Постанова від 04.07.2025 по справі 333/1755/25

Справа №333/1755/25

Провадження № 3/333/1005/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 липня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Холод Р.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проходить військову службу у військові частині НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №240397 від 06.02.2025 року, 06.02.2025 року о 22 год. 25 хв., в м. Запоріжжя по вул. Оріхівське шосе, 14 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Opel Vectra», номерний знак НОМЕР_2 , не маючи права керування таким транспортним засобом. Правопорушення вчинене повторно протягом року: 10.08.2024 року постановою серії ББА №619975 ОСОБА_1 був притягнутий до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП, чим порушив вимоги п.2.1а ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, не визнав та пояснив, що дійсно 06.02.2025 року о 22 год. 25 хв., в м. Запоріжжя по вул. Оріхівське шосе, 14 він керував транспортним засобом «Opel Vectra», номерний знак НОМЕР_2 , при цьому не мав посвідчення водія категорії «В».

На цей час він проходить військову службу та його функціональними обов'язками є транспортування пошкодженої ворогом техніки до місць, де проводиться її ремонт та забезпечення їх запчастинами. Для отримання деталей на пошкоджену техніку використовується легковий автомобіль, у т.ч. той, за кермом якого його зупинили працівники поліції.

Крім того, він у 2021 році пройшов підготовку для отримання права на керування транспортними засобами категорії «В», але не встиг пройти практичне завдання та отримати відповідне свідоцтво через повномасштабне вторгнення російських військ на територію України.

Враховуючи, що він має посвідчення водія категорії «С», яка надається для керування більш габаритних транспортних засобів і керування такими автомобілями є більш складним, ніж легковими транспортними засобами (тобто за категорією «В»), вважає, що відсутні підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , суддя дійшов до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, виходячи з такого.

Згідно положень ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав та законних інтересів підприємств, установ, і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 має право керування транспортними засобами категорії «С». Також пройшов підготовку для отримання права керування транспортними засобами категорії В, що підтверджується Свідоцтвом про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв серії МВС №01209026-21, підготовку пройшов з 08.09.2021 року по 17.09.2021 року.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 року № 348 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2022 року №184» визначено, що у період воєнного стану до керування транспортними засобами категорії С, С1 на території України допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії В.

24.02.2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російською Федерацією (далі РФ) проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною Радою України. Воєнний стан діє і на цей час.

За таких обставин, з урахуванням вказаних змін до законодавства, особа яка має право керувати транспортними засобами категорії «С» могла розраховувати на відповідний (дзеркальний) дозвіл з боку уповноважених осіб держави на керування транспортними засобами категорії «В». В іншому випадку, особа фактично вважається такою, яка піддалася дискримінації.

ОСОБА_1 має свідоцтво про керування транспортними засобами категорії «С», пройшов підготовку для отримання права керування транспортними засобами категорії В, був мобілізований та на цей час виконує бойові завдання саме із необхідністю в окремих випадках керувати транспортними засобами категорії «В». Законодавець визначив, що у період воєнного стану до керування транспортними засобами категорії С на території України допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії «В». Вимоги до водіїв категорій «С» є більш суворими, ніж до водіїв категорії «В», а керування відповідними автомобілями є більш складним та важким.

У рішенні від 12 квітня 2012 року №9-рп/2012 Конституційний Суд України зазначив, що конституційні права і свободи є фундаментальної основою існування та розвитку Українського народу, а тому держава зобов'язана створювати ефективні організаційно-правові механізми для їх реалізації; відсутність таких механізмів нівелює сутність конституційних прав і свобод, оскільки призводить до того, що вони стають декларативними, а це є неприпустимим у правовій державі.

На думку суду зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2022 року №184 в Україні на час воєнного стану створили для певної категорії громадян (з посвідченням категорії «С») відповідний ефективний механізм керування транспортними засобами у т.ч. для захисту та оборони території України від дій держави-агресора. Водночас, такі зміни не повинні передбачати дискримінацію можливостей у т.ч. для водіїв з посвідченням категорії «С» керувати легковими транспортними засобами.

Відповідно з ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

За таких встановлених обставин суд дійшов до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст.126КУпАП, необхідно закрити за відсутності складу відповідного адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст.126, 247, 251, 280, 283-284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя Р.С. Холод