П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
24 червня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/33887/24
Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В.
Дата і місце ухвалення 30.12.2024р., м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бойка А.В.,
суддів: Єщенка О.В,
Шевчук О.А.,
за участю секретаря - Челак Р.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2024 р. у справі №420/33887/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області, треті особи - виконавчий комітет Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
У жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду першої інстанції з позовом до Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області, за участю третьої особи - виконавчого комітету Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області від 30.09.2024 року №797-VIII про припинення повноважень секретаря сільради;
- поновити її на посаді секретаря Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області;
- стягнути з Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу з моменту звільнення до дня фактичного поновлення на посаді.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 року позов задоволено частково.
Змінено дату звільнення ОСОБА_1 з посади секретаря Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області, а саме з 1 жовтня 2024 року на 7 жовтня 2024 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій посилалась на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Апелянт зазначив, що правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначає Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Апелянт вважає, що приписи цього закону є спеціальними до спірних правовідносин, які виникли з приводу проходження особою публічної служби, а тому мають пріоритетне застосування. Позивачка зазначила, що за загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
В апеляційній скарзі зазначено, що згідно з частиною п'ятою статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради. Разом з тим, статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлені підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування, які можуть бути як загальними, що передбачені Кодексом законів про працю України, так і спеціальними, що визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі: - порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; - порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); - виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); - досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Апелянт вважає, що вказаний перелік підстав припинення служби в органах місцевого самоврядування, який не є виключним має бути юридичною підставою для прийняття відповідного рішення ради про дострокове припинення повноважень секретаря ради. У рішенні про припинення повноважень секретаря міської ради не зазначено наявних достатніх підстав або мотивів дострокового припинення повноважень. Зокрема не вказано в чому саме проявилося невиконання чи неналежне виконання нею як секретарем ради службових обов'язків, що могло бути підставою для визнання її роботи незадовільною. Не зазначено жодної передбаченої статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» підстави припинення публічної служби, яка б давала можливість прийняти обґрунтоване рішення про дострокове припинення повноважень секретаря ради.
Апелянт зазначає, що посада секретаря ради є виборною, на яку особа обирається сільською радою, а тому при визначенні підстав і критеріїв, як обрання на посаду, так і звільнення з неї (дострокового припинення повноважень) відповідна рада має певну дискрецію (розсуд) у вирішенні цих питань. При цьому, здійснення таких дискреційних повноважень, як дострокове припинення повноважень секретаря ради, має відбуватися в рамках встановленої процедури дострокового припинення повноважень з дотриманням критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України) і принципу законності (частина друга статті 19 Конституції України).
На думку апелянта, рішення Курісовської сільради від 30.09.2024 року №797-VIII про припинення повноважень секретаря сільради прийнято необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) суб'єкта владних повноважень.
Апелянт не погоджується з доводами суду першої інстанції, що норми спеціального закону - частини п'ятої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачають виникнення будь-яких умов (наявність або відсутність дисциплінарного порушення, тощо), як на підставу для дострокового припинення повноважень. Апелянт вважає, що судом першої інстанції при ухвалені оскаржуваного рішення, не надана належна оцінка такої підстави для дострокового припинення повноважень, як мобінг. В свою чергу, як зазначено в апеляційній скарзі, жодних дій, які законодавство визначає як мобінг, ОСОБА_1 під час виконання посадових обов'язків секретаря ради не вчиняла, а відповідач у оскаржуваному рішенні, не зазначає які саме дії, на його думку, в діях ОСОБА_1 є мобінгом.
Також апелянт не погоджується з висновком суду щодо безпідставності доводів позивачки про відсутність підстав для врахування розпорядження сільського голови ОСОБА_3 про зупинення дії рішення Курісовської ради від 20.09.2024 року, у зв'язку із набранням відносно нього законної сили обвинувальним вироком Комінтернівського районного суду Одеської області від 22.05.2024 по справі №504/4953/23.
На думку апелянта, будь-які дії, які ОСОБА_3 вчиняв після 01.08.2024. як голова Курісовської сільської ради, не мають жодного правового наслідку, оскільки його повноваження припинені на підставі закону. В тому числі його дії пов'язані із процедурою прийняття оскаржуваного рішення.
З огляду на викладене апелянт просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 року та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.04.2025 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне:
Судом встановлено, що згідно з рішенням І сесії VIII скликання Курісовської сільради №1-VIII від 19.11.2020 року розпочато повноваження депутата Курісовської сільради VIII-го скликання ОСОБА_1 , обраної на виборах 25.10.2020 року в 8-ми багатомандатних округах за мажоритарної системи виборів відносної більшості.
Позивачка була обрана депутатами Курісовської сільради VIII скликання серед їх складу на посаду секретаря сільради.
20.09.2024 року депутат ОСОБА_2 подав до Курісовського сільського голови ОСОБА_3 та Комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики і регламенту та гуманітарних питань Курісовської сільради депутатське звернення, у якому просив винести на розгляд сесії сільради питання про висловлення недовіри секретарю Курісовської сільради ОСОБА_1 та дострокове припинення її повноважень на посаді секретаря сільради.
В обґрунтування депутатського звернення ОСОБА_2 зазначив, що діяльність секретаря сільради ОСОБА_1 супроводжується перевищенням посадових повноважень, безвідповідальністю з неопублікування рішень сільради, порушенням «Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування», мобінгом (цькуванням) членів колективу, халатним вирішенням питань, що призвело до судових тяжб.
За результатами розгляду депутатського звернення, Комісією з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики і регламенту та гуманітарних питань Курісовської сільради 20.09.2024 року прийнято рішення, занесене до протоколу засідання, погодити на розгляд сесії винесення питань про висловлення недовіри секретарю Курісовської сільради ОСОБА_1 та дострокове припинення її повноважень.
На засіданні чергової сесії Курісовської сільради 20.09.2024 року прийнято рішення №796-VIII про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільради ОСОБА_1 .
Проте оскільки більшістю депутатів від загального складу Курісовської сільради є 12 депутатів, а рішення №796-VIII від 20.09.2024 року прийнято у кількості 10 голосів депутатів, що є недостатнім для прийняття рішення - головою сільради ОСОБА_3 видано розпорядження від 23.09.2024 року, яким зупинено дію рішення №796-VIII від 20.09.2024, призначено скликати позачергову 44 сесію Курісовської сільради VIII скликання на 30.09.2024 року та внесено на повторний розгляд питання про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільради ОСОБА_1
30.09.2024 року під час позачергової 44 сесії Курісовської сільради VIII скликання, депутатами сільської ради 15 голосами «ЗА» прийнято рішення №797-VIII «Про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільради VIII скликання - ОСОБА_1 », що підтверджується протоколом засідання лічильної комісії про результати таємного голосування.
Згідно з рішенням від 30.09.2024 року №797-VIII сільська рада висловила недовіру секретарю Курісовської сільради - ОСОБА_1 , достроково припинила повноваження та звільнила позивачку з посади секретаря на підставі ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Не погоджуючись з вказаним рішенням Курісовської сільради від 30.09.2024 року №797-VIII, ОСОБА_1 оскаржила його до суду першої інстанції.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідачем було дотримано процедуру розгляду проекту рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільради ОСОБА_1 , а тому рішення Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області від 30.09.2024 року №797-VIII є правомірним та обґрунтованим. Разом з тим, суд встановив, що позивачку звільнено з посади секретаря Курісовської сільради під час її тимчасової працездатності, а тому дійшов висновку про наявність підстав для зміни дати звільнення позивачки.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне:
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування регулює Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 7 червня 2001 року № 2493-III (далі - «Закон № 2493-III»), який також визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
За приписами абзацу третього частини першої статті 3, абзацу третього частини першої статті 10 вказаного Закону посадами в органах місцевого самоврядування є, зокрема, виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою.
Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад здійснюється шляхом обрання відповідною радою.
Згідно зі частиною 4 цього Закону одним із принципів служби в органах місцевого самоврядування є самостійність кадрової політики в територіальній громаді.
Положеннями статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що окрім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до першого й другого речень частини першої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Частиною п'ятою статті 50 цього Закону установлено, що повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Згідно з частиною першою статті 46 вказаного Закону сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
За положеннями статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Частиною 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію (частина 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Слід зазначити, що у постанові від 22 червня 2023 року у справі №160/14672/21 Верховний Суд надавав оцінку правовим підставам звільнення особи з посади секретаря ради.
Розглядаючи спірні правовідносини у межах справи №160/14672/21, Верховний Суд дійшов висновку, що посада секретаря ради є виборною. Натомість Закон №280/97-ВР не містить посилань на підстави для дострокового припинення повноважень секретаря ради за рішенням відповідної ради або на необхідність створення обов'язкових передумов для цього рішення.
Колегія суддів зазначає, що аналіз викладених положень Законів №2493-III і №280/97-ВР дає підстави для висновку, що діяльність посадових осіб органів місцевого самоврядування ґрунтується на принципах підконтрольності та підзвітності відповідній раді.
Підзвітність і підконтрольність посадових осіб органів місцевого самоврядування відповідній раді як принцип діяльності органів місцевого самоврядування передбачає, що рада наділена повноваженнями оцінювати ефективність виконання такими особами своїх повноважень та покладених на них завдань, і застосовувати до них заходи відповідальності, зокрема у будь-який час достроково припиняти їхні повноваження, якщо визнає, що такі особи не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.
Тож, повноваження ради щодо дострокового припинення повноважень секретаря є дискреційними, а тому суд не має права втручатися у внутрішню компетенцію органу місцевого самоврядування і не може надавати оцінки мотивам ради, з яких вона виходила, приймаючи відповідне рішення.
Водночас надання законодавцем сільській раді повноважень на дострокове припинення повноважень секретаря не означає, що реалізація цього права нічим не обмежена.
Дострокове припинення повноважень секретаря сільської ради є крайнім заходом реагування на його діяльність, і для того, щоб виносити на голосування і приймати таке рішення мають бути вагомі причини (мотиви) і об'єктивні обставини, які в сукупності вказують на те, що подальше виконання секретарем своїх повноважень є неможливим (недоцільним) та/або таким, що негативно позначається на діяльності органів місцевого самоврядування. Ці ж мотиви і обставини мають міститися у рішенні органу місцевого самоврядування, зі змісту якого було б зрозуміло, що саме спонукало до його прийняття.
В свою чергу у постанові від 22 червня 2023 року у справі №160/14672/21 Верховний Суд вказував на те, що рішення ради про дострокове припинення повноважень її секретаря може бути перевірено судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття, без надання оцінки мотивам прийняття відповідного рішення.
Указані висновки відповідають позиції Верховного Суду, наведеній у постановах від 12 вересня 2019 року у справі №657/268/15-а, від 9 липня 2020 року у справі №663/2852/16-а, від 22 листопада 2021 року у справі №1.380.2019.005671, від 13 квітня 2023 року у справі №140/17235/20, й корелюються з позицією Великої Палати Верховного Суду щодо дискреційних повноважень органів місцевого самоврядування, викладеною у постанові від 27 березня 2019 року у справі №688/3487/16-а.
Тобто, як зауважував Верховний Суд у постанові від 22 червня 2023 року у справі №160/14672/21, зважаючи на дискрецію ради щодо визначення підстав і критеріїв, як обрання на посаду, так і звільнення з посади (дострокового припинення повноважень) секретаря ради, судовий контроль у цих правовідносинах зводиться до перевірки дотримання процедурної частини ухвалення рішення про дострокове припинення повноважень та звільнення секретаря міської ради.
У межах цієї судової справи судом апеляційної інстанції було перевірено дотримання відповідачем процедури прийняття оскаржуваного рішення Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області від 30.09.2024 року №797-VIII про припинення повноважень секретаря сільради та встановлено наступне:
Як вбачається з матеріалів справи фактично питання про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради ОСОБА_4 розглядалось на сесії ради 20.09.2024 року за наслідком чого прийнято рішення № 796-VIII від 20.09.2024 року, яким висловлено недовіру секретарю Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області ОСОБА_1 ; затверджено протокол лічильної комісії про результати таємного голосування за проєкт рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області ОСОБА_1 » та вирішено достроково припинити повноваження та звільнити секретаря Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області ОСОБА_1 на підставі частини 5 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Виключено ОСОБА_1 зі складу виконавчого комітету Курісовської ради.
В подальшому розпорядженням Курісовського сільського голови від 25.09.2024 року № 98/24/СР зупинено дію рішення Курісовської сільської ради № 796-VIII від 20.09.2024 року та вирішено винести на повторний розгляд Курісовської сільської ради рішення від 20.09.2024 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області ОСОБА_1 ».
В свою чергу згідно ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Відповідно до ч. 4 цієї статті, рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
З наданих до суду апеляційної інстанції доказів, зокрема повідомлення про результати виборів депутатів Курісовської сільської територіальної виборчої комісії Березівського району Одеської області 25.10.2020 року вбачається, що до Курісовської сільської ради обрано 22 депутати, тобто загальний склад ради становить 22 депутати.
Відповідно до протоколу засідання лічильної комісії від 20.09.2024 року про результати таємного голосування щодо проєкту рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області ОСОБА_1 » «за» дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради ОСОБА_1 проголосувало 10 депутатів, «проти» - 1 депутат та «утримався» - 1.
Таким чином за проєкт рішення від 20.09.2024 року № 796-VIII від 20.09.2024 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області ОСОБА_1 » не проголосувало більшість депутатів від загального складу ради, а тому таке рішення не вважається прийнятим радою.
В свою чергу, незважаючи на вказані обставини головою Курісовської сільської ради розпорядженням від 25.09.2024 року зупинено дію рішення від 20.09.2024 року № 796-VIII від 20.09.2024 року та вирішено винести його на повторний розгляд Курісовської сільської ради рішення.
Колегія суддів вважає, що з огляду на порушення процедури ухвалення рішення від 20.09.2024 року № 796-VIII від 20.09.2024 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області ОСОБА_1 », підстави для винесення його на повторний розгляд бути відсутні.
При цьому, за положеннями ч. 4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у разі якщо за наслідком повторного розгляду рішення рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
За таких обставин нове рішення не приймається, а попередньо прийняте радою рішення набирає чинності.
В даному ж випадку 30.09.2024 року Курісовською сільською радою прийнято нове рішення № 797-VIII «Про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради VIII скликання ОСОБА_1 ».
При цьому відповідачем не надано до суду будь-яких доказів дотримання визначеного ст. 30 Регламенту Курісовської сільської ради порядку включення питання про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради ОСОБА_1 до проекту порядку денного та його винесення на розгляд пленарного засідання ради, яке відбулось 30.09.2024 року, в тому числі і доказів попереднього розгляду проєкту рішення постійною комісією ради, дотримання вимог визначених статтями 31 Регламенту ради до проєкту рішення, а також узгодження проєкту рішення відповідно до ст. 32 Регламенту.
За таких обставин рішення Курісовської сільської ради від 30.09.2024 року № № 797-VIII «Про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради VIII скликання ОСОБА_1 » не може вважатись законним та обґрунтованим, прийнятим відповідно до визначеної Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламентом Курісовської сільської ради процедури, а тому підлягає скасуванню.
Крім того колегія суддів враховує, що 22.05.2024 року Комінтернівським районним судом Одеської області у справі № 504/4953/23 був ухвалений вирок, згідно якого голову Курісовської сільської ради ОСОБА_3 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України та призначено йому покарання у виді штрафу в розмірі 5500 (п'ять тисяч п'ятсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 93500 (дев'яносто три тисячі п'ятсот) гривень.
Вказаний вирок Комінтернівського районного суду Одеської області у справі № 504/4953/23 набрав законної сили 25.06.2024 року.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі: набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього.
За положеннями п. 2 ч. 11 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади: з підстав, зазначених у пунктах 3, 3-1 частини першої цієї статті, - з дня, наступного за днем одержання радою або її виконавчим комітетом копії відповідного рішення суду без прийняття рішення відповідної ради.
З листа Березівської окружної прокуратури від 30.08.2024 року № 54-2809Вих-24 вбачається, що вирок Комінтернівського районного суду Одеської області у справі № 504/4953/23 отримано Курісовською сільською радою 30.07.2024 року.
Згідно журналу реєстрації вхідної документації, який розпочато 30.07.2024 року та закінчено 30.12.2024 року, 31.07.2024 року Курісовською сільською радою отримано лист Березівської окружної прокуратури від 05.07.2024 року № 54-2317 «про вирок відносно голови Курісовської сільської ради».
Таким чином, на момент прийняття оскаржуваного рішення Курісовської сільської ради від 30.09.2024 року № 797-VIII повноваження Курісовського сільського голови ОСОБА_3 були достроково припинені в силу закону, а саме, п. 3 ч. 1 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а тому він не має права брати участь у вирішенні питань сесії Курісовської сільської ради, організовувати в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради, підписувати рішення ради.
Вказане також підтверджує незаконність рішення Курісовської сільської ради від 30.09.2024 року № 797-VIII та обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 .
Згідно ст. 235 КЗпП України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим Постановою КМ України від 8 лютого 1995 року № 100, визначено, що середній заробіток за час вимушеного прогулу обчислюється, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передували звільненню. Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці.
З огляду на висновок суду про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Курісовської сільської ради від 30.09.2024 року № 797-VIII «Про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради VIII скликання ОСОБА_1 », позивач підлягає поновленню на посаді секретаря Курісовської сільської ради з 01.10.2024 року.
Що стосується стягнення на користь позивачки середнього заробітку за час вимушеного прогулу, слід зазначити наступне:
Згідно наявної в матеріалах справи довідки про доходи від 19.11.2024 року № 19, виданої Курісовською сільською радою, середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 складає 1793,50 грн.
Строк вимушеного прогулу за період з 01.10.2024 року по 24.06.2025 року становить 189 робочих днів, тому сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу становить 338 971,50 грн.
Таким чином стягненню з Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області на користь ОСОБА_1 підлягає середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 01.10.2024 року по 24.06.2025 року в сумі 338 971,50 грн., з відрахуванням з вказаної суми податків, зборів та обов'язкових платежів.
Відповідно до приписів ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Колегія суддів зазначає, що в даному випадку рішення суду першої інстанції не відповідає вимогам ст. 242 КАС України через невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду підлягає скасуванню на підставі ст. 317 КАС України, з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2024 року скасувати.
Прийняти нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області від 30 вересня 2024 року № 797-VIII «Про дострокове припинення повноважень секретаря Курісовської сільської ради VIIІ скликання ОСОБА_1 ».
Поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області, з 01 жовтня 2024 року.
Стягнути з Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Курісовської сільської ради Березівського району Одеської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 01.10.2024 року по 24.06.2025 року в сумі 338 971,50 грн., з відрахуванням з вказаної суми податків, зборів та обов'язкових платежів.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст постанови складено та підписано 04.07.2025 року.
Суддя-доповідач: А.В. Бойко
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: О.А. Шевчук