Єдиний унікальний номер судової справи №678/950/25
Номер провадження №1-кс-678-483/25
03 липня 2025 року селище Летичів
Летичівський районний суд Хмельницької області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Летичів, у відсутність осіб, які беруть участь у судовому провадженні, без фіксування судового розгляду за допомогою технічних засобів, клопотання про тимчасовий доступ до документів, яке подане старшим слідчим слідчого відділення відділу поліції №3 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області капітаном поліції ОСОБА_3 і погоджене прокурором Летичівської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено 13 червня 2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025242240000023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,
І. СУТЬ ПИТАННЯ, ЩО ВИРІШУЄТЬСЯ СУДОМ
1. 03 липня 2025 року до суду надійшло вказане клопотання за змістом якого його ініціатор просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 - проектів землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Деражнянського району Хмельницької області, проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровими номерами: 6821589800:03:057:0005, 6821589800:03:057:0004, 6821589800:03:057:0008, 6821589800:03:057:0003, 6821589600:02:038:0150, 6821589800:03:057:0006, 6821588200:01:004:0076, 6821589800:03:057:0007, 6821589800:03:057:0001.
2. Ініціатор та прокурор просять розгляд клопотання проводити у їх відсутність та за відсутності представника володільця документів - ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів.
3. На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України представники володільця документів до суду не викликалися.
ІІ. ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА
4. В силу ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення (ч. 1). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду (ч. 2).
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать, зокрема, персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Із клопотання та доданих матеріалів вбачається, що в ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 в порушення частини 2 статті 171, частин 1, 2 статті 172 Земельного кодексу України, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, незаконно передали у приватну власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, які на підставі проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Деражнянського району Хмельницької області (на даний час Деражнянської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області), підлягали консервації шляхом заліснення.
За даним фактом Летичівською окружною прокуратурою 13 червня 2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за №42025242240000023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Тоді ж, 13 червня 2025 року процесуальним прокурором визначено підслідність у вказаному кримінальному провадженні №42025242240000023 від 13 червня 2025 року за СВ відділу поліції № 3 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області.
В ході досудового розслідування встановлено, що розпорядженням голови ІНФОРМАЦІЯ_4 від 06 серпня 2010 року №350/2010-р надано дозвіл державному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на розробку проекту землеустрою щодо консервації деградованих та малопродуктивних земель державної власності (шляхом заліснення) на території Богдановецької, Волоськівської, Галузинецької, Гатнянської, Городищенської, Загінецької, Згароцької, Зяньковецької, Клопотівецької, Коржовецької, Маниковецької, Майдан Чернелівецької, Новосілецької, Пилипівської, Шпичинецької, Яблунівської, Явтухівської та Яськовецької сільських рад Деражнянського району Хмельницької області.
У подальшому, розпорядженням голови ІНФОРМАЦІЯ_4 від 01 квітня 2011 року №187/2011-р затверджено проект землеустрою щодо консервації шляхом заліснення малопродуктивних, деградованих земель державного фонду, що знаходяться на території Богдановецької, Волоськівської, Галузинецької, Гатнянської, Городищенської, Загінецької, Згароцької, Зяньковецької, Клопотівецької, Коржовецької, Маниковецької, Майдан Чернелівецької, Новосілецької, Пилипівської, Шпичинецької, Ябунівської, Явтухівської та Яськовецької сільських рад Деражнянського району Хмельницької області за межами населених пунктів.
Окрім цього, розпорядженням голови ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12 квітня 2012 року №159/2012-р внесено зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 01 квітня 2011 року №187/2011-р.
В подальшому вказаний проект погоджено висновком державної експертизи землевпорядної документації №741 від 25 жовтня 2010 року, який затверджений начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Консервація земель проведена відповідно до Порядку консервації земель, діючого на той час, та затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 №175 від 17 жовтня 2002 року (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку консервація земель здійснюється шляхом припинення їх господарського використання на визначений термін та залуження або заліснення. Консервація земель здійснюється за наявності: - порушення поверхні земельних ділянок унаслідок землетрусів, зсувів, карстоутворення, повеней, добування корисних копалин тощо; - еродованих земель, перезволожених земель з підвищеною кислотністю або засоленістю та ґрунтів, забруднених хімічними речовинами й іншими видами забруднень, небезпечних для здоров'я людей; - малопродуктивних земель, ґрунти яких характеризуються негативними природними властивостями, низькою родючістю; - радіаційно небезпечних, радіоактивно забруднених або забруднених важкими металами та іншими хімічними елементами земель тощо.
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що розпорядженням голови ІНФОРМАЦІЯ_4 №331/1/2010-р від 29 липня 2010 року «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 13 березня 2008 року №103/2008-р» у зв'язку із змінами в апараті райдержадміністрації та в штатах державних органів у галузі охорони навколишнього природного середовища, затверджено склад комісії з обстеження в натурі (на місцевості) земель та підготовки висновків про доцільність їх консервації у відповідній редакції.
03 серпня 2010 року складено акти обстеження деградованих і малопродуктивних земель, відповідно до яких на основі аналізу ґрунтового покриву, показників рельєфу та даних агрохімічного дослідження, а також польового (рекогносцировочного) обстеження деградованих та малопродуктивних земель державної власності і враховуючи низький економічний стан використання цих земель за останні п'ять років комісія вважає за доцільне вилучити з активного господарського обігу: на території Пилипівської сільської ради - 16,1341 га, в тому числі ріллі 16,1341 га та здійснити їх консервацію шляхом заліснення безстроково; на території Явтухівської сільської ради - 38,3964 га, в тому числі пасовища - 38,3964 га та здійснити їх консервацію шляхом заліснення безстроково; на території Яськовецької сільської ради - 14,8751 га, в тому числі сіножать - 14,8751 га та здійснити їх консервацію шляхом заліснення безстроково.
Відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і платформи « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ряд земельних ділянок, якими відповідно розпорядилися ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_9 , шляхом надання їх у власність для ведення особистого селянського господарства, накладаються на землі, розташовані на території Деражнянської міської територіальної громади (за межами населених пунктів с. Пилипи, с. Яськівці та с. Явтухи), які були законсервовані у наступному співвідношенні:
1) 6821589800:03:057:0005 площею 1,7893 га (власник ОСОБА_5 , підстава виникнення права власності - рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 №15 від 21 лютого 2020 року);
2) 6821589800:03:057:0004 площею 1,7893 га (власник ОСОБА_6 , підстава виникнення права власності - рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 №20 від 21 лютого 2020 року);
3) 6821589800:03:057:0008 площею 1,7893 га (власник ОСОБА_7 , підстава виникнення права власності - рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 №16 від 21 лютого 2020 року);
4) 6821589800:03:057:0003 площею 1,7893 га (власник ОСОБА_8 , підстава виникнення права власності - рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 №14 від 21 лютого 2020 року);
5) 6821589600:02:038:0150 площею 2 га (власник ОСОБА_9 , підстава виникнення права власності - рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 №9 від 27 серпня 2021 року);
6) 6821589800:03:057:0006 площею 1,7893 га (власник ОСОБА_10 , підстава виникнення права власності - рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 №19 від 21 лютого 2020 року);
7) 6821588200:01:004:0076 площею 2 га (власник ОСОБА_11 , підстава виникнення права власності - рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 №10 від 25 травня 2021 року);
8) 6821589800:03:057:0007 площею 1,7893 га (власник ОСОБА_12 , підстава виникнення права власності - рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 №13 від 21 лютого 2020 року);
9) 6821589800:03:057:0001 площею 1,7899 га (власник ОСОБА_13 , підстава виникнення права власності - рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 №22 від 21 лютого 2020 року).
Передача вказаних земельних ділянок у власність відбулася з порушенням вимог чинного земельного законодавства у зв'язку із наступним.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно із ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Право власності набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Статтею 33 ЗК України встановлено, що земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.
В силу ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
В силу ч. 1 ст. 118 ЗК України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Згідно ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 164 Земельного кодексу України охорона земель включає консервацію деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь.
В силу п. 14 абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про охорону земель», консервація земель - припинення господарського використання на визначений термін та залуження або залісення деградованих і малопродуктивних земель, господарське використання яких є екологічно та економічно неефективним, а також техногенно забруднених земельних ділянок, на яких неможливо одержувати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих земельних ділянках є небезпечним для їх здоров'я.
Згідно ч. 2 ст. 171, ч. 1, 2 ст. 172 Земельного кодексу України (в редакції до 28 квітня 2021 року) до малопродуктивних земель відносяться сільськогосподарські угіддя, ґрунти яких характеризуються негативними природними властивостями, низькою родючістю, а їх господарське використання за призначенням є економічно неефективним.
Консервації підлягають деградовані і малопродуктивні землі, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним. Консервації підлягають також техногенно забруднені земельні ділянки, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих земельних ділянках є небезпечним для їх здоров'я.
Частиною 2 ст. 172 Земельного кодексу України (в редакції після 28 квітня 2021 року) взагалі передбачено, що консервація земель здійснюється шляхом припинення чи обмеження їх господарського використання на визначений термін та залуження, заліснення або ренатуралізації. Передача у власність і користування земель державної та комунальної власності, щодо яких прийнято рішення про їх консервацію, для цілей, не пов'язаних із такою консервацією, забороняється.
За вказаних обставин службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 в порушення ч. 2 ст. 171, ч. 1, 2 ст. 172 Земельного кодексу України, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, незаконно передали у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, які на підставі проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Деражнянського району Хмельницької області (на даний час Деражнянської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області), підлягали консервації шляхом заліснення.
6. Ініціатор зазначає, що з метою встановлення всіх обставин у кримінальному провадженні досудовому слідству необхідний доступ до оригіналу Проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Деражнянського району Хмельницької області (код технічної документації 2010РФ11ХМДР000001), до оригіналів проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, витягів з Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок з кадастровими номерами, поземельних книг та іншої землевпорядної документації на земельні ділянки з кадастровими номерами: 6821589800:03:057:0005, 6821589800:03:057:0004, 6821589800:03:057:0008, 6821589800:03:057:0003, 6821589600:02:038:0150, 6821589800:03:057:0006, 6821588200:01:004:0076, 6821589800:03:057:0007, 6821589800:03:057:0001, з можливістю вилучення документів в оригіналах, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказані документи будуть використані як докази у кримінальному провадженні, у тому числі, під час проведення допитів, для призначення земельно-технічної експертизи з метою підтвердження або спростування того, що земельні ділянки, які вилучені із активного господарського обігу здійснення їх консервації шляхом заліснення, передані у приватну власність.
Іншим способом отримати доступ до цих документів неможливо.
Ці документи та наявна у них інформація самі по собі та в сукупності з іншими доказами необхідні для встановлення важливих обставин, що мають значення у кримінальному провадженні і будуть використані як доказ під час досудового розслідування.
Вказані документи також є необхідними для проведення судових експертиз з метою документального підтвердження заподіяної матеріальної (майнової) шкоди, встановлення розмірів матеріальної (майнової) шкоди та дослідження інших питань.
ІV. МОТИВИ, З ЯКИХ ВИХОДИТЬ СУД
7. Зміст клопотання та додані матеріали дають підстави для висновку, що стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких ініціатор клопотання просить надати тимчасовий доступ, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 і самі по собі, а також в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та можуть бути використані як докази, а іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо (ч. 5, ч. 6 ст. 165 КПК України).
8. Враховуючи те, що органом досудового розслідування заплановано проведення ряду експертних досліджень, тому є обґрунтованим вилучення оригіналів документів.
V. ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ
9. Для всебічного, повного, об'єктивного та своєчасного розслідування кримінального провадження необхідне здійснення тимчасового доступу, тому клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 107, 110, 131-132, 159-166, 309, 369-372 КПК України,
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, із можливістю вилучення оригіналів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Деражнянського району Хмельницької області (код технічної документації 2010РФ11ХМДР000001);
проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, витягів з Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок з кадастровими номерами, поземельних книг та іншої землевпорядної документації на земельні ділянки з кадастровими номерами 6821589800:03:057:0005, 6821589800:03:057:0004, 6821589800:03:057:0008, 6821589800:03:057:0003, 6821589600:02:038:0150, 6821589800:03:057:0006, 6821588200:01:004:0076, 6821589800:03:057:0007, 6821589800:03:057:0001.
Ухвала суду може бути виконана уповноваженими особами Відділу поліції №3 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області:
заступником начальника відділу поліції №3 - начальником слідчого відділення ОСОБА_14 ;
заступником начальника слідчого відділення ОСОБА_15 ;
старшим слідчим слідчого відділення ОСОБА_3 ;
старшим слідчим слідчого відділення ОСОБА_16 ;
слідчим слідчого відділення ОСОБА_17 ;
слідчим слідчого відділення ОСОБА_18 ;
слідчим слідчого відділення ОСОБА_19 ;
слідчим слідчого відділення ОСОБА_20 ;
старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції ОСОБА_21 ;
старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції ОСОБА_22 ;
оперуповноваженим сектору кримінальної поліції ОСОБА_23 ;
оперуповноваженим сектору кримінальної поліції ОСОБА_24 ;
оперуповноваженим сектору кримінальної поліції ОСОБА_25 ;
оперуповноваженим сектору кримінальної поліції ОСОБА_26 ;
оперуповноваженим сектору кримінальної поліції ОСОБА_27 ;
Строк дії ухвали - 60 днів з дня її постановлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Згідно ч. 4 ст. 165 КПК України на вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя підпис ОСОБА_1
Слідчий суддя ОСОБА_1