Ухвала від 04.07.2025 по справі 420/31422/24

Справа № 420/31422/24

УХВАЛА

04 липня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення в порядку ст.382 КАС України у справі №420/31422/24,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вигляді відмови у проведенні перерахунку пенсії в разі втрати годувальника з 01.08.2021 року ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №1546 від 20.09.2024 року, складеної та надісланої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, з урахуванням всіх надбавок, доплат, премії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника з 01.08.2021 року ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №1546 від 20.09.2024 року, складеної та надісланої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, з урахуванням всіх надбавок, доплат, премії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішення набрало законної сили 16.01.2025 року.

17.03.2025 року у справі виданий виконавчий лист.

14.04.2025 року надійшла заява ОСОБА_1 (сформована в системі «Електронний суд» 11.04.2025 року), у якій позивач просить суд встановити судовий контроль та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення по справі №420/31422/24 від 16.12.2024 року.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.04.2025 року заяву ОСОБА_1 задоволено; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 року у справі №420/31422/24 у строк 40 календарних днів з дня отримання копії ухвали.

23.05.2025 року від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду від 19.05.2025 року, у якому представник просить прийняти звіт та зазначає, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 по справі № 420/31422/24, яке набрало законної сили 16.01.2025, ОСОБА_1 01.04.2025 проведено перерахунок пенсії в разі втрати годувальника з 01.08.2021 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №1546 від 20.09.2024 року, складеної та надісланої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2025 становить 17955,87 грн. Виплата ОСОБА_1 нового розміру пенсії підтверджується cкріншотом з його електронної пенсійної справи. Сума доплати за період з 01.08.2021 по 30.04.2025 з урахуванням фактично виплачених сум склала 172906,98 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Відповідно до частини першої статті 121 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства винні особи несуть відповідальність згідно із законом. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» (далі - програма 2506080). Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Кабінетом Міністрів України бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено. Тому Головне управління на сьогодні діє на підставі тимчасового розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України на 2 квартал 2025 року, яким не передбачені кошти на виплати за рішенням суду. Станом на 19.05.2025 за рахунок виділеного Пенсійним фондом України фінансування Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.11.2020 включно. Листом Головного управління від 24.04.2025 № 1500-0403-5/82250, здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати ОСОБА_1 нарахованого боргу по справі № 420/31422/24. З огляду на те, що Головним управлінням включено нараховані суми пенсії до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату пенсії (станом на 19.05.2025 за № 787830), необхідно дійти висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Верховний Суд в постанові від 23.04.2020 у справі №560/523/19, Шостий апеляційний адміністративний суд у справі № 810/878/18 від 20.12.2018 та П'ятий апеляційний адміністративний суд у справі № 821/1985/17 від 15.01.2019 наголосили, що виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях начальника Головного управління відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення. Вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.08.2021 по 30.04.2025 в сумі 172906,98грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2025 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в порядку ст. 382 КАС України про виконання рішення у справі №420/31422/24 в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та нарахування доплати у розмірі 172906,98грн.; встановлено ГУПФ України в Одеській області новий строк для подання звіту суду в частині виплати ОСОБА_1 172906,98грн. на виконання рішення від 16.12.2024 року - 30 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали.

Копія ухвали від 27.05.2025 року доставлена до «Електронного кабінету» ГУПФ України в Одеській області 27.05.2025 року, 23.54год. та вважається врученою відповідачу 28.05.2025 року.

Отже звіт мав бути поданий у строк до 26.06.2025 року включно.

30.06.2025 року до суду надійшов звіт ГУПФ України в Одеській області від 20.06.2025 року про виконання рішення суду (надісланий засобами поштового зв'язку 25.06.2025 року). У звіті крім обставин, зазначених у звіті від 19.05.2025 року зазначено, що станом на 20.06.2025 за рахунок виділеного Пенсійним фондом України фінансування Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.11.2020 включно. На лист Головного управління від 30.05.2025 № 1500-0403-5/99325, яким здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за рішенням суду ОСОБА_1 по справі № 420/31422/24 Пенсійний фонд України листом від 26.02.2025 № 2800-030101-9/12959 повідомив, що фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства. Виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.08.2021 по 30.04.2025 в сумі 17296,98грн буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України. Копія звіту надіслана позивачу засобами поштового зв'язку 24.06.2025 року, пояснення щодо звіту не подані.

Розглянувши звіт ГУПФ України в Одеській області про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України, суд зазначає наступне. Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст.241 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.

Відповідно до ч.ч.2-3 ст.382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Згідно ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Суд констатує, що відповідачем в додатки до звіту не надано доказів виплати ОСОБА_1 коштів на виконання рішення у даній справі, а також доказів вжиття достатніх заходів для повного виконання рішення.

Отже у прийнятті звіту слід відмовити.

Враховуючи відсутність у суду повних відомостей про керівника відповідача (що унеможливлює накладення на нього штрафу за невиконання рішення суду), суд вважає за необхідне витребувати у ГУПФ в Одеській області ці відомості а також встановити відповідачу новий строк для подання звіту суду в частині виплати ОСОБА_1 172906,98грн. на виконання рішення у справі №420/31422/24 30 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали.

Суд попереджає боржника, що згідно ч.3 ст.382-3 КАС України він має право за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення (ч.1 ст.378 КАС України), оскільки рішення суду не виконується більше двох місяців з дня набрання ним законної сили.

Керуючись ст. ст. 241-243, 248, 250, 256, 370, 382, 382-2, 382-3, 293-297 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 20.06.2024 року (вхідний номер суду від 30.06.2025 року) в порядку ст. 382 КАС України про виконання рішення у справі №420/31422/24.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до Одеського окружного адміністративного суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання судових рішень у справі №420/31422/24, а саме:

- прізвище, ім'я, по-батькові;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника;

- зареєстроване місце його проживання.

Встановити ГУПФ України в Одеській області новий строк для подання суду звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 року у справі №420/31422/24 - 30 календарних днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала оскаржується в порядку та строки згідно ст.ст.293-297 Кодексу адміністративного судочинства України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Аракелян