Рішення від 25.06.2025 по справі 380/22252/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2025 рокусправа № 380/22252/24

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої - судді Потабенко В.А.,

за участю секретаря судового засідання - Согор А.Н.,

за участю:

представника позивача - Дикуна Д.А., згідно довіреності,

представника відповідача - Білоуса А.Т., згідно наказу,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

приватне підприємство «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» (місцезнаходження: вул. Ш. Руставелі, 26, оф. 2, пр. 2, м. Львів, 79005; код ЄДРПОУ 42697234, далі - ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ», позивач) звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090, далі - ГУ ДПС у Львівській області, відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.06.2024 № 28221/13-01-09-02 в частині накладення штрафних санкцій на суму 258000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що ГУ ДПС у Львівській області при здійсненні перевірки та складанні акту, порушено вимоги Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, оскільки висновки щодо порушень законодавства не відповідають дійсності, не базуються на даних податкового та бухгалтерського обліку, не містять посилань на первісні документи, які б зафіксували конкретні факти порушень. Разом з тим, документи надані платником податків в порядку, визначеному п. 86.7. ст. 86 Податкового кодексу України, разом із запереченнями на акт перевірки не були піддані належному аналізу та оцінці. Крім того, ГУ ДПС у Львівській області позбавило позивача можливості реалізації свого права на подання відповідних пояснень й документів, що стосувалися предмету перевірки. Висновки податкового органу ґрунтуються виключно на припущеннях, без дослідження в ході проведеної перевірки первинних документів фінансово господарської діяльності товариства, а тому є надуманими. Враховуючи вищенаведене, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою судді від 04.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

27.11.2024 від представника позивача надійшли додаткові документи та пояснення (вх. № 87882), згідно з якими відповідно до вимог п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С. Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою. Позивачем своєчасно було складено та направлено на реєстрацію довідки про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального. Однак, протягом одного робочого дня щодо частини довідок позивач не отримав квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру. Відтак, такі довідки вважаються прийнятими, що відповідає положенням Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів. Крім того, зазначає. що у ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» відсутній обов'язок подавати довідки про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого/реалізованого пального по акцизних складах, які було закрито.

Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 88910 від 02.12.2024, в якому проти задоволення позову заперечив повністю. Відзив обґрунтований тим, що під час проведення документальної планової виїзної перевірки позивача відповідальними працівниками відповідача було встановлено 367 випадків несвоєчасного подання розпорядником акцизного складу електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального на акцизних складах. За допущене порушення відповідно до вимог п. п. 128-1.3 ст. 128-1 Податкового кодексу України до позивача було застосовано штраф в розмірі 1000 грн. за кожен неподаний (несвоєчасно поданий) електронний документ. Додаткові обґрунтування позиції відповідача будуть надані після уточнення позовних вимог позивача, оскільки оскаржуване податкове повідомлення-рішення №28221/13-01-09-02 від 27.06.2024 прийнято на загальну суму 367000,00 грн., за порушення вимог п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України. Натомість, позивачем оскаржується сума 258000,00 грн., тобто лише за 258 випадків несвоєчасного подання розпорядником акцизного складу електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального на акцизних складах.

10.12.2024 від представника позивача надійшли додаткові документи та пояснення (вх. № 90893), в яких наголосив на своєчасності складання та направлення на реєстрацію довідок про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального. Зазначив, що в такому випадку відповідальність за неприйняття електронних документів покладається на держателя Реєстру.

30.12.2024 за вх. № 95832 позивачем подано заяву про зменшення позовних вимог, згідно з якою просить визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення-рішення від 27.06.2024 № 28221/13-01-09-02 в частині накладення штрафних санкцій на суму 231000,00 грн., що були застосовані, на думку відповідача, за 231 випадок неподання/несвоєчасного подання довідок про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального.

12.02.2025 за вх. № 11747 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким під час проведення документальної планової виїзної перевірки позивача відповідальними працівниками відповідача було встановлено 367 випадків несвоєчасного подання розпорядником акцизного складу електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального на акцизних складах. За допущене порушення відповідно до вимог п. 128-1.3 ст. 128-1 Податкового кодексу України до позивача було застосовано штраф в розмірі 1000 грн. за кожен неподаний (несвоєчасно) поданий електронний документ. Після додаткового аналізу проведеного позивачем, до Львівського окружного адміністративного суду було подано уточнену позовну заяву одночасно з заявою про зменшення позовних вимог з 258000,00 грн. до 231000,00 грн. Ознайомившись з уточненою позовною заявою, відповідач вважає, що така не підлягає до задоволення вважаючи на наступне. Відповідно до п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» (зміни внесені Законом України від 09.08.2023 №3303-ХІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції», дата набрання чинності 03.09.2023), платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо подання оформлених з дотриманням порядку, встановленого статтею 230 цього Кодексу, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, або електронного документа за весь період починаючи з 24.02.2022 до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції», із зазначенням фактичних залишків пального станом на перший та останній дні визначеного цим абзацом періоду та обсягу обігу пального та/або спирту етилового за цей період, за умови подання таких документів протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції». Під час проведення планової документальної перевірки позивачем було надано в електронному вигляді реєстр довідок ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ», які були ними сформовані та направлені засобами електронного зв'язку з реєстрацією в Єдиний реєстр акцизних накладних за період 01.04.2020 по 31.12.2023. Провівши аналіз зазначеного реєстру довідок та порівнявши його із зведеним даними за добу, встановлено, що позивачем не подано/несвоєчасно довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизних складах, перелік яких наведено у таблиці акту перевірки. Отже, перевіркою таки встановлено 367 фактів незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, чим порушено п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України. Подавши уточнену позовну заяву, позивач стверджує, що із 367 фактів несвоєчасного подання або неподання довідок лише в 136 випадках ним дійсно допущено порушення вимог п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України. При цьому, по кожному акцизному складу позивач зазначає лише загальне число довідок, які він подав без порушення вимог п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Кодексу, не вказуючи їх реєстраційні номера та дату формування та направлення до Єдиного реєстру акцизних накладних. Окрім цього, позивач надає накази про припинення діяльності певних акцизних складів і вважає, що такі підтверджують його правову позицію щодо відсутності у нього обов'язку подання довідок, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального на цих акцизних складах. Однак, звертає увагу суду, що дані копії наказів не надавались позивачем перевіряючим під час проведення планової документальної перевірки, дата їх створення викликає у відповідача сумнів. Норма п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України зобов'язує платника податків після початку перевірки надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Позивач завчасно був повідомлений про проведення документальної планової перевірки та переліком питань, які будуть досліджуватись під час перевірки, мав можливість підготувати документи до перевірки, а у випадку їх відсутності - зобов'язаний був повідомити про цей факт працівників відповідача, що проводили перевірку. Однак, позивачем, до позовної заяви, додано копії документів, які не надавалися контролюючому органу під час проведення перевірки та відповідно відповідач був позбавлений можливості врахувати їх при формуванні висновків такої перевірки. Документи, які надано позивачем лише під час розгляду справи в суді, але не надавалися контролюючому під час проведення документальної перевірки, не можуть братися до уваги судом в якості допустимих доказів по справі, оскільки ці документи не оцінювалися (через їх відсутність) органом ДПС при складанні акта перевірки та винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. Вказана позиція узгоджується з висновком, який міститься у постанові Верховного Суду по справі № 520/8681/18 від 06.08.2019, згідно з якою відсутні підстави для дослідження та перевірки первинних документів, наданих під час судового розгляду, які не досліджувались контролюючим органом та були відсутні у платника податків, і це стало наслідком недобросовісної поведінки самого позивача. В зв'язку з наведеним, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

03.06.2025 за вх. № 45647 від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі, згідно з якими АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18, та Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1, є акцизними складами, з яких ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» реалізовує пальне. З 01.08.2022 вказані акцизні склади не працюють, що підтверджується документами: 1) уніфікований номер акцизного складу 1012563 наказ № 2-з від 31.07.2022 довідка № 2-д від 18.11.2024 в період з 01.08.2022 по дату надання довідки АЗС (АЗП) за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1, (уніфікований номер акцизного складу 1012563), не працює і не здійснює роздрібну торгівлю пальним, витяг з розпорядження про анулювання ліцензії 22250314201900262 за адресою роздрібної торгівлі Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1, (уніфікований номер акцизного складу 1012563); 2) уніфікований номер акцизного складу 1012564 наказ № 1-з від 31.07.2022, довідка № 1-д від 18.11.2024 в період з 01.08.2022 по дату надання довідки АЗС (АЗП) за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18, (уніфікований номер акцизного складу 1012564) не працює і не здійснює роздрібну торгівлю пальним, витяг з розпорядження про анулювання ліцензії 22250314201900261 за адресою роздрібної торгівлі Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18, (уніфікований номер акцизного складу 1012564). Крім того, позивач звернувся до ГУ ДПС у Хмельницькій області із адвокатським запитом, зокрема: 1) Чи здійснювало ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» реалізацію пального з уніфікованого номер акцизного склад 1012564 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18, за період з 01.08.2022 - 31.12.2023? 2) Чи здійснювало ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» реалізацію пального з уніфікованого номер акцизного склад 1012563 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1, за період 01.08.2022 - 31.12.2023? Згідно отриманої відповіді згідно даних Реєстру ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» (код 42697234) з акцизних складів з уніфікованими номерами 1012563 та 1012564 здійснило 28.02.2023 реалізацію пального (код УКТ ЗЕД 2710194300; Id В АЕД 1-20 примірника 3195666426; Іd В ЛЕД 1-го примірника 3195672162), що підтверджується листом № 17052/6/22-01-09-07 від 26.11.2024. Тобто, згідно даних ГУ ДПС у Хмельницькій області реалізація була здійснена тільки 28.02.2023, а в період 01.08.2022 - 27.02.2023 та з 01.03.2023 - 31.12.2023 діяльність не здійснювалася. Для надання додаткових пояснень, позивач звернувся за наступною інформацією: 1) Чи здійснювало ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» реалізацію пального з уніфікованого номер акцизного склад 1012564 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18, за період 01.08.2022 - 27.02.2023 та 01.03.2023 - 31.12.2023? 2) Чи здійснювало ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» реалізацію пального з уніфікованого номер акцизного склад 1012563 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1, за період 01.08.2022 - по 27.02.2023 та 01.03.2023 - 31.12.2023? 26.05.2025 було отримано відповідь на запит № 7965/6/22-01-09-01-06 від 26.05.2025 та отримано аналогічну відповідь, що і на попередній запит. Отже, згідно даних ГУ ДПС у Хмельницькій області ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» не здійснювало реалізацію пального з акцизних складів уніфікований номер акцизного складу 1012564 та уніфікований номер акцизного складу 1012563 в період 01.08.2022 - 27.02.2023 та 01.03.2023 - 31.12.2023. Підпунктом 230.1.3. п. 230.1. ст. 230 Податкового кодексу України передбачено, що розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С. Отже, керуючись п.п. 230.1.3. п. 230.1. ст. 230 Податкового кодексу України позивач не зобов'язаний подавати довідки про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального за дні коли акцизний склад (АЗС) не працює. Таким чином, у позивача в період з 01.08.2022 по 31.12.2023 відсутній обов'язок подавати довідки про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального через закриття акцизних складів 1012563 та 1012564.

12.06.2025 за вх. № 48626 від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі, згідно з якими позивачем отримано лист вих. № 04/06-2508 від 04.06.2025 від розробника комп'ютерної програми Me.Doc. Зокрема, статус документа «Очікується доставка» свідчить про те, що документ успішно сформовано та відправлено з КП «M.E.Doc» в ДПС по прямому або поштовому з'єднанню, на документ ще не надійшло повідомлення про доставку його у ДПС. Формування та відправка повідомлень та квитанції відбувається на боці контролюючого органу. КП «M.E.Dос» як прикладне програмне забезпечення, виступає засобом отримання такої квитанції та відображення інформації, зазначеної в ній. Згідно даних квитанції документу присвоюється статус в Реєстрі КП «M.E.Dос». Статус документів на наданих скріншотах може свідчити про те, що документи відправлені з КП «M.E.Dос». Таким чином, розробник комп'ютерної програми Me.Doc підтвердив, що позивачем було відправлено довідки про щоденні залишки пального та обсяги обігу і формування та відправка повідомлень та квитанцій відбувається на боці контролюючого органу. Кабінет Міністрів України постановою від 22.11.2017 № 891 затвердив Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, відповідно до п. 6 якого, якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим. Враховуючи викладене, позивач своєчасно склав та направив на реєстрацію довідки, однак протягом одного робочого дня позивач не отримав квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру. Відтак, такий електронний документ вважається прийнятим.

16.06.2025 за вх. № 49664 від представника позивача надійшли додаткові пояснення. Щодо роз'яснення, наданого ТзОВ «M.E.Doc на запит позивача листом вих. № 04/06-2508 від 04.06.2025, а саме, що статус документа «Очікується доставка» свідчить про те, що документ успішно сформовано та відправлено з КП «M.E.Doc» в ДПС по прямому або поштовому з'єднанню, на документ ще не надійшло повідомлення про доставку його у ДПС, зазначає таке. При формуванні пояснення про те, що відповідач не правомірно застосував штрафні санкції за неподані довідки про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального, оскільки позивач їх успішно сформував і відправив з КП «M.E.Doc» в ДПС, позивач не взяв до уваги те, що наступним абзацом своєї відповіді ТзОВ «M.E.Doc» повідомило, що «при відправці електронних документів по «Електронній пошті» КП «M.E.Dос» формує електронний лист та відправляє його через поштове з'єднання. Відправка виконується з поштової скриньки, налаштованої в програмі в розділі «Адміністрування - Параметри системи - Електронна пошта». Доставка листа до поштової скриньки ДПС здійснюється інформаційно-телекомунікаційними каналами зв'язку поштового провайдера, послугами якого користується платник - користувач програми. Тобто факт формування і відправки з КП «M.E.Doc» в ДПС довідок про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального не свідчить, що всі дії позивачем зроблено вірно, оскільки він був зобов'язаний впевнитись у тому, доставка листів до поштової скриньки ДПС була успішною, не виникло жодних технічних або інших проблем з доставкою довідок, чого не було зроблено позивачем. Пунктом 8 розділу ІІ «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 557 від 06.06.2017 №557 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827, передбачено, що перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня. У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у п. 7 розділі ІІ Порядку № 557, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі. Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом. Щодо донарахування штрафних санкцій за 85 неподаних довідок, то представник відповідача зазначає таке. В своєму додатковому поясненні позивач вказує, що керуючись п.п. 230.1.3. п. 230.1. ст. 230 Податкового кодексу України позивач не зобов'язаний подавати довідки про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального за дні, коли акцизний склад (АЗС) не працює. Отже, ГУ ДПС у Львівській області було безпідставно донараховано 85000,00 грн. штрафних санкцій за 85 випадків неподання довідок, так як у позивача відсутній обов'язок подавати довідки за період з 01.08.2022 по 31.12.2023 через те, що акцизні склади 1012563 та 1012564 не працювали. При цьому, як на додатковий доказ у справі, позивач посилається на лист відповідь ГУ ДПС у Хмельницькій області, в якому зазначено, що згідно даних Реєстру ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» (код 42697234) з акцизних складів з уніфікованими номерами 1012563 та 1012564 в період з 01.08.2022 по 31.12.2023 здійснило реалізацію пального лише 28.02.2023. Факт відсутності даних щодо реалізації пального з акцизних складів з уніфікованими номерами 1012563 та 1012564 в період з 01.08.2022 по 31.12.2023, на думку відповідача, не свідчить, що акцизні склади з уніфікованими номерами 1012563 та 1012564 фактично не працювали. Інформація, яка була висвітлена у відповіді ГУ ДПС у Хмельницькій області, сформована виключно на інформації, яку позивач направляв на поштову скриньку ДПС шляхом подання довідок про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального через КП «M.E.Doc». Відповідно до п. 12 Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 № 408, анулювання реєстрації акцизного складу здійснюється в разі виведення акцизного складу з експлуатації та подання заяви з відміткою про анулювання реєстрації акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - Заява). У разі подання зазначеної Заяви платником акцизного податку надсилається повідомлення про закриття та припинення експлуатації такого об'єкта оподаткування відповідно до вимог п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України.

Протокольною ухвалою суду від 03.06.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.

Основним видом діяльності ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» є роздрібна торгівля пальним (код КВЕД 47.30).

Для здійснення роздрібної торгівлі у ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» наявні ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, зокрема:

- ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 22250314201900261, адреса місця роздрібної торгівлі: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18;

- ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 22250314201900262, адреса місця роздрібної торгівлі: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1;

- ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 22220314202000068, адреса місця роздрібної торгівлі: Хмельницька обл., м. Кам'янець-Подільський, вул. Хмельницьке шосе, 2/1;

- ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 22200314202000080, адреса місця роздрібної торгівлі: Хмельницька обл., Шепетівський р-н., с. Ленківці, вул. Миру, 3;

- ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 22260314202000069, адреса місця роздрібної торгівлі: Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Митрополита Шептицького, 95;

Керуючись нормами податкового законодавства, на місця роздрібної торгівлі пальним позивачем було зареєстровано було зареєстровано акцизні склади, що підтверджується витягом з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового від 22.07.2022, зокрема:

- ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 22250314201900261, адреса місця роздрібної торгівлі: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18 - зареєстровано акцизний склад та присвоєно уніфікований номер акцизного складу 1012564;

- ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 22250314201900262, адреса місця роздрібної торгівлі: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1 - зареєстровано акцизний склад та присвоєно уніфікований номер акцизного складу 1012563;

- ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 22220314202000068, адреса місця роздрібної торгівлі: Хмельницька обл., м. Кам'янець-Подільський, вул. Хмельницьке шосе, 2/1 - зареєстровано акцизний склад та присвоєно уніфікований номер акцизного складу 1014817;

- ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 22200314202000080, адреса місця роздрібної торгівлі: Хмельницька обл., Шепетівський р-н., с. Ленківці, вул. Миру, 3 - зареєстровано акцизний склад та присвоєно уніфікований номер акцизного складу 1015137;

- ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 22260314202000069, адреса місця роздрібної торгівлі: Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Митрополита Шептицького, 95 - зареєстровано акцизний склад та присвоєно уніфікований номер акцизного складу 1014816.

ГУ ДПС у Львівській області проведено документальну планову виїзну перевірку ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 12.12.2018 по 31.12.2023, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 12.12.2018 по 31.12.2023, за результатами якої складено акт перевірки від 20.05.2024 №21088/13-01-07-03/42697234.

Згідно з вказаним актом проведеною перевіркою встановлено порушення, крім іншого, п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального за період, - 367 випадків.

На підставі висновків акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 27.06.2024 №28221/13-01-09-02, яким до позивача за порушення вимог п.п.230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, на підставі п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 та п. 1281.1 ст. 1281 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 367000,00 грн. з розрахунку 1000,00 грн. за кожен не поданий/несвоєчасно поданий електронний документ.

За результатами адміністративного оскарження ДПС України своїм рішенням від 12.09.2024 № 27666/6/99-00-06-01-01-06 податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 27.06.2024 №28221/13-01-09-02 залишила без змін.

Вважаючи вищевказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню в частині 231000,00 грн., тобто у випадку 231 не поданих/несвоєчасно поданих довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Суд зазначає, що для правильного вирішення справи, треба встановити чи подав позивач до ДПС України дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального у 231 випадку, які він заперечує, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Стаття 230 ПК України регламентує діяльність в Україні акцизних складів.

Так, відповідно до п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Відповідно до п.п. 230.1.1 п. 230.1 ст. 230 ПК України платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані:

а) зареєструвати усі розташовані на акцизних складах витратоміри-лічильники спирту етилового та масові витратоміри у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового;

б) зареєструвати усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового;

в) надіслати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, технологічну схему встановлення витратомірів-лічильників спирту етилового та/або масових витратомірів засобами електронного зв'язку не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня встановлення витратомірів-лічильників спирту етилового та/або масових витратомірів.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Відповідно до п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

Кабінет Міністрів України постановою від 22.11.2017 № 891 затвердив Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів (далі - Порядок № 891). Цей Порядок визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.

Відповідно до п. 2 Порядку № 891 у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

- обіг пального - будь-які операції, що передбачають:

фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції);

фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції);

- Реєстр - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри та рівнеміри, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів;

- електронні засоби зв'язку - кінцеве телекомунікаційне обладнання, за допомогою якого можливо передавати на відстань певну інформацію у вигляді електричних сигналів, що посилаються через проводи, кабель, оптоволоконними лініями або взагалі без напрямних ліній.

Інші терміни у цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Податковому кодексі України.

Згідно з п. 5 Порядку № 891 електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять:

1) інформацію про розпорядника акцизного складу (найменування, реєстраційні дані, реквізити документів, на підставі яких здійснюється експлуатація акцизного складу);

2) інформацію про всі наявні у розпорядника акцизного складу акцизні склади (адреса, правовстановлюючі документи на споруди та приміщення акцизного складу) з уніфікованим номером кожного акцизного складу, який автоматично присвоєно в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, з уніфікованою нумерацією кожного акцизного складу та всі резервуари (їх кількість, тип, ємність) з уніфікованою нумерацією кожного резервуара, розташовані на акцизних складах;

3) інформацію про акцизний склад з уніфікованим номером в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, розташовані на такому акцизному складі резервуари з уніфікованою нумерацією, про назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу, та назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери рівнемірів, установлених на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на такому акцизному складі;

4) дату встановлення, заміни, опломбування, технічного обслуговування, ремонту, повірки, калібрування витратоміра, рівнеміра, резервуара, відомості щодо організацій та осіб, які проводили такі роботи;

5) зведені за добу підсумкові облікові дані щодо:

обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту;

добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, - для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне);

6) інформацію про осіб (прізвище, ім'я, по батькові, посада), які формують та надсилають електроні документи для наповнення Реєстру;

7) інформацію про коригування даних, зазначених у підпунктах 1-5 цього пункту, в електронних документах для наповнення Реєстру, надісланих до Реєстру (коригуючі електронні документи для наповнення Реєстру);

8) інформацію про такі ознаки акцизного складу:

акцизний склад, на якому провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне), обладнаний лише витратомірами в кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) шляхом наливу з такого акцизного складу;

акцизний склад, на якому здійснюється виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у тарі виробника без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнаний витратомірами та рівнемірами;

9) інформацію про обсяги залишків пального, що розташовані на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці;

10) інформацію про дні, в які акцизний склад не працює.

Пунктом 6 Порядку № 891 встановлено, що електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпунктах 1-4 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів одноразово до початку введення в дію Реєстру та в разі зміни такої інформації. Інформація про витратоміри та рівнеміри вноситься до Реєстру після настання строків їх встановлення, визначених Податковим кодексом України.

Електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює).

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального, зазначені в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, формуються після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та подаються до ДПС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу на підставі показань витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показання витратомірів та рівнемірів щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15 С, крім показань паливороздавальних та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів.

У разі виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра або витратоміра визначення даних про обсяги залишків пального та обсяги обігу пального здійснюється у мірах повної місткості, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, та/або за допомогою рулетки та метроштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства. Застосування такого способу вимірювання може здійснюватися не більше ніж 20 календарних днів підряд (для акцизних складів, що є місцями роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, - не більше ніж 15 календарних днів підряд) та не більше чотирьох разів протягом календарного року.

Розпорядники акцизних складів, на яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне), не подають відомості про рівнеміри, обсяг залишку пального та обсяг отриманого пального.

У разі реалізації пального кінцевому споживачеві за готівку, розрахунки за яке проводяться через реєстратори розрахункових операцій або через банк/небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій (безпосередньо на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг розпорядника акцизного складу), за талонами або відомостями зведені облікові дані для формування електронного документа, зазначеного у підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, в частині обсягу відпуску (відвантаження) пального за добу можуть складатися на підставі показників фіскальних звітів, що формуються реєстраторами розрахункових операцій та передаються до контролюючого органу дротовими або бездротовими каналами зв'язку, у разі, коли в таких фіскальних звітах міститься інформація про відпуск пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД.

Коригуючі електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпункті 7 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів у разі допущення помилок в електронних документах для наповнення Реєстру, відправлених до Реєстру, протягом трьох календарних днів починаючи з дати виявлення таких помилок.

Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня.

Датою та часом надсилання електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру держателю Реєстру є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим.

Держатель Реєстру не приймає електронних документів для наповнення Реєстру/коригуючих електронних документів для наповнення Реєстру у випадках порушення вимог щодо формування, заповнення та надсилання таких електронних документів, передбачених цим Порядком.

Пунктом 12 Порядку № 891 передбачено, що формат даних, структура Реєстру та форма електронних документів для наповнення Реєстру визначаються Мінфіном.

Формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі затверджені наказом Мінфіну від 27.11.2018 №944, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.01.2019 за №4/32975 (далі - Наказ №944).

Відповідно до п. 1 розділу І Наказу №944 Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Наказу № 944 реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм:

довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1);

довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка 2).

Пункт 5 розділу ІІ Наказу №944 встановлює процедуру надсилання довідок до Реєстру. Так, основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу.

Щодо надіслання ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» через комп'ютерну програму «M.E.Doc» довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу пального на акцизних складах.

Як встановлено судом і не заперечується сторонами у справі, частина довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» було надіслано через комп'ютерну програму «M.E.Doc». Відповідач при цьому стверджує, що такі довідки не були належним чином зареєстровані в Реєстрі, оскільки вони мають статус «Очікується доставка». Водночас, позивач стверджує, що такий статус документа свідчить про те, що документ успішно сформовано та відправлено з комп'ютерної програми «M.E.Doc» в ДПС по прямому або поштовому з'єднанню, однак, на документ ще не надійшло повідомлення про доставку його у ДПС.

З цього приводу суд зазначає таке.

Як вже було зазначено вище, в п. 6 Порядку № 891 зазначено, що підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня. Датою та часом надсилання електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру держателю Реєстру є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим. Держатель Реєстру не приймає електронних документів для наповнення Реєстру/коригуючих електронних документів для наповнення Реєстру у випадках порушення вимог щодо формування, заповнення та надсилання таких електронних документів, передбачених цим Порядком.

Тобто, після подання до центрального органу виконавчої влади довідки, якщо держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття цього документу, довідка вважається прийнятою. А наслідком порушення вимог щодо формування, заповнення та надсилання (в тому числі і подання даних в терміни, непередбачений абз. 3 п. 6 Порядку № 891) є неприйняття держателем Реєстру електронних документів для наповнення Реєстру.

В цій справі відповідач не надав суду жодних доказів того, що позивачем було порушено вимоги щодо формування, заповнення та надсилання (в тому числі і подання даних в терміни, що не передбачені абз. 3 п. 6 Порядку № 891) довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального.

Крім того, згідно наявного в матеріалах справи листа № 04/06-2508 від 04.06.2025 від розробника комп'ютерної програми «M.Е.Doc» така комп'ютерна програма є прикладною програмою, що встановлюється на комп'ютері користувача. Інформація щодо відправлених документів та отриманих від контролюючого органу квитанцій до електронних звітів зберігається локально на жорсткому диску комп'ютера підприємства, доступ до якої користувач може отримати через інтерфейс КП «М.Е.Doc». Статус документа «Очікується доставка» свідчить про те, що документ успішно сформовано та відправлено з КП «M.Е.Doc» в ДПС по прямому або поштовому з'єднанню, на документ ще не надійшло повідомлення про доставку його у ДПС. При відправці електронних документів по «Електронній пошті» КП «M.Е.Doc» формує електронний лист та відправляє його через поштове з'єднання. Відправка виконується з поштової скриньки, налаштованої в програмі в розділі «Адміністрування - Параметри системи - Електронна пошта». Доставка листа до поштової скриньки ДПСУ здійснюється інформаційно-телекомунікаційними каналами зв'язку поштового провайдера, послугами якого користується платник користувач програми. У разі подання електронних документів з використанням «Прямого з'єднання» відправка електронних документів здійснюється на сервер контролюючого органу (ДПС України) по прямому каналу зв'язку, без участі серверів розробника. Налаштування, яке з'єднання використати при відправці документів, встановлюється користувачем самостійно в розділі «Адміністрування - Параметри системи - Звітність». Формування та відправка повідомлень та квитанції відбувається на боці контролюючого органу. КП «M.Е.Doc» як прикладне програмне забезпечення, виступає засобом отримання такої квитанції та відображення інформації, зазначеної в ній. Згідно даних квитанції документу присвоюється статус в Реєстрі КП «M.Е.Doc». Статус документа на наданих скріншотах може свідчити про те, що документи відправлені з КП «МЕ.Doc».

Згідно ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний, крім іншого, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України).

В цій справі не заперечується факт скерування ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» через КП «МЕ.Doc» довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального в строки, передбачені як п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України, так і Наказом №944, Порядком №891. Спірним лише є те, що відповідач стверджує про факт нереєстрації таких довідок в ДПС України.

Однак, суд наголошує, що, як встановлено за наслідками розгляду справи, позивачем в повній мірі виконано свій обов'язок щодо своєчасного формування та направлення довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального. Такі довідки були сформовані та скеровані через КП «МЕ.Doc» інформаційно-телекомунікаційними каналами зв'язку. Формування та відправка повідомлень та квитанції відбувається вже на боці контролюючого органу.

При цьому, подальший рух довідки після її надіслання перебуває поза зоною контролю платника, який немає можливості ні вплинути на дії ДПС України, ні проконтролювати їх.

Відтак, суд дійшов висновку, що ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» не може нести відповідальність за подальші дії ДПС України, враховуючи той факт, що свій обов'язок воно виконано в повному обсязі.

Отже, в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо подання довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального з уніфікованим номером акцизного складу 1012564 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18, за період з 01.08.2022 по 31.12.2023; з уніфікованим номером акцизного складу 1012563 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1 за період з 01.08.2022 по 31.12.2023.

Позивач стверджує, що зазначені акцизні склади не працювали, відтак, у нього був відсутній обов'язок довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального. Водночас, відповідач стверджує, що факт відсутності даних щодо реалізації пального з акцизних складів з уніфікованими номерами 1012563 та 1012564 в період з 01.08.2022 по 31.12.2023 не свідчить, що акцизні склади з уніфікованими номерами 1012563 та 1012564 фактично не працювали.

З цього приводу суд вказує таке.

Нормами як п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України, так і Наказу №944, Порядку №891 чітко визначено, що довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального подаються щоденно, крім днів, в які акцизний склад не працює.

При цьому, законодавцем не вказано, що на такий акцизний склад має бути анульована реєстрація акцизного складу та здійснено виведення акцизного складу з експлуатації та/чи подано заяву з відміткою про анулювання реєстрації акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, як про це стверджує відповідач.

Факт того, що акцизні склади з уніфікованим номером акцизного складу 1012564 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18; з уніфікованим номером акцизного складу 1012563 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1 в період 01.08.2022-31.12.2023 не працювали, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Зокрема, розпорядженням ГУ ДПС у Хмельницькій області від 28.12.2022 №J1404702, внутрішній номер 112020, анульовано ліцензію ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» на акцизний склад з уніфікованим номером акцизного складу 1012564 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18.

Розпорядженням ГУ ДПС у Хмельницькій області від 28.12.2022 №J1404702, внутрішній номер 112019, анульовано ліцензію ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» на акцизний склад з уніфікованим номером акцизного складу 1012563 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1.

Наказом ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» № 1-з від 31.07.2022 підтверджено ліквідацію АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18, у зв'язку виробничою необхідністю та оптимізацією витрат.

Довідкою ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» № 1-д від 18.11.2024 підтверджується, що АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1, в період з 01.08.2022 по 31.12.2023 закрита у зв'язку виробничою необхідністю та оптимізацією витрат.

Крім того, відповідно до листа ГУ ДПС у Хмельницькій області від 26.11.2024 № 17052/6/22-01-09-07 згідно даних Реєстру ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» (код 42697234) з акцизних складів з уніфікованими номерами 1012563 та 1012564 здійснило 28.02.2023 реалізацію пального (код УКТ ЗЕД 2710194300; Id В АЕД 1-го примірника 3195666426; Іd В АЕД 1-го примірника 3195672162).

Одночасно, відповідачем не подано суду жодного доказу на спростування того факту, що акцизні склади з уніфікованим номером акцизного складу 1012564 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Курчатова, 18; з уніфікованим номером акцизного складу 1012563 - АЗС за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Красовського, 31/1, в період 01.08.2022-31.12.2023 не працювали.

Зазначене дає суду підстави для висновку про протиправність спірного податкового повідомлення-рішення в цій частині та задоволення позовних вимог.

Щодо права позивача на подання коригуючих довідок, то таке прямо передбачено п. 6 Порядку №891 та п. 5 розділу ІІ Наказу №944, що спростовує твердження відповідача про відсутність у ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» такого права.

Так, як вже було вказано вище, п. 6 Порядку №891 передбачено, що коригуючі електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпункті 7 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів у разі допущення помилок в електронних документах для наповнення Реєстру, відправлених до Реєстру, протягом трьох календарних днів починаючи з дати виявлення таких помилок.

Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня.

Датою та часом надсилання електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру держателю Реєстру є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим.

Держатель Реєстру не приймає електронних документів для наповнення Реєстру/коригуючих електронних документів для наповнення Реєстру у випадках порушення вимог щодо формування, заповнення та надсилання таких електронних документів, передбачених цим Порядком.

Крім того, п. 5 розділу ІІ Наказу №944 передбачає, що основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу.

Водночас, відповідачем у цій справі не надано суду жодного доказу на підтвердження того, що ПП «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» надсилало коригуючі довідки до Реєстру з порушенням терміну, передбаченого п. 6 Порядку №891 та п. 5 розділу ІІ Наказу №944.

Відтак, позовні вимоги в цій частині також є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Крім того, в судовому засіданні було встановлено, що ГУ ДПС у Львівській області в акті перевірки від 20.05.2024 №21088/13-01-07-03/42697234 на стр. 72 помилково двічі було вказано довідки, які, на його думку, позивачем були подані до Реєстру з порушенням строку, що призвело до безпідставного збільшення штрафних санкцій, застосованих податковим повідомленням-рішенням від 27.06.2024 № 28221/13-01-09-02, на 2000,00 грн. Зокрема, ГУ ДПС у Львівській області двічі вказало довідку по акцизному складу № 1014816 довідка № 9197093391 та по акцизному складу № 1014816 довідка № 9057661366.

При розгляді справи суд враховує, що відповідно до висновку, викладеному в постанові Верховного Суду від 10.01.2024 у справі № 240/4894/23, загальноприйнято вважати, що принцип тлумачення закону на користь особи є однією з основних засад правової системи, яка вказує, що суди повинні намагатися тлумачити закони та його норми в такий спосіб, щоб максимально захищати права та інтереси фізичної особи.

Цей принцип також часто відомий як «in dubio pro persona» або «in dubio pro homine», що означає «у вагомих сумнівах - на користь людини».

Важливо також відзначити, що принцип тлумачення закону на користь особи не означає безумовне ігнорування закону, але вказує на те, що в сумнівних ситуаціях суди повинні намагатися вибрати інтерпретацію, яка максимально захищає права та інтереси саме фізичної особи.

Інші доводи учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

В контексті зазначеного, суд звертає увагу на наступне.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні по справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (від 09.12.1994 № 18390/91), вказав, що ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі по тексту також - Конвенція) не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень, детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Міра цього обов'язку може варіюватися залежно від характеру рішення. Необхідно також враховувати численність різноманітних тверджень, з якими сторона у справі може звернутися до судів, та відмінності, наявні в Договірних державах, стосовно передбачених законом положень, звичаєвих норм, правових висновків, викладення та підготовки рішень. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

В рішенні «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 06.09.2005) Суд також звернув увагу на те, що ст. 6 параграф 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.

Разом з цим, згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Оскільки у даній справі оспорюється рішення, прийняте відповідачем, суб'єктом владних повноважень, то суд відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, перевіряє чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення ч. 2 ст. 2 КАС України відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення дотримані не були, що зумовило звернення позивача до суду за своїм захистом.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В цій справі відповідачем належними і допустимими доказами не підтверджено правомірності свого рішення в межах його оскарження - 231000,00 грн.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

З урахуванням вищенаведених норм чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, при ухваленні рішень не діяв з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не дотримався необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення (дія), що призвело до неправомірного та необґрунтованого прийняття податкових повідомлень-рішень.

Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області в частині 231000,00 грн. підлягають задоволенню повністю.

Щодо судового збору, то відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати прийняте Головним управлінням ДПС у Львівській області податкове повідомлення-рішення від 27.06.2024 № 28221/13-01-09-02 в частині накладення штрафних санкцій на суму 231000 (двісті тридцять одна тисяча) гривень рівно.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (адреса: 79003, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35, ЄДРПОУ 43968090) в користь приватного підприємства «ГТС РІТЕЙЛ ПОДІЛЛЯ» (адреса: 79005, Львівська область, м. Львів, вул. Ш. Руставелі, буд. 26, офіс 2, приміщення 2, ЄДРПОУ 42697234) 4230 (чотири тисячі двісті тридцять) гривень рівно сплаченого при подачі позову до суду судового збору.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 04.07.2025.

СуддяПотабенко Варвара Анатоліївна