Рішення від 04.07.2025 по справі 420/39702/24

Справа № 420/39702/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) в особі Приморського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 23 грудня 2024 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) в особі Приморського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області, в якій позивач просив:

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Приморського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області щодо відмови прийняти та розглянути документи для оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України за територіальним походженням.

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Приморського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області прийняти у ОСОБА_1 та розглянути у порядку, передбаченому Законом У країни «Про громадянство України» та Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, документи для оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України за територіальним походженням.

Ухвалою суду від 26 грудня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27 серпня 2024 позивач звернувся до Приморського РВ у м. Одесі ТУ ДМС в Одеській області із заявою про оформлення набуття його дитиною, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянства України за територіальним походженням відповідно до Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 р. №215, разом із копіями всіх документів, передбачених законодавством України, з підстав її народження на території України.

Позивач зазначає, що на дату звернення позивач разом із дружиною вже звернулися за захистом в Україні.

Також у Позивача зареєстроване місце перебування за адресою: м. Одеса, вул. Льва Толстого, 7, що підтверджується Витягом з реєстру територіальної громади № 2024/003238975 від 01.04.2024 р.

Позивач зазначає, що разом із заявою встановленої форми був поданий повний пакет документів, який не був прийнятий міграційним органом. Проте, головним спеціалістом Приморського РВ у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області Пустовою Наталією в усному порядку було відмовлено у прийнятті зазначеної заяви.

Позивач зазначає, що він звернувся із письмовою заявою про надання письмових роз'яснень про причини такої відмови, яка була зареєстрована за № А-59/6/5115-24 від 27.08.2024 р., та у відповідь на вказану заяву Приморським РВ у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області зазначено, що причиною відмови у прийнятті заяви слугувало надання ОСОБА_1 довідки про звернення за захистом від 07.09.2022 р. № 013072, яка не є документом, який встановлює цю особу.

Таку бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною, оскільки відповідно до ст. 26 Конституції України, іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Довідка про звернення за захистом в Україні - документ, що засвідчує законність перебування особи на території України на період, що розпочинається з моменту звернення особи з відповідною заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і є дійсною для реалізації прав і виконання обов'язків, передбачених цим Законом та іншими законами України, до остаточного визначення статусу такої особи чи залишення нею території України.

Таким чином, виходячи з аналізу викладених у позові норм права, позивач звертає увагу, що можна дійти наступних висновків: на момент звернення позивача до уповноваженого органу із заявою щодо оформлення набуття його дочкою громадянства України, оригінал його паспортного документу знаходився на збереженні у відповідача; Приморський районний відділ у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області територіально відноситься до відповідача; позивач, подаючи відповідачу довідку про звернення за захистом в Україні як документ, що його замінює та посвідчує особу заявника, фактично пред'явив відповідачу документ, що посвідчує його особу, що в свою чергу відповідає вимогам чинного законодавства.

Також позивач звертає увагу, що відповідно до ч. 9 ст. 8 Закону №2235-111 дитина, яка народилася на території України після 24 серпня 1991 року і не набула за народженням громадянство України та є особою без громадянства або іноземцем, щодо якого подано зобов'язання припинити іноземне громадянство, реєструється громадянином України за клопотанням одного з її законних представників.

До суду 07 січня 2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що заява ОСОБА_1 була розглянута Приморським відділом у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області у межах строку визначеного Законом України «Про звернення громадян» та надано письмову відповідь від 24.09.2024 № 5115-1657/5115.1-24 на його заяву з відповідними роз'ясненнями.

Представник відповідача зазначає, що під час консультації в Приморському відділі у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області щодо набуття громадянства України ОСОБА_2 її законним представником ОСОБА_1 була надана довідка про звернення за захистом в Україні видана 07.09.2022 № 013072 видана на ім'я ОСОБА_1 .

Абзацом 6 пункту 5 Порядку під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.

Довідка звернення за захистом не є документом, який встановлює особу.

Представник відповідача звертає увагу, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа № 420/26770/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ДМС в Одеській області про визнання рішення ГУ ДМС в Одеській області від 20.09.2023 р. про відсутність підстав для набуття громадянства України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі ч. 4 ст. 7 Закону України «Про громадянство України» -протиправним, та зобов'язання ГУ ДМС в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2023 р. щодо набуття його дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянства України на підставі ч. 4 ст. 7 Закону України «Про громадянство України».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 по справі № 420/26770/23 відмовлено в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 .

Також представник відповідача звертає увагу, що ОСОБА_1 до Приморського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області з заявою встановленого зразка про набуття громадянства України за територіальним походженням не звертався. А в свою чергу звернувся лише з заявою про наданням йому роз'яснень, на яку Приморським відділом у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області була надана відповідь.

Своєю чергою 22 січня 2025 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник наполягає на задоволенні позовних вимог, посилаючись зокрема на те, що довідка про звернення за захистом за умови знаходження паспортного документу на збереженні у відповідача, фактично посвідчує особу позивача.

До суду 30 квітня 2025 року від представника позивача надійшло клопотання, яким повідомлено, що позивач та його дружина отримали додатковий захист в Україні та документовані відповідними посвідченнями.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є громадянином Російської Федерації та документований паспортом громадянина РФ, номер паспорта НОМЕР_2 .

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дружина ОСОБА_1 , що підтверджено свідоцтвом про укладення шлюбу, також є громадянкою Російської Федерації.

Сторони не заперечують, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 звернулись за захистом в Україні.

Відповідно до розписки виданої ОСОБА_1 , управлінням з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ГУДМС в Одеській області 07.09.2022 року отримано на зберігання від ОСОБА_1 паспортний документ серії НОМЕР_2 (оригінал).

Позивач зареєстрований за адресою перебування: АДРЕСА_2 , що підтверджується Витягом з реєстру територіальної громади № 2024/003238975 від 01.04.2024 р.

Суд встановив, що у подружжя ОСОБА_4 народилася дитина, ІНФОРМАЦІЯ_4 - ОСОБА_2 , місце народження: Україна, Одеська область, м. Одеса, що підтверджується Свідоцтвом про народження серії

НОМЕР_3 та витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Позивач зазначив, що 27 серпня 2024 року він звернувся до Приморського РВ у м. Одесі ГУДМС в Одеській області із заявою встановленого зразка про оформлення набуття його дитиною, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянства України за територіальним походженням відповідно до Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 р. №215.

Однак цю заяву від позивача не було прийнято до розгляду, тому 27.08.2024 року позивач подав заяву про надання письмових роз'яснень про причини такої відмови, яка була зареєстрована за № А-59/6/5115-24 від 27.08.2024 р.

На вказану заяву Приморським РВ у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області листом №5115-1657/5115.1-24 від 24.09.2024 надано відповідь про те, що причиною відмови у прийнятті заяви слугувало надання ОСОБА_1 довідки про звернення за захистом від 07.09.2022 р. № 013072, яка не є документом, який встановлює цю особу.

Також суд встановив, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 отримали додатковий захист в Україні, що підтверджено посвідченнями виданими 15 квітня 2025 року.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-III (далі, - Закон № 2235-III).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про громадянство України» питання громадянства України регулюються Конституцією України, цим Законом, міжнародними договорами України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, застосовуються правила міжнародного договору.

Статтею 6 Закону України «Про громадянство України» визначені підстави набуття громадянства України.

Відповідно до цієї статті, громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в заклад охорони здоров'я, заклад освіти або інший дитячий заклад, у дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Стаття 7 Закону України «Про громадянство України» регламентує питання набуття громадянства України за народженням.

Згідно з ч. 4 ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, яка народилася на території України від іноземців, які на законних підставах проживають на території України, і не набула за народженням громадянства жодного з батьків, є громадянином України.

Згідно з ч. 8 ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Відповідно до ч. 9 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» в редакції від 25.08.2024, для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є іноземцем, один із батьків якої або опікун чи піклувальник має право на подання декларації, передбаченої пунктами 1, 3-5 частини шостої цієї статті, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подається декларація про відмову дитини від іноземного громадянства.

Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.

З метою організації виконання Закону України «Про громадянство України» Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006) затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок №215), який визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Відповідно до п. 1 розд. І Порядку №215 для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.

Як передбачено пунктом 2 розд. І Порядку №215, заяви про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на території України, оформлюються на ім'я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи.

Згідно з п. 3 розд. І Порядку №215, заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.

Заяву з питань громадянства дитини підписує один з її батьків або інший законний представник дитини.

Заява та інші документи з питань громадянства дитини подаються одним з її батьків або іншим законним представником дитини за місцем проживання дитини або одного з її батьків чи іншого законного представника (п. 4 розд. І Порядку №215).

Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів. (п. 5 розд. І Порядку №215).

Змістом спірних правовідносин є відмова у прийнятті заяви про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням з підстав не надання заявником документу, що підтверджує особу.

Надаючи оцінку в межах заявлених позовних вимог, суд доходить висновку, що відповідачем помилково відмовлено у прийнятті до розгляду заяви позивача з підстав ненадання документу, що посвідчує особу з таких підстав.

Так, матеріалами справи підтверджено, та не заперечується відповідачем, що на дату звернення позивача щодо оформлення набуття громадянства України дитиною ОСОБА_2 , позивач звернувся за захистом в України, та йому була видана довідка про звернення за захистом в Україні видана 07.09.2022 за номером 013072 на його ім'я.

Також відповідно до розписки виданої ОСОБА_1 , управлінням з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ГУДМС в Одеській області 07.09.2022 року отримано на зберігання від ОСОБА_1 паспортний документ серії НОМЕР_2 (оригінал).

Відповідно до п. 3 ст. 1 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» довідка про звернення за захистом в Україні - документ, що засвідчує законність перебування особи на території України на період, що розпочинається з моменту звернення особи з відповідною заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і є дійсною для реалізації прав і виконання обов'язків, передбачених цим Законом та іншими законами України, до остаточного визначення статусу такої особи чи залишення нею території України.

Згідно з п. 1 ст. 13 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», особа, стосовно якої прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, має право на: тимчасове працевлаштування, навчання, медичну допомогу в порядку, встановленому законодавством України; проживання у родичів, у готелі, піднаймання житлового приміщення або користування житлом, наданим у пункті тимчасового розміщення біженців; безоплатну правову допомогу в установленому порядку; конфіденційне листування з УВКБ ООН та право на відвідання співробітниками УВКБ ООН; інші права, передбачені Конституцією та законами України для іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України.

Тобто особа, стосовно якої прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, в частині реалізації прав, прирівнюється до іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України.

Також суд враховує, що відповідно до розписки виданої ОСОБА_1 , управлінням з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ГУДМС в Одеській області 07.09.2022 року паспортний документ серії НОМЕР_2 (оригінал) ОСОБА_1 зберігається безпосередньо у відділі ГУДМС в Одеській області, що не позбавляло відповідача можливості встановити особу, яка подавала заяву але своєю чергою позбавляло позивача виконати обов'язок щодо надання документу, що посвідчує його особу.

Додатково суд враховує, що на дату розгляду справи ОСОБА_1 та ОСОБА_3 отримали додатковий захист в Україні, що підтверджено посвідченнями виданими 15 квітня 2025 року.

Згідно з п. 16 ст. 1 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, - паспортний документ, що посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його особою, яка потребує додаткового захисту, і є дійсним для реалізації прав та виконання обов'язків, передбачених цим Законом та іншими законами України.

З наведених встановлених судом обставин та здійснених висновків, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив у прийнятті заяви щодо оформлення набуття громадянства України дитиною - ОСОБА_2 з підстав не надання документу, що посвідчує особу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову не довів, з посиланням на відповідні докази правомірність своїх дій, а тому позовні вимоги слід задовольнити шляхом визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Приморського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області щодо відмови у прийняті до розгляду заяви від 27 серпня 2024 року про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_2 та зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Приморського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області прийняти у ОСОБА_1 та розглянути у порядку, передбаченому Законом України «Про громадянство України» та Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, заяву від 27 серпня 2024 року про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_2 .

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) в особі Приморського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) в особі Приморського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області щодо відмови у прийняті до розгляду заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 27 серпня 2024 року про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) в особі Приморського відділу у м. Одесі ГУ ДМС в Одеській області прийняти у ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) та розглянути у порядку, передбаченому Законом України «Про громадянство України» та Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, заяву від 27 серпня 2024 року про оформлення набуття дитиною громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко