Справа № 420/10349/25
04 липня 2025 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправним та скасування розрахунку адміністративно-господарських санкцій, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, в якому просить просить визнати протиправним та скасувати Розрахунок сум адміністративно-господарського санкцій, що підлягають сплаті фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у зв'язку з невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 році у розмірі 48514,13 грн, складений Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Ухвалою суду від 14.04.2025 року позов залишено без руху, надано строк на усунення недоліків позову.
Ухвалою суду від 30.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, судом встановлено, що 04.03.2025 через особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України позивач отримав розрахунок адміністративно-господарських санкцій в розмірі 48514,13 грн за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році, складений Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Позивачка, вважаючи, що нею дотримано норматив щодо кількості працевлаштованих осіб з інвалідністю у 2024 році, а також вживались заходи по створенню робочих місць і працевлаштуванню осіб з інвалідністю, що свідчить, на її думку, про протиправність складеного відповідачем розрахунку, звернулася до суду з цим позовом.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (п.1 ч.1 ст.4 КАС України).
Публічно-правовий спір - це, зокрема, спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п.2 ч.1 ст.4 КАС України).
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у постанові від 10.01.2024 у справі №340/4174/23 сформував правову позицію, згідно якої надісланий у травні 2023 року позивачу розрахунок, створений відповідачем на підставі інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, не є індивідуальним актом у розумінні КАС України, який може бути оскаржений до адміністративного суду, а законність такого розрахунку чи дій відповідача щодо його створення/надіслання, а також обчислення у ньому сум адміністративно-господарських санкцій не може бути предметом самостійного розгляду в порядку адміністративного судочинства.
При цьому, Верховний Суд зазначив, що питання про виконання чи невиконання позивачем як фізичною особою-підприємцем, який використовує найману працю, у 2022 році нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю або про його вину/відсутність вини у невиконанні такого нормативу, може бути предметом правової оцінки у разі розгляду судом спору за позовом територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про примусове стягнення з нього нарахованих адміністративно-господарських санкцій.
Вказана правова позиція підтримана Верховим Судом в подальшому, зокрема, в постанові від 17.04.2024 у справі №300/5834/23.
Суд на підставі ч.5 ст.242 КАС України враховує правовий висновок, викладений Верховним Судом та вважає, що оскаржуваним позивачкою розрахунок не є індивідуальним актом у розумінні КАС України, який може бути оскаржений до адміністративного суду, а законність такого розрахунку не може бути предметом самостійного розгляду в порядку адміністративного судочинства. Питання про виконання чи невиконання позивачкою нормативу робочих місць у 2024 році може бути предметом правової оцінки у разі розгляду судом спору за позовом територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про примусове стягнення з неї нарахованих адміністративно-господарських санкцій.
Відповідно до п.1 ч.1. ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі.
Керуючись 2, 3, 6, 7, 8, 9, 132, 139, п.1 ч.1 ст.238, 239, 241-246, 248 КАС України, суд,-
Закрити провадження у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправним та скасування розрахунку адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті, у зв'язку з невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.293-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.