Рішення від 03.07.2025 по справі 460/8110/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2025 року м. Рівне №460/8110/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду через систему “Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача, які виразилися у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці №12/1/7643ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 рік та в довідці №12/1/7644ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 рік;

зобов'язати відповідача оформити довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідках №№12/1/7643ХГ12431 та №12/1/7644ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2481,00 грн та з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн і надати ці оновлені довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для перерахунку пенсії з 01.02.2022 та 01.02.2023.

Обґрунтовуючи свій позов, позивач зазначає про те, що на виконання рішення суду відповідачем підготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 для здійснення перерахунку його пенсії. Однак відповідач, зазначаючи у довідках фактичні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, не врахував суми посадового окладу та окладу за військовим званням, які зазначені у цих же довідках станом на 01.01.2022 та 01.01.2023. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, а тому звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 12.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Відповідачу встановлено строк на подання відзиву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву та у строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, подав до суду відзив, у якому відповідач виклав свої заперечення проти позову та просить суд відмовити у задоволенні позову повністю. Заперечуючи проти задоволення позову, відповідач зазначає про те, що на виконання рішення суду було складено та подано до ГУ ПФУ України в Рівненській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023. Відповідно до Роз'яснень Департаменту соціального забезпечення МОУ від 21.11.2023, за відповідними посадами осіб, які проходять військову службу, станом на 01.01.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 у Збройних Силах України, основні так і щомісячні додаткові види грошового забезпечення, в тому числі надбавка за особливості проходження військової служби та премія обчисляються з ПО та ОВЗ, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762 грн). Ураховуючи зазначене, під час складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до рішень судів, якими розміри ПО та ОВЗ визначено судом, а розміри додаткових видів грошового забезпечення (премія та надбавка за особливості проходження служби, тощо) судом не встановлені, додаткові види необхідно обраховувати з ПО та ОВЗ, які визначені виходячи з розміру 1762 гривні. Враховуючи вищевикладене, дії ІНФОРМАЦІЯ_2 були не самовільними, а відповідали роз'ясненням органів, що є профільними щодо порушених в позові питань. У зв'язку з наведеним відповідач у своєму відзиві просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 отримує пенсію, призначену згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області.

На виконання рішення суду від 06.06.2024 у справі №460/25653/23 відповідачем 02.10.2024 видано довідки №12/1/7643ХГ12431 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та №12/1/7644ХГ12431 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Згідно з довідкою №12/1/7643ХГ12431 від 02.10.2024 грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2022 обчислене від посадового окладу - 7150,00 грн, окладу за військовим званням - 1980,00 грн, надбавки за вислугу років (50%) - 4565,00 грн, надбавки за особливості проходження служби (65%) - 6318,00 грн , надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 715,00 грн, надбавки за кваліфікацію (5%) - 357,50 грн та премії (35%) - 1774,50 грн, а разом складає 22860,00 грн.

Згідно з довідкою №12/1/7644ХГ12431 від 02.10.2024 грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023 обчислене від посадового окладу - 7730,00 грн, окладу за військовим званням - 2150,00 грн, надбавки за вислугу років (50%) - 4940,00 грн, надбавки за особливості проходження служби (65%) - 6318,00 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 773,00 грн, надбавки за кваліфікацію (5%) - 386,50 грн та премії (140%) - 7098,00 грн, а разом складає 29395,50 грн.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо обчислення розміру окремих основних та додаткових видів грошового забезпечення не з розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та на 01.01.2023, а з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, регулює Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За правилами статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже за Законом №2262-ХІІ питання визначення механізму перерахунку пенсій було передано законодавцем у відання Кабінету Міністрів України і реалізовано ним у Постанові №45 від 13.02.2008, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно із пунктом 1 вказаного Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України..

Відповідно до цього Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Пунктом 4 Порядку №103 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до приписів частин 2 та 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ: 1) перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців; 2) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20 грудня 1991 року визначено (далі - Закон №2011-ХІІ), що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Частиною 4 статті 9 Закону №2011-XIІ встановлено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою серед іншого затвердив: 1) тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу; 2) схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту; 3) схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 вказаної Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній на момент її прийняття) було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Разом з тим, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 6 якої внесено зміни до ряду постанов Кабінету Міністрів України, в тому числі і до Постанови №704.

Так, Постановою №103 пункт 4 Постанови №704 було викладено в такій редакції: “Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Згідно з абзацом 4 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» №1928-IX від 02.12.2021 (далі - Закон №1928-IX) станом на 01.01.2022 прожитковий мінімум для працездатної особи складав 2481,00 грн.

Згідно з абзацом 4 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» №2710-IX від 03.11.2022 (далі - Закон №2710-ІХ) станом на 01.01.2023 прожитковий мінімум для працездатної особи складав 2684,00 грн.

За наведеного, у 2022 та 2023 роках, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення базової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2481,00 грн та 2684,00 грн відповідно на відповідний тарифний коефіцієнт.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким вносились зміни до постанов Кабінету Міністрів України, в тому числі і до пункту 4 Постанови №704. З огляду на вказане, з дати набрання вказаним судовим рішенням законної сили 29.01.2020 була відновлена дія пункту 4 Постанови №704 у первісній редакції, що передбачає алгоритм розрахунку посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Верховний Суд, розглядаючи справу №440/6017/21 у правовідносинах, пов'язаних із застосуванням пункту 4 постанови №704, у постанові від 02.08.2022 року висловив таку правову позицію:

1) з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік», у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

У цій постанові Верховний Суд наголосив, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік», виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Водночас, відповідно до норм Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 №2017-ІІІ (далі - Закон №2017-III) прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти, віднесено до базового державного соціального стандарту.

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Закон №1928-IX та Законом №2710-IX, змінено прожитковий мінімум з 01 січня відповідного року.

Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Закон №1928-IX та Законом №2710-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду Верховним Судом у справах №120/8603/21-а від 31.08.2022, №500/1813/21 від 12.09.2022, №500/1886/21 від 14.09.2022, №500/3840/21 від 22.09.2022, №160/2775/22 від 06.02.2023, №120/5264/22 від 04.04.2023, №240/6468/21 від 14.02.2024, які в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України враховуються судом під час вирішення спору у цій справі, що розглядається.

Окрім того, Верховний суд у постанові від 11.06.2024 у справі №380/5225/23 констатував, що пункт 4 постанови №704 вказує на те, що грошове забезпечення військовослужбовців повинно змінюватись щороку з 1 січня через зміну (збільшення) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як наслідок, саме з цією датою пов'язується підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а відповідно й право на перерахунок раніше призначених пенсій, який має бути здійснений в централізованому порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, тобто - автоматично за наслідками вчинення узгоджених відповідним механізмом дій компетентних органів державної влади, у зв'язку із чим у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням.

Наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Постановою №704.

Цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Відповідно п.2 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.

Згідно приписів п.п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, серед іншого, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Відповідно п.п.1-2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Згідно підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 керівнику державного органу, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 Розділу ХVІ Порядку №260 розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців.

За таких підстав, з аналізу вищевикладеного слідує, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; а відсотковий розмір премії розраховується від розміру посадового окладу.

Суд зазначає, що позивач погоджується зі складовими цієї довідки, а також їх відсотковим значенням, однак спірним є питання щодо розміру надбавки за особливості проходження служби у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2018.

З матеріалів справи встановлено, що на виконання рішення суду від 06.06.2024 у справі №460/25653/23 відповідачем 02.10.2024 видано довідки №12/1/7643ХГ12431 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та №12/1/7644ХГ12431 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Згідно з довідкою №12/1/7643ХГ12431 від 02.10.2024 грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2022 обчислене від посадового окладу - 7150,00 грн, окладу за військовим званням - 1980,00 грн, надбавки за вислугу років (50%) - 4565,00 грн, надбавки за особливості проходження служби (65%) - 6318,00 грн , надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 715,00 грн, надбавки за кваліфікацію (5%) - 357,50 грн та премії (35%) - 1774,50 грн, а разом складає 22860,00 грн.

Згідно з довідкою №12/1/7644ХГ12431 від 02.10.2024 грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023 обчислене від посадового окладу - 7730,00 грн, окладу за військовим званням - 2150,00 грн, надбавки за вислугу років (50%) - 4940,00 грн, надбавки за особливості проходження служби (65%) - 6318,00 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 773,00 грн, надбавки за кваліфікацію (5%) - 386,50 грн та премії (140%) - 7098,00 грн, а разом складає 29395,50 грн.

Як судом вже було зазначено вище, п.п.1-2 розділу VI Порядку №260 передбачає, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

З огляду на наведене, відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу.

Відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби у довідці №12/1/7643ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 становить 65% (посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично невірно, оскільки відповідачем застосовано розрахунковою величиною прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018.

Так, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022, загальна сума посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу становить 13695,00 грн (7150,00 грн + 1980,00 грн + 4565 грн).

Виходячи з арифметичного розрахунку 65% від 13695,00 грн, становить 8901,75 грн.

Разом з цим, у вказаній довідці розмір надбавки за особливості проходження служби визначено у розмірі 6318,00 грн.

Відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби у довідці №12/1/7644ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 становить 65% (посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично невірно, оскільки відповідачем застосовано розрахунковою величиною прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018.

Так, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року, загальна сума посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу становить 14820,00 грн (7730,00 грн + 2150,00 грн + 4940,00 грн).

Виходячи з арифметичного розрахунку 65% від 14820,00 грн, становить 9633,00 грн.

Разом з цим, у вказаній довідці розмір надбавки за особливості проходження служби визначено у розмірі 6318,00 грн.

Таким чином, суд погоджується з доводами позовної заяви, що розмір надбавки за особливості проходження служби у даному випадку зазначений у меншому розмірі, ніж належить позивачу відповідно до наведених розрахунків.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 керівнику державного органу, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 Розділу ХVІ Порядку №260 розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців.

Тобто, відсотковий розмір премії розраховується від розміру посадового окладу.

Відсотковий розмір премії зазначений у довідці №12/1/7643ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 становить 35%, але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично невірно.

Як вже було встановлено судом, розмір посадового окладу позивача згідно довідки становить 7150,00 грн. Виходячи з арифметичного розрахунку - 35% від 7150,00 грн, становить 2502,50 грн.

Таким чином, розмір премії у довідці №12/1/7643ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 про розмір грошового забезпечення позивача повинен становити 2502,50 грн, замість неправильно вказаного відповідачем - 1774,50 грн.

Відсотковий розмір премії зазначений у довідці №12/1/7644ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 становить 140%, але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично невірно.

Як вже було встановлено судом, розмір посадового окладу позивача згідно довідки становить 7730,00 грн. Виходячи з арифметичного розрахунку - 140% від 7730,00 грн, становить 10822,00 грн.

Таким чином, розмір премії у довідці №12/1/7644ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення позивача повинен становити 10822,00 грн, замість неправильно вказаного відповідачем - 7098,00 грн.

Внаслідок неправильного обчислення розміру надбавки за особливості проходження та премії, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн), а не з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 (2481,00 грн) та 01.01.2023 (2684,00 грн), відповідачем протиправно занижено розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії.

Підсумовуючи викладене суд зазначає, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та на 01.01.2023 згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" та похідне від цього зростання розміру грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у 2022 та 2023 роках, виходячи з розміру основних (посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років) та додаткових (надбавка за особливості проходження служби і премії) видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою №704.

Щодо посилання відповідача на лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 №220/13/7642, згідно з яким під час складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до рішень судів, якими розміри посадових окладів та окладів за військовим званням визначено судом, а розміри додаткових видів грошового забезпечення (премія та надбавка за особливості проходження служби, тощо) судом не установлені, додаткові види необхідно обраховувати з посадових окладів та окладів за військовим званням, які визначені з розміру прожиткового мінімуму 1762 грн, суд уважає за необхідне зазначити наступне.

Так, відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року №671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.

Водночас лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 за №220/13/7642 не є наказом чи директивою, і не може встановлювати обов'язкових правил поведінки.

Отже, зазначений лист не може вважатися ні нормативним, ні розпорядчим актом керівника, яким визначається сталий розмір надбавки чи премії.

Суд зазначає, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Окрім того, необхідно звернути увагу на те, що вказаний в листі Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 за №220/13/7642 розмір прожиткового мінімуму 1762 гривень для обрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням відповідає розміру, визначеному в постанові Кабінету Міністрів України «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704» від 12.05.2023 за №481 (далі - Постанова КМУ №481).

Однак, Постанова КМУ №481 набрала чинності лише з 20.05.2023, та не поширює свою дію на правовідносини станом на 01.01.2022 та 01.01.2023.

З огляду на наведене, помилковими є доводи відповідача про те, що під час складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до рішень судів, якими розміри посадових окладів та окладів за військовим званням визначено судом, а розміри додаткових видів грошового забезпечення (премія та надбавка за особливості проходження служби, тощо) судом не встановлені, то додаткові види необхідно обраховувати з посадових окладів та окладів за військовим званням, які визначені з розміру прожиткового мінімуму 1762 грн.

Враховуючи встановлені судом у цій справі і описані вище фактичні обставини, відповідні їм правовідносини, застосовані до них судом норми права і висновки Верховного суду про їх застосування, суд дійшов висновку, що дії відповідача, які виразились у зменшенні у грошовому виразі у вказаних в довідках розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії є протиправними.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Враховуючи викладене, суд приходить висновку, про обґрунтованість позовних вимог позивача шляхом визнання протиправними дії відповідача, які виразились у зменшенні у грошовому виразі, вказаних в довідках №12/1/7643ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та №12/1/7644ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії та зобов'язання відповідача підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплат грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ та деяким іншим особам, затвердженого наказом МОУ №260 від 07.06.2018 із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних у довідках №12/1/7643ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та №12/1/7644ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2481,00 грн та станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн, для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022 та 01.02.2023 відповідно.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частин ами1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового бору, то підстави для його стягнення у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії ОСОБА_1 , вказаних в довідках №12/1/7643ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та №12/1/7644ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року №260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних у довідках №12/1/7643ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та №12/1/7644ХГ12431 від 02.10.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2022 у розмірі 2481,00 грн та станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн, для перерахунку пенсії з 01.02.2022 та 01.02.2023 відповідно.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Повний текст рішення складений 03.07.2025.

Суддя Олег ГРЕСЬКО