Справа № 199/7399/23
(2/199/150/25)
Іменем України
07.07.2025
Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра в складі:
головуючого судді Спаї В.В.,
секретар судового засідання Запара О.В.,
за відсутності учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро в спрощеному позовному провадженні (заочний розгляд справи) цивільну справу за позовом Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів тимчасової державної допомоги непрацюючий особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату,
Позивач звернувся до суду з даним позовом, в його обґрунтування посилаючись на те, що відповідач 18/04/2019 р. звернувся до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (надалі - Управління) із заявою № 786 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг.
Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098 (далі - Порядок № 1098), відповідно до пункту 1 цей порядок визначає механізм призначення у період з 01.01.2018 по 31.12.2020 тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, але не набула права на
пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі тимчасова допомога) за наявності у неї не менш як 15 років страхового стажу.
Відповідач був повідомлений, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, компенсацій, пільг, він зобов'язується повідомити органи соціального захисту населення, про що засвідчив власноручно підписом в заяві від 18.04.2019 р.
Розглянувши заяву відповідача з відповідним пакетом документів,
рішенням Управління від 23.04.2019 р. відповідачу була призначена тимчасова допомога на період з 18.04.2019 по 31.12.2020 р. в розмірі 1497,00 грн. щомісячно (рішення від 23.04.2019).
Розпорядженням Управління від 24.06.2020, 22.11.2020 р. було здійснено перерахунок тимчасової допомоги зі зміною прожиткового мінімуму.
3 метою посилення соціального захисту населення на період вжиття
заходів, спрямованих на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненою корона вірусом SARS-CoV-2, 08.04.2020 КМУ була прийнята постанова № 264; згідно абз. 1 п.1 Постанови № 264 (в редакції постанови від 28.10.2020), на період карантину, встановленого постановою КМ України від 11 березня 3020 №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненою корона вірусом SARS-CoV-2», строк виплати тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після його відміни.
Керуючись зазначеною нормою, відповідачу було продовжено строк виплати тимчасової допомоги на період з 01.01.2021 по 30.08.2021 в розмірі 1769,00 щомісячно (розпорядження від 17.12.2020, 23.02.2021, 23.04.2021, 23.05.2021).
У серпні 2021 р. на виконання вимог Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», керуючись Порядком здійснення верифікації моніторингу державних виплат, затвердженим постановою КМУ від 18 лютого 2016 р. №136, управлінням були опрацьовані рекомендації щодо розбіжностей державних виплат за особовим рахунком № НОМЕР_1 (особовий рахунок виплат тимчасової допомоги відповідача), та за результатами перевірки згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України (форма ОК-5) та згідно трудової книжки було встановлено, що відповідач з липня 2020 р. був працевлаштований на приватне підприємство «Весмик», а в подальшому на ТОВ «Ком-Транс» та отримував дохід (заробітну плату).
Згідно пункту 16 Порядку № 1098 виплата тимчасової допомоги припиняється у разі працевлаштування або зайняття підприємницькою діяльністю з місяця, в якому особа працевлаштувалась або зайнялася підприємницькою діяльністю.
З урахуванням виявлених обставин розпорядженням Управління від 23.09.2021 р. було закрито особовий рахунок відповідача з 01.7.2020 р. та вирішено визначити суму надміру сплачених коштів.
У зв'язку з тим, що відповідач своєчасно не повідомив органи соціального захисту населення про працевлаштування, йому було надміру виплачені кошти за період з 01.07.2020 р. по 01.08.2021 р. та пораховано переплату в розмірі 24481,00 грн.
Відповідач був повідомлений про переплату; розпорядженням управління віл 008.04.2022 р. частину надміру виплачених коштів в розмірі 8982,00 грн. було утримано із призначеної допомоги малозабезпеченим сім'ям на підставі заяви від 05.04.2022 р., в якій відповідач надав згоду утримувати переплату по 50% з будь-якого виду допомоги, яку він отримує.
З 01.01.2023 р. відповідач не отримує допомогу, у зв'язку з чим утримання не проводилися, залишок боргу складає 15499,00 грн.
Про стягнення даної суми з відповідача га користь позивача у позові й заявлено відповідну вимогу.
Представник позивача не скористався правом брати участь у судових засіданнях; в окремо поданій заяві просив розглядати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів (ч. 1 ст.280 ЦПК України).
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Як встановлено судом на підставі доказів, наданих суду у порядку ст.ст. 77-80 ЦПК України, відповідач був отримувачем тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, яка була призначена за його заявою № 786 від 18/04/2019 р., поданою до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, в розмірі 1497,00 грн. щомісячно (рішення від 23.04.2019).
Відповідач був повідомлений, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, компенсацій, пільг, він зобов'язується повідомити органи соціального захисту населення, про що засвідчив власноручно підписом в заяві від 18.04.2019 р.
Розпорядженням Управління від 24.06.2020, 22.11.2020 р. було здійснено перерахунок тимчасової допомоги зі зміною прожиткового мінімуму.
В подальшому відповідачу було продовжено строк виплати тимчасової допомоги на період з 01.01.2021 по 30.08.2021 в розмірі 1769,00 щомісячно (розпорядження від 17.12.2020, 23.02.2021, 23.04.2021, 23.05.2021).
У серпні 2021 р. на виконання вимог Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», керуючись Порядком здійснення верифікації моніторингу державних виплат, затвердженим постановою КМУ від 18 лютого 2016 р. №136, управлінням були опрацьовані рекомендації щодо розбіжностей державних виплат за особовим рахунком № НОМЕР_1 (особовий рахунок виплат тимчасової допомоги відповідача), та за результатами перевірки згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України (форма ОК-5) та згідно трудової книжки було встановлено, що відповідач з липня 2020 р. був працевлаштований на приватне підприємство «Весмик», а в подальшому на ТОВ «Ком-Транс» та отримував дохід (заробітну плату), у зв'язку з чим розпорядженням Управління від 23.09.2021 р. було закрито особовий рахунок відповідача з 01.7.2020 р. та вирішено визначити суму надміру сплачених коштів.
Відповідач не повідомив органи соціального захисту населення про працевлаштування, йому було надміру виплачені кошти за період з 01.07.2020 р. по 01.08.2021 р.
Позивачем здійснений розрахунок переплати в розмірі 24481,00 грн.
Відповідач був повідомлений про переплату; розпорядженням управління віл 008.04.2022 р. частину надміру виплачених коштів в розмірі 8982,00 грн. було утримано із призначеної допомоги малозабезпеченим сім'ям на підставі заяви від 05.04.2022 р., в якій відповідач надав згоду утримувати переплату по 50% з будь-якого виду допомоги, яку він отримує.
З 01.01.2023 р. відповідач не отримує допомогу, у зв'язку з чим утримання не проводилися, залишок боргу складає 15 499,00 грн.
Правовідносини між сторонами в даній справі виникли з настання цивільно- правової відповідальності за приховування відомостей про дохід, , що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти.
Дослідив докази в межах заявлених суду вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю, виходячи з наступного.
Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098 (далі - Порядок № 1098), відповідно до пункту 1 цей порядок визначає механізм призначення у період з 01.01.2018 по 31.12.2020 тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, але не набула права на
пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі тимчасова допомога) за наявності у неї не менш як 15 років страхового стажу.
Відповідно до п. 2 зазначеного вище Порядку, призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) (крім мм. Києва та Севастополя) рад, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, виконавчими органами рад об'єднаних територіальних громад з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу.
Тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.
Тимчасова допомога призначається з дня, що настає за датою досягнення пенсійного віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо звернення за тимчасовою допомогою відбулося не пізніше ніж через три місяці після досягнення такого віку (п. 6 зазначеного вище Порядку).
У разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов'язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу (п. 8).
Як встановлено судом, призначення відповідачу тимчасової державної соціальної допомоги відбувалося з попередженням його про обов'язок за умови зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу.
Втім, такий обов'язок з боку відповідача не був дотриманий: про факт працевлаштування з липня 2020 р. до ПП «Весмик», а в подальшому на ТОВ «Ком-Транс» та отримання доходу (заробітної плати). Відтак, наявні підстави цивільно-правової відповідальності відповідача.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуто, згодом відпала.
Одночасно п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За судового розгляду не встановлено рахункової помилки з боку позивача, втім, вочевидь недобросовісність з боку відповідача, адже останній, будучи отримувачем тимчасової державної соціальної допомоги з 18.04.2019 р., у липні 2020 р. отримував дохід -заробітну плату, працевлаштувавшись до ПП «Весмик» і в подальшому на ТОВ «Ком - Транс», що виключає отримання тимчасової державної соціальної допомоги.
Отже, вочевидь порушення прав позивача з боку відповідача, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат вирішено у відповідності до ч. 2 ст. 133, ч. 1 ст. 141, п. 2 ч. 5 ст. 265 ЦПК України.
Оскільки позов задоволено повністю, враховуючи,що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 2 684,00 грн., з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 2 684,00 грн. судового збору.
Керуючись ч. 1 та ч. 3 ст. 3, ст. 13, ч. 1 ст. 141, п. 2 ч. 1 та ч. 3 ст. 258, ст.ст. 264 - 265, ст.ст. 273, 280-282 ЦПК України, суд
Позов Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів тимчасової державної допомоги непрацюючий особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788389, м. Дніпро, просп. П.Калнишевського, буд. 55) 15 499 (п'ятнадцять тисяч чотириста дев'яносто дев'ять) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788389, м. Дніпро, просп. П.Калнишевського, буд. 55) судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
Дата складення повного судового рішення 07.07.2025 р.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В.Спаї