Постанова від 26.06.2025 по справі 362/2819/25

Справа 362/2819/25

Провадження 3/362/1284/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.06.2025 року м. Васильків

Суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Рубан Тетяна Петрівна, розглянувши матеріали, які надійшли від Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 04.04.2025 серії ВАД № 708845 гр. ОСОБА_1 30 березня 2025 року о 20 годині 00 хвилин, перебуваючи за адресою свого місця проживання, вчинив домашнє насильство відносно гр. ОСОБА_2 (співмешканки), а саме умисні дії психологічного характеру, які виражались у висловлюванні в її бік нецензурними словами, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_2 , що кваліфіковано як адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 173-2 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату , час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Так, судом вжито всіх заходів щодо повідомлення та виклику ОСОБА_1 у призначені судові засідання, зокрема викликався до суду шляхом надсилання на адресу його проживання судової повістки про виклик до суду, яку повернуто до суду через відсутність адресата за вказаною адресою. Додатково на номер мобільного телефону ОСОБА_1 , вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення з його слів, судом направлялись СМС-сповіщення, які отримані ним відповідно до довідок про доставку SMS про виклик ОСОБА_1 до суду, які останнім було проігноровано.

З огляду на те, що судом було вжито всіх можливих заходів про повідомлення особи правопорушника про розгляд справи та враховуючи, що згідно з частиною другою статті 268 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 173-2 КУпАП, належать до категорії справ, при розгляді яких присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, суддя вважає за можливе проводити розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 на підставі матеріалів, що є у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 280 КУпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною першою статті 173-2 КУпАП (за якою кваліфіковано дії ОСОБА_1 ) передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Тобто диспозиція частини першої статті 173-2 КУпАП передбачає обов'язковим елементом об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення настання наслідків у вигляді завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого (матеріальний склад). У разі відсутності таких наслідків не можна стверджувати, що в діях особи наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 КупАП, а отже, немає підстав для притягнення особи до відповідальності за частиною першою статті 173-2 КУпАП.

Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

У відповідності до статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Оцінюючи дані, викладені в протоколі, та зібрані у справі докази, суд дійшов такого.

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 висловлювався нецензурною лайкою в бік гр. ОСОБА_2 , внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю останньої.

Тобто формулювання фактичних обставин правопорушення, яке викладене в протоколі про адміністративне правопорушення, не містить всіх ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 КУпАП. Так, не зазначено про наявність наслідків у вигляді завдання конкретної шкоди діями ОСОБА_1 , навпаки, мова йде лише про можливість завдання такої шкоди. Не містить відомостей про фактично завдану шкоду фізичному/психічному здоров'ю й заява потерпілої ОСОБА_2 .

Отже, відомостей про фактично завдану шкоду психічному або фізичному здоров'ю потерпілої, доказів завдання такої шкоди немає ні в заяві потерпілої, ні в інших матеріалах справи. Тож протокол про адміністративне правопорушення базується на припущеннях завдання шкоди потерпілій.

Статтею 62 Конституції України визначено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

У зв'язку з цим суд зауважує, що сам лише факт наявності між учасниками справи сварки, конфліктної ситуації не може свідчити про вчинення домашнього насильства в розумінні вимог частини першої статті 173-2 КУпАП.

Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.

За таких обставин, оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 КУпАП, то провадження у цій справі слід закрити на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП.

Керуючись статтями 9, 173-2, 245, 247, 251, 252, 280, 283-285, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною першою статті 173-2 КУпАП закрити на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області.

Суддя Т.П. Рубан