Справа № 420/31761/23
04 липня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства “Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради та 18 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
I. Зміст позовних вимог.
До суду звернувся адвокат Желдаков Ярослав Ігорович, діючий в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства "Одеська обласна клінічна лікарня" Одеської обласної ради (далі відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства Одеська обласна клінічна лікарня Одеської обласної ради, яка оформлена свідоцтвом про хворобу № 484 від 18 серпня 2023 року в частині встановлення причинного зв'язку захворювання ОСОБА_1 із проходженням із проходженням військової служби;
- зобов'язати Військово-лікарську комісію Комунального некомерційного підприємства Одеська обласна клінічна лікарня Одеської обласної ради переглянути постанову, оформлену свідоцтвом про хворобу № 484 від 18 серпня 2023 року в частині пов'язаності захворювання ОСОБА_1 з проходженням військової служби та прийняти рішенням з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
II. Позиція позивача, заперечення відповідача.
На обґрунтування вказаних вимог представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 був призваний на військову службу за призовом із числа резервістів в особливий період та під час проходження якої у травні 2023 року стан його здоров'я суттєво погіршився, у зв'язку з цим з 16.05.2023 р. по 26.05.2023 р. перебував на обстеженні та лікуванні в КНП “МКЛ №1» та в період з 28.06.2023 р. по 21.08.2023 р. в КНП “ООКЛ» м. Одеси. Згідно постанови комісії КНП «Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради, оформленої свідоцтвом про хворобу №484 від 18 серпня 2023 року, на підставі статей 40-а, 39-6, 41-в, 64-в, 42-в, 13-6, 60- в графи II Розкладу хвороб позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Разом з тим, позивач не погоджується з висновком комісії щодо причинного зв'язку "Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби", оскільки за його позицією захворювання, яке виникло до проходження до військової служби, проте у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності до військової служби відповідає пп. «д» п.21.5 Положення № 402 - “Так, пов'язане із проходженням із проходженням військової служби».
18.12.2023 р. до суду надійшов відзив від КНП “Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради, яким заперечує проти задоволення позову, вказуючи, що в розумінні положень п. 2.5.4 - 2.5.7 та 2.5.11 Положення № 402 лікарня КНП «ООКЛ'ООР», як юридична особа не є належним відповідачем у даній справі, оскільки закладу охорони здоров'я (установи), при яких створені позаштатні ВЛК військової частини лише скріплюють гербовою печаткою документи вказаних комісій. Стосовно правомірності визначеного комісією причинного зв'язку захворювання позивача, то відповідач-1 вказує, що з 2010 року він є інвалідом III групи по загальному захворюванню, про що свідчить короткий анамнез свідоцтва про хворобу № 484, та довідка до акту огляду МСЕК серія 12 ААА №305229 (стенокардія напруги III фк, фібриляція передсердь, гіпертонічна хвороба, варикозна хвороба нижніх кінцівок, дисциркуляторна енцефалопатія, розповсюджений остеохондроз хребта), тобто позивач мав захворювання до призову на військову службу, а відповідно до підпункту «е» пункту 21.5 Положення № 402 - «Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби» є таким, якщо патогенетичний його розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу) і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби.
08.05.2025 р. від відповідача - 2 - 18 Регіональної військово-лікарської комісії надійшов до суду відзив на позов, яким заперечує стосовно задоволення позову, вказуючи на правильність встановлення причинного зв'язку «Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби», оскільки згідно анамнезу основне захворювання позивача, по якому він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, визначене за статтею 40-а Розкладу хвороб «Ішемічна хвороба серця. Стенокардія напруги III функціональний клас», яке було діагностовано йому у 2010 р. та у зв'язку з чим був визнаний інвалідом III групи загального захворювання. При цьому, згідно п.8 Свідоцтва про хворобу №484 від 18.08.2023 року вказане захворювання виникло та досягло ступеню тяжкості, що зумовлює непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ще до призову в березні 2022 року на військову службу за мобілізацією. Відповідно до статті 40 до пункту «а» «Додатку 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (пункт 1.2 глави 1 розділу II) «Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби» захворювання серця і судин - стенокардія напруги ІІІ-ІУ функціональних класів, відповідає ступеню придатності «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку». Тобто, ще до призову на військову службу, ОСОБА_1 , мав захворювання «Ішемічна хвороба серця. Стенокардія напруги III функціональний клас» яке підпадало під дію, що відповідно до статті 40-а графи II Розкладу хвороб відповідає ступеню придатності «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» і проходження військової служби, з будь-яким погіршенням стану здоров'я, не вплинуло на зміну ступеню придатності. При цьому, відсутність скарг при призові на військову службу і не подання відомостей про свій стан здоров'я при медичному огляді ВЛК перед призовом за мобілізацією, не вплинули на визначення причинного зв'язку захворювань, так як висновки робились на підставі наявних медичних документів. Крім того, інші захворювання вказані в діагнозі свідоцтва про хворобу, також діагностовано позивачу до призову на військову службу та відповідно не підпадають під дію пункту 21.5 д глави II вимог Положення № 402. Звертає увагу, що позивач в разі незгоди з постановою військово-лікарської комісії КНП ООКЛ ООР , яка оформлена свідоцтвом про хворобу №484 від 18 серпня 2023 року, міг звернутись з даними питанням до штатної 18 регіональної військово-лікарської комісії, проте позивачем таких скарг до відповідача не надавав.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 22.11.2023 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 28 листопада 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Ухвалою суду від 25 квітня 2024 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача 18 Регіональну військово-лікарську комісію Міністерства оборони України ( далі - відповідач-2) та розпочато розгляд справи спочатку.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 згідно наказу командира вч НОМЕР_1 від 26.06.2022 р. № 26 був призваний на військову службу за призовом із числа резервістів в особливий період та з 26 червня 2022 року зараховано у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення. (а.с.20)
В період служби з 28.06.2023 року по 21.08.2023 року знаходився на стаціонарному лікуванні у КРВ ОКЛ КНП “Одеська обласна клінічна лікарня», що підтверджуються виписним епікризом з медичної карти № 13304 (а.с. 28-32)
18 серпня 2023 року військово - лікарська комісія КНП “Одеська обласна клінічна лікарня» за направленням командира військової частини НОМЕР_1 № 96 від 26.06.2023 року провела медичний огляд ОСОБА_1 з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
У пункті 12 « Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва» Свідоцтва про хворобу № 484 встановлено: « ІХС Стенокардія напруги ІІІ фк Стенозуючий коронаросклероз, багато судинне ураження. КВГ від 2010, 26.03.2018, 23.05.2023 та стентування ПМШГ (1 стент) 26.03.2018, ПКА (1 стент) 23.05.2023. НАК І ст. НМК І-ІI ст. НТК ІI ст. Фібриляція передсердь постійна форма Легенева гіпертензія 1 ст. СН 1 ст. Гіпертонічна хвороба ІІ стадія. Дисциркуляторна енцефалопатія І ст, помірний цефалічний, вертигенозный синдром. Вертеброгенна люмбоішалгія, помірний больовий синдром. Розповсюджений остеохондроз хребта з переважним ураженням попереково-крижового відділу, кили міжхребцевих дисків 12-4, LA-L3, L5-S1 з незначним порушенням функцій. ОИ - початкова катаракта, гіпертонічна ангіопатія сітківки, Салос-І. Хронічний вірусний гепатит «С» з мінімальним ступенем активності без порушення функції. Варикозна хвороба правої та лівої нижніх кінцівок, ліковага оперативно - венектомія ВПВ зліва (1983). ХВН ІІ ст, на лівій нижній кінцівці, ХВН І ст. на правій. Порушення вуглеводного обміну. Ожиріння II ст. аліментарно-конституційного генезу. Подагра Подагричний артрит плесне-фалангових суглобів з мінімальним порушенням функції.
"Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби". ( а.с. 23-24)
Даний висновок військово-лікарської комісії КНП “Одеська обласна клінічна лікарня» затверджено 18 регіональною військово-лікарською комісією - 18.08.2023 року за № 3765, про що свідчить штамп, печатка та підпис посадової особи. (а.с. 24)
09.10.2023 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 64-РС відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" штаб-сержанта ОСОБА_1 звільнено з військової служби у відставку за пп "б" (за станом здоров'я). (а.с.21)
13.10.2023 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 268 (по стройовій частині ) штаб-сержанта ОСОБА_1 з 13 жовтня 2023 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. (а.с. 22)
Вважаючи протиправною постанову ВЛК КНП “Одеська обласна клінічна лікарня Одеської обласної ради», яка оформлена свідоцтвом про хворобу № 484 від 18 серпня 2023 року в частині причинного зв'язку захворювання, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19 листопада 1992 року № 2801-XII (далі - Закон № 2801-XII), у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) законодавство України про охорону здоров'я базується на Конституції України і складається з цих Основ та інших прийнятих відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров'я.
Статтею 70 Закону № 2801-XII визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII), в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, зокрема
- військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. ( частина 3 статті 1 Закону № 2232-XII)
- військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. ( частина перша статті 2 Закону № 2232-XII)
- щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період. (частина 9 статті 1 Закону № 2232-XII)
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 р. за № 1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, (далі - Положення № 402) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), яким передбачено зокрема :
- військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. (п. 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402)
- військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів. ( пунктом 1.2 розділу І Положення № 402)
- для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. ( абзаци 1-3 пункту 2.1 розділу І Положення № 402);
- штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази. (абзаци 1-5 пункту 2.2 розділу І Положення № 402)
- Центральна військово-лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України. ( пункт 2.3 розділу І Положення № 402)
- начальник ЦВЛК безпосередньо підпорядковується директору Військово-медичного департаменту (далі - ВМД) МОУ. Усі штатні ВЛК Збройних Сил України безпосередньо підпорядковуються начальнику ЦВЛК (підпункт 2.3.2 пункту 2.3 розділу І Положення № 402).
- на ЦВЛК покладається, зокрема організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України (абзац 1 підпункту 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення № 402).
- ЦВЛК має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України. ( підпункт 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення № 402)
- постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку. (підпункт 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення № 402)
- ВЛК регіону має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК. (підпункт 2.4.5 пункту 2.4 розділу І Положення № 402)
- рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. (підпункт 2.4.6. пункту 2.4 розділу І Положення № 402).
- до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК. (підпункт 2.6.1. пункту 2.6. розділу І Положення № 402)
- постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (підпункт 2.4.10. пункту 2.4 розділу І Положення № 402).
- на госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається: проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення; ведення книги протоколів ВЛК та здавання її в архів; проведення контролю за повнотою та якістю обстеження під час проведення медичного огляду, терміном проведення обстеження; проведення разом із провідними медичними спеціалістами ВМКЦ регіонів та начальниками медичної служби військових частин, що знаходяться у зоні відповідальності військового лікувального закладу, детального аналізу визнання військовослужбовців непридатними (обмежено придатними) до військової служби, розробка пропозицій щодо покращення стану здоров'я військовослужбовців та попередження їх дострокового звільнення з військової служби за станом здоров'я. Узагальнення пропозицій та надання їх до штатної ВЛК. Рекомендації штатних ВЛК щодо організації лікувально-діагностичної роботи в цілях військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання. ( підпункт 2.7.3 пункту 2.7. розділу І Положення № 402);
- госпітальна (гарнізонна) ВЛК має право: приймати постанови відповідно до цього Положення; перевіряти з метою військово-лікарської експертизи організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових лікувальних, цивільних лікувально-профілактичних закладах і у військових частинах, дислокованих у гарнізоні; залучати до роботи на правах членів комісії медичних та військових фахівців за запитом голови ВЛК. ( підпункт 2.7.4 пункту 2.7. розділу І Положення № 402)
- медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема військовослужбовців до військової служби. ( пункт 1.1 розділу ІІ Положення № 402)
- постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10). (підпункт 1.2 розділу ІІ Положення № 402)
- у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення. (пункт 21.1. розділу 21 розділу II Положення № 402).
-причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних військовими комісаріатами на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК (пункт 21.2 розділу 21 розділу II Положення № 402).
- постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються, зокрема, в таких формулюваннях, з-поміж іншого,
д) "Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.
У такому самому формулюванні приймаються постанови при медичному огляді військовослужбовців за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні.
е) "Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в того, хто пройшов медичний огляд, до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом (у тому числі і захворювання, не діагностовані при призові (під час прийому на військову службу), але патогенетично їх розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу), і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби.
Постанова в такому формулюванні приймається також за наслідками поранень (травм, контузій, каліцтв), якщо вони одержані до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом і військова служба не вплинула на вже наявні наслідки поранення (травми, контузії, каліцтва) і придатність до військової служби. ( підпункти «д» та « е» пункту 21.5 глави 21 розділу II Положення № 402)
VI. Оцінка суду.
З аналізу наведених норм права висновується, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу І Положення № 402 з метою визначення придатності за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК.
Предметом спору у даній справ є правомірність постанови госпітальної позаштатної військово-лікарської комісії при КНП “Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради», викладене у Свідоцтві про хворобу № 484 від 18 серпня 2023 року щодо встановлення причинного зв'язку захворювань у формулюванні «Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби».
При цьому, позивач обрав способом захисту порушеного права зобов'язання ВЛК КНП «Одеська обласна клінічна лікарня Одеської обласної ради» переглянути постанову, оформлену свідоцтвом про хворобу № 484 від 18 серпня 2023 року в частині пов'язаності його захворювання з проходженням військової служби та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступне.
Як убачається із наведених вище норм Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу І Положення № 402 з метою визначення придатності за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК.
До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.
Відповідно до Положенням № 402, госпітальні та гарнізонні ВЛК не наділені повноваженнями змінювати своє рішення, про що просить ОСОБА_1 у позові.
Проте, як визначено у підпункті 2.4.6 пункту 2.4 розділу І Положення № 402, рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Суд звертає увагу на те, що згідно з Положенням № 402, у разі незгоди із рішеннями госпітальні та гарнізонні ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із відповідною скаргою, а у разі незгоди із ВЛК вищого рівня - звернутися до ЦВЛК або до суду.
Як зазначалось вище, предметом оскарження у даній справі є постанова військово-лікарської комісії при КНП “Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради», яка згідно підпункту 2.6.1. пункту 2.6. розділу І Положення № 402 є позаштатною постійно діючою ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК.
При цьому, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що не погодившись з висновком військово-лікарської комісії при КНП “Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради» щодо встановлення причинного зв'язку захворювання у формулюванні «Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби», викладене у Свідоцтві про хворобу № 484 від 18 серпня 2023 року, звернувся до суду.
Тобто, позивач не звертався до регіональної ВЛК зі скаргою чи заявою щодо перегляду висновку Свідоцтва про хворобу (постанови) № 484 від 18 серпня 2023 року. Не надав позивач також і доказів звернення зі скаргою до ЦВЛК.
Враховуючи вищенаведені норми Положення № 402 та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що перевірка рішення госпітальної (гарнізонної) ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби та встановлення причинного зв'язку захворювань, ВЛК регіону чи ЦВЛК (в межах справи) не приймали, тому позивач не дотримався вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні вимог адміністративного позову.
До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 26 лютого 2025 року у справі № 600/3273/22-а.
Згідно частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Щодо доводів позивача стосовно того, що вказаний висновок ВЛК не потребує спеціальних знань у медичній сфері, а підлягає оцінці з огляду на правильність застосування відповідачем матеріальної норми права, то суд вважає його таким, що не спростовує вказаний висновок суду.
Крім того, при перевірці законності будь-якого рішення лікарських комісій дослідженню підлягають обставини, які потребують знань в медичній сфері, а тому така оцінка виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
Натомість, позивачем не оскаржується висновок ВЛК з підстав не дотримання процедури прийняття цього висновку, наприклад, щодо відсутності даних медичних аналізів або огляду чи висновку профільного спеціаліста, вимоги щодо вказаного наведені у п. 6.8. глави 6 розділу II Положення № 402.
При цьому, у відзиві на позов 18 Регіональна ВЛК Міністерства оборони України зазначає, що за письмовою заявою Позивача може переглянути причинний зв'язок захворювань «Порушення вуглеводного обміну. Ожиріння III ст. аліментарно-конституційного генезу. Подагра. Подагричний артрит плесне-фалангових суглобів з мінімальним порушенням функції. Початкова катаракта» що вказані в діагнозі свідоцтва про хворобу №484 від 18 серпня 2023 року на ОСОБА_1 , за умови надання на розгляд 18 регіональної військово-лікарської комісії виписки з медичної карти амбулаторного хворого (форма 025/о) з даними про стан здоров'я до призову на військову службу і документів вказаних в пункті 21.25 глави II вимог Положення.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
VII. Висновок суду.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.( частина 2 ст. 77 КАС України)
Оскільки в межах розгляду даної справи судом не встановлено, а позивачем не надано доказів на підтвердження порушення прав в межах заявлених вимог, тому суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
VIII. Розподіл судових витрат.
Оскільки судом відмовлено у задоволені позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.77, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України,-
вирішив:
У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства “Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради (вул. Академіка Заболотного, буд. 26, м. Одеса, 65025, код ЄДРПОУ 01998526), 18 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України ( 65044, м. Одеса, вул. Приазовська, код ЄДРПОУ 07825318 ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна
.