Рішення від 03.07.2025 по справі 904/4436/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.07.2025м. ДніпроСправа № 904/4436/24

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФГ АГАТ", смт. Слобожанське, Дніпровський район, Дніпропетровська область

до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, сел. Слобожанське, Дніпровський район, Дніпропетровська область

про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі

Суддя Красота О.І.

за участю секретаря судового засідання Куц І.І.

Представники:

від Позивача: Газнюк Д.О., дов. № 02/25 від 04.02.2025;

від Відповідача: Воронюк Є.Ю., виписка з ЄДРПОУ;

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ФГ АГАТ" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Слобожанської селищної ради і просило суд визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі 22.02.2024 (номер запису про право 54176064 від 22.02.2024) в редакції, викладеній у прохальній частині позову.

Ухвалою суду від 14.10.2024 позовну заяву залишено без руху; встановлено Позивачу семиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви, а саме надати уточнення позовної заяви щодо повного найменування Відповідача.

18.10.2024 від Позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, в якій він просив суд:

- приєднати до матеріалів справи заяву про уточнення позовних вимог;

- у реквізитах сторін вважати правильним та повним найменування Відповідача: "Слобожанська селищна рада Дніпровського району Дніпропетровської області";

- у тексті додаткової угоди, її реквізитах та прохальній частині позовної заяви вважати правильним і повним найменування Відповідача: "Слобожанська селищна рада Дніпровського району Дніпропетровської області".

При цьому, до заяви про усунення недоліків позовної заяви додано позовну заяву (нова редакція), з урахуванням повного найменування Відповідача.

Ухвалою суду від 23.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами; запропоновано, зокрема Позивачу подати до суду у строк до 11.11.2024 письмові пояснення і докази оплати за Договором оренди землі від 22.02.2024 у період з березня по жовтень 2024 року.

06.11.2024 від Позивача надійшли додаткові пояснення у справі на виконання вимог ухвали суду від 23.10.2024.

08.11.2024 від Відповідача надійшов відзив на позов, в якому він проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у повному обсязі у задоволенні позовних вимог.

18.11.2024 від Позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він заперечував проти доводів Відповідача.

25.11.2024 від Відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 25.04.2025 вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 08.05.2025 об 11:00 год.; явку у засідання повноважних представників учасників справи визнано обов'язковою.

Представник Позивача у підготовчому засіданні 08.05.2025 надав пояснення щодо позовних вимог.

Відповідач у підготовче засідання 08.05.2025 не з'явився, 07.05.2025 від нього надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із проведенням 45 сесії VIII скликання 08.05.2025. При цьому, Відповідач вважає за доцільне взяти участь у судовому засіданні начальнику відділу земельних відносин та охорони навколишнього середовища виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Сакун Світлані Василівні, якою проводились земельні торги (аукціон) на право оренди земельної ділянки. Проте Сакун С.В. є співдоповідачем на пленарному засіданні ради та її депутатом.

Ухвалою суду від 08.05.2025 відкладено підготовче засідання на 03.06.2025 о 10:00 год.; явку у засідання повноважних представників учасників справи визнано обов'язковою.

Представники Позивача та Відповідача у підготовчому засіданні 03.06.2025 надали пояснення щодо позовних вимог.

Ухвалою суду від 03.06.2025 закрито підготовче провадження; призначено справу до судового розгляду по суті на 03.07.2025 о 12:00 год.

Представник Позивача у судовому засіданні 03.07.2025 позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник Відповідача у судовому засіданні 03.07.2025 проти позовних вимог заперечував та у позові просив суд відмовити.

Справу відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглянуто судом протягом розумного строку.

У порядку ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 03.07.2025 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач у позові вказує, що рішенням Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (далі - Відповідач) від 11.11.2021 № 1597-12/VIII внесено зміни до Переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, розташованих на території Слобожанської селищної ради, набуття права оренди яких підлягає продажу на земельних торгах (аукціонах), затверджений рішенням Слобожанської селищної ради від 17.10.2019 № 2278-42/VІІ, включивши до нього земельну ділянку орієнтовною площею 0,51 га кадастровий номер 1221455800:02:023:0011.

У січні 2024 року на "Прозоро" було розміщено аукціон № LRE001-UA-20240112-97198 «Право оренди земельної ділянки комунальної власності, яка розташована на території Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221455800:02:023:0011, площею 0,5148 га, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення - Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства (код КВЦПЗ 12.04)». Організатор земельного аукціону - Виконавчий комітет Слобожанської селищної ради у документах до аукціону долучив проект договору оренди, викопіювання змеленої ділянки та витяг з нормативної грошової оцінки, видане Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 30.11.2023 № 8814/301-23. Відповідно до зазначеного вище витягу з нормативної грошової оцінки вартість земельної ділянки становить - 1 006 984,58 гривень.

У розділі аукціону «Питання та відповіді» Позивачем було долучено питання до Організатора аукціону щодо недостовірності нормативної грошової оцінки, а саме: «Ознайомившись з лотом, зокрема з документами щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки (яка стала підставою для розрахунку орендної плати), у нас як у потенційних учасників торгів виникли сумніви, що підтверджуються витягом з ДЗК від 15.01.2024 та дійсним витягом з ДЗК щодо грошової оцінки земельної ділянки (на 29.11.2023), що є предметом аукціону. Зокрема, у Витягу № НВ-9932770762023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок чітко встановлена нормативногрошова оцінка земельної ділянки та складає - 638254.87 грн (станом на 29.11.2023), тобто до монету публікації лоту на «Прозоро», а згідно витягу на земельну ділянку від 15.01.2024 НВ-9901184522024 також - 638254.87 гривень. Але Вами як замовником у проекті договору та розрахунку ціни лоту використано суму нормативної грошової оцінки 1006984,58 грн. Тобто Вами фактично завищено суму можливої орендної плати та взагалі НГО земельної ділянки. Зазначені дії порушують права учасників аукціону та низки нормативних актів щодо формування ціни на лот та умов догорів оренди, визначених Законом України "Про оренду землі", Земельного кодексу. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною другою статті 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. З урахування наведеного, просимо Вас внести зміни до аукціону LRE001-UA-20240112-97198 та проекту договору оренди - відповідно, з урахуванням витягу з нормативної грошової оцінки - 638254.87 грн (формується автоматично) та за витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку».

Однак, як вказує Позивач, по суті щодо розбіжностей у сумі НГО Організатором аукціону пояснень не надано.

За результатом проведення аукціону Позивач визначений переможцем торгів, що підтверджується протоколом про результати земельних торгів № LRE001-UA-20240112-97198.

22.02.2024 між Позивачем (далі - Орендар) та Відповідачем (далі - Орендодавець) укладено Договір оренди земельної ділянки за цільовим призначенням для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства (код КВЦПЗ - 12.04), кадастровий номер - 1221455800:02:023:0011, яка розташована на території Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області. Термін оренди - 10 років.

Згідно з п. 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання Договору становить 1 006 984,58 грн.

Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5,052% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить: 50 863,00 грн. на рік.

Згідно з абз. 3 п. 10 Договору розмір НГО земельної ділянки, вказаний у Договорі, не є сталим та може змінюватись у разі проведення нової НГО.

Також, згідно з п. 12 Договору Орендар повинен щорічно уточнювати банківські та податкові реквізити у місцевому органі доходів і зборів або у фінансовому відділі Слобожанської селищної ради та щороку замовляти офіційні відомості (довідку/витяг) про НГО земельної ділянки.

Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) (п. 13 Договору).

Відповідно до п. 28 Договору Орендар земельної ділянки зобов'язаний, у тому числі, у разі зміни нормативної грошової оцінки, протягом місяця з моменту настання таких змін звернутися до Слобожанської селищної ради для внесення відповідних змін до Договору оренди землі шляхом укладання додаткової угоди, яку у 5-ти денний термін з дня укладення подати до відповідного органу доходів і зборів.

Як вказує Позивач, з урахуванням наведеного, та у зв'язку з тим, що станом на день публікації аукціону 15.01.2024 НВ-9901184522024 та на 24.04.2024 витяг з НГО № НВ-9937775092024 нормативна вартість земельної ділянки за кадастровим номером 1221455800:02:023:0011 - 638254.87 гривень, він звернувся з клопотанням до Відповідача і долучив до листа проект додаткової угоди про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 22.02.2024, підстава звернення - пункт 13, 28 Договору, а саме зміна нормативної грошової оцінки та подальше внесення змін до договору оренди, а саме розміру плати за землю пункт 9.

При цьому, у Додатковій угоді № 1 до Договору Позивач вказав, що: "у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки Сторони домовились викласти п. 5 та п. 9 Договору в новій редакції:

«5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору становить 671 050,57 (шістсот сімдесят одна тисяча п'ятдесят грн, 57 коп.) гривень».

«9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5,052% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить: 33901.48 грн. на рік».

Інші умови Договору залишаються без змін. Дана Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та є невід'ємною частиною Договору.".

Позивач зазначає, що клопотання було розглянуте на сесії Відповідача та винесено рішення від 04.07.2024 № 3632-36/VIII, яким відмовлено у внесенні змін до Договору оренди від 22.02.2024. Жодне обґрунтування, посилання на чинне законодавство щодо відмови - відсутнє.

Позивач зазначає, що фактична відсутність згоди Відповідача на укладення Додаткової угоди, ігнорування офіційних документів щодо вартості землі до Договору оренди землі стали підставою для звернення з позовом до суду.

Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.

У пункті 3 частини 1 статті 3 Цивільного кодексу України закріплено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема свобода договору.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

У статті 627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За приписами ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

У статті 13 Закону України "Про оренду землі" вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Велика Палата Верховного Суду у багатьох своїх висновках зауважує, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України "Про оцінку земель".

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 (пункти 103, 106) вказано, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Велика Палата Верховного Суду, оцінюючи доводи касаційної скарги, зауважує, що у спорах, які стосуються визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, у тому числі і у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки землі, доводи учасників щодо правомірності / неправомірності визначеного розміру нормативної грошової оцінки землі як бази обрахунку орендної плати підлягають обов'язковій перевірці з огляду на положення частини другої статті 21 Закону України "Про оренду землі" та статей 5, 13 Закону України "Про оцінку земель".

Частиною 4 статті 23 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення (крім випадків консервації таких земельних ділянок, а також визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

Отже, внесення змін до Договору оренди землі в частині зменшення орендної плати суперечитиме положенням ч. 4 ст. 23 Закону України "Про оренду землі".

При цьому, з урахуванням діючого законодавства України, визначено вимоги до порядку проведення аукціону з продажу прав оренди земельних ділянок, вимоги до порядку укладання договору оренди та перелік дій, які передують підписанню договору.

По-перше, з метою забезпечення участі у земельних аукціонах учасник зобов'язаний сплатити мінімальний гарантійний внесок (забезпечувальний платіж).

Так, земельним аукціоном № LRE001-UA-20240112-97198 мінімальний гарантійний платіж складає 15 104,77 грн. (30% від стартової ціни лоту), який сплачений Позивачем 08.02.2024, що підтверджується платіжною інструкцією № 731 від 08.02.2024.

По-друге, пунктом 55 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1013 "Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису)" зазначено, що протягом п'яти робочих днів з дня підписання договору за результатами проведення земельних торгів переможець сплачує на рахунки, зазначені в оголошенні про проведення земельних торгів, ціну продажу лота (якщо інше не визначено договором оренди, суборенди земельної ділянки, що міститься в оголошенні про проведення земельних торгів та який був підписаний за результатами земельних торгів) та витрати (видатки), здійснені на підготовку лота до продажу у сумі, зазначеній в оголошенні про проведення земельних торгів, крім випадків, передбачених пунктом 69 цих вимог.

Так, 28.02.2024 Позивач, як переможець торгів, на підставі платіжної інструкції № 747 від 28.02.2024 сплатив 38 301,38 грн. орендної плати, що є різницею між остаточною (фінішною) ціною лоту під час аукціону та сплаченим гарантійним внеском.

При цьому, як вбачається з протоколу про результати земельних торгів № LRE001-UA-20240112-97198 від 12.02.2024, винагорода оператора, через електронний майданчик якого подано заяву переможцем, складає 2 543,15 грн.

Зазначений порядок оплати та зарахування гарантійних внесків встановлений пунктом 69 вказаної вище постанови, а саме: Протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу про результати земельних торгів, переможець земельних торгів зобов'язаний здійснити забезпечувальний платіж як забезпечення виконання зобов'язання сплати належної суми за придбаний лот в розмірі запропонованої ним цінової пропозиції (з урахуванням різниці між розміром сплаченого гарантійного внеску і розміром винагороди оператора електронного майданчика) та суми витрат підготовки лота до продажу на рахунок оператора електронного майданчика, через який таким переможцем подано заяву для участі в земельних торгах.

При цьому, відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 5,052% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 50 863,00 грн. на рік.

Таким чином, Позивачем орендна плата за перший 2024 рік оренди сплачена повністю та своєчасно (15 104,77 грн. + 38 301,38 грн. - 2 543,15 грн. = 50 863,00 грн.).

Вказані обставини сторонами не заперечуються.

Як вказувалось вище, Позивач, у зв'язку з тим, що станом на день публікації аукціону 15.01.2024 НВ-9901184522024 та на 24.04.2024 витяг з НГО № НВ-9937775092024 нормативна вартість земельної ділянки за кадастровим номером 1221455800:02:023:0011 - 638254.87 гривень, звернувся з клопотанням до Відповідача і долучив до листа проект додаткової угоди про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 22.02.2024, підстава звернення - пункт 13, 28 Договору, а саме зміна нормативної грошової оцінки та подальше внесення змін до договору оренди, а саме розміру плати за землю пункт 9.

При цьому, у Додатковій угоді № 1 до Договору Позивач вказав, що: "у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки Сторони домовились викласти п. 5 та п. 9 Договору в новій редакції:

«5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору становить 671 050,57 (шістсот сімдесят одна тисяча п'ятдесят грн, 57 коп.) гривень».

«9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5,052% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить: 33901.48 грн. на рік».

Інші умови Договору залишаються без змін. Дана Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та є невід'ємною частиною Договору.".

Саме за цією редакцією Додаткової угоди № 1 до Договору, яка вказувалась у листі Позивача, останній звернувся до суду з вимогою про визнання укладеною додаткову угоду до Договору оренди землі від 22.02.2024 (номер запису про право 54176064 від 22.02.2024).

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

Статтею 73 та частинами 1, 3, 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України.

Оцінка доказів проводиться судом у відповідності до вимог ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, як передбачає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Обгрунтовуючи свої позовні вимоги, Позивач посилається на те, що станом на день публікації аукціону 15.01.2024 НВ-9901184522024 та на 24.04.2024 витяг з НГО № НВ-9937775092024 нормативна вартість земельної ділянки за кадастровим номером 1221455800:02:023:0011 становить 638254,87 гривень і саме ці обставини стали підставою для звернення Позивача з листом-клопотанням до Відповідача з долученням проекту Додаткової угоди №1 про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 22.02.2024 на підставі пунктів 13, 28 Договору, у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки та подальшим внесенням змін до Договору оренди, що фактично і стало підставою і предметом позову.

Судом встановлено, що у позові, направленому Позивачем до суду через систему "Електронний суд", у розділі "Додатки" пунктом 5 визначено: "Витяги з Державного земельного кадастру з нормативної грошової оцінки від 15.01.2024 НВ-9901184522024 та на 24.04.2024 витяг з НГО № НВ-9937775092024".

Однак у Додатках, які направлені на адресу суду в електронному вигляді через систему "Електронний суд", витяги з Державного земельного кадастру з нормативної грошової оцінки від 15.01.2024 НВ-9901184522024 та на 24.04.2024 витяг з НГО № НВ-9937775092024 відсутні.

Крім того, як у проекті Додаткової угоди № 1 про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 22.02.2024, направленому на адресу Відповідача, так і у вимогах позовної заяви про визнання укладеною Додаткової угоди до Договору оренди землі від 22.02.2024 (номер запису про право 54176064 від 22.02.2024) міститься умова, а саме: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору становить 671 050,57 (шістсот сімдесят одна тисяча п'ятдесят грн. 57 коп.) гривень".

Однак вказана сума у розмірі 671 050,57 грн. також не підтверджена будь-якими доказами.

Таким чином, за відсутності доказів, які стали підставою для звернення Позивача з позовом до суду, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на Позивача.

При цьому, за приписами ч. 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до пп. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно зі ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" з 1 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3 028,00 грн.

За приписами ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 916/228/22 зазначено про те, що особи, які після 04.10.2021 подають до суду документи в електронній формі з використанням системи "Електронний суд", мають правомірні очікування, що розмір судового збору, який підлягає сплаті ними, у такому разі буде розрахований із застосуванням понижуючого коефіцієнта, що прямо передбачено в Законі України "Про судовий збір" (п. 8.23).

Враховуючи, що Позивачем позовну заяву подано через підсистему "Електронний суд", він повинен був сплатити судовий збір за її подання у розмірі 2 422,40 грн. (3 028,00 грн. * 0,8).

Разом з тим, при зверненні до суду Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3 028,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 998 від 03.10.2024.

Отже, судом встановлена переплата Позивача судового збору у розмірі 605,60 грн., яка може бути повернута останньому з Державного бюджету України за умови відповідного клопотання з цього приводу на підставі ухвали суду.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя О.І. Красота

Повне рішення складено

04.07.2025