03 липня 2025 рокусправа № 640/13482/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Пунейко Р.Р.,
представник позивача Бойко Н.В.,
представник відповідача Бонка В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.»
до Державної податкової служби України
про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій
Товариство з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.» (далі ТзОВ «М.С.Л.», позивач) звернулось з позовом до Державної податкової служби України (далі ДПС України, відповідач), у якому заявлено позовні вимоги: визнати протиправними дії Державної податкової служби України щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.» (код ЄДРПОУ 30109292) до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік; зобов'язати Державну податкову службу України виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.» (код ЄДРПОУ 30109292) з плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.
Позовні вимоги мотивовані наступним: 25 грудня 2020 року ДПС України опублікувало план-графік документальних планових перевірок на 2021 рік, та відповідно ТОВ «М.С.Л.» було включено до такого плану графіку із відміткою «запланований місяць перевірки - травень 2021 року».
Позивач вважає, що включення позивача до плану-графіку перевірок відбулося виключно на підставі встановлення щодо позивача наявності критеріїв відбору платників податків - юридичних осіб (тобто критеріїв, що свідчать про відповідний ступінь ризику), тому вказані дії негативно впливають, зокрема, на ділову репутацію суб'єкта господарювання, а тому такі дії можуть бути предметом судового спору.
Позивач стверджує, що включення його до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік з підстав наявності критеріїв відбору платників податків, визначених п.5 Розділу ПІ Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 (далі Порядок № 524), є неправомірним.
Позивач наголошує, що відповідач не дотримався порядку та процедури відбору для включення ТзОВ «М.С.Л.» до плану-графіка на 2021 рік.
Позивач вказує, що ДПС України невірно визначила період проведення перевірки, а це в свою чергу ставить під сумнів законність включення ТОВ «М.С.Л.» до плану-графіку та проведення такої перевірки.
Позивач просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою від 25.02.2025 прийнято справу до провадження. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
15.05.2025 ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 05.06.2025.
Відповідач проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, вказав, що ТзОВ «М.С.Л.» було включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік як платника податків, що відповідає двом критеріям високого ступеню ризику, а саме: наявність критеріїв ризику у платника податків вказує на вірогідність недоплати або приховування об'єкта оподаткування, що підтверджується або спростовується під час здійснення контрольно-перевірочної роботи. Щодо застосування інших критеріїв відбору до планових перевірок стосовно платників податків-операторів лотерей, ніж затверджені Порядком № 524, відповідач повідомив, що вимоги Порядку № 524 однаково поширюються на всіх суб'єктів господарювання, незалежно від рівня доходу та віднесення до категорії платника.
Відповідач зазначає, що дії ДПС України щодо затвердження, плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання, є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов'язків. Зазначені дії самі по собі не створюють для позивача жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав та не породжують для нього обов'язкових юридичних наслідків, і відповідно такий акт не порушує права останнього. Таким чином, виключно результат реалізації повноваження податкового органу (рішення контролюючого органу), а не процес реалізації його повноважень може бути об'єктом судового оскарження. Відповідач покликається на правову позицію щодо застосування зазначених норм матеріального права Верховного Суду у постанові від 30.10.2018 (справа №826/6376/16), просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
05.06.2025 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 03.07.2025.
Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Представник відповідача проти позову заперечив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ТОВ «М.С.Л.» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік за критеріями високого ступеня ризику та середнього ступеня ризику, визначених п.5 Розділу III Порядку №524, а саме: декларування від'ємного значення фінансового результату від операційної діяльності - 1 131 000грн. (високий ступінь ризику); інші операційні витрати перевищують суму матеріальних затрат та витрат на оплату праці - 17 826 000грн. (високий ступінь ризику); здійснення платниками податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці понад 30 відсотків - 19 924,6 відсотків (високий ступінь ризику); декларування від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток протягом двох податкових (звітних) періодів за умови, якщо податковим (звітним) періодом є календарний квартал, або протягом одного податкового (звітного) періоду за умови, якщо податковим (звітним) періодом є календарний рік - 116 088 755грн. (середній ступінь ризику).
ТОВ «М.С.Л.» було включено до плану-графіку документальних планових перевірок на 2021 рік із відміткою «запланований місяць перевірки - травень 2021 року"
Вважаючи дії відповідача щодо включення ТОВ «М.С.Л.» до плану - графіка документальних планових перевірок на 2021 рік протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд керується наступним.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючи органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з абзацом 1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки (пункт 77.1 статті 77 ПК України).
Відповідно до пункту 77.2. статті 77 Податкового кодексу України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року, крім випадків коли зміни пов'язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.
Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.
Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).
Аналіз вищезазначених норм права свідчить, що документальна планова перевірка платника податків повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі перевірки. При цьому, до плану-графіка включаються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Судом встановлено, що план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік сформовано відповідно до ПК України та Порядку № 524.
Формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків здійснюється відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» (далі - Порядок № 524).
Відповідно п.2 розділу І цього Порядку формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної податкової служби України (далі - територіальні органи ДПС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах III-V цього Порядку.
Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.
Пунктом 5 розділу І Порядку № 524 визначено, що план-графік (коригування плану-графіка) складається з планів-графіків (коригувань планів-графіків) територіальних органів ДПС та затверджується Головою ДПС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.
Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДПС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
Згідно з п.3 розділу ІІІ Порядку № 524 до плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів.
Пунктом 4 розділу ІІІ Порядку № 524 структурні підрозділи ДПС надають підрозділу, до функцій якого входить організація роботи щодо формування плану-графіка, до 10 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися документальні планові перевірки, аргументовані пропозиції для врахування при формуванні плану-графіка перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об'єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення.
Пропозиції структурних підрозділів ДПС направляються підрозділом, до функцій якого входить організація роботи щодо формування плану-графіка, до територіальних органів ДПС для використання при формуванні плану-графіка.
На рівні територіальних органів ДПС за даними інформаційних ресурсів контролюючих органів та з інших джерел з урахуванням вимог пункту 2 цього розділу проводиться додатковий аналіз платників податків, які відібрані за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів та за пропозиціями структурних підрозділів ДПС, щодо їх належності до реального сектору економіки, а також визначаються ризикові контрагенти, у тому числі ті, які знаходяться на обліку в інших територіальних органах ДПС.
При виявленні під час перевірок нових контрагентів підприємств територіальними органами ДПС у разі потреби здійснюються заходи щодо організації їх перевірок шляхом проведення коригування плану-графіка.
Таким чином, дії контролюючого органу щодо формування та затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання є службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов'язків. І зазначені дії самі по собі не створюють для платника податків жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав та не породжують для нього обов'язкових юридичних наслідків, і відповідно такий акт не порушує права останнього.
Верховний Суд у постанові від 30.10.2018 у справі № 826/6376/16 зауважив, що виключно результат реалізації повноваження податкового органу (саме - рішення контролюючого органу), а не процес реалізації його повноважень, може бути об'єктом судового оскарження.
Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист
Згідно з частиною третьою статті 9 КАС України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Відтак, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Тобто, для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що у зв'язку з прийняттям рішення, дією або бездіяльністю суб'єктом владних повноважень порушуються права позивача.
При цьому, таке порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у відповідних законодавчих актах право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що факт включення позивача до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік не створює для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення його прав, що унеможливлює оскарження такого включення, на відміну від оскарження, наприклад, наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки, який створює безпосередні правові наслідки та відповідно може бути оскаржений платником податку в судовому порядку.
Натомість, самі по собі вимоги про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень про включення позивача до плану-графіка за наявності нереалізованого владного управлінського рішення (наказу), не можуть призвести до ефективного захисту порушеного права.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 30 жовтня 2018 року у справі № 826/6376/16, від 04 жовтня 2023 року у справі №480/12329/21.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
За наведених доводів та обґрунтувань, у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст. 139 КАС України, такий підлягає стягненню з відповідача не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.» до Державної податкової служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 03.07.2025.
СуддяКрутько Олена Василівна