253», «свидетельство о регистрации тс КАМАЗ 53501 грз 3474 АВ 76 rus», «карта Черниговской области» з написом «оперативная обстановка по состоянию на 08-00 14.02.85». ( том 5 а.п.105-112)
Відповідно до протоколу огляду від 07.06.2022 оглянуто «Дневник психолого-педагогических наблюдений командира мин батр 2 мсб (2) войсковой части 55115», який розпочато 25.11.2020, «Дневник психолого-педагогических наблюдений командира мин взвода минбатр «МСТ войсковой части 55115», який розпочато 25.11.2020, «Дневник психолого-педагогических наблюдений командира 3 мин взвода мин батр 2 МСБ(2) войсковой части НОМЕР_4 лейтенанта ОСОБА_408 », який розпочато 25.11.2020, «Дневник психолого-педагогических наблюдений командира 1 мин взвода минбатр 2МСТ (2) войсковой части НОМЕР_4 старшого лейтенанта ОСОБА_409 », який розпочато 25.11.2020, що вилучені в ході огляду місця події в с.Ягідне. Зазначений щоденник містить фотокартки та особисті дані військовослужбовців. ( том 5 а.п.140-141)
Відповідно до протоколу огляду місця події від 18 травня 2022 року оглянуті територія та приміщення Ягіднянської філії «Опорного закладу Количівська ЗОШ І-ІІІ Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області», що знаходиться за адресою: Чернігівська область Чернігівський район с.Ягідне вул.Лісова,1а. В ході огляду встановлено, що в безпосередній близькості від будівлі школи розміщувалась важка техніка, виявлені вириті окопи та бліндажи, залишки сміття вказують на розташуванні в приміщенні школи військових російської федерації. Оглянуто підвальне приміщення, де перебували потерпілі. Стіни підвального приміщення збудовані з цегли та мають частково штукатурку, стеля та підлога зроблені з бетону. Встановлено відсутність світла, вентиляційних засобів, доступу до свіжого повітря, водопостачання, водовідведення та каналіцізації. Підвал містить 9 приміщень, при вході на дверній коробці маються надписи щодо кількості людей та дітей, які перебували у кожному приміщенні. На стінах підвального приміщення встановлено наявність саморобного календаря за березень місяць з закресленими числами по 29 березня 2022 року, мається запис «02.03.22 почалась окупація», «30.03.22 свобода», «31.03.22 прийшли наші», наявні малюнки дітей, списки померлих. У приміщенні №8 встановлена наявність каналізаційної труби, яка йде з вбиральні школи, має пошкодження, у зв'язку з чим у приміщенні був нестерпний сморід. ( том 5 а.п.151-160)
Зазначений доказ доводить, що цивільне населення насильно утримувалось у підвалі протягом тривалого часу у нелюдських умовах. Наявність великої кількості важкої техніки по периметру школи та розміщення військових російської федерації у приміщенні школи свідчить про використання цивільного населення як «живого щита» від військових дій Збройних Сил України.
За повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області умови утримання людей в підвалі Ягіднянської філії опорного закладу «Количівська Загальноосвятня школа І-ІІІ ступенів Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області» за адресою: вул.Лісова,1а с.Ягідне Чернігівського району Чернігівської області в період окупації російською федерацією вказаного населеного пункту, не відповідали вимогам санітарного законодавства, недотримання яких створювало загрозу здоров'ю і життю людей та майбутніх поколінь, а також загрозу виникнення і розповсюдження інфекційних хвороб та масових неінфекційних захворювань (отруєнь) серед населення. ( том 5 а.п. 161-162)
З урахуванням повідомлення Чернігівського обласного центру з гідрометеорології щодо температурного режиму повітря у період з 03 по 30 березня 2022 року спостерігалися морози (том 5 а.п.163), що створювало додаткові небезпечні умови перебування у підвалі школи, який не опалювався.
При цьому за повідомленням Іванівської сільської ради у березні 2022 року на території с.Ягідне померло 8 осіб, в той час як цей показник у березні 2021 року складав 1. ( том 5 а.п.164)
Відповідно до протоколу огляду місця події від 19 травня 2022 року оглянуто приміщення загальноосвітньої школи та дитячого садка, що зняходяться в с.Ягідне по вул.Лісова,1а. Встановлені пошкодження, наявність окопів. Виявлено та вилучено паперову карту Чернігівської області, картонну коробку зеленого кольору від індивідуального раціону харчування, аркуш паперу з інформацією про харчовий склад продуктів на російській мові, виписку з наказу військової частини НОМЕР_4 від 30.11.2021, аркуш паперу -додаток 1 до наказу № 1945 від 30.11.2021, газету «Комсомольська правда».( том 5 а.п.166-171)
Також, факт перебування великої кількості людей у підвальному приміщенні Ягіднянської ЗОШ, в суцільній тисняві, в нелюдських умовах доводиться оглядом від 19 січня 2023 року мобільного телефону марки «Samsung А 53», що належить ОСОБА_410 , якому дані фото були надіслані одним з місцевих мешканців с.Ягідне. ( том 5 а.п. 172-175)
Після деокупації АДРЕСА_6 був знайдений рюкзак, в якому в поліетиленовому пакеті знаходились військовий квиток на ім'я ОСОБА_411 військовослужбовця 55 окремої мотострілецької бригади (гірської) 41 армії. ( том 5 а.п.176-183)
Відповідно до протоколу огляду документів від 20 травня 2022 року оглянуто блокнот, що належить ОСОБА_12 , в якому зафіксовано перелік подій у період окупації селя Ягідне, кожен день перебування у підвалі школи. Записи свідчать про примусове поміщення до підвалу школи військовими рф, нелюдські умови перебування у підвалі, де було тісно, душно, люди сходили з розуму, помирали, лежачих місць не вистачало. За 10.03.22 та 15.03.22 маються записи щодо рокіровки військових, а саме «на зміну вузькооким прийшли росіяни», «частина їде з награбованим, нові з'явились». Також мається записи, що доводять виконання явно злочинного наказу командування зс рф, насильно утримання цивільного населення у підвалі та як «живого щита», також жорстокого поводження з цивільним населенням, які не могли з власної волі покинути приміщення шкільного підвалу, а саме: «Ледве достукались, щоб відкрили десь у пів восьмій ранку. Часто заганяють. Майже цілий день в погребі. Додому не пускають», «За шкільним забором підпили їхню машину. Вони всі попідсовувались впритул до школи», «Поскаржились, що в погребі дуже важко і нема сили лишатися. Там якийсь з їхніх командирів відповів, що йому однаково, що буде з нами, в нього наказ зберегти лічний состав», «Діхтяр просився додому, і казав що не може тут залишатися, йому потрібні ліки і нормально лягти. Вони сказали, не можеш, то вішайся», «Місяць війни випустили близько 8 ранку, сказали, що на півгодини. Далі знов всіх загнали в погріб», «Вдень до ОСОБА_374 підходила ОСОБА_412 , просила не закривати людей вдень, бо дуже душно в погребі і маленьке дитя задихається. Він сказав, хай задихається», « ОСОБА_413 пішла говорити з командиром з позивним « ОСОБА_17 », « ОСОБА_414 , що вони передали списки всіх людей нашим щоб нами прикриватися», « ОСОБА_415 приніс Альоні на листочку гімн Росії і сказав учити. А коли люди проситися додому, сказав що хто вивчив гімн Росії можуть іти додому і співати гімн».( том 5 а.п.184-202)
Факт перебування великої кількості людей у підвальному приміщенні Ягіднянської ЗОШ, в суцільній тисняві, в нелюдських умовах доводиться оглядом від 20 травня 2022 року мобільного телефону марки «Samsung», що належить ОСОБА_12 , на якому маються фотографії людей, що перебувають у підвальному приміщенні, які дуже щільно розміщені один біля одного, більшість людей знаходяться у положенні сидячи, щільність розміщення людей не дозволяє усім перебувати у положенні лежачи. Серед осіб, зображених на фотознімках присутні особи чоловічої та жіночої статі та різних вікових груп, діти, люди середнього віку, особи похилого віку. У приміщенні, де утримуються люди, відсутні умови для нормальної життєдіяльності, у тому числі, місця для прийому їжі, сну, туалету. ( том 5 а.п.203-206)
Протоколом огляду речей і документів, а саме надпису на стіні Ягіднянської школи від 23.08.2022 доводиться, що в приміщенні Ягіднянської школи військовими російської федерації був об лаштований головний штаб командування, а по периметру школи зосереджувалися воєнні підрозділи та військова техніка, яка мала здійснювати охорону та оборону штабу командування з розподілом вогневих позицій та напрямку ведення бойових дій («вогню») у випадку здійснення атаки на будівлю штабу. ( том 5 а.п. 207-208)
Відповідно до протоколу огляду речей та документів від 13 червня 2023 року ОСОБА_416 надав для огляду мобільний телефон, де у «Галереї» наявний відео файл, на яку зображений чоловік, якого за зовнішніми ознаками опізнав як військовослужбовця з позивним « ОСОБА_17 », який у період з 05.03.2022 по 30.03.2022 здійснював командування сержантським та рядовим складом у с.Ягідне Чернігівського району та області та вчиняв військові злочини проти цивільного населення. ( том 5 а.п.219-220)
Як слідує з протоколу огляду речей та документів від 15 червня 2023 року зроблено знімок з екрану з відеозапису, на якому потерпілий ОСОБА_416 впізнав військовослужбовця з позивним « ОСОБА_17 », що був присутній під час виступу російських артистів у лютому 2023 року десь на передових позиціях орієнтовно у Луганській області. ( том 5 а.п.222-233)
За повідомленням в/ч НОМЕР_5 на території АДРЕСА_9 та області в період з 03.03.2022 по 30.03.2022 перебувала БТГр зі складу НОМЕР_1 мотострілецького полку (Єкатеринбург) ( в/ НОМЕР_6 ) з танкової ротою НОМЕР_7 танкового полку ( ІНФОРМАЦІЯ_361 ) (в/ч НОМЕР_8 ) НОМЕР_9 танкової дивізії Центрального військового округу. Логістичне забезпечення підрозділів здійснювалось силами зведеного батальйону НОМЕР_10 окремої мотострілецької бригади ( ІНФОРМАЦІЯ_362 ) НОМЕР_11 загальновійськової армії Центрального військового округу (в/ч НОМЕР_4 ). ( том 6 а.п.1)
Згідно даних Державної прикордонної служби України, наступ на чернігівському напрямку здійснювалось з території Гомельської області Республіки Білорусь угрупуванням військ (сил) « ІНФОРМАЦІЯ_363 », до складу яких входили підрозділи від об'єднань, з'єднань і військових частин Східного військового округу, повітряно - десантних військ, сил спеціальних операцій ГРУ ГШ зс рф, військово-морського флоту, а також з території Брянської області рф угрупуванням військ (сил) «Центр», до складу якого входили підрозділи від об'єднань, з'єднань і військових частин Центрального військового округу зс рф та зведені підрозділи ФСВНГ рф, в тому числі НОМЕР_1 мотострілецький полк ( в/ч НОМЕР_2 , АДРЕСА_13 ). ( том 6 а.п.2-4)
Як слідує з повідомлення командира військової частини НОМЕР_12 за уточненими даними на території АДРЕСА_2 відмічалися підрозділи зс рф зі складу 55 омсбр 41 ЗА. Також, відмічались підрозділи зі складу 15 омсбр 2 ЗА ЦВО, 1 тп та 15 мсп 2 мсд 1 ТА ЗхВО, 228 мотострілецький полк. ( том 6 а.п.5-6)
За повідомленням начальника штабу - заступника командувача оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_364 » у підрозділах Збройних Сил України, котрі дислокувалися в Чернігівській області на напрямку ведення бойових дій, який охоплював с.Ягідне, була наявна розвідувальна інформація про факт поміщення військовими російської федерації значної кількості населення (більше 300 осіб) до підвалу школи в с.Ягідному та утримання цивільного населення у підвалі школи протягом березня 2022 року з метою використання людей в якості «живого щита» від військових дій з боку Збройних Сил України по командному пункту збройних сил російської федерації, котрий розміщувався в будівлі Ягіднянської філії «Опорного закладу Количівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області», що знаходиться за адресою: Чернігівська область Чернігівський район с.Ягідне вул.Лісова,1а. Володіння вищевказаною інформацією не дозволяло веденню повноцінних воєнних дій по території Ягіднянської школи з метою збереження життя та здоров'я цивільного населення. ( том 6 а.п. 7)
В сукупності з показами потерпілих зазначений доказ доводить, що люди використовувались як «живий щит» від військових дій в боку Збройних Сил України.
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 10.11.2023 потерпілий ОСОБА_11 впізнав ОСОБА_3 , який командував іншими військовослужбовцями зс рф в с.Ягідне в березні 2022 року, що окупували село. Даний військовослужбовець був одним із головних, керував діями інших. Не давав селянам вийти з підвалу. (том 6 а.п.14-17)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 10.11.2023 потерпілий ОСОБА_417 впізнав ОСОБА_3 , який командував іншими військовослужбовцями зс рф в с.Ягідне в березні 2022 року, що окупували село. Бачив його особисто, він був головним серед інших, утримував його та односільчан в підвалі школи та без його дозволу нічого не можно було робити та виходити. (том 6 а.п.18-21)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 10.11.2023 потерпіла ОСОБА_384 впізнала ОСОБА_3 , який утримував її та інших людей у підвальному приміщенні Ягіднянської школи в березні 2022 року, керував діями інших військовослужбовців зс рф, тримав в нелюдських умовах, не надавав дозволу вийти з підвалу. (том 6 а.п.22-25)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 10.11.2023 потерпіла ОСОБА_14 впізнала ОСОБА_3 , який був одним з головних у с.Ягідне під час окупації у березні 2022 року. За його вказівкою мешканці с.Ягідне утримувались в нелюдських умовах, без доступу до свіжого повітря, без місць для відвідування туалету, необхідної кількості їжі та води у підвальному приміщенні школи в с.Ягідне. Він надавав накази іншим військовослужбовцям зс рф. (том 6 а.п.26-29)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 10.11.2023 потерпіла ОСОБА_418 впізнала ОСОБА_3 , який був одним із головних в с.Ягідне під час окупації села в березні 2022 року. За його вказівокю люди утримувались в нелюдських умовах без свіжого повітря, їжі, води, туалету в підвалі Ягіднянської школи. (том 6 а.п.30-33)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 10.11.2023 потерпіла ОСОБА_419 впізнала ОСОБА_3 , який керував діями військових рф. (том 6 а.п.34-37)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 10.11.2023 потерпіла ОСОБА_420 впізнала ОСОБА_3 , який в с.Ягідне в березні 2022 року керував діями військовослужбовцями зс рф. (том 6 а.п.38-41)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 13.11.2023 потерпілий ОСОБА_10 впізнав ОСОБА_3 , який на протязі 27 днів незаконно утримував в підвалі школи, яка знаходиться в с.Ягідне, примушував вчити гімн росії, віддавав накази щодо переміщення по території школи, а також приготування їжі. (том 6 а.п.42-45)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 13.11.2023 потерпілий ОСОБА_421 впізнав ОСОБА_3 , який на протязі 27 днів незаконно утримував в підвалі школи, яка знаходиться в с.Ягідне. (том 6 а.п.46-49)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 28.11.2023 потерпілий ОСОБА_6 впізнав ОСОБА_3 , вказуючи, що під час перебування у школі в с.Ягідне бачив останнього. ( том 6 а.п.50-53)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 30.11.2023 потерпілий ОСОБА_422 впізнав ОСОБА_3 , вказуючи, що під час перебування у школі в с.Ягідне бачив останнього, він керував питанням виходу з підвалу. ( том 6 а.п.54-57)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 01.12.2023 потерпіла ОСОБА_423 впізнала ОСОБА_3 , вказуючи, що під час окупації у період лютого-березня 2022 року в с.Ягідне безпосередньо контактувала з ним під час приготування їжі. (том 6 а.п.58-61)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 04.12.2023 потерпіла ОСОБА_424 впізнала ОСОБА_3 , який керував діями інших та утримував в підвальному приміщенні мешканців села. (том 6 а.п.62-65)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 05.12.2023 потерпіла ОСОБА_425 впізнала ОСОБА_3 , який був одним із головних та керував діями інших військовослужбовців зс рф та утримував місцевих мешканців у підвалі. (том 6 а.п.66-69)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 04.12.2023 потерпілий ОСОБА_426 впізнав ОСОБА_3 , який перебував на території школи, яка знаходиться в с.Ягідне. (том 6 а.п.70-73)
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотозніками від 30.11.2023 потерпілий ОСОБА_427 впізнав ОСОБА_3 , який на протязі 27 днів незаконно утримував в підвалі школи, яка знаходиться в с.Ягідне. (том 6 а.п.46-49)
Висновком експерта за результатами проведеної фототехнічної, портретної та голографічних зображень експертизи № СЕ-19/125-23/13253-ФП від 29.12.2023, доводиться, що особа у графічному файлі під назвою «V1fT9ZUNoQo», формату «jpg», а саме особа чоловічої статі у військовій формі та особа чоловічої статі у графічному файлі « ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_365 », формату «jpg», одягнена у сорочку синього кольору, є одна і та ж особа. Особа чоловічої статі у графічному файлі під назвою «w_5f0f3bde», формату «jpg» та особа чоловічої статі у графічному файлі «242314938_233793222039865_ 4548883597029538370_n», формату «jpg», на голові якої кепка, є одна і та ж особа. ( том 6 а.п.92-104)
На виконання доручення встановлені анкетні дані ОСОБА_3 , проходження ним військової служби у зс рф, що має позивний « ОСОБА_17 »,є командиром артилерійського дивізіону НОМЕР_1 гвардійського мотострілецького полку ( в/ч НОМЕР_2 ). ( том 6 а.п.106-108)
Відповідно до протоколу огляду від 06 лютого 2024 року та від 07 лютого 2024 року оглянута інтернет-сторінка за номером мобільного телефона ОСОБА_428 та мережа інтернет. ( том 6 а.п.109-114, 115-120)
В сукупності з допитаними в судовому засіданні потерпілими досліджені в судовому засіданні докази доводять факт перебування військовослужбовця зс рф з позивним « ОСОБА_17 », що є ОСОБА_3 , на території Ягіднянської школи, а також те, що він по відношенню до інших військовослужбовців зс рф був командиром та віддавав накази в частині перебування цивільних осіб в приміщенні підвалу Ягідняньскої школи.
Висновком експерта проведеної судово-медичної експертизи № 32 доводиться, що смерть ОСОБА_429 , ІНФОРМАЦІЯ_366 настала ІНФОРМАЦІЯ_367 внаслідок хронічної серцево-судинної недостатності III ступеня на фоні дифузного кардіосклерозу, який виник на тлі ішемічної хвороби серця з артеріальною гіпертензією. Вказане захворювання серцево-судинної системи значно ускладнювалось наявністю у нього цукрового діабету. Перед настанням смерті у померлого виникло значне погіршення загального стану здоров'я (насамперед з боку серцево-судинної системи), яке загрожувало його життю, безумовно потребувало надання невідкладної медичної допомоги, та в подальшому (без надання такої допомоги) призвело до настання смерті (як на це вказано у лікарському свідоцтві про смерть). Перебування в підвальному приміщення школи с. Ягідне, в умовах, які згідно даних, що маються у наданій слідчим ксерокопії листа Головного управління держспоживслужби в Чернігівській області «...не відповідали вимогам санітарного законодавства ... створювали загрозу життю та здоров'ю людей...» - вкрай негативно впливало на стан здоров'я померлого. В наданих слідчим матеріалах будь-які дані щодо надання медичної допомоги померлому незадовго до настання його смерті - відсутні. На думку членів експертної комісії, за умов надання ОСОБА_430 необхідної медичної допомоги незадовго до настання смерті, прогноз щодо його життя був би більш сприятливим. ( том 4 а.п. 36-40)
Висновком експерта проведеної судово-медичної експертизи № 38 доводиться, що смерть ОСОБА_431 , ІНФОРМАЦІЯ_203 , настала ІНФОРМАЦІЯ_368 внаслідок хронічної серцево-судинної недостатності ІІБ ступеня на фоні дифузного кардіосклерозу з аортосклерозом, які виникли на тлі ішемічної хвороби серця з гіпертонічною хворобою. Перед настанням смерті у померлого виникло значне погіршення загального стану здоров'я (насамперед з боку серцево-судинної системи), яке загрожувало його життю, безумовно потребувало надання невідкладної медичної допомоги, та в подальшому (без надання такої допомоги) призвело до настання смерті (як на це вказано у лікарському свідоцтві про смерть). Експерти вважають, що перебування в підвальному приміщення школи с. Ягідне, в умовах, які згідно даних, що маються у наданій слідчим ксерокопії листа Головного управління держспоживслужби в Чернігівській області «...не відповідали вимогам санітарного законодавства ... створювали загрозу життю та здоров'ю людей...» - вкрай негативно впливало на стан здоров'я померлого. В наданих слідчим матеріалах будь-які дані щодо надання медичної допомоги померлому незадовго до настання його смерті - відсутні. На думку членів експертної комісії, за умов надання ОСОБА_432 необхідної медичної допомоги незадовго до настання смерті, прогноз щодо його життя був би більш сприятливим. (том 4 а.п. 41-46)
Висновком експерта проведеної судово-медичної експертизи № 34 доводиться, що смерть ОСОБА_433 , ІНФОРМАЦІЯ_369 настала ІНФОРМАЦІЯ_370 внаслідок хронічної серцевої недостатності III ступеня на фоні дифузного кардіосклерозу, який виник на тлі ішемічної хвороби серця. Перед настанням смерті у померлого виникло значне погіршення загального стану здоров'я (насамперед з боку серцево-судинної системи), яке загрожувало його життю, безумовно потребувало надання невідкладної медичної допомоги, та в подальшому (без надання такої допомоги) призвело до настання смерті (як на це вказано у лікарському свідоцтві про смерть). Експерти вважають, що перебування в підвальному приміщення школи с. Ягідне, в умовах, які згідно даних, що маються у наданій слідчим ксерокопії листа Головного управління держспоживслужби в Чернігівській області «...не відповідали вимогам санітарного законодавства ... створювали загрозу життю та здоров'ю людей...» - вкрай негативно впливало на стан здоров'я померлого. В наданих слідчим матеріалах будь-які дані щодо надання медичної допомоги померлому незадовго до настання його смерті - відсутні. На думку членів експертної комісії, за умов надання ОСОБА_434 необхідної медичної допомоги незадовго до настання смерті, прогноз щодо його життя був би більш сприятливим. ( том 4 а.п. 50-54)
Висновком експерта проведеної судово-медичної експертизи № 37 доводиться, що смерть ОСОБА_435 , ІНФОРМАЦІЯ_371 настала ІНФОРМАЦІЯ_372 внаслідок хронічної серцевої недостатності ступеня на фоні дифузного кардіосклерозу, який виник на тлі ішемічної хвороби серця з гіпертонічною хворобою. Перед настанням смерті у померлого виникло значне погіршення загального стану здоров'я (насамперед з боку серцево-судинної системи), яке загрожувало його життю, безумовно потребувало надання невідкладної медичної допомоги, та в подальшому (без надання такої допомоги) призвело до настання смерті (як на це вказано у лікарському свідоцтві про смерть). Експерти вважають, що перебування в підвальному приміщення школи с. Ягідне, в умовах, які згідно даних, що маються у наданій слідчим ксерокопії листа Головного управління держспоживслужби в Чернігівській області «...не відповідали вимогам санітарного законодавства ... створювали загрозу життю та здоров'ю людей...» - вкрай негативно впливало на стан здоров'я померлого. В наданих слідчим матеріалах будь-які дані щодо надання медичної допомоги померлому незадовго до настання його смерті - відсутні. На думку членів експертної комісії, за умов надання ОСОБА_436 необхідної медичної допомоги незадовго до настання смерті, прогноз щодо його життя був би більш сприятливим. ( том 4 а.п. 58-62)
Висновком експерта проведеної судово-медичної експертизи № 31 доводиться, що смерть ОСОБА_437 , ІНФОРМАЦІЯ_373 , настала ІНФОРМАЦІЯ_374 внаслідок хронічної серцево-судинної недостатності на фоні дифузного кардіосклерозу, який виник на тлі ішемічної хвороби серця. Перед настанням смерті у померлого виникло значне погіршення загального стану здоров'я (насамперед з боку серцево-судинної системи), яке загрожувало його життю, безумовно потребувало надання невідкладної медичної допомоги, та в подальшому (без надання такої допомоги) призвело до настання смерті (як на це вказано у лікарському свідоцтві про смерть). Експерти вважають, що перебування в підвальному приміщення школи с. Ягідне, в умовах, які згідно даних, що маються у наданій слідчим ксерокопії листа Головного управління держспоживслужби в Чернігівській області «...не відповідали вимогам санітарного законодавства ... створювали загрозу життю та здоров'ю людей...» - вкрай негативно впливало на стан здоров'я померлого. В наданих слідчим матеріалах будь-які дані щодо надання медичної допомоги померлому незадовго до настання його смерті - відсутні. На думку членів експертної комісії, за умов надання ОСОБА_438 необхідної медичної допомоги незадовго до настання смерті, прогноз щодо його життя був би більш сприятливим. ( том 4 а.п. 67-72)
Висновком експерта проведеної судово-медичної експертизи № 39 доводиться, що смерть ОСОБА_439 ІНФОРМАЦІЯ_375 , настала ІНФОРМАЦІЯ_376 внаслідок хронічної серцево-судинної недостатності на фоні дифузного кардіосклерозу, який виник на тлі ішемічної хвороби серця. Перед настанням смерті у померлого виникло значне погіршення загального стану здоров'я (насамперед з боку серцево-судинної системи), яке загрожувало його життю, безумовно потребувало надання невідкладної медичної допомоги, та в подальшому (без надання такої допомоги) призвело до настання смерті (як на це вказано у лікарському свідоцтві про смерть). Експерти вважають, що перебування в підвальному приміщення школи с. Ягідне, в умовах, які згідно даних, що маються у наданій слідчим ксерокопії листа Головного управління держспоживслужби в Чернігівській області «...не відповідали вимогам санітарного законодавства ... створювали загрозу життю та здоров'ю людей...» - вкрай негативно впливало на стан здоров'я померлого. В наданих слідчим матеріалах будь-які дані щодо надання медичної допомоги померлому незадовго до настання його смерті - відсутні. На думку членів експертної комісії, за умов надання ОСОБА_440 необхідної медичної допомоги незадовго до настання смерті, прогноз щодо його життя був би більш сприятливим. (том 4 а.п. 75-80)
Висновком експерта проведеної судово-медичної експертизи № 33 доводиться, що смерть ОСОБА_441 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , настала ІНФОРМАЦІЯ_377 внаслідок хронічної серцево-судинної недостатності III ст на фоні дифузного кардіосклерозу, аортосклерозу який виник на тлі ішемічної хвороби серця. Перед настанням смерті у померлого виникло значне погіршення загального стану здоров'я (насамперед з боку серцево-судинної системи), яке загрожувало його життю, безумовно потребувало надання невідкладної медичної допомоги, та в подальшому (без надання такої допомоги) призвело до настання смерті (як на це вказано у лікарському свідоцтві про смерть). Експерти вважають, що перебування в підвальному приміщення школи с. Ягідне, в умовах, які згідно даних, що маються у наданій слідчим ксерокопії листа Головного управління держспоживслужби в Чернігівській області «...не відповідали вимогам санітарного законодавства ... створювали загрозу життю та здоров'ю людей...» - вкрай негативно впливало на стан здоров'я померлого. В наданих слідчим матеріалах будь-які дані щодо надання медичної допомоги померлому незадовго до настання його смерті - відсутні. На думку членів експертної комісії, за умов надання ОСОБА_442 необхідної медичної допомоги незадовго до настання смерті, прогноз щодо його життя був би більш сприятливим. (том 4 а.п. 84-88)
Висновком експерта проведеної судово-медичної експертизи № 35 доводиться, що смерть ОСОБА_443 , ІНФОРМАЦІЯ_378 , настала ІНФОРМАЦІЯ_379 внаслідок хронічної серцевої недостатності на фоні дифузного кардіосклерозу з аортосклерозом, на тлі ішемічної хвороби серця. Перед настанням смерті у померлого виникло значне погіршення загального стану здоров'я (насамперед з боку серцево-судинної системи), яке загрожувало його життю, безумовно потребувало надання невідкладної медичної допомоги, та в подальшому (без надання такої допомоги) призвело до настання смерті (як на це вказано у лікарському свідоцтві про смерть). Експерти вважають, що перебування в підвальному приміщення школи с. Ягідне, в умовах, які згідно даних, що маються у наданій слідчим ксерокопії листа Головного управління держспоживслужби в Чернігівській області «...не відповідали вимогам санітарного законодавства ... створювали загрозу життю та здоров'ю людей...» - вкрай негативно впливало на стан здоров'я померлого. В наданих слідчим матеріалах будь-які дані щодо надання медичної допомоги померлому незадовго до настання його смерті - відсутні. На думку членів експертної комісії, за умов надання ОСОБА_444 необхідної медичної допомоги незадовго до настання смерті, прогноз щодо його життя був би більш сприятливим. (том 4 а.п. 92-97)
Висновком експерта проведеної судово-медичної експертизи № 30 доводиться, що смерть ОСОБА_445 , ІНФОРМАЦІЯ_380 , настала ІНФОРМАЦІЯ_381 внаслідок хронічної серцево-судинної недостатності ІІБ ступеня на фоні дифузного кардіосклерозу, який виник на тлі ішемічної хвороби серця. Перед настанням смерті у померлого виникло значне погіршення загального стану здоров'я (насамперед з боку серцево-судинної системи), яке загрожувало його життю, безумовно потребувало надання невідкладної медичної допомоги, та в подальшому (без надання такої допомоги) призвело до настання смерті (як на це вказано у лікарському свідоцтві про смерть). Експерти вважають, що перебування в підвальному приміщення школи с. Ягідне, в умовах, які згідно даних, що маються у наданій слідчим ксерокопії листа Головного управління держспоживслужби в Чернігівській області «...не відповідали вимогам санітарного законодавства ... створювали загрозу життю та здоров'ю людей...» - вкрай негативно впливало на стан здоров'я померлого. В наданих слідчим матеріалах будь-які дані щодо надання медичної допомоги померлому незадовго до настання його смерті - відсутні. На думку членів експертної комісії, за умов надання ОСОБА_446 необхідної медичної допомоги незадовго до настання смерті, прогноз щодо його життя був би більш сприятливим. ( том 4 а.п. 101-105)
Висновком експерта проведеної судово-медичної експертизи № 36 доводиться, що смерть ОСОБА_447 , ІНФОРМАЦІЯ_382 , настала ІНФОРМАЦІЯ_383 внаслідок хронічної серцево-судинної недостатності ІІІст на фоні дифузного кардіосклерозу, аортосклерозу який виник на тлі ішемічної хвороби серця з гіпертонічною хворобою. Крім вказаного настанню смерті сприяла наявність у неї цереброваскулярної хвороби з віддаленими наслідками ішемічного інсульту. Перед настанням смерті у померлого виникло значне погіршення загального стану здоров'я (насамперед з боку серцево-судинної системи), яке загрожувало його життю, безумовно потребувало надання невідкладної медичної допомоги, та в подальшому (без надання такої допомоги) призвело до настання смерті (як на це вказано у лікарському свідоцтві про смерть). Експерти вважають, що перебування в підвальному приміщення школи с. Ягідне, в умовах, які згідно даних, що маються у наданій слідчим ксерокопії листа Головного управління держспоживслужби в Чернігівській області «...не відповідали вимогам санітарного законодавства ... створювали загрозу життю та здоров'ю людей...» - вкрай негативно впливало на стан здоров'я померлого. В наданих слідчим матеріалах будь-які дані щодо надання медичної допомоги померлому незадовго до настання його смерті - відсутні. На думку членів експертної комісії, за умов надання ОСОБА_448 необхідної медичної допомоги незадовго до настання смерті, прогноз щодо його життя був би більш сприятливим. ( том 4 а.п. 110-114)
За загальним визначенням воєнні злочини - це серйозні порушення міжнародного гуманітарного права (порушення законів і звичаїв війни), за вчинення яких передбачена кримінальна відповідальність фізичних осіб на національному та міжнародному рівнях. Посилання на серйозні порушення заборон містяться як у договірному, так і у звичаєвому міжнародному гуманітарному праві.
Положеннями Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, що ратифікована Указом Президії Верховної Ради Української РСР «Про ратифікацію Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року про захист жертв війни» від 03.07.1954 закріплений статус осіб, які перебувають під захистом, та яким має бути поводження з ними, зокрема містяться положення, спільні для територій сторін конфлікту та для окупованих територій.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана ВР України, є частиною національного законодавства України.
У розділі XV «Перехідні положення» Конституції України, а саме у статті 1 зазначено, що закони та інші нормативні акти, прийняті до набуття чинності цією Конституцією, є чинними у частині, що не суперечить Конституції України.
Статтями 6, 7 Закону України «Про правонаступництво України» передбачено, що Україна підтверджує свої зобов'язання за міжнародними договорами, укладеними Українською РСР до проголошення незалежності України.
Україна є правонаступником прав і обов'язків за міжнародними договорами Союзу РСР, які не суперечать Конституції України та інтересам республіки.
Конвенція про захист цивільного населення під час війни підписана 12.08.1949, набрала чинності 21.10.1950.
Українською РСР ця Конвенція була ратифікована Указом Президії Верховної Ради від 03.07.1954 із застереженнями та набрала чинності для України 03.01.1955.
Отже, Женевські конвенції від 12.08.1949 безумовно є частиною національного законодавства, застосовними до збройного конфлікту на території України, діючи для України у порядку правонаступництва, як і для РФ. Україна також є стороною усіх Додаткових протоколів до ЖК від 12.08.1949.
Відповідно до ч. 5 ст. 3 КК України закони України про кримінальну відповідальність мають відповідати положенням, що містяться в чинних міжнародних договорах, згоду на обов'язковість яких надано ВР України, й положення ст. 438 КК України в частині інкримінованого злочину такими є.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.2 Конвенції на додаток до положень, які втілюються в мирний час, ця Конвенція застосовується до всіх випадків оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни.
Конвенція також застосовується до всіх випадків часткової або цілковитої окупації Високої Договірної Сторони, навіть якщо ця окупація не натрапляє на жодний збройний спротив.
Як передбачено ст.6 Конвенції, ця Конвенція повинна застосовуватися з самого початку будь-якого конфлікту або окупації, зазначених у статті 2.
На території сторін конфлікту застосування Конвенції припиняється після загального припинення бойових дій.
На окупованій території застосування цієї Конвенції припиняється через рік після загального припинення бойових дій, але окупаційна держава, настільки, наскільки вона виконує функції уряду на цій території, буде пов'язана на строк окупації положеннями таких статей цієї Конвенції: 1 - 12, 27, 29 - 34, 47, 49, 51 - 53, 59, 61 - 77 та 143.
Особи, що перебувають під захистом, звільнення, репатріація або влаштування яких відбудуться після цих строків, будуть протягом зазначеного часу перебувати під захистом цієї Конвенції.
Отже, міжнародне гуманітарне право (далі - МГП), у т.ч. Конвенція та Додаткові протоколи до неї, застосовується під час збройного конфлікту, поняття якого відсутнє у договірному міжнародному праві.
Разом з тим, визначення збройного конфлікту міститься у п. 70 Рішення Апеляційної палати МКТЮ у справі ОСОБА_449 від 2 жовтня 1995 року («The Prosecutor v. Dusko Tadic»), згідно з яким «… збройний конфлікт існує тоді, коли має місце застосування збройної сили між Державами або тривале збройне насильство між урядовими силами та організованими збройними групами, або між такими групами в межах Держави. Міжнародне гуманітарне право застосовується з часу початку таких збройних конфліктів і виходить за межі припинення військових дій, поки не буде укладено мир; або, у випадку внутрішніх конфліктів, поки не буде досягнуто мирного вирішення конфлікту. До того моменту міжнародне гуманітарне право продовжує діяти на всій території ворогуючих Держав або, у випадку внутрішніх конфліктів, всій території, підконтрольній одній стороні, незалежно від того, чи ведуться там фактичні бої».
Суд також ураховує, що відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» датою початку тимчасової окупації РФ окремих територій України є 19.02.2014 року.
Окремі об'єкти нафтогазовидобування в межах континентального шельфу України є окупованими РФ з 19.02.2014 року. Перелік таких об'єктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими РФ з 20.02.2014 року.
Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими РФ (у тому числі окупаційною адміністрацією РФ) починаючи з 07.04.2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Крім того, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, в Україні на підставі Указу Президента України №64/2022, затвердженого Законом України № 2102-IX, із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року введено і діє на даний час воєнний стан.
Таким чином, з 19.02.2014 року на території України має місце міжнародний збройний конфлікт.
Суд також ураховує, що не має бути доведено, що збройний конфлікт мав саме «причинний зв'язок» із вчиненим воєнним злочином, але існування збройного конфлікту має щонайменше відігравати істотну роль у здатності винного вчинити злочин, у його рішенні вчинити злочин, у способі його вчинення або тієї мети, з якою він був вчинений (справа «The Prosecutor v. Kunarac, Kovac and Vukovic», МТКЮ).
Отже, діяння, викладені в обвинувальному акті щодо ОСОБА_3 , та які мали місце у березні 2022 року під час окупації ЗС РФ с. Ягідного Чернігівського району Чернігівської області, відбувалися під час міжнародного збройного конфлікту і безпосередньо пов'язані з наявністю такого конфлікту.
Відповідно до ст.3 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 (далі -Конвенція) у разі збройного конфлікту, який не має міжнародного характеру й виникає на території однієї з Високих Договірних Сторін, кожна сторона конфлікту зобов'язана застосовувати як мінімум такі положення: з особами, які не беруть активної участі в бойових діях, у тому числі з особами зі складу збройних сил, що склали зброю, а також із тими, хто hors de combat унаслідок хвороби, поранення, затримання чи з будь-якої іншої причини, поводяться гуманно, без будь-якої ворожої дискримінації, причиною якої слугують раса, колір шкіри, релігія чи вірування, стать, походження чи майновий стан чи будь-які інші подібні критерії. Із цією метою є забороненими й залишатимуться забороненими будь-коли та будь-де такі діяння стосовно зазначених вище осіб: a) насилля над життям й особистістю, зокрема всі види вбивств, завдання каліцтва, жорстоке поводження й тортури; b) захоплення заручників; c) наруга над людською гідністю, зокрема образливе та принизливе поводження; d) засудження та застосування покарання без попереднього судового рішення, винесеного судом, який створено належним чином і який надає судові гарантії, визнані цивілізованими народами як необхідні.
Статтею 27 Конвенції передбачено, що особи, які перебувають під захистом, мають право за будь-яких обставин, на особисту повагу до своєї честі, права на сім'ю, їхніх релігійних переконань та обрядів, звичок та звичаїв. До них завжди слід ставитися гуманно й захищати їх, зокрема, від будь-якого акту насильства чи залякування, від образ та цікавості натовпу. Жінки потребують особливого захисту від будь-якого зазіхання на їхню честь, і, зокрема, захисту від зґвалтування, примушування до проституції чи будь-якої іншої форми посягання на їхню моральність. З урахуванням положень стосовно здоров'я, віку та статі, сторона конфлікту, під владою якої є особи, що перебувають під захистом, має право поводитися з усіма ними однаково, без жодної дискримінації, зокрема стосовно раси, релігії або політичних переконань. Проте сторони конфлікту повинні застосовувати до осіб, що перебувають під захистом, таких заходів контролю чи безпеки, які будуть визнані за необхідні під час ведення війни.
Стаття 28 Конвенції передбачає, що присутність будь-якої особи, яка перебуває під захистом, у будь-яких пунктах чи районах не може бути використана для захисту цих місць від воєнних операцій.
Відповідно до ст. ст. 31-32 ЖК (IV) забороняється, зокрема: жодний примус фізичного чи морального порядку не може застосовуватися до осіб, які перебувають під захистом, зокрема з метою отримання від них або від третіх осіб якихось відомостей; застосування будь-яких заходів, які можуть завдати фізичних страждань або призвести до знищення осіб, що перебувають під захистом, які є під їхньою владою. Ця заборона поширюється не лише на вбивства, тортури, тілесні покарання, калічення та медичні чи наукові досліди, які не викликані потребою лікування особи, що перебуває під захистом, а й на будь-яке інше брутальне поводження з боку як цивільних, так і військових властей.
Захоплення заручників забороняється ( стаття 34 Конвенції).
Як слідує зі ст.147 Конвенції серйозні порушення охоплюють такі дії, якщо їх здійснено проти осіб або власності, які перебувають під захистом цієї Конвенції: умисне вбивство, тортури або нелюдяне поводження, зокрема біологічні експерименти, які умисно спричинять великі страждання чи серйозні травми тілу чи здоров'ю, нелегальна депортація чи переведення або нелегальне ув'язнення особи, що перебуває під захистом, примушення особи, що перебуває під захистом, служити в збройних силах ворожої держави, або умисне відбирання в особи, що перебуває під захистом, прав на справедливий і офіційний судовий процес, рекомендований цією Конвенцією, захоплення полонених і широкомасштабне руйнування і привласнення власності, не виправдане воєнною необхідністю, і здійснюване незаконним чином і безцільно.
У відповідності до ст.51 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів ( Протокол І) від 08 червня 1977 року, цивільне населення й окремі цивільні особи користуються загальним захистом від небезпек, що виникають у зв'язку з воєнними операціями. З метою здійснення цього захисту, на доповнення до інших застосовуваних норм міжнародного права, за всіх обставин слід додержувати таких норм. Цивільне населення як таке, а також окремі цивільні особи не повинні бути об'єктом нападів. Заборонено акти насильства чи загрози насильства, що мають головною метою тероризувати цивільне населення. Цивільні особи користуються захистом, передбаченим цим розділом, за винятком окремих випадків і на такий період, поки вони беруть безпосередню участь у воєнних діях. Напади невибіркового характеру заборонено. До нападу невибіркового характеру належать: a) напади, не спрямовані на конкретні воєнні об'єкти; b) напади, при яких застосовуються методи або засоби ведення воєнних дій, які не можуть бути спрямовані на конкретні воєнні об'єкти; або c) напади, при яких застосовуються методи або засоби ведення воєнних дій, наслідки яких не можуть бути обмежені, як це вимагається згідно з цим Протоколом; і які, таким чином, у кожному такому випадку поражають воєнні об'єкти й цивільних осіб або цивільні об'єкти, не розрізняючи їх. Серед інших належить вважати невибірковими такі види нападів: a) напад шляхом бомбардування будь-якими методами або засобами, при якому як єдиний воєнний об'єкт розглядається ряд явно пов'язаних один з одним і розрізнюваних воєнних об'єктів, розміщених у місті, у селі чи в іншому районі, де сконцентровані цивільні особи або цивільні об'єкти; і b) напад, котрий, як можна очікувати, попутно потягне за собою втрати життя серед цивільного населення, поранення цивільних осіб та шкоду цивільним об'єктам, або те й інше разом, які були б надмірними щодо конкретної і безпосередньої воєнної переваги, якої передбачається таким чином досягти. Заборонено напади на цивільне населення або на окремих цивільних осіб у порядку репресалій. Присутність або пересування цивільного населення або окремих цивільних осіб не повинні використовуватись для захисту певних пунктів або районів від воєнних дій, зокрема у спробах захистити воєнні об'єкти від нападу або прикрити воєнні дії, сприяти чи перешкодити їм. Сторони, що перебувають у конфлікті, не повинні направляти пересування цивільного населення або окремих цивільних осіб з метою спробувати захистити воєнні об'єкти від нападу чи прикрити воєнні операції. Будь-яке порушення цих заборон не звільняє сторони, що перебувають у воєнному конфлікті, від їх правових зобов'язань щодо цивільного населення й цивільних осіб, у тому числі від зобов'язань вживати запобіжних заходів, передбачених у статті 57.
За положеннями ст.75 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол І) від 8 червня 1977 року тією мірою, якою їх торкається ситуація, зазначена у статті 1 цього Протоколу, з особами, які перебувають під владою сторони, що бере участь у конфлікті, і не користуються сприятливим ставленням згідно з Конвенціями 995_151, 995_152, 995_153, 995_154 або згідно з цим Протоколом, за всіх обставин поводяться гуманно, і вони, як мінімум, користуються захистом, передбаченим у цій статті, без будь-якої несприятливої різниці, заснованої на ознаках раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії чи віросповідання, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового стану, народження чи іншого статусу або на яких-небудь інших подібних критеріях. Кожна сторона має з повагою ставитися до особи, честі, переконань та релігійних обрядів усіх таких осіб. Заборонені й будуть залишатися забороненими в будь-який час і в будь-якому місці такі дії, незалежно від того, чиняться вони представниками цивільних чи воєнних органів: a) насильство над життям, здоров'ям і фізичним та психічним станом осіб, зокрема: a.1) вбивство; a.2) катування всіх видів - фізичні чи психічні;a.3) тілесні покарання; a.4) каліцтво; b) знущання над людською гідністю, зокрема, принижуюче й образливе поводження, примус до проституції чи непристойне посягання в будь-якій його формі; c) взяття заручників; d) колективне покарання; e) погрози вчинити будь-яку з вищезазначених дій. Жінки користуються особливою повагою і їм забезпечується захист, зокрема, від зґвалтування, примусу до проституції і будь-яких інших форм непристойних посягань. Діти користуються особливою повагою, і їм забезпечується захист від будь-якого роду непристойних посягань.
Видання наказу про ув'язнення потерпілих у підвалі школи в с.Ягідне, їх незаконного утримання протягом тривалого часу в приміщенні підвалу Ягіднянської школи, що необладнане вентиляційними засобами доступу до свіжого повітря, без штучного та природного освітлення, водопостачання, водовідведення, вбиралень, що немає в наявності достатніх меблів для сидіння та спальних місць, засобів приготування їжи, що перебуває в антисанітарних умовах, непридатне для нормального проживання, розміром 197,6 м2, використання цивільного населення з метою захисту ( «живий щит») є порушенням вимог ст. 3, 27, 28, 32, 34, 147 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 та ст. 51, 75 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 08.06.1977.
Сторона обвинувачення, на яку покладено тягар доведення висунутого обвинувачення, подала суду істотні докази та достатні пояснення стосовно обставин порушення законів та звичаїв війни обвинуваченим ОСОБА_3 .
Водночас, й з урахуванням форми цього судового розгляду, важливо відзначити, що сторона захисту у будь-якому разі не діяла формально.
Суд, дотримуючись вимог ст. 94 КПК України, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожен доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає, що винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого йому злочині доведеною, що ніяк не можна вважати припущенням суду, а є сукупністю вагомих підстав для прийняття відповідного процесуального рішення.
ОСОБА_3 вчинив віддання наказу на жорстоке поводження з цивільним населенням, а саме катування шляхом застосування моральних і фізичних страждань та ув'язнення потерпілих, а також утримання в одному місці цивільного населення задля використання його як захист («живий щит») командного пункту ЗС РФ, котрий розміщувався в будівлі Ягіднянської філії опорного закладу «Количівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області», що знаходиться за адресою: вул. Лісова 1-а, село Ягідне Чернігівського району Чернігівської області, від військових дій з боку Збройних Сил України, а також жорстоке поводження з цивільним населенням, і саме катування шляхом застосування моральних і фізичних страждань, погрозу вбивством, та ув'язнення потерпілих, а також утримання в одному місці цивільного населення задля використання його як захист («живий щит») командного пункту ЗС РФ, чим порушив вимоги ст. ст. 3, 27, 28, 32, 34, 147 -Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 та ст. ст. 51, 75 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол І), від 08.06.1977.
Враховуючи встановлені обставини справи та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає доведеною винуватість обвинуваченого ОСОБА_3 у відданні наказу на жорстоке поводження з цивільним населенням, вчинення порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також у жорстокому поводженні з цивільним населенням та вчиненні порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України.
Судом досліджено вирок Чернігівського районного суду Чернігівської області від 11 березня 2024 року, залишений без змін Чернігівським апеляційним судом 28 травня 2024 року. Зміна обвинувачення в суді може здійснюватися прокурором та судом. Для прокурора це повноваження передбачено ч. 2 ст. 337 та ст. 338 КПК України. Отже, з метою зміни правової кваліфікації та/або обсягу обвинувачення прокурор має право змінити обвинувачення, якщо під час судового розгляду встановлені нові фактичні обставини кримінального правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується особа. Обмежень стосовно зміни обвинувачення для прокурора на менш або більш тяжке КПК не передбачає.
Аналіз положень КПК, що регулюють межі судового розгляду, «дає можливість констатувати зв'язаність суду не лише фактичною стороною обвинувачення, яке підтримує прокурор, а і юридичною (щоправда, частково)». Підґрунтям для такої частковості є ч. 3 ст. 337 КПК, відповідно до якої «з метою ухвалення справедливого судового рішення та захисту прав людини і її основоположних свобод суд має право вийти за межі висунутого обвинувачення, зазначеного в обвинувальному акті, лише в частині зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення, якщо це покращує становище особи, стосовно якої здійснюється кримінальне провадження»
Отже, у суду є певні обмеження в частині зміни обвинуваченя під час встановлення фактичних обставин справи. Прокурором пред'явлено обвинувачення щодо спільних дій ОСОБА_3 та 15 Осіб, матеріали відносно яких виділено в окреме провадження. Суд розглядає справу в межах висунутого обвинувачення та з урахуванням положенням ч.3 ст.337 КПК України не має повноважень на зазначення прізвищ 15 Осіб, матеріали відносно яких виділено в окреме провадження.
Відповідно до ст.50 КК України, покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.
Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Покарання не має на меті завдати фізичних страждань або принизити людську гідність.
Згідно з ч.1 ст.65 КК України суд призначає покарання: 1) у межах, установлених у санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, що передбачає відповідальність за вчинене кримінальне правопорушення, за винятком випадків, передбачених частиною другою статті 53 цього Кодексу; 2) відповідно до положень Загальної частини цього Кодексу; 3) враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
Як передбачено ч.2. ст.65 КК України, особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.
Обставин, що пом'якшують покарання ОСОБА_3 не встановлено.
Обставинами, що обтяжують покарання ОСОБА_3 є вчинення кримінального правопорушення групою осіб за попередньою змовою.
Вирішуючи питання про призначення покарання суд враховує ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного ОСОБА_3 кримінального правопорушення, яке являється злочином проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, порушення законів і звичаїв ведення війни і становить значну суспільну небезпеку з огляду на дику та варварську поведінку обвинуваченого у сучасному світі, що не може мати місця у 21 сторіччі та нівелює, зводить нанівець всі досягнення сучасної цивілізації в області миру та гуманності людства, дані про особу обвинуваченого, який хоча і не притягувався до кримінальної відповідальності і органу досудового розслідування не вдалося здобути даних щодо особи обвинуваченого, але його протиправні дії характеризують його як особу, позбавлену будь-яких моральних принципів, співчуття, совісті й свідчать про ігнорування ним норм не тільки міжнародного права, а й норм людського співжиття, повне знецінення в його свідомості життя інших людей, презирливе ставлення до їх страждань як фізичних, так і моральних, судом враховується що потерпілі не мали жодного відношення до військовослужбовців, не чинили опору, перебували у своєму житловому будинку, їх житло не відносились до військових об'єктів, при цьому ОСОБА_3 , будучи військовослужбовцем збройних сил російської федерації, достеменно розумів, що в складі військового формування вторгається на територію незалежної та суверенної держави, відчував свою безкарність, отже чітко усвідомлював наслідки своїх дій, вчиняти які, його ніхто не змушував, судом також враховується відсутність обставин, які пом'якшують покарання та наявність обтяжуючих покарання обставин, а отже суд дійшов висновку про необхідність призначення обвинуваченому покарання саме у виді позбавлення волі у максимальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 438 КК України, що в даному випадку є необхідним і достатнім для його виправлення та попередження скоєння нових кримінальних правопорушень.
На думку суду таке покарання обинуваченому перебуває у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного і особою винних, адже справедливість розглядається як властивість права, виражена, зокрема, в рівному юридичному масштабі поведінки й у пропорційності юридичної відповідальності вчиненому порушенню. Це означає не тільки те, що передбачений законом склад злочину та рамки покарання відповідатимуть один одному, а й те, що покарання має перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного і особою винного.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.
У справі маються процесуальні витрати за проведення судової експертизи в розмірі 5300 грн 96 коп., які підлягають стягненню з обвинуваченого на користь держави.
В даному кримінальному провадженні речові докази відсутні.
Під час досудового розслідування ОСОБА_3 було обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.( том 6 а.п. 195-197).
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Таким чином, застосований до ОСОБА_3 запобіжний захід у виді тримання під вартою слід залишити без змін до моменту його затримання на виконання вироку суду. При цьому, строк відбування покарання обвинуваченому слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного його затримання.
На підставі викладеного, керуючись ст. 94, 135, 139, 297-1, 297-5, 323, 370, 371, 373, 374 КПК України, суд, -
ОСОБА_3 визнати винуватим у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч.1 ст.438 КК України і призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк дванадцять років.
Запобіжний захід ОСОБА_3 до вступу вироку у законну силу залишити незмінним - тримання під вартою. Строк відбування покарання ОСОБА_3 рахувати з моменту його фактичного затримання.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави 5300 грн 96 коп. витрат за проведення експертизи.
На вирок може бути подана апеляція до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду. Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику обвинуваченого, якому вручались всі процесуальні рішення у цьому провадженні на підставі ч. 2 ст. 297-5 КПК України, та з урахуванням положень ч. 4 ст. 46 КПК України про те, що захисник користується процесуальними правами обвинуваченого, захист якого він здійснює.
Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати на офіційному веб-сайті суду, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, де і здійснювались публікації повісток про виклик обвинуваченого протягом всього судового розгляду.
Суддя ОСОБА_1