Дата документу 24.06.2025
Справа № 334/8247/24
Провадження № 2/334/316/25
24 червня 2025 року Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого - судді Козлової Н.Ю., за участю секретаря Александрової А.С.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу
До Дніпровського районного суду м.Запоріжжя звернувся позивач, в особі Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що 09 листопада 2023 року представниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами вказаної перевірки працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено акт про порушення № ZP 000365 від 09.11.2023 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» та представником відповідача без зауважень.
В акті встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ XI глава 2 п. 1 п.п.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); розділ XI глава 2 п.3 п.п. 1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; у вихідному патрубку лічильника отвір.
Згідно п. п. 1, 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбу вальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).
На виконання зазначених правових норм, 09.11.2023 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол № 000123 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, які підписано представниками Оператора ГРМ та представником відповідача.
20 листопада 2023 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт № 0770 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода-виробника), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). В наслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R36681762.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (пункт 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення.
При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
За фактом втручання відповідача в роботу ЗВТ, комісією AT «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP 000365 від 09.11.2023 року частково, а саме в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів, що відображено у протоколі № 1901 від 19.12.2023 року
На підставі вказаної правової норми, AT «ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок не облікованого об'єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості не облікованого об'єму природного газу у сумі 120 955,00 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, який був отриманий відповідачем 01.02.2024 року. Проте, на час подання позовної заяви оплату не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості не сплачена, тому позивач змушений був звернутися до суду.
Ухвалою суду від 10.10.2024 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Скориставшись своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідач направив його до суду з якого вбачається, що ОСОБА_1 заперечує проти позову, просить суд відмовити позивачу у стягненні вартості необлікованого природного газу, оскільки у матеріалах справи відсутнє обґрунтування ціни позову, а факт порушення роботи лічильника, на думку відповідача, не є предметом спору. Отже, враховуючи необґрунтованість позовних вимог, відповідач просив суд відмовити АТ «Запоріжгаз» у задоволенні позову.
У свою чергу, представник відповідача направив суду відповідь на відзив з якого вбачається, що розрахунки ціни оператором ГРМ необлікованого природного газу були здійсненні у відповідності до нормативних актів, що діяли на час такого розрахунку, тобто за період часу з 09.11.2022 року по 01.02.2023 року розрахунки ціни необлікованого природного газу здійснювались на підставі підпункту 1 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 847 від 22.08.2022 р., а за період часу з 01.02.2023 року по 08.11.2023 року розрахунки ціни необлікованого природного газу здійснювались на підставі підпункту 1 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 182 від 31.01.2023 р. та абз. 2 п. 1.2.4., п. 1.2.5. Додатку 2 до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 р. № 222, в редакції постави Кабінету Міністрів України від 17 червня 2022 р. № 699.
Звертаючи увагу, що відповідачем по справі зазначена вартість закупівлі за 1000 куб. метрів газу у сумі 7420 гривень без урахування податку на додану вартість, тоді як в розрахунку позивача вартість природного газу за 1000 куб. метрів зазначена у розмірі 7568,992 грн. з урахуванням податку на додану вартість починаючи з 01 лютого 2022 року.
У судове засідання представник позивача не з'явився. Звернувшись до суду, просив суд проводити розгляд справи за його відсутністю, врахувати викладені у позовній заяві обґрунтування позовних вимог та письмові докази, які долучені до позову.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Згідно ст.128 ЦПК України, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. Причини неявки суду не повідомив. Заяви про розгляд справи без його участі не надав.
Враховуючи те, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з'явився в судове засідання без повідомлення причин, суд ухвалює рішення на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши позовну заяву, письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.
09 листопада 2023 року представниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами вказаної перевірки працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено акт про порушення № ZP 000365 від 09.11.2023 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» та представником відповідача без зауважень.
В акті встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ XI глава 2 п. 1 п.п. 3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); розділ XI глава 2 п. 3 п.п. 1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; у вихідному патрубку лічильника отвір.
Згідно п. п. 1, 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбу вальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).
На виконання зазначених правових норм, 09.11.2023 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол № 000123 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, які підписано представниками Оператора ГРМ та представником відповідача.
20 листопада 2023 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт № 0770 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода-виробника), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі).
Отже, в наслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R36681762.
За фактом втручання відповідача в роботу ЗВТ, комісією AT «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP 000365 від 09.11.2023 року частково, а саме в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів, що відображено у протоколі № 1901 від 19.12.2023 року.
Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.
Ціни на транспортування викладені на ресурсі AT Укртрансгаз http://utg.ua/utg/business- info/tariffs.html; ціна природного газу викладена на ресурсі НАК Нафтогаз http://www.naftogaz.com.
Відповідно до п. 12. Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправлення разом із супровідним листом, що оформлюється в довільній формі.
Матеріалами справи доведено, що AT «ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу відповідача направляв повідомлення та акт-розрахунок не облікованого об'єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості не облікованого об'єму природного газу у сумі 120 955,00 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення. Дане повідомлення було отримано відповідачем 01.02.2024 року.
У підсумку дії позивача за вказаних обставин цілковито ґрунтуються та відповідають приписам законодавства.
Відповідно до вимог статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Пунктом 4 частини 1 статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків та моральної шкоди.
Споживач станом на момент подання позову не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 120 955 (сто двадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят п'ять) грн. 00 коп. за окремим рахунком AT «ЗАПОРІЖГАЗ» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
Посилання відповідача на необґрунтованість ціни позову та відповідно розрахунку заборгованості, суд відхиляє оскільки у відповідності до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 182 від 31.01.2023 р., підпункт 1 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ викладено в наступній редакції:
«1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акту про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається Оператором ГРМ: для побутових споживачів - за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат або у випадку нездійснення такої закупівлі - за ціною, визначеною для обсягів нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу протягом періоду необлікованого природного газу; для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;»
Зазначені зміни набули чинності з 01.02.2023 року, а до внесення зазначених змін підпункт 1 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ був викладений в наступній редакції:
«1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акту про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;»
Таким чином, розрахунки ціни Оператором ГРМ необлікованого природного газу були здійсненні у відповідності до нормативних актів, що діяли на час такого розрахунку, тобто за період часу з 09.11.2022 року по 01.02.2023 року розрахунки ціни необлікованого природного газу здійснювались на підставі підпункту 1 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 847 від 22.08.2022 р., а за період часу з 01.02.2023 року по 08.11.2023 року розрахунки ціни необлікованого природного газу здійснювались на підставі підпункту 1 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 182 від 31.01.2023 р. та абз. 2 п. 1.2.4., п. 1.2.5. Додатку 2 до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 р. № 222, в редакції постави Кабінету Міністрів України від 17 червня 2022 р. № 699 (далі - Додаток 2 до Положення).
Згідно абз. 2 п. 1.2.4. Додатку 2 до Положення, обсяг (об'єм) природного газу, що передається за договором, складається із обсягу понад нормованих втрат та виробничо-технологічних витрат, погоджених НКРЕКП на період з 1 червня 2022 р. та протягом дії воєнного стану, а також протягом шести місяців після його припинення або скасування (обсяг І - фіксований). А як вбачається з п. 1.2.5. Додатку 2 до Положення, ціна газу для обсягу І (фіксований) становить 7420 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1000 куб. метрів газу.
Звертаючи увагу, що відповідачем по справі зазначена вартість закупівлі за 1000 куб. метрів газу у сумі 7420 гривень без урахування податку на додану вартість, тоді як в розрахунку позивача вартість природного газу за 1000 куб. метрів зазначена у розмірі 7568,992 грн. з урахуванням податку на додану вартість починаючи з 01 лютого 2022 року.
Таким чином , несплачена сума вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу становить 120 955 гривень, яка підлягає стягненню з ОСОБА_1 у повному обсязі.
Даний акт- розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості ґрунтується на вищевказаних Кодексу ГРС, а тому за допущене відповідачем порушення - несанкціоноване відновлення газоспоживання шляхом прихованих заходів позивачем обґрунтовано нараховано вказану суму. Правомірність розрахунку не спростовано.
У відповідності з вимогами ст.141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача потрібно стягнути витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1-18, 141, 209-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд
Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ІПН НОМЕР_1 ), що проживає за адресою: АДРЕСА_2 , донарахований не облікований об'єм та обсяг природного газу і його вартості на користь AT «ЗАПОРІЖГАЗ» в сумі 120 955 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ІПН НОМЕР_1 ), що проживає за адресою: АДРЕСА_2 , витрати по сплаті судового збору в сумі 3028 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення до Запорізького апеляційного суду.
Суддя Н.Ю.Козлова