26 червня 2025 року м.Дніпросправа № 340/6301/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «САНОЛТА» на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2024 року у справі №340/6301/24 (суддя Петренко О.С., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «САНОЛТА» до Центрального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «САНОЛТА» (далі позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі відповідач) від 11.06.2024 №1422/Ж10/31-00-23-02-20 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 270 429,00 грн..
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2024 року в задоволенні позовних вимог позивача було відмовлено.
Із рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та подав апеляційну скаргу. Посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення його позовних вимог, скасування спірного податкового повідомлення-рішення відповідача.
В апеляційній скарзі позивач зазначає, що спірним рішенням відповідачем застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 270 429,00 грн за несвоєчасне декларування в звіті всіх контрольованих операцій, здійснених платником податків у 2022 році, що свідчить про невиконання платником податків вимог підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України (зі змінами) та вчинення податкового правопорушення, відповідальність за яке передбачена абзацом 4 пункту 120.6 статті 120 Податкового кодексу України. Позивач звертає увагу суду апеляційної інстанції, що ним подано до контролюючого органу звіт вчасно, а в уточнюючому звіті про контрольовані операції було додекларовано одну контрольовану операцію на суму 16 455 870 грн, що передбачає відповідальність платника згідно п. 120.3 та п. 120.4 ПКУ у вигляді накладення штрафу (штрафів) у розмірі 1% від суми цих операцій.
Суд, відмовляючи у задоволенні позову, погодився з позицією податкового органу щодо фактичного застосування штрафних санкцій по тим операціям, які було вчасно належним чином задекларовані.
Відповідачем було подано письмовий відзив на апеляційну скаргу позивача. У відзиві відповідач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу позивача - без задоволення. Відповідача вказує на те, що перевіркою було встановлено несвоєчасне декларування ТОВ «Санолта» всіх контрольованих операцій, здійснених у 2022 році з порушенням встановлених термінів декларування на 109 календарних днів (граничний строк 02.10.2023). За приписами пункту 120.6 статті 120 ПК України неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення,
та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/ або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній відповідно до вимог статті 39 цього Кодексу - тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі: одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Матеріали справи не містять належних і достатніх доказів на спростування висновків контролюючого органу. Доводи позивача, наведені у апеляційній скарзі, вказують на довільне тлумачення ним норм закону.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія судів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
З матеріалів справи встановлено, що Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.15 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та підпункту 69.35і пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №275 5-VI із змінами та доповненнями (далі - ПК України) та відповідно до наказу від 29 березня 2024 року №158/Ж1 проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «САНОЛТА» з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині своєчасності декларування всіх контрольованих операцій, здійснених у 2022 році.
За результатами перевірки складено акт від 07.05.2024 №1362/Ж5/31-00-23-02-15/38401364 (далі - акт перевірки). Відповідно до акта переірки, 28.09.2023 ТОВ «САНОЛТА» подано звіт про контрольовані операції за 2022 рік (реєстраційний номер 9313723822 від 28.09.2023), до якого включено 40 контрольованих операцій з нерезидентами Sunolta Ou (Республіка Естонія), Alfa Trading Limited (Малайзія), Gnt Trade Dmcc (Об'єднані Арабські Емірати) на загальну суму 1 085 522 756,00 гривень. 19.01.2024 підприємством подано уточнюючий звіт про контрольовані операції за 2022 рік (реєстраційний номер 9314423806 від 19.01.2024) на загальну 1 101 978 626,00 грн, та додатково включено одну контрольовану операцію на загальну суму 16 455 870,00 грн з нерезидентом Ioru Ecotrade S.L.U. (Автономне співтовариство Канарські острови Королівство Іспанія).
Перевіркою встановлено несвоєчасне декларування ТОВ «САНОЛТА» всіх контрольованих операцій, здійснених платником податків у 2022 році, з порушенням встановлених термінів декларування на 109 календарних днів (граничний строк 02.10.2023).
Не погоджуючись з висновками викладеними в акті перевірки Товариством було подано заперечення від №24/05/24/1 від 24.05.2024 (вх.№6559/6 від 24.05.2024).
За результатами розгляду заперечень, комісією вирішено висновки акта перевірки в частині своєчасності декларування всіх контрольованих операцій у поданому звіті за 2022 рік залишити без змін, а заперечення - без задоволення, про що повідомлено платника податків листом від 07.06.2024 №567/Ж12/31-00-23-02-22.
На підставі акта перевірки Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.06.2024 №1422/Ж10/31-00-23-02-20, яким до ТОВ «САНОЛТА» за порушення вимог підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) відповідно до абз. 4 пункту 120.6 статті 120 ПК України на загальну суму 270 429,00 гривень.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог прийшов до висновків, що відповідачем в спірному випадку дотримано вимоги діючого законодавства, оскаржене позивачем рішення відповідача є законним і підстави для його скасування відсутні. Позивачем не спростовано висновки контролюючого органу, відображені в акті перевірки.
При цьому, позивач у позові стверджував, що перевірка проводилась 06.05.2024, а уточнюючий звіт про контрольовані операції за 2022 рік було подано до початку перевірки, що свідчить про право платника податку на виправлення самостійно виявлених помилок у звіті. Вказував, що на період до припинення або скасування воєнного стану на території України справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підр. 10 розд. ХХ Перехідні положення ПК України.
Суд аналізував спірні правовідносини, з огляду на доводи позивача, та надавав оцінку можливості застосування санкцій в період дії мораторію та з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підр. 10 розд. ХХ Перехідні положення ПК України.
В апеляційній скарзі позивач вже наводить доводи для скасування оскарженого ним рішення, а саме те, що ним подавався до контролюючого органу звіт вчасно, а в уточнюючому звіті про контрольовані операції було задекларовано одну контрольовану операцію на суму 16 455 870 грн, що передбачає відповідальність платника згідно п.120.3 та п. 120.4 ПКУ у вигляді накладення штрафу (штрафів) у розмірі 1% від суми цих операцій.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, оскільки вважає, що позивач не спростував тих порушень, що відображені у акті перевірки, та, відповідно правомірність застосування за таке порушення штрафних санкцій.
З 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України.
Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України.
Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України викладений у наступній редакції: “У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Підпункт 69.2. пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України викладений у наступній редакції податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім, зокрема: б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.14-78.1.16, 78.1.21та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, та/або документальних позапланових перевірок з питань оподаткування юридичними особами або іншими нерезидентами, які здійснюють господарську діяльність через постійне представництво на території України, доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України, та/або документальних позапланових перевірок нерезидентів (представництв нерезидентів).
У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому, вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне подання звітності в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
У спірних правовідносинах звіт про контрольовані операції за 2022 рік було подано 28.09.2023 року, тобто у встановлений чинним законодавством строк до 1 жовтня 2023 року, однак з неповною інформацією щодо усіх контрольованих операцій за звітній період. Уточнюючий звіт про контрольовані операції за 2022 рік було подано до податкового органу 19.01.2024 року.
Дані обставини сторонами у справі не заперечуються.
Визначальним критерієм, який має братися до уваги при вирішенні питання про відповідальність за несвоєчасне декларування контрольованих операцій після скасування з 27 травня 2022 року дії мораторіїв, є можливість виконання платником своїх зобов'язань.
Отже, будь-яких інших обставин для звільнення від відповідальності платника податків на період до припинення або скасування воєнного стану на території України чинним законодавством не передбачено.
В Акті перевірки зазначено, що інформація щодо подання Товариством, у відповідності до п.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України та Порядку, підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1. пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022, заяви та документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, у контролюючого органу відсутня. Рішення щодо неможливості своєчасного виконання товариством свого податкового обов'язку контролюючим органом не приймалось. Згідно ІС “Податковий блок» за період дії воєнного стану на території України Товариство податкову звітність подавало.
Позивачем зазначені в акті обставини не спростовуються.
Питання трансфертного ціноутворення врегульовано статтею 39 ПК України. Засади визначення операцій контрольованими передбачені у підпункті 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України.
Порядок складення та подання звітності для податкового контролю визначено пунктом 39.4 статті 39 ПК України.
Відповідно до підпунктів 39.4.1, 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України, для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік. Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції. Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі.
Згідно підпункту 39.4.2.1. пункту 39.4 статті 39 ПК України у звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді.У разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому звіті про контрольовані операції інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків має право подати:
новий звіт до закінчення граничного строку подання звіту про контрольовані операції за такий самий звітний період;
уточнюючий звіт у разі його подання після закінчення граничного строку для відповідного звітного періоду.
Уточнюючий звіт про контрольовані операції за 2022 рік позивачем було подано 19.01.2024 року та прийнято контролюючим органом за реєстраційним номером 9314423806 від 19.01.2024 на загальну 1101978626 грн., в який додатково включено 1 контрольовану операцію на загальну суму 16 455 870 грн. з нерезидентом loruEcotradeS.L.U. (Автономне співтовариство Канарські острови Королівство Іспанія).
Абзацем п'ятим пп. 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України визначено, що подання платником податку уточнюючого звіту про контрольовані операції не звільняє від відповідальності, передбаченої підпунктами 120.3 та 120.4 статті 120 цього Кодексу.
Перевіркою встановлено несвоєчасне декларування ТОВ «САНОЛТА» всіх контрольованих операцій, здійснених у 2022 році, з порушенням встановлених термінів декларування на 109 календарних днів (граничний строк 02.10.2023).
За приписами пункту 120.6 статті 120 ПК України неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/ або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній відповідно до вимог статті 39 цього Кодексу - тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:
одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Таким чином позивачем не надано доказів на спростування висновків контролюючого органу.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для скасування оскарженого позивачем рішення відповідача.
Доводи апеляційної скарги позивача не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розподіл судових витрат відповідно до вимог ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «САНОЛТА» - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2024 року у справі № 340/6301/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у випадках та в строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак