Постанова від 03.07.2025 по справі 740/3369/25

Справа № 740/3369/25

Провадження № 3/740/1102/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2025 року м. Ніжин

Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Шевченко І. М., розглянувши матеріали, які надійшли з Ніжинського РУП ГУ НП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за ст. 173 КУпАП,

установила:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 265808 від 12.06.2025, складеним інспектором ССОБ Ніжинського РУП ГУ НП у Чернігівській області лейтенантом поліції - Клімчук Д. Р., 09.05.2025 о 10 год. 30 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи у м. Ніжині по вул. Садовій, 82, вчинила хуліганські дії відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме висловлювалась нецензурною лайкою в її бік, чим порушила громадський порядок і спокій громадян.

Такі дії ОСОБА_1 ініціатором протоколу кваліфіковано, як адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП, тобто дрібне хуліганство.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, заяв/клопотань - не подавала до суду, при цьому повідомлена про день, час та місце розгляду справи, про що свідчить підпис останньої в графі «особа, яка ознайомлена з місцем та часом розгляду справи» адміністративного протоколу (сповіщення про день і час розгляду справи судом міститься у протоколі про адміністративне правопорушення, що узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду в постанові від 11 лютого 2021 року в справі № 11-1219сап19).

З урахуванням строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, визначених ст. 277 КУпАП, повідомлення особи, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, про місце, час і дату його розгляду, визнано за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 у межах наявних у справі доказів. При цьому враховується практика Європейського суду з прав людини, яка визначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла таких висновків.

Відповідно до ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посяга на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 173 КУпАП визначено, що адміністративна відповідальність наступає за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Дрібне хуліганство характеризується умислом, тобто особа, яка здійснює дрібне хуліганство, розуміє, усвідомлює, що своїми діями вона порушує громадський порядок і бажає або свідомо допускає прояв неповаги до суспільства.

Об'єктом указаного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому чіплянні до громадян та інших подібних діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян. Суб'єктивна сторона дрібного хуліганства полягає у неповазі до суспільства, у прагненні показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі. Умисний прояв винним явної неповаги до оточуючих - головний момент, що визначає зміст і сенс поведінки хулігана. За відсутності такого мотиву не може бути дрібного хуліганства.

Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій

Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його скоєння, а саме - громадське місце, яке дістало законодавче визначення як частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату постійно, періодично або час від часу, зокрема під'їзди, а також підземні переходи, стадіони (ЗУ «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»).

Суд розглядає справу в межах протоколу про адміністративне правопорушення і згідно КУпАП не повноважний виходити за його межі.

Так, протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 складено 12.06.2025 за те, що 09.05.2025 о 10 год. 30 хв. вона висловлювалась нецензурною лайкою в бік ОСОБА_2 , чим порушила громадський порядок і спокій громадян.

До протоколу додано протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від потерпілої ОСОБА_2 від 09.05.2025, пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , довідку-характеристику на ОСОБА_1 . У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 265808 ОСОБА_1 у своїх поясненнях по суті зазначила, що вказаного порушення не вчиняла.

Як убачається зі змісту протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію та пояснень, відібраних у ОСОБА_2 , 09.05.2025 о 10 год. 30 хв. по АДРЕСА_3 (за місцем її проживання) ОСОБА_1 вчиняла відносно неї хуліганські дії, зокрема, висловлювалася в її бік нецензурною лайкою, погрожувала фізичною розправою. Також відповідно до пояснень ОСОБА_1 того дня остання прийшла за адресою проживання свого брата ОСОБА_5 по АДРЕСА_3 , протиправних дій відносно ОСОБА_2 не вчиняла.

Складений стосовно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення не містить жодних відомостей про те, що зазначена в ньому подія відбулася саме в громадському місці, тобто, що місце вчинення правопорушення по АДРЕСА_3 , є громадським місцем. Також відсутні жодні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 посягала на суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку, порушила громадський порядок і спокій громадян, якимось чином проявила неповагу до суспільства.

Отже, з вищевказаних матеріалів убачається, що подія сталася у квартирі за місцем проживання потерпілої ОСОБА_2 , що не відповідає визначенню громадського місця.

Крім того, протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП складено через місяць (12.06.2025) після виявлення правопорушення (09.05.2025) усупереч вимогам ст. 254 КУпАП.

Таким чином, з наявних у справі матеріалів не доведено наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.

Вищевказані обставини в сукупності свідчать про те, що відсутні підстави вважати установленим факт вчинення ОСОБА_1 дрібного хуліганства за обставин, указаних у протоколі.

Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням викладеного, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП слід закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. 1, 7, 173, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, -

постановила:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня прийняття постанови.

Суддя І. М. Шевченко