Рішення від 03.07.2025 по справі 640/11683/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2025 року м. ПолтаваСправа № 640/11683/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стронг Лед Лайт" до Головного управління державної податкової служби у м.Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Стронг Лед Лайцт" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головне управління державної податкової служби у м.Києві про:

- визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 акта перевірки від 16.03.2021 №21176/26-15-07-04-03/39016678,

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 19.04.2021 №00297790704 з підстав невідповідності висновків акта перевірки фактичним обставинам справи.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» (далі - позивач, ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ») вказало про помилковість висновків Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві) про порушення позивачем вимог частини другої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №88. ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» наполягає, що всі документи оформлені між сторонами господарських угод дозволяють достовірно встановити і ідентифікувати осіб, які брали участь у здійсненні господарських операцій.

Посилання ГУ ДПС у м. Києві на відсутність в позивача товарно-транспортної документації не може розцінюватись як таке, що позбавляє можливості визнати реальними та вчиненими господарські операції між позивачем та ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 .

Так, відсутність товарно-транспортної документації не може свідчити про відсутність реальних господарських операцій, оскільки транспортною документацію підтверджується операція з надання послуг із перевезення вантажів, а не придбання товарно-матеріальних цінностей. Крім того, підприємством були надані належним чином оформлені копії первинних документів, зокрема накладні на повернення товару та видаткові накладні за договорами постачання ТМЦ фізичним особам- підприємцям, які не мають дефектів форми, змісту або походження.

Таким чином, позивач стверджує про відсутність підстав для висновку про не підтвердження коригування податкових зобов'язань ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» на загальну суму 55097,00 грн, в тому числі по періодах: за січень 2019 року на суму 12435,00 грн, за травень 2019 року на суму 11360,00 грн, за червень 2019 року на суму 11227,00 грн, за листопад 2019 року на суму 10877,00 грн, за січень 2020 року на суму 9198,00 грн, та про помилковість висновків ГУ ДПС у м. Києві про завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) за грудень 2020 року на суму 55097,00 грн.

Позивач вказує про відсутність підстав для призначення документальної позапланової виїзної перевірки адже не заявлялось ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» до бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість, що є підставою для призначення проведення перевірки на підставі положень підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України, за яким документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав - платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.04.2021 позовна заява ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» залишена без руху, за усунення недоліків адміністративного позову, позовна заява ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.06.2021 прийнята до розгляду, відкрите провадження в адміністративній справі.

ГУ ДПС у м. Києві до справи 23.07.2021 поданий відзив за змістом якого проти задоволення позовних вимог відповідач заперечував, вказав про встановлення в ході проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» порушення вимог частини другої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №88, що в свою чергу, перешкоджає можливості ідентифікувати осіб, які брали участь у здійсненні господарських операцій із ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 та у зв'язку із відсутністю товарно-транспортної документації, перевіркою не підтвердження коригування податкових зобов'язань ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» на загальну суму 55097,00 грн, в тому числі по періодах: за січень 2019 року на суму 12435,00 грн, за травень 2019 року на суму 11360,00 грн, за червень 2019 року на суму 11227,00 грн, за листопад 2019 року на суму 10877,00 грн, за січень 2020 року на суму 9198,00 грн, що призвело до завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) за грудень 2020 року на суму 55097,00 грн.

На виконання приписів Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» від 16 липня 2024 року № 3863-IX та наказу Державної судової адміністрації України «Про затвердження Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва» від 16 вересня 2024 року № 399, а також згідно розміщеного на офіційному веб-порталі судової влади України Переліку справ Окружного адміністративного суду міста Києва, що підлягають передачі Полтавському окружному адміністративному суду (додаток 3 до пункту 19 Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом м. Києва) дану адміністративну справу передано на розгляд та вирішення Полтавському окружному адміністративному суду.

Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 25.02.2025, що підтверджується даними на штампі реєстрації вхідної кореспонденції. На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.02.2025 справу передано для розгляду судді Алєксєєвої Н.Ю.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 справа прийнята до провадження, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» 01.04.2025, 22.04.2025 до матеріалів справи надані додаткові письмові докази та пояснення, за змістом яких позивач на задоволенні позовних вимог наполягав.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 закрите підготовче провадження у справі, призначена справа до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 03.07.2025 закрито провадження у справі №640/11683/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стронг Лед Лайт" до Головного управління державної податкової служби у м.Києві у частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 акта перевірки від 16.03.2021 №21176/26-15-07-04-03/39016678.

Позивач у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності у письмовому провадженні.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, вивчивши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, надані сторонами до матеріалів адміністративної справи, встановив такі обставини.

ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» є юридичною особою приватного права, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 11.12.2013 року за кодом ЄДРПОУ 39016678, номер запису: № 10691020000031257. ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» - електротехнічна компанія, яка займається модернізацією освітлення енергогосподарств різних об'єктів господарювання на новітні енергоефективні світлодіодні джерела світла.

ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» перебуває на обліку ГУ ДПС у м. Києві з 12.12.2013, податковий номер 39016678, зареєстроване платником податку на додану вартість 01.07.2014 №200178108, індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість 390166726542.

На підставі направлень від 16.02.2021 № 2962/26-15-07-04-03, № 2964/26-15-07-04-03, виданих ГУ ДПС у м. Києві та наказу ГУ ДПС у м. Києві від 08.02.2021 №1174-п, виданого на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75,підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України (далі - ПК України в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» з питань законності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість за грудень 2020 у податковій декларації з податку на додану вартість від 18.01.2021 №9368913892 (далі - Декларація) від'ємного значення з податку на додану вартість.

За результатами перевірки складений акт від 16.03.2021 № 21176/26-15-07-04-03/39016678, за висновками якого встановлено про порушення ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» вимог:

- порядку заповнення додатку 2 до податкової декларації з ПДВ, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 23.02.2017 № 276 та 23.03.2018 № 381).

- пункту 44.1 статті 44, пункту 187.1 статті 187, підпункту “г» пункту 198.5 статті 198, пунктів 200.1, 200.4 статті 200 ПК України, статей 1, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підпунктів 2.1, 2.15, 2.16, 2.2, 2.4 пункту 2 Положення про документальне забезпеченій записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, пункту 23 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, в результаті чого завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за грудень 2020 на суму 55146,00 грн.

- пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України, пункту 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, адже позивачем не виписано (не оформлено) та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну за грудень 2020 року на суму 296,00 грн, в тому числі ПДВ 49,00 грн.

Позивач звернувся до ГУ ДПС у м. Києві із запереченнями на акт перевірки, за наслідками розгляду яких висновки акту перевірки залишені без змін, заперечення ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» - без задоволення.

ГУ ДПС у м. Києві прийняте податкове повідомлення-рішення від 19.07.2021 №00297790704, яким зменшена сума від'ємного значення податку на додану вартість ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» з на 55146,00 грн.

ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» не погодилось із податковим повідомленням-рішенням від 19.07.2021 №00297790704, звернулось до суду із позовом про визнання його протиправними та скасування.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 44.1 статті 44 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

За підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами;

Пунктом 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

Економічний ефект, зокрема, але не виключно, передбачає приріст (збереження) активів платника податків та/або їх вартості, а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.

Відповідно до положень підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:

невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;

завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;

заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки;

завищення сум податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету, заявлених у податкових деклараціях, зокрема при використанні права на податкову знижку відповідно до розділу IV цього Кодексу;

наявності помилок при визначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або відсутності реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної протягом граничних строків, передбачених цим Кодексом.

За пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Пункт 198.5 статті 198 ПК України передбачає, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:

придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;

придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Стаття 200 ПК України встановлює порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.

Так, за пунктами 200.1 - 200.4 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

201.1. На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дата складання податкової накладної;

в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);

д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;

е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;

є) ціна постачання без урахування податку;

ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;

з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;

і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду;

й) індивідуальний податковий номер.

201.7. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних п 201.10. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996 (далі - Закон №996) встановлено, що первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію.

За статтею 3 Закону №996 метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.

Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Підприємства, які відповідно до цього Закону належать до мікропідприємств (крім підприємств, що становлять суспільний інтерес) та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, можуть узагальнювати інформацію в регістрах бухгалтерського обліку без застосування подвійного запису.

Відповідно до частин першої, п'ятої статті 9 Закону №966 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 затверджене Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, за пунктами 1.2, 2.1 - 2.4. якого первинні документи - це документи, створені у паперовій або в електронній формі, які містять відомості про господарські операції; регістри бухгалтерського обліку (облікові регістри) - це носії інформації, складені у паперовій або в електронній формі, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку. Регістри бухгалтерського обліку (облікові регістри) можуть бути у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів тощо.

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи).

Первинні документи, створені в електронному вигляді, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: печатка, ідентифікаційний код підприємства, установи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Використання при оформленні первинних документів факсимільного відтворення підпису допускається у порядку, встановленому законом, іншими актами цивільного законодавства.

Повноваження на здійснення господарської операції особи, яка в інтересах юридичної особи або фізичної особи - підприємця одержує основні засоби, запаси, нематеріальні активи, грошові документи, цінні папери та інші товарно-матеріальні цінності згідно з договором, підтверджуються відповідно до законодавства. Такі повноваження можуть бути підтверджені, зокрема, письмовим договором, довіреністю, актом органу юридичної особи тощо.

Статтею 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Відповідно до частини другої статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, гуртуються на даних бухгалтерського обліку.

Частиною другою статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлені вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та додаткового обліку.

Згідно з пунктом 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.

Відповідно до пункту 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

В ході розгляду справи судом встановлено, що згідно з даними додатку 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)» від 18.02.2019 №9024940565 до податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2019 року ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» в таблиці 1 «Коригування податкових зобов'язань згідно зі статтею 192 та пунктом 199.1 статті 199 розділу V Кодексу» відображено коригування податкових зобов'язань за січень 2019 року в сумі «-» 1243 5 грн, травень 2019 року в сумі «-» 11360 грн, червень 2019 року в сумі «-» 11227 грн, листопад 2019 року в сумі «-» 10877 грн, січень 2020 року в сумі «-» 9198 грн.

Так, щодо коригування за січень 2019 відповідачем встановлено в ході проведення перевірки про надання до ГУ ДПС у м. Києві, на підтвердження коригування ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» податкових зобов'язань за січень 2019 року, видаткових накладних на повернення товарів, які виписані ФОП ДОРОШЕВИЧ В.В. в адресу ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ».

Також, до перевірки надано видаткові накладні виписані ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙЦТ» в адресу ФОП ОСОБА_4 на наступний день після повернення цього товару ціну.

Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_5 22.01.2019 складено накладні на повернення товару в адресу ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ», а на наступний день тобто 23.01.2019 ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» складені видаткові накладні в адресу ФОН ОСОБА_4 на товар який повернуто від ФОП ОСОБА_5 з урахуванням зміни кількості та ціни.

Стосовно коригування за травень 2019, відповідачем встановлено, що згідно з даними додатку 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)» від 19.06.2019 №9130120723 до податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2019 року ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» в таблиці 1 «Коригування податкових зобов'язань згідно зі статтею 192 та пунктом 199.1 статті 199 розділу V Кодексу» відображено коригування податкових зобов'язань за травень 2019 року.

Накладні на повернення товару виписані ФОП ОСОБА_6 в адресу ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙЦТ». Також, до перевірки надано видаткову накладну виписану ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» в адресу ФОП ОСОБА_7 після повернення товару.

Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_6 10.05.2019 складені видаткові накладні на повернення товару в адресу ТОВ «СТРОНГ ЛЕЛ ЛАЙТ», а 16.05.2019 ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» складені видаткові накладні в адресу ФОП ОСОБА_7 на товар який повернуто ФОП ОСОБА_6 .

Щодо проведення позмвачем коригування за червень 2019, ГУ ДПС у м. Києві встановлено згідно з даними додатку 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість, що до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)» від 15.07.2019 № 9153771411 до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2019 року ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» в таблиці 1 «Коригування податкових зобов'язань згідно зі статтею 192 та пунктом 199.1 статті 199 розділу V Кодексу» відображено коригування податкових зобов'язань за червень 2019 року.

ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» на підтвердження коригування податкових зобов'язань за червень 2019 року до перевірки надані видаткові накладні на повернення товару, виписані ФОП ОСОБА_7 в адресу ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ»

Також до перевірки надано видаткову накладну виписану ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» в адресу ФОП ОСОБА_7 на наступний день після повернення товару зі зміною кількості та ціни.

Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_7 18.06.2019 складені видаткові накладні на повернення товару в адресу ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ», а на наступний день тобто 19.06.2019 ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» складені видаткові накладні в адресу ФОП ОСОБА_7 на товар який повернуто 18.06.2019 з урахуванням зміни кількості та ціни, та без здійснення коригування кількісних та/або вартісних показників табличної частини податкової накладної.

За даними перевірки позивачем проведені коригування за листопад 2019 згідно з даними додатку 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)» від 16.12.2019 № 9302711609 до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2019 року ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» в таблиці 1 «Коригування податкових зобов'язань згідно зі статтею 192 та пунктом 199.1 статті 199 розділу V Кодексу» відображено коригування податкових зобов'язань за листопад 2019 року.

ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» на підтвердження коригування податкових зобов'язань за листопад 2019 року до перевірки надані накладні на повернення товару, виписані ФОП КРАВЕЦЬ Ю.П. в адресу ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ».

Також, до перевірки надано видаткову накладну виписану ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» в адресу ФОП КРАВЕЦЬ Ю.П. на наступний день після повернення товару зі зміною кількості та ціни.

Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_7 07.11.2019 склав накладні на повернення товару в адресу ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ», а на наступний день тобто 08.11.2019 ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» складені видаткові накладні в адресу ФОП ОСОБА_7 на товар, який повернуто 07.11.2019 з урахуванням зміни кількості та ціни, та без здійснення коригування кількісних та/або вартісних показників табличної частини податкової накладної.

Відповідач встановив про коригування позивачем в січні 2020 згідно з даними додатку 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)» від 17.02.2020 № 9027545737 до податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2020 року ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» в таблиці 1 «Коригування податкових зобов'язань згідно 'зі статтею 192 та пунктом 199.1 статті 199 розділу V Кодексу» відображено коригування податкових зобов'язань за січень 2020 року.

ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» на підтвердження коригування податкових зобов'язань за січень 2020 року до перевірки надано наступні накладні на повернення товару накладні на повернення товару виписані ФОП КРАВЕЦЬ Ю.П. в адресу ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» .

Також до перевірки надано видаткову накладну виписану ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» в адресу ФОП КРАВЕЦЬ Ю.П. на наступний день після повернення товару зі зміною кількості та ціни.

Враховуючи вищезазначене, ФОП ОСОБА_7 07.01.2020 складені накладні на повернення товару в адресу ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ», а на наступний день тобто 08.01.2020 ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» складені видаткові накладні в адресу ФОП ОСОБА_7 на товар який повернуто 07.01.2020 з урахуванням зміни кількості та ціни.

Щодо виконання операцій з повернення та подальшої передачі покупцям товарів і відповідного коригування показників податкових декларацій з податку на додану вартість та податкових накладних за відповідними розрахунками коригування позивач пояснив, що ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» реалізація імпортованої продукції здійснювалася та і зараз здійснюється шляхом установки ламп на об'єктах, що модернізуються, а також шляхом роздрібної продажі через інтернет платформи і оптової торгівлі з залученням торгівельних мереж та фізичних осіб-підприємців.

З цілю розширення ринку збуту продукції на територію України 20.02.2017 року ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» уклало договір з ФОП ОСОБА_5 на реалізацію своєї продукції на ринку м. Харькова. З а умовами договору покупцеві було відвантажено весь асортимент продукції на післяплати. Вибір цього підприємця був обумовлений тим, що він здійснював господарську діяльність з реалізації відповідного асортименту продукції, у приміщені магазину, що знаходився у центрі міста.

У січні 2019 року ФОП ОСОБА_5 переніс свою діяльність в інше місце, відкривши спеціалізований магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 . За видом дільяності проектуванням та виготовлення світильників в стилі лофт і продаж супутніх товарів. Реалізація товару, поставленого позивачем на користь ФОП ОСОБА_5 провадилась також ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 з урахуванням змін умов роботи точки роздрібної реалізації /т.2,а.с.85/.

З акту перевірки, пояснень відповідача, суд встановив про відсутність заперечень щодо фактів здійснення господарських операцій із повернення та подальшої передачі товарів на користь позивача та в подальшому ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» на користь ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_9 ..

Однак, ГУ ДПС у м. Києві зазначено, що накладні на повернення товару на користь ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» не мають належної ідентифікації. Прізвище особи, що «отримав(ла)» товар від контрагентів позивача відсутнє, значиться лише підпис та міститься печатка ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ», що не дає змогу ідентифікувати матеріально-відповідальну особу (працівника підприємства), що отримала товар. Також, у всіх накладних на повернення у полі «відвантажив(ла)» міститься тільки підпис без зазначення прізвища особи, що відвантажив(ла) товар та без інформації щодо довіреності, що не дає змогу ідентифікувати особу уповноважену на повернення товару.

З даного приводу позивачем пояснено про визначення у видаткових накладних осіб, що передавали товар на користь ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 якими проставлені відповідні підписи про передачу й прийняття товарів.

Щодо посилання ГУ ДПС у м. Києві на обов'язковість зазначення у видатковій накладній інформації про довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей від одного суб'єкту господарювання до іншого, така вимога не є обов'язковою для форми видаткової накладної.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного суду від 30.03.2018 у справі № 821/2106/13-а, з метою податкового обліку господарські операції можуть оформлюватися будь-якими первинними документами, зміст яких відповідає наведеним вимогам податкового законодавства, та складення яких відповідає законодавчо установленим вимогам щодо оформлення такої операції або звичаєвій практиці. Умовою документального підтвердження операції є можливість на підставі наявних документів зробити висновок про те, що витрати фактично понесені.

За пунктами 1.2, 2.1 - 2.4. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 первинні документи - це документи, створені у паперовій або в електронній формі, які містять відомості про господарські операції; регістри бухгалтерського обліку (облікові регістри) - це носії інформації, складені у паперовій або в електронній формі, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку. Регістри бухгалтерського обліку (облікові регістри) можуть бути у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів тощо.

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи).

Первинні документи, створені в електронному вигляді, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: печатка, ідентифікаційний код підприємства, установи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Використання при оформленні первинних документів факсимільного відтворення підпису допускається у порядку, встановленому законом, іншими актами цивільного законодавства.

Повноваження на здійснення господарської операції особи, яка в інтересах юридичної особи або фізичної особи - підприємця одержує основні засоби, запаси, нематеріальні активи, грошові документи, цінні папери та інші товарно-матеріальні цінності згідно з договором, підтверджуються відповідно до законодавства. Такі повноваження можуть бути підтверджені, зокрема, письмовим договором, довіреністю, актом органу юридичної особи тощо.

З документів, наданих позивачем до матеріалів справи вбачається про проведення операцій з передачі товарів на користь ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» та на користь ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_7 особами, між якими фактично проведені господарські операції, твердження відповідача про неналежність ідентифікації осіб - сторін правочину, спростовується матеріалами справи.

Посилання ГУ ДПС у м. Києві на факт наявності в деяких видаткових накладних номерів телефонів і імен контактних осіб а саме: «..тел. 0957664080 Юра, Таня...» жодним чином не спростовують факту реальності здійснення господарських операцій між ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» та ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_7 , що оформлені відповідними видатковими накладними.

Також, в обґрунтування заперечень проведення позивачем коригувань, за фактами здійснення господарських операцій між ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» та ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_7 , ГУ ДПС у м. Києві стверджується про відсутність товарно-транспортної документації

Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363 «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» зареєстрованого в Міністерств юстиції України 20 лютого 1998 за № 128/2568 (далі - наказ Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363) зазначено, що товарно- транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.

Відповідач вказує, що ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» не надано товарно-транспортної документації (комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, прийманая, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу), що також передбачено наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363.

З даного приводу суд зазначає, що відсутність товарно-транспортної документації не може свідчити про відсутність реальних господарських операцій, оскільки транспортною документацію підтверджується операція з надання послуг із перевезення вантажів, а не придбання товарно-матеріальних цінностей. Крім того, позивачем надані належним чином оформлені копії первинних документів, зокрема накладні на повернення товару та видаткові накладні за договорами постачання ТМЦ фізичним особам - підприємцям, які не мають дефектів форми, змісту або походження.

Таким чином, наявність або відсутність окремих документів, а також незначні недоліки в їх оформленні не можуть бути підставою для висновку про відсутність господарських операцій, якщо з інших первинних документів можливо встановити зміни в структурі активів і зобов'язань, у власному капіталі платника податків у зв'язку з його господарської діяльністю.

За висновками Верховного суду України відсутність товарно-транспортної накладної за договором постачання не є достатньою підставою для висновку про безтоварний характер операції постачання продукції, оскільки йдеться про правильність формування податкового кредиту за взаємовідносинами купівлі - продажу товарно-матеріальних цінностей, а не за взаємовідносинами перевезення. Паспорти та сертифікати якості не є документами, що фіксують факти здійснення господарських операцій, тобто не є первинними документами, на підставі яких формуються показники податкової звітності, а їх відсутність не може однозначно свідчити про відсутність факту постачання товару. (Постанова Верховного суду України від 12.02.2020 року, ЄДРСР, реєстр № 87602341). Аналогічні рішення приймалися Верховним судом України і раніше - Постанова ВСУ від 11.09.2018 р. у справі № 804/4787/16; Постанова ВСУ від 24.05.2019 р. у справі № 826/7423/16.

У постанові Верховного Суду від 06.02.2018 по справі К/9901/6704/18, викладена правова позиція, яка міститься в рішеннях Верховного Суду України, щодо платників податків, а саме: «… сама собою наявність або відсутність окремих документів, а також недоліки в їх оформленні не можуть бути підставою для висновку про відсутність господарських операцій та відмови у формуванні податкового кредиту, якщо з інших даних вбачаються зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі платника у зв'язку з його господарською діяльністю … за умови встановлення факту перевезення товару у процесі його поставки від заявлених контрагентів порядок заповнення товарно-транспортних накладних не має вирішального значення для визначення податкових наслідків операцій з поставки товару.

ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» до справи надані пояснення та бухгалтерська інформація /т.2, а.с.86/, з якої вбачається, що за весь період співпраці (7 років) позивача із ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_7 сумарно реалізовано товару на суму 744155,29 грн (Сімсот сорок чотири тисячі сто п'ятдесят п'ять гривень 29 копійок), що при торговій націнці 28% дало орієнтовний прибуток 200892,63 грн (двісті тисяч вісімсот дев'яносто дві гривні 63 копійки).

ГУ ДПС у м. Києві в акті перевірки зазначається, що ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_7 перебувають на обліку в ГУ ДПС у Харківській області і їх діяльність не носить ознак фіктивної.

Окремо суд зазначає, що за твердженням ГУ ДПС у м. Києві операції «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» із ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_7 не оформлені коригуванням кількісних та вартісних показників табличної частини податкової накладної, що передбачено Порядком №1307.

В матеріалах справи наявні копії належним чином оформлених видаткових накладними на повернення ТМЦ та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних/т.1, а.с.62-101/.

Згідно з п. 200.1 ст. 200 Кодексу, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

В ході розгляду справи не підтверджене порушення ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» вимог пункту 44.1 статті 44, пункту 187.1 статті 187, підпункту “г» пункту 198.5 статті 198, пунктів 200.1, 200.4 статті 200 ПК України, підпунктів 2.1, 2.15, 2.16, 2.2, 2.4 пункту 2 Положення №88, пункту 23 Порядку №1307, статей 1, 9 Закону України № 996-ХІV.

Відповідно, безпідставним є висновок ГУ ДПС у м. Києві про завищення ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ», суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19 декларації) за грудень 2020 року на суму 55097,00 грн та до завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) за грудень 2020 року на суму 55097,00 грн, а податкове повідомлення-рішення від 19.04.2021 №00297790704 в цій частині є протиправним та підлягає скасуванню.

В ході судового розгляду справи, ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» заперечень щодо встановленого в ході проведення перевірки факту не оформлення та не реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за грудень 2020 на суму 296,00 грн, в тому числі ПДВ 49,00 грн, не наведено, позивач доводів та міркувань щодо протиправності податкового повідомлення-рішення від 19.04.2021 №00297790704 в цій частині не висловлював. Відповідно, доказів протиправності податкового повідомлення-рішення від 19.04.2021 №00297790704 в частині зменшення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19 декларації) та завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) на суму 49,00 грн до справи не надано, а судом не встановлено.

Таким чином, позовні вимоги ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.04.2021 №00297790704 в цій частині задоволенню не підлягають.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог - визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 19.04.2021 №00297790704 про зменшення суми від'ємного значення податку на додану вартість ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» на 55097,00 грн.

В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

ТОВ «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» при зверненні до суду сплачений судовий збір в розмірі 2270,00 грн. Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню частково, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 1135,00 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у м. Києві.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ" (04073, м. Київ, проспект Степана Бандери, 9, офіс 12, код ЄДРПОУ 39016678) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 19 квітня 2021 року №00297790704 в частині зменшення суми від'ємного значення податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «СТРОНГ ЛЕД ЛАЙТ» в розмірі 55097,00 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Полтаві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Стронг Лед Лайт" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1135,00 грн. (одна тисяча сто тридцять п'ять гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва