Ухвала від 04.07.2025 по справі 360/406/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

04 липня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/406/23

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання рішення суду у справі №360/406/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - заявник, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - боржник) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі №360/406/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо не нарахування та не виплати з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 коп. відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі №360/406/23 набрало законної сили 25.10.2023.

З даних «КП ДСС» вбачається, що Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №360/406/23.

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що у листопаді 2023 року ОСОБА_1 з 01.07.2021 проведено нарахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

30.10.2023 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі № 360/406/23 внесено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області до підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, реєстраційний номер 2336061.

Виплатою пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" ОСОБА_1 забезпечено з грудня 2023 року.

Доплату по проведеному перерахунку за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 у сумі 58000,00 грн обліковано в Головному управлінні та буде виплачено відповідно до Порядку № 1165.

Також, за даними «КП ДСС» Луганським окружним адміністративним судом 21.10.2024 винесено рішення по іншій справі №360/951/24, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття до розгляду довідки про розмір грошового забезпечення від 15.05.2024 № ЛК-1/24, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» та не здійснення перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 15.05.2024 № ЛК-1/24, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2024 року у справі № 360/951/24 скасовано.

Прийнято нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неприйняття до розгляду довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 15.05.2024 № ЛК-1/24, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Кіровоградській області» та не проведення перерахунку основного розміру пенсії та її виплати з 01.12.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умовах виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 р. за № 669/28799.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області прийняти до розгляду довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 15.05.2024 № ЛК-1/24, видану Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» та провести ОСОБА_1 , з 01.12.2019 перерахунок основного розміру пенсії та її виплату у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умовах виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 р. за № 669/28799, з урахуванням виплачених сум.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області судові витрати у розмірі 1211,20 грн.

При цьому, судом встановлено, що саме під час виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області припинило виплачувати щомісячну доплату до пенсії відповідно до Постанови № 713.

В подальшому, до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій просив суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати до суду протягом десяти днів звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року у справі №360/406/23 за адміністративним позовом про зобов'язання вчинити певні дії.

Заяву обґрунтовував тим, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року у справі № 360/406/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити йому з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Боржник - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виконав судове рішення в добровільному порядку, перерахував пенсію з урахуванням цієї щомісячної доплати та, починаючи з 01.12.2023 по 31.03.2025 її виплачував.

06.03.2025 через свій особистий кабінет електронного порталу Пенсійного фонду України позивач отримав дані зі своєї електронної пенсійної справи станом на 06.03.2025, з яких стало відомо про те, що боржник зі складових пенсійної виплати на квітень 2025 року скасував щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, ігноруючи ухвалене судове рішення.

Просив задовольнити вказану заяву.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №360/406/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12.06.2025 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року у справі № 360/406/23 - скасовано.

Прийнято нову постанову, якою заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/406/23 - задоволено частково.

Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі №360/406/23 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у місячний строк з дня отримання копії цієї постанови, подати звіт до Луганського окружного адміністративного суду про виконання рішення суду від 11.07.2023 у справі № 360/406/23.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надіслано звіт від 27.06.2025 №1200-0802-7/16383 про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі № 360/406/23.

В обґрунтування звіту зазначено, що згідно наявної інформації в електронній базі даних пенсіонерів силових структур Луганської області ОСОБА_1 з 01.01.2007 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ по лінії Міністерства внутрішніх справ України.

Пенсійну виплату ОСОБА_1 з грудня 2014 року переведено на облік до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, де він перебував на обліку по липень 2020 року.

Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 визначено в межах зобов'язань, покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві рішеннями судів у справі № 761/42048/17 та у справі № 640/15950/20.

З серпня 2020 року виплату пенсії ОСОБА_1 переведено до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суді від 11.07.2023 у справі № 360/406/23, що набрало законної сили 25.10.2023, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо не нарахування та не виплати з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 гривень 00 коп. відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі № 360/406/23 у листопаді 2023 року ОСОБА_1 з 01.07.2021 проведено нарахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Кабінетом Міністрів України 16.12.2020 прийнято постанову № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» (далі - Постанова № 1279). Постановою № 1279 у пункті 3 встановлено Пенсійному фонду України до 01.04.2021 провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій. Також Постановою № 1279 затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, та внесено до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, від 23.07.2014 № 280 та від 11.05.2017 № 312 відповідні зміни. Отже, з 01.04.2021 здійснення фінансування виплати пенсії можливо виключно Пенсійним фондом України.

Фінансування пенсій, призначених за нормами Закону № 2262, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 1165 пенсійні виплати за минулий період згідно з цим Порядком проводяться щомісяця отримувачам, яких включено до переліку станом на 1 січня відповідного року. На забезпечення пенсійних виплат за минулий період щомісяця спрямовується частина бюджетних призначень, передбачених абзацом другим пункту 1 цього Порядку, відповідно до бюджетного розпису. Розмір пенсійної виплати за минулий період отримувачам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, визначається в сумі, що відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому здійснюється пенсійна виплата за минулий період, але не може бути більшим від належної до виплати отримувачу суми, що обліковується в переліку отримувачів. У разі недостатності бюджетних призначень для забезпечення пенсійної виплати за минулий період у розмірі, передбаченому абзацом другим цього пункту, виплата проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на пенсійні виплати за минулий період бюджетним призначенням, але не більшій належної до виплати суми, що обліковується в переліку отримувачів.

Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили (пункт 7 розділу ІІ Порядку № 21-2). Заборгованість, визначена на виконання рішень судів, обліковується в електронних пенсійних справах з датою набрання ними законної сили, на підставі цих відомостей - у підсистемі «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (РСР ІКІС ПФУ).

30.10.2023 рішення Луганського окружного адміністративного суді від 11.07.2023 у справі № 360/406/23 внесено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області до підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (далі - ІКІС ПФУ РСР), реєстраційний номер 2336061.

Виплатою пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" ОСОБА_1 забезпечено з грудня 2023 року.

Доплату по проведеному перерахунку за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 у сумі 58000,00 грн, нараховану на виконання рішення у справі № 360/406/233, внесено до підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, реєстраційний номер 2336061, та буде виплачено відповідно до Порядку № 1165.

На підтвердження обліку заборгованості з пенсії за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 в розмірі 58000,00 грн боржник надав розрахунок на доплату та скріншот з програмного забезпечення «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ, з якого вбачається, що у картці реєстраційний номер 2336061 залишок невиплачених коштів складає 58000,00 грн.

Листом Головного управління від 15.11.2023 № 6966-7194/П-02/8-1200/23 ОСОБА_1 повідомлено про стан виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі №360/406/23.

Також зазначено, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.11.2020 № 640/15950/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві ОСОБА_1 здійснено нарахування компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати з 01.02.2016 по час фактичної виплати всієї суми недоплаченої пенсії. Отже, в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області з 09.03.2023 перебуває на обліку рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.11.2020 у справі № 640/15950/20, заборгованість по якому складає 28971,44 грн, виплата коштів за минулий період (заборгованості) триває.

Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, у цьому випадку слід врахувати, що рішення у справі № 360/406/23 набрало законної сили 25.10.2023.

Боржник також вказав, що бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік наразі не затверджено.

Таким чином, нарахована ОСОБА_1 сума доплати до пенсії за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат Головне управління немає. Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, не залежить від волевиявлення керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

13.01.2025 Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 360/406/23 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Постановою відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 14.03.2025 відкрито виконавче провадження № 77511512 за виконавчим листом № 360/406/23 від 31.10.2023 (ідентифікатор доступу до ЄДВП А2322А916ВД2).

З грудня 2023 року по березень 2025 року включно Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснювало виплату щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713. При цьому у справі № 360/406/23 питання щодо подальших перерахунків пенсії позивача (на майбутнє), не було предметом розгляду у цій справі.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 скасовано, прийнято нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області прийняти до розгляду довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 15.05.2024 № ЛК-1/24, видану Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» та провести ОСОБА_1 , з 01.12.2019 перерахунок основного розміру пенсії та її виплату у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умовах виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799, з урахуванням виплачених сум.

На виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 Головним управлінням у березні 2025 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.05.2024 № ЛК-1/24, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» з 01.12.2019 з урахуванням виплачених сум.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 на Головне управління обов'язку щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" не покладалось.

Перерахунками з пенсійної справи № 1203012072 - МВС ОСОБА_1 підтверджується, що основний розмір пенсії позивача: 56% грошового забезпечення (вислуга років 31, з урахуванням трудового стажу) станом на 01.03.2025 складав 5468,96 грн.

Після проведення перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі №360/951/24 основний розмір пенсії позивача з 01.04.2025 складає 7723,43 грн. Отже з 01.04.2025 основний розмір пенсії позивача становить 7723,43 грн (до перерахунку, проведеному у березні 2025 року, було 5468,96 грн, різниця складає 2254,47 грн, тобто з 01.04.2025 основний розмір пенсії позивача збільшився понад 2000,00 грн).

Таким чином, оскільки після проведеного перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 її розмір збільшився більше ніж на 2000,00 грн, підстав для встановлення з 01.04.2025 щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 немає.

Отже, позивачу щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн на підставі Постанови № 713 нараховувалась та виплачувалась відповідачем з 01.07.2021 по 31.03.2025.

Пенсією в розмірі, обчисленому на виконання рішення суду у справі №360/951/24, ОСОБА_1 забезпечено з квітня 2025 року.

У зв'язку з отриманням Постанови від 12.06.2025 Головне управління листом від 19.06.2025 № 1200-0308-5/15631 звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо правильності виконання рішення суду у справі № 360/406/23 в частині припинення з 01.04.2025 нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн на умовах постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, після перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24.

Станом на день подання цього звіту від Пенсійного фонду України відповіді на лист від 19.06.2025 № 1200-0308-5/15631 до Головного управління не надходило.

На думку Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23 фактично виконано в повному обсязі в межах повноважень відповідача.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не відмовляється від виплати нарахованої заборгованості, внесло та обліковує заборгованість в Реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, реєстраційний номер 2336061, але фактична невиплата нарахованої заборгованості з пенсії за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 в сумі 58000,00 грн зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.

Тому, за умови дотримання Головним управлінням Пенсійного фонду в Луганській області встановленого порядку виконання судового рішення, рішення щодо накладення штрафу на керівника управління є передчасним, оскільки жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

З огляду на це, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вжило всі залежні від нього заходи з метою належного та повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23, втім затримка у виплаті заборгованості (доплати за період з 01.07.2021 по 30.11.2023) з пенсії ОСОБА_1 зумовлена не бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вважає, що вчинило усі передбаченні чинним законодавством залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23, вини або умислу Головного управління на навмисне невиконання в повному обсязі рішення суду немає.

Додатково боржником зазначено, що 02.04.2025 державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5100 грн у виконавчому провадженні № 7511512 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 360/406/23, виданого 13.01.2025.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 у справі № 360/706/25 визнано протиправною та скасовано постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 02.04.2025 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. 00 коп. на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні № 77511512 за виконавчим листом № 360/406/23, виданим Луганським окружним адміністративним судом 31.10.2023. 20.06.2025, з урахуванням постанови від 25.06.2025 про виправлення помилки у процесуальному документі, начальником відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про накладення на Головне управління штрафу у розмірі 10200,00 грн.

Постанову про накладення штрафу від 20.06.2025 оскаржено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» 26.06.2025, вхід. № справи 14027/2025, справа № 360/1325/25.

На підставі викладеного, просив прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23.

Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання рішення суду у справі №360/406/23 та додані докази, дослідивши матеріали електронної справи, суд дійшов наступного.

Відповідно до статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться у статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Вказаною нормою законодавець встановив обов'язок учасників справи щодо обов'язкового виконання рішень суду та їх відповідальність за невиконання таких рішень. Зазначена норма не передбачає будь-яких припущень або виключень щодо виконання частини судового рішення, не визначає яку частину рішення сторона повинна виконати обов'язково, а яку може не виконувати за наявності будь-яких причин.

Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013, звернув увагу на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).

Європейський Суд з прав людини звертає увагу на те, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі Скордіно проти Італії). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі Сіка проти Словаччини).

Обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтями 129, 129-1 Конституції України, статтями 2, 14, 370 КАС України та статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).

В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в яких є держава в особі її компетентних органів, а тому, адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.

Суд зазначає, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення.

Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

Судовий контроль за виконанням судового рішення полягає у перевірці судом належного, точного та своєчасного виконання судового рішення у спосіб отримання звіту про таке виконання або спонукання до виконання судового рішення через визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення у справі; наявність судового контролю за виконанням судового рішення передбачає безпосереднє виконання останнього та виключає можливості подання окремого позову, предметом якого є протиправні дії або бездіяльність суб'єкта, який має виконати таке рішення

Питання, пов'язані із здійсненням судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах врегульовані статтею 382 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно частини 1-3, 5, 6 статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Постанова суду апеляційної інстанції за результатами перегляду ухвали є остаточною і оскарженню не підлягає.

Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

Відповідно до частин 1, 3 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Як вже було зазначено вище, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року у справі № 360/406/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 коп. відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Так, з наданих до звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області документів судом встановлено, що на виконання вказаного вище рішення суду боржником здійснено з 01.07.2021 по листопад 2023 року перерахунок пенсії позивача з урахуванням щомісячної доплати до 2000,00грн відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 у сумі 58000,00 грн, яку включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

З грудня 2023 року по березень 2025 року включно Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснювало виплату щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713.

Відповідач вжив заходи з метою належного та повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 по справі № 360/406/23, втім затримка у виплаті заборгованості (доплати за період з 01.07.2021 по 30.11.2023) з пенсії ОСОБА_1 зумовлена не бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Нарахована ОСОБА_1 сума доплати до пенсії за період з 01.07.2021 по 30.11.2023 має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України, у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.

Тож, наданими боржником доказами, підтверджується, що останній вживає залежні від нього заходи, для виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року у справі № 360/406/23.

Також, ним наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, зокрема, очікування фінансування зі сторони розпорядника бюджетних коштів.

Окрім того, суд приймає до уваги той факт, що виконання рішень здійснюється за окремою бюджетною програмою, фактична невиплата нарахованої заборгованості з пенсії зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.

На виконанні в Пенсійному фонді наявне ще одне судове рішення по іншій справі № 640/15950/20 відносно позивача, яке є першочергове, заборгованість по ньому складає 28971,44 грн, виплата коштів по цьому рішенню триває.

Тому, з огляду на положення статті 382-3 КАС України, у суду відсутні підстави для відмови у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2023 року у справі № 360/406/23.

Оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області надані достатні докази вчинення дій з метою виконання рішення суду, тому звіт про виконання рішення суд вважає за необхідне прийняти.

Слід наголосити, що приймаючи звіт суб'єкта владних повноважень, суд жодним чином не підтверджує факт повного виконання судового рішення, а лише засвідчує, що відповідачем наведені обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, а також заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення і останні, на думку суду, є достатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

При цьому згідно частини одинадцятої статті 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

У зв'язку з встановленими обставинами, суд вважає за необхідне встановити боржнику новий строк для подання звіту - три місяці з дня набрання цією ухвалою законної сили.

Що стосується припинення з 01.04.2025 виплати щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713, суд ще раз акцентує увагу заявника на наступне.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 у іншій справі № 360/951/24 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2024 року скасовано та, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області прийняти до розгляду довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 15.05.2024 № ЛК-1/24, видану Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» та провести ОСОБА_1 , з 01.12.2019 перерахунок основного розміру пенсії та її виплату у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умовах виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799, з урахуванням виплачених сум.

На виконання саме постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 Головним управлінням у березні 2025 року при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового від 15.05.2024 № ЛК-1/24, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» з 01.12.2019 з урахуванням виплачених сум, припинено виплату щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн, яка на підставі Постанови № 713 нараховувалась та виплачувалась відповідачем з 01.07.2021 по 31.03.2025.

Таким чином, суд зазначає, що припинення з 01.04.2025 виплати щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 відбулось на підставі проведеного перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у іншій справі № 360/951/24.

У зв'язку з цим питання щодо поновлення виплати доплати з 01.04.2025 відповідно до Постанови № 713 не може розглядатися в межах даної заяви про виконання рішення суду у справі №360/406/23, оскільки це питання є самостійним предметом оскарження та має вирішуватись у порядку нового адміністративного провадження.

Враховуючи вищевикладене, суд роз'яснює, що заявник має право звернутися до суду в порядку адміністративного судочинства з позовною заявою щодо поновлення з 01.04.2025 щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713, виходячи з нових обставин та предмету спору.

Керуючись статтями 256, 294, 295, 297, 382-382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі №360/406/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі №360/406/23 - три місяці з дня набрання цією ухвалою законної сили.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.М. Басова