Постанова від 04.07.2025 по справі 814/426/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2025 р.м. ОдесаСправа № 814/426/18

Головуючий в 1 інстанції: Мельник О.М.

Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Миколаїв

Повний текст судового рішення складений 07.12.2020

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Шевчук О.А., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Миколаївської міської ради на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім «Эклект» до Миколаївської міської ради, Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, треті особи Державне підприємство Український Державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені Ю.М. Білоконя, Головне управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та витягів, -

ВСТАНОВИВ:

13.02.2018 товариство з обмеженою відповідальністю Торговий дім (надалі - ТОВ ТД) «Эклект» звернулося до суду з позовом до Миколаївської міської ради про визнання протиправними дій щодо затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста; скасування рішення Миколаївської міської ради від 27.01.2011 №3/40 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва» та технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста із 27.01.2011; визнання протиправними та скасування витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки позивача, розташованої за адресою: вул. 7-а Поперечна, буд.1-6, м. Миколаїв, від 25.01.2012 №215-04 та від 31.01.2018 №137/175-18, наданих Управлінням Держгеокадастру у Миколаївському районі Миколаївської області.

Позовні вимоги обґрунтовано порушенням Миколаївською міською радою вимог законодавства із розроблення, оприлюднення, погодження та затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста Миколаєва, що свідчить про протиправність рішення міської ради від 27.01.2011 №3/40 та виданих на його підставі витягів з технічної документації від 25.01.2012 №215-04 та від 31.01.2018 №137/175-18.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 позов задоволений з підстав того, що міською радою не надано до суду доказів того, що внесення змін до нормативно-грошової оцінки земель міста було виконане відповідно до норм ст.31 Закону України «Про землеустрій», а також фактичного усунення (врахування) зауважень висновку державної експертизи землевпорядної документації від 08.12.2011 року №289-11 Державного підприємства «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто», згідно якого технічна документація нормативно-грошової оцінки земель міста Миколаїв не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам. Також судом встановлено, що нормативна грошова оцінка земель міста була затверджена 01.03.2012 року, а витяг щодо нормативно-грошової оцінки земель позивачеві було надано до затвердження діючої нормативної грошової оцінки по м. Миколаїв.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, Миколаївська міська рада подала апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом першої інстанції при вирішені справи вимог законодавства, неповне з'ясування обставин справи, внаслідок чого просить рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Апелянт вважає, що рішення Миколаївської міської ради від 21.01.2011 року №3/40 приймалось відповідно до вимог Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України «Про оцінку земель», наказу Державного комітету України із земельних ресурсів, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України, Української академії аграрних науки від 27 січня 2006 року №18/15/21/11 «Про порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». При цьому, витяги з технічної документації про грошову оцінку землі не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, оскільки не зумовлюють виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, а лише носить інформаційний характер, що свідчить про неможливість їх оскарження в адміністративному судочинстві.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що 25.04.2006 між Миколаївською міської радою (орендодавець) та ТОВ ТД «Эклект» (орендар) укладено договір оренди землі, згідно умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку для обслуговування майнового комплексу (виробнича поліграфічна діяльність: адмінбудівля, майстерня та ін.) в м. Миколаєві по вул. 7-а Поперечна, буд.1-6 площею 3082кв.м. /т.1 а.с.25-32/

Рішенням Миколаївської міської ради від 27.01.2011 №3/40 затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Миколаєва, яка включає: схему економіко-планувального зонування (додається); схему інженерно-геологічних та інженерно-інфраструктурних локальних факторів (додається); схему функціонально-планувальних, історико-культурних та природно-ландшафтних локальних факторів (додається); схему основних агровиробничих груп ґрунтів (додається);

встановлено, що базова вартість 1кв.м. землі становить 216,39грн/кв.м., а з урахуванням коефіцієнту індексації за 2009 рік (1,059) - 229,157 грн/кв.м.;

введено в дію дане рішення з 01.06.2011;

визначено таким, що втратило чинність, рішення Миколаївської міської ради від 03.03.2000р. № 17/22 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Миколаєва» з 01.06.2011;

доручено Управлінню земельних ресурсів Держкомзему у м. Миколаїв забезпечити оформлення та видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та Управлінню громадських зав'язків (Скрипніковій) забезпечити інформування юридичних та фізичних осіб міста та оприлюднення у повному обсязі цього рішення через ЗМІ, на Інтернет- порталі «Миколаївська міська рада». /т.1 а.с.179-180/

Рішенням Миколаївської міської ради від 09.06.2011 №6/39 внесено зміни до вищезазначеного рішення, а саме викладено п.п.3, 4, 5 в такій редакції: ввести в дію дане рішення з 01.01.2012; визнано таким, що втратило чинність, рішення Миколаївської міської ради від 03.03.2000 № 17/22 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Миколаєва» з 01.01.2012; землекористувачам, власникам та орендарям провести нормативну грошову оцінку земельних ділянок для перерахунку розміру плати за землю з 01.01.2012. /т.1 а.с.181-182/

Також, на замовлення Миколаївської міської ради згідно договору від 01.09.2011 №536-07-2011 державним підприємством «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Дупромісто» імені Ю.М. Білоконя розроблено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва. /т.2 а.с.58-220, т.3 а.с.1-126/

Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 08.12.2011 №289-11, складеним Державним агентством земельних ресурсів України, визначено, що вищезазначена технічна документація не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам (необхідно додати вихідну інформацію щодо нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, в тому числі балів бонітету агровиробничих груп ґрунтів; дооформити у відповідності до п.3.3.2 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації) та повернуто її на доопрацювання. Контроль за усуненням зауважень покладено на Головне управління Держкомзему у Миколаївській області. /т.2 а.с.52-53/

22.12.2011 державним підприємством «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені Ю.М. Білоконя передано Миколаївській міській раді технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва для усунення зауважень згідно висновку державної експертизи землевпорядної документації від 08.12.2011 №289-11.

Також, 25.01.2020 Управлінням Держкомзему у місті Миколаїв видано ТОВ ТД «Эклект» витяг №215-04 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для обслуговування майнового комплексу в м. Миколаєві по вул. 7-а Поперечна, буд.1-6 площею 3082кв.м. /т.1 а.с.22/

31.01.2018 Відділом у Миколаївському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області видано ТОВ ТД «Эклект» витяг №137/175-18 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для обслуговування майнового комплексу в м.Миколаєві по вул.7-а Поперечна, буд.1-6 площею 3082кв.м. /т.1 а.с.23/

Не погоджуючись з діями щодо затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста Миколаєва, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, у тому числі управляють майном, що є в комунальній власності, встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно із п.п.24, 35 ст.26 Закону України 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів відповіднодо Податкового кодексу України, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Частинами 1, 2, 5 та 12 ст.59 Закону №280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Закон України від 11.12.2003 №1378-IV «Про оцінку земель» (надалі - Закон №1378-IV) визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

Відповідно до ст.1 Закону України №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Частиною 5 ст.5 Закону України №1378-IV визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

При цьому, згідно ч.2 ст.264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктами правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ ТД «Эклект» здійснює свою господарську діяльність на орендованій, на підставі договору від 25.04.2006, земельній ділянці за адресою: м. Миколаєві по вул. 7-а Поперечна, буд.1-6, а тому рішення Миколаївської міської ради від 27.01.2011 №3/40 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва» впливає на його права та обов'язки.

Приписами ч.1 ст.13 Закону №1378-IV визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель; відчуження земельних ділянок площею понад 50 гектарів, що належать до державної або комунальної власності, для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд; проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення (у разі якщо попередня нормативна грошова оцінка земельних ділянок у цьому масиві не проводилася протягом 5 років до дня прийняття уповноваженим органом рішення про проведення такої інвентаризації).

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону №1378-IV підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Статтею 18 Закону №1378-IV передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Згідно із ч.1 ст.20 Закону №1378-IV за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Частиною 1 ст.23 Закону №1378-IV передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Підставою для відмови у затвердженні технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок може бути лише її невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до закону нормативно-правових актів або розташування земель чи земельних ділянок на території іншої територіальної громади. Рішення про відмову в затвердженні технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок має містити посилання на конкретні норми законів та прийнятих відповідно до закону нормативно-правових актів, яким суперечить відповідна технічна документація.

Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України.

Своєю чергою Закон України від 17.06.2004 №1808-IV «Про державну експертизу землевпорядної документації» (надалі - Закон №1808-IV) визначає правові, організаційні і фінансові основи здійснення державної експертизи землевпорядної документації та порядок її проведення.

Відповідно до ст.1 Закону №1808-IV державна експертиза землевпорядної документації (далі - державна експертиза) - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.

Згідно із ч.2 ст.7 Закону №1808-IV виконавцями державної експертизи є експерти, які працюють у складі спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері державної експертизи і мають високу кваліфікацію та спеціальні знання, а також висококваліфіковані спеціалісти або наукові працівники, які залучаються цими органами до її проведення відповідно до закону.

Частиною 1 ст.9 Закону №1808-IV передбачено, що обов'язковій державній експертизі, крім іншого, підлягає: технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

За приписами ст.35 Закону №1808-IV вбачається, що результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи. Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки. Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується. У разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок. Позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією. Реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою та документацією з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріалами і документацією державного земельного кадастру щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи, без позитивних висновків державної експертизи забороняється.

Аналіз вищезазначених правових норм свідчить про те, що підставою для проведення нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва є відповідне рішення Миколаївської міської ради. Рішення про затвердження/відмову у затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва приймається Миколаївською міською радою протягом місяця з дня надходження технічної документації, складеної уповноваженими особами відповідно до вимог законодавства.

При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, позитивна оцінка якої є підставою для прийняття відповідного рішення Миколаївської міської ради про затвердження відповідної документації.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.73 та ч.1 ст.76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Так, ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 витребувано у Миколаївської міської ради, зокрема, технічну документацію нормативної оцінки земель міста Миколаєва, яка була затверджена рішенням Миколаївської міської ради від 27.01.2011 №3/40; документальне підтвердження проведення експертизи землевпорядної документації щодо нормативної оцінки земель міста Миколаєва, яка була затверджена рішенням Миколаївської міської ради від 27.01.2011 №3/40.

На виконання вимог вищезазначеної ухвали суду першої інстанції, Миколаївською міською радою надано технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва та висновок державної експертизи землевпорядної документації, з яких встановлені наступні фактичні обставини.

На замовлення Миколаївської міської ради згідно договору від 01.09.2011 №536-07-2011 Державним підприємством «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Дупромісто» імені Ю.М. Білоконя розроблено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва. /т.2 а.с.58-220, т.3 а.с.1-126/

Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 08.12.2011 №289-11, складеним Державним агентством земельних ресурсів України, визначено, що вищезазначена технічна документація не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам (необхідно додати вихідну інформацію щодо нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, в тому числі балів бонітету агровиробничих груп ґрунтів; дооформити у відповідності до п.3.3.2 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації) та повернуто її на доопрацювання. Контроль за усуненням зауважень покладено на Головне управління Держкомзему у Миколаївській області. /т.2 а.с.52-53/

22.12.2011 Державним підприємством «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені Ю.М. Білоконя передано Миколаївській міській раді технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва для усунення зауважень згідно висновку державної експертизи землевпорядної документації від 08.12.2011 №289-11.

Тобто, надана відповідачем технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва, затверджена оскаржуваним рішенням Миколаївської міської ради від 27.01.2011 №3/40, розроблена згідно договору від 01.09.2011 №536-07-2011 державним підприємством «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Дупромісто» імені Ю.М. Білоконя пізніше такого рішення. Крім того, висновком державної експертизи землевпорядної документації від 08.12.2011 №289-11, складеним Державним агентством земельних ресурсів України її повернуто на доопрацювання.

Таким чином, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано доказів дотримання ним вимог ч.1 ст.15, ч.1 ст.20, ч.1 ст.23 Закону №1378-IV та ч.1 ст.9, 35 Закону №1808-IV, а саме: прийняття рішення про проведення нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва; надходження складеної, на підставі такого рішення, технічної документації із позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації, що свідчило про наявність підстав у відповідача для прийняття рішення про її затвердження.

Водночас, рішенням Миколаївської міської ради від 10.07.2019 №52/18 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва», з 01.01.2020 оскаржуване рішення Миколаївської міської ради від 27.01.2011 №3/40 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва» визнано таким, що втратило чинність.

Відповідно до ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту чи окремих його положень.

Згідно ч.9 ст.264 КАС України суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку щодо протиправності рішення Миколаївської міської ради від 27.01.2011 №3/40 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва» і наявності підстав для визнання його нечинним.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, 25.01.2020 Управлінням Держкомзему у місті Миколаїв видано ТОВ ТД «Эклект» витяг №215-04 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для обслуговування майнового комплексу в м. Миколаєві по вул. 7-а Поперечна, буд.1-6 площею 3082кв.м. /т.1 а.с.22/

31.01.2018 Відділом у Миколаївському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області видано ТОВ ТД «Эклект» витяг №137/175-18 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для обслуговування майнового комплексу в м. Миколаєві по вул. 7-а Поперечна, буд.1-6 площею 3082кв.м. /т.1 а.с.23/

Відповідно ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Тобто, судовому захисту підлягають порушені права, свободи або законні інтереси особи рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.

За змістом частини першої статті 4 КАС України рішення суб'єкта владних повноважень є нормативно-правовим або індивідуальним актом.

Нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

На думку суду апеляційної інстанції, витяги з технічної документації про грошову оцінку землі від 25.01.2020 №215-04 та від 31.01.2018 №137/175-18 не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, оскільки не зумовлюють виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, а лише носять інформаційний характер.

З огляду на вищезазначене, колегія судді доходить до висновку про те, що позивач у даній справі обрав неналежний спосіб захисту своїх прав, оскільки визнання протиправними та скасування витягів з технічної документації не вплине на обсяг прав та обов'язків позивача, зокрема, не змінить фактичне значення коефіцієнтів, що застосовані під час здійснення нормативної грошової оцінки землі, так само як і самого значення нормативної грошової оцінки землі. При цьому належним способом захисту у даній справі є оскарження рішення міськради, яким затверджено технічну документацію щодо нормативної грошової оцінки землі, або оскарження дій відповідачів щодо застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідних локальних коефіцієнтів, з якими позивач не погоджується.

На підставі викладеного, оскільки судом першої інстанції при вирішенні справи неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, рішення суду першої інстанції в порядку ст.317 КАС України підлягає скасуванню.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Миколаївської міської ради задовольнити частково, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року скасувати.

Ухвалити у справі постанову, якою визнати протиправним та нечинним рішення Миколаївської міської ради від 27 січня 2011 року №3/40 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва».

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на Миколаївську міську раду.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: О.А. Шевчук

Суддя: О.В. Яковлєв