Справа № 420/8544/25
04 липня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом виконувача обов'язків керівника Біляївської окружної прокуратури в інтересах держави до Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернувся виконувач обов'язків керівника Біляївської окружної прокуратури з позовною заявою в інтересах держави до Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення державної реєстрації права власності на об'єкт комунальної власності - будівлю Теплодарського міського будинку культури, загальною площею 816,1 кв. м., що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Теплодар, вул. Комунальна, 6, зобов'язання відповідача вчинити дії щодо оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на будівлю Теплодарського міського будинку культури, загальною; площею 816,1 кв. м., що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Теплодар, вул. Комунальна, 6.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований позивачем тим, що Теплодарський міський будинок культури, засновником якого є Теплодарська міська рада, використовується без оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на нього та така бездіяльність відповідача щодо належного оформлення права власності суперечить інтересам держави та перешкоджає органу місцевого самоврядування у реалізації функцій власника.
Відзив від відповідача до суду не надходив.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, в тому числі, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Відповідно до ч. 3, 4, 5 ст. 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор, зокрема, звертається до суду з позовною заявою. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 15.10.2019 року у справі №810/3894/17 особливістю органів місцевого самоврядування як суб'єктів владних повноважень є те, що кожен з таких суб'єктів, з урахуванням положень Конституції України, є самостійним, автономним та не знаходиться у підпорядкуванні жодного органу. Таким чином, позови прокурора до органу місцевого самоврядування, за загальним правилом, подаються з такої підстави, як відсутність суб'єкта, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. У такій категорії справ орган прокуратури повинен лише довести, що оскаржуваним рішенням, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень завдано шкоду інтересам держави.
Законодавством України не визначено органу, який наділений повноваженнями щодо звернення до суду з позовом до Теплодарської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, тобто, у спірних правовідносинах, відсутній орган, уповноважений Державою здійснювати відповідні функції.
Прокурор обґрунтовує необхідність звернення до суду з позовом тим, що бездіяльність Теплодарської міської ради щодо невжиття передбачених законодавством заходів з метою оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна та його державної реєстрації може призвести до нецільового використання будівлі Теплодарського міського будинку культури, вибуття її з власності громади, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном, що суперечить інтересам держави.
Суд вважає, що в даному випадку, прокурором обґрунтовано в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, а враховуючи відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах, прокурор набув статусу позивача.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Теплодарської міської ради №179-XVI-XXIII від 23.05.2000 року утворено заклад культури - Теплодарський міський будинок культури.
Рішенням Теплодарської міської ради №127-VIII від 26.08.2021 року затверджений Статут Теплодарського міського будинку культури. Відповідно до п. 1.2, 1.6, 5.1, 5.2, 5.4 зазначеного Статуту Теплодарський міський будинок культури діє з метою створення умов для самодіяльної творчості, духовного розвитку, задоволення культурних потреб організації відпочинку населення. Заклад є власністю територіальної громади міста, управління яким здійснює Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області. Місцезнаходження закладу: Одеська область, м. Теплодар, вул. Комунальна, 6. Майно закладу є власністю Теплодарської міської ради, складається з необоротних та оборотних активів, вартість яких відображається в балансі, майно передано йому в оперативне управління. Здійснюючи право оперативного управління Теплодарський міський будинок культури володіє та користується зазначеним майном, а також має право передавати його в оренду і отримувати за це належну орендну плату. Право розпорядження майном, закріпленим на праві оперативного управління, здійснюється з дозволу Власника. Джерелом формування майна будинку культури є бюджетні асигнування, благодійні внески та кошти від надання платних послуг.
КП «Теплодарське Міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» 13.10.2023 року виготовлено Технічний паспорт на громадських будинок, відповідно до якого приміщення будинку культури за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Теплодар, вул. Комунальна, 6, має загальну площу 816,1 кв. м.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідачем не проведено державну реєстрації права власності на об'єкт комунальної власності - приміщення Теплодарського міського будинку культури та в листі відділу освіти, культури молоді та спорту Виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області №01-10/281 від 12.03.2025 року на адресу Біляївської окружної прокуратури відповідач ці обставини підтвердив.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про культуру» об'єкти культурного призначення - цілісні майнові комплекси клубних закладів (клубів, будинків культури, палаців культури тощо), парків культури та відпочинку, бібліотек, музеїв, архівів історико-культурних заповідників, театрально-видовищних закладів (театрів, філармоній, концертних організацій, музичних колективів, ансамблів тощо), кінотеатрів, інших закладів культури; пам'ятки культурної спадщини, предмети колекцій, зібрання, фонди, будівлі, споруди культурного призначення та інші культурні цінності.
Відповідно до п. 1 «Нормативів забезпечення населення клубними закладами», схвалених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.1998 року №1775 на території кожної сільської, селищної, міської ради має функціонувати як мінімум один (базовий) клубний заклад.
Згідно з положеннями ст. 12 Закону України «Про культуру» суб'єктами діяльності у сфері культури є, зокрема, територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування.
Відповідно до положень ст. 142, 143 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Відповідно до положень ст. 1, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до ч. 2 ст. 327 Цивільного кодексу України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 10, ч. 1, 3, 5 ст. 16, п. п. 1 п. а) ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 2, ч. 2 ст. 3, ч. 1 ст. 4, ч. 1, 3 ст. 5, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Речові права на нерухоме майно, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають, змінюються та припиняються з моменту такої реєстрації. Державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності на нерухоме майно.
У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження, зокрема, на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення. Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
Відповідно до ч. 3 ст. 182 Цивільного кодексу України відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновків про те, що Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області, як суб'єкт комунальної власності, який уповноважений управляти комунальним майном і здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права комунальної власності, несе обов'язок щодо державної реєстрації в установленому порядку права власності територіальної громади та належного оформлення правовстановлюючих документів на об'єкти права власності територіальної громади.
Однак відповідач не здійснив дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на приміщення будинку культури, а тому його використання здійснюється із порушенням вимог законодавства без державної реєстрації права власності.
Слід зазначити, що без реєстрації права комунальної власності орган місцевого самоврядування не може реалізовувати функції власника, в тому числі, звертатися до суду в разі самовільного зайняття нерухомого майна чи вчинення інших протиправних дій якими порушуються інтереси територіальної громади.
Бездіяльність орану місцевого самоврядування в частині не проведення державної реєстрації права комунальної власності на будинок культури, який перебуває у користуванні мешканців територіальної громади, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном, ризики його безпідставного вибуття з власності територіальної громади, інтереси якої представляє міська рада, а також ризики для нормальною функціонування закладу культури та розвитку культурного дозвілля жителів громади.
Будь-яких доказів на спростування цих обставин, наявності перешкод в реєстрації права власності на будівлю Теплодарського міського будинку культури, відповідач до суду не надав
Враховуючи зазначені обставини суд приходить до висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не проведення державної реєстрації права власності на об'єкт комунальної власності - будівлю Теплодарського міського будинку культури, загальною площею 816,1 кв. м., що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Теплодар, вул. Комунальна, 6.
Оскільки суд прийшов до висновку про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, у суду є всі підстави для зобов'язання відповідача вчинити дії щодо оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на будівлю Теплодарського міського будинку культури, загальною; площею 816,1 кв. м., що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Теплодар, вул. Комунальна, 6.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає що позовні вимоги виконувача обов'язків керівника Біляївської окружної прокуратури в інтересах держави обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню судом.
Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву виконувача обов'язків керівника Біляївської окружної прокуратури (вул. Костіна, 17, м. Біляївка, Одеський район, Одеська область, 67600, код ЄДРПОУ 03528552) в інтересах держави до Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області (вул. Піонерна, 7, м. Теплодар, Одеський район, Одеська область, 65490, код ЄДРПОУ 04527038) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення державної реєстрації права власності на об'єкт комунальної власності - будівлю Теплодарського міського будинку культури, загальною площею 816,1 кв. м., що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Теплодар, вул. Комунальна, 6, зобов'язання відповідача вчинити дії щодо оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на будівлю Теплодарського міського будинку культури, загальною; площею 816,1 кв. м., що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Теплодар, вул. Комунальна, 6 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області щодо не проведення державної реєстрації права власності на об'єкт комунальної власності - будівлю Теплодарського міського будинку культури, загальною площею 816,1 кв. м., що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Теплодар, вул. Комунальна, 6.
Зобов'язати Теплодарську міську раду Одеського району Одеської області вчинити дії щодо оформлення та державної реєстрації права комунальної власності на будівлю Теплодарського міського будинку культури, загальною; площею 816,1 кв. м., що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Теплодар, вул. Комунальна, 6.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА