Рішення від 04.07.2025 по справі 420/3083/25

Справа № 420/3083/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не нарахування та не виплату щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000 грн., згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмови проводити нарахування пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% грошового забезпечення з 01.04.2019 р. на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2021 №8/1/1949.

3. Зобов'язати Головне Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% грошового забезпечення з 01.04.2019 р. на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2021 № 8/1/1949, починаючі з 01.03.2023 з урахуванням раніше проведених виплат.

4. Зобов'язати Головне Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести нарахування та виплату до пенсії ОСОБА_1 щомісячну доплату в сумі 2000 грн., згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01.07.2021 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що отримує пенсію, відсотковий розмір якої складає 90% сум грошового забезпечення.

Однак, під час проведення у березні 2023 року перерахунку пенсії позивачу, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.01.2023 року у справі №540/507/22, яким було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2021 № 8/1/1949, з урахуванням виплачених сум, відповідач протиправно застосував приписи ст.13 Закону №2262 щодо максимального відсотка сум грошового забезпечення -70% та протиправно зменшив відсотковий розмір пенсії позивача, безпідставно посилаючись на те, що резолютивна частина судового рішення у справі №540/507/22 не містить зобов'язань і вказівок щодо відсотку сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та виплати пенсії.

З даного приводу позивач звертає також увагу на те, що відповідно до рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 у справі №540/1078/19, вже визнавались протиправними дії Головного управління щодо зменшення відсоткового розміру пенсії позивача з 90% та указаним рішенням було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років в основному розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням виплачених сум.

Також, позивач вказує, що 14.07.2021 року було прийнято Постанову Кабінету Міністрів №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Однак, в порушення вимог указаного нормативно-правового акта, ГУ ПФУ в Херсонській області, не здійснило починаючи з 01.07.2021 року нарахування доплати у розмірі 2000 грн.

Ухвалою суду від 05.02.2025 прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами справи.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що пенсія позивача обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.

Обґрунтовуючи свою позицію, відповідач вказує, що при визначенні суми підвищення згідно з Постановою №713 за пенсійною справою Позивача було враховано попередньо проведений перерахунок пенсії на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 у справі №540/1078/19, що набрало законної сили 29.08.2019, який призвів до збільшення розміру пенсії, основний розмір пенсії зріс більше ніж на 2000,00 грн. Виходячи з вищевикладеного, оскільки розмір пенсії Позивача обчислений на виконання рішення суду, збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, відсутні підстави для встановлення доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

З приводу зменшення основного розміру пенсії позивача з 90% до 70% грошового забезпечення відповідач вказує на те, що на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 у справі №540/1078/19, що набрало законної сили 29.08.2019, Головним управлінням у вересні 2019 року було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% сум грошового забезпечення. В свою чергу, будь-які подальші перерахунки пенсії не охоплюються попереднім судовим рішенням, яким було вирішено конкретно-визначену матеріально-правову вимогу. В подальшому, Позивач знову звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду із позовною заявою в якій просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не здійснення позивачу перерахунку пенсії на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.10.2021 №8/1/1949. На виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 12.01.2023 у справі №540/507/22, що набрало законної сили 14.02.2023, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2021 року №8/1/1949 з 01.04.2019 року, урахуванням вже виплачених сум. Звертає увагу, що мотивувальна та резолютивна частина судового рішення у справі № 540/507/22 не містить вказівок і зобов'язань щодо відсотка сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку та виплати пенсії. При перерахунку пенсії застосовано чинну норму статті 13 Закону №2262 щодо максимального відсотка сум грошового забезпечення - 70%. Таким чином, Головним управлінням було перераховано розмір пенсії Позивача з 01.04.2019 на виконання рішення суду у справі № 540/507/22 в межах покладених зобов'язань в установленому чинним законодавством порядку. В подальшому при перерахунках пенсії відсоток грошового забезпечення не переглядався.

Окрім того відповідач зауважує, що з позовом позивач звернувся в 2025 році, при цьому позовні вимоги стосуються перерахунку починаючи з 01.04.2019 та 01.03.2023, а тому Позивачем було пропущено строки позовної давності без поважних на те підстав.

Під час розгляду справи суд встановив, що позивач пропустив встановлений законом строк для звернення до суду із цим позовом, у зв'язку із чим, ухвалою суду від 30.05.2025, позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, з обґрунтуванням причин пропуску та доказів на підтвердження поважності причини пропуску такого строку.

На виконання вимог ухвали суду від 10.06.2025 позивачем подано заяву про усунення недоліків. До заяви додано уточнену позовну заяву, у якій позовні вимоги викладені з дотриманням ст.122 КАС України, наступним чином:

1. Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

2. Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проводити нарахування пенсії виходячи з 90% грошового забезпечення з 01.04.2019 р. на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2021 № 8/1/1949;

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% грошового забезпечення з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2021 №8/1/1949, починаючи з 28.07.2024 з урахуванням раніше проведених виплат;

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області перерахувати та виплатити з 28.07.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячну доплату в сумі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

5. Стягнути з відповідача судові витрати.

Ухвалою суду від 04.07.2025 суд прийняв до розгляду уточнені позовні вимоги від 10.06.2025 та продовжив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Судом встановлено, що в провадженні Херсонського окружного адміністративного суду перебувала справа №540/1078/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату коштів пенсійного забезпечення, у якому позивач просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру призначення пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року. Також просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії в основному розмірі 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704, з урахуванням проведених виплат.

В указаній вище справі №540/1078/19, 29 липня 2019 року Херсонським окружним адміністративним судому ухвалено рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено та в тому числі зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести громадянину ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років в основному розмірі 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704, з урахуванням проведених виплат.

Під час розгляду справи, як вбачається з наявного в Єдиному державному реєстрі судових рішень судового рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 по справі №540/1078/19, із розрахунку пенсії за вислугу років в пенсійній справі ФЛ117671 від 02.02.2017 про призначення пенсії з 01.01.2003, судом було встановлено, що позивачу призначена пенсія за вислугу років, основний розмір пенсії складає 90% грошового забезпечення.

Вказана обставина встановлена рішенням суду в адміністративній справі, а відтак в силу ч.4 ст.78 КАС України не підлягає доведенню.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.01.2023 року у справі №540/507/22 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2021 № 8/1/1949, з урахуванням виплачених сум.

Здійснюючи перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.01.2023 року у справі №540/507/22 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2021 № 8/1/1949 відповідач повторно зменшив основний розмір пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком пенсії за пенсійною справою №ТХ2101006718 ОСОБА_2 з 01.04.2019.

Як вбачається із перерахунків пенсії з 01.04.2019, 01.04.2023 за пенсійною справою №TX2101006718 Міноборони ОСОБА_1 , основний розмір пенсії позивача складає 70% грошового забезпечення.

Також, судом з копії перерахунку пенсії за пенсійною справою №ТХ2101006718 ОСОБА_2 з 01.07.2021, (підстава перерахунку - на виконання Постанови КМУ №713 від 14.07.2021), встановлено, що до складу пенсійної виплати позивача не була включена передбачена Постановою №713 щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн та зменшення основного розміру пенсії з 90% на 70% протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, згідно якої, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв Постанову №713, у преамбулі якої зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Відтак із наведених приписів слідує, що Постановою № 713 для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.

Водночас абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713 обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

При цьому положення Закону №2262-ХІІ пов'язують перерахунок пенсій із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Тому, на думку суду, у розумінні абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 під переглядом (перерахунком) пенсій мається на увазі перегляд або перерахунок пенсій, що здійснений Пенсійним органом саме на виконання вимог Закону № 2262-ХІІ (у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), а не на виконання судового рішення.

Суд зауважує, що у даному випадку, зі здійсненням перерахунку пенсії позивача на підставі рішення суду, мало місце поновлення права позивача на отримання належного розміру пенсії, призначеної до 01.03.2018, а не проведення перерахунку пенсії в розумінні абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713, який полягає у перерахунку пенсії у зв'язку із зміною будь-яких складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Під час розгляду справи суд, керуючись положенням ч.5 ст.242 КАС України, враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22.

У зазначеній постанові Верховний Суд вказав, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Слід зазначити, що в подальшому, Верховний Суд у постанові від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а не знайшов підстав для відступу від цього правового висновку. Таке ж правозастосування має місце і у постанові Верховного Суду від 04 квітня 2023 року у справі №380/25987/21, від 18 квітня 2023 року у справі №560/6528/22 та ін.

У даній розглядуваній справі №420/3083/25, як встановлено із доводів сторін в заявах по суті справи та доданих документів до справи, підставою для відмови у встановленні позивачу до пенсії доплати у розмірі 2000,00 грн. за Постановою № 713, так само як у справах № 420/2473/22, № 600/870/22-а, був проведений відповідачем перерахунок пенсії на виконання рішення суду.

Суд зазначає, що такий перерахунок пенсії позивача був проведений з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у позивача виникло до 01.03.2018.

Враховуючи викладене вище, на переконання суду, перерахунок пенсії позивача здійснений відповідачем на виконання судового рішення не є перерахунком його пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Відтак, суд вважає, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, а відповідач не довів, що припиняючи нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати в сумі 2000 грн, діяв відповідно до закону. Тому такі його дії є протиправними, адже не узгоджуються з приписами чинного законодавства, та не відповідають критеріям визначеним у ст.2 КАС України.

Також, суд зауважує, що відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, що діяла до 01.10.2011), пенсії за вислугу років призначаються у таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

В свою чергу, порядок перерахунку пенсії встановлений ст.63 Закону №2262-XII, відповідно до якої перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені зокрема Законом від 27.03.2014 № 1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Враховуючи вищезазначене, положення статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 70% від грошового забезпечення, застосовуються лише до правовідносин, що виникли після 01.05.2014 року, тобто з дня набрання ними чинності, та стосуються лише призначення пенсії, а не її перерахунку. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Підстави, умови та порядок перерахунку пенсії врегульовано іншою спеціальною нормою - ст.63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону від 27.03.2014 №1166-VII не зазнала.

Аналогічні правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №240/5401/18, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

У відзиві відповідачем зазначено, що після введення в дію постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням основного розміру пенсії вже в розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено ст. 13 Закону № 2262 в редакції на момент здійснення перерахунку.

Проте враховуючи викладені вище положення законодавства та правові висновки Верховного Суду, при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

З урахуванням наведеного та з огляду на те, що позивачу було призначено пенсію із розрахунку 90% грошового забезпечення, суд приходить висновку, що відповідачем протиправно зменшено з 01.04.2019, при перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду від 12.01.2023 у справі №540/507/22, основний розмір пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення.

Відповідно до частини першої ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Також, згідно з приписами ч.1, п.10 ч.2 ст.245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Підсумовуючи усе викладене вище, детально дослідивши встановлені обставини справи, доводи сторін та надані письмові докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та наявність підстав для їх задоволення шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення та шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 у розмірі 90% грошового забезпечення, а також визнання протиправними дій відповідача щодо не нарахування та не виплату щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000 грн., згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» із зобов'язанням нарахувати та виплатити таку щомісячну доплату з 28.07.2024, з урахуванням наданої позивачем заяви про зміну предмету позову.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву обставини судом оцінюються критично, позаяк такі не доводять правомірності поведінки органу ПФУ у спірних правовідносинах.

Посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду із позовом також відхиляються за необґрунтованістю, з огляду на, надану позивачем на виконання ухвали суду від 30.05.2025, заяву про зміну предмету позову з уточненими позовними вимогами без пропуску строку.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати не розподіляються.

На підставі викладеного, керуючись ст.242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2021 №8/1/1949.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 28.07.2024 виходячи із основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000 грн., згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести з 28.07.2024 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, код ЄДРПОУ 21295057, адреса: вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА