Рішення від 04.07.2025 по справі 260/3489/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2025 року м. Ужгород№ 260/3489/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо застосування з 03.04.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при нарахуванні та виплаті позивачу пенсійного забезпечення.

2. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити нарахування, перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсійного забезпечення з 03.04.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше проведених виплат.

3. Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсійного забезпечення по 2 групі інвалідності (при виконанні обов'язків військової служби), а не із-за захистом Батьківщини.

4. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Закарпатській області внести зміни до пенсійної справи ОСОБА_1 в частині призначення пенсійного забезпечення по 2 групі інвалідності, пов'язаної із захистом Батьківщини.

Позивач свої позовні вимоги мотивує тим, що Наказом начальника Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по особовому складу) від 28 лютого 2024 року № 24 позивача звільнено з військової служби в запас відповідно до п. З ч. 5 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» за підпунктом «б» (за станом здоров'я - за наявності інвалідності) та 07.03.2024 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 07 березня 2024 № 68.

У подальшому, позивачем через ІНФОРМАЦІЯ_3 поданий відповідний пакет документів для призначення пенсії по 2 групі інвалідності отриманою внаслідок отриманих в м. Маріуполь Донецької області поранень (контузій, травм, каліцтва), пов'язаних із захистом Батьківщини під час проходження військової служби.

Під час ознайомлення в електронному кабінету ПФУ з інформацією про призначену пенсію позивачем було встановлено, що така призначена по 2 групі інвалідності (при виконанні обов'язків військової служби).

Позивач вважає, що вказана пенсія призначена не вірно у зв'язку із тим, що 2 група інвалідності (довідка МСЕК № 1238 від 07.04.2023, довідка МСЕК №2646 від 05.07.2024) позивачем отримана внаслідок отриманих в м. Маріуполь Донецької області поранень (контузій, травм, каліцтва), пов'язаних із захистом Батьківщини.

Разом з тим, посадовими особами ПФУ в Закарпатській області при призначені пенсії по вищезазначеній підставі згідно п.1 постанови КМУ №1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» застосовані коефіцієнти до відповідних сум перевищення пенсії 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Вважаючи протиправними дії відповідача позивач через електронний кабінет ПФУ подав відповідне клопотання про виправлення вказаних недоліків та внесення відповідних змін в пенсійну справу позивача (зареєстроване за № ВЕБ-07001-Ф-С-25-067900 від 14.04.2025).

За результатами отриманої відповіді з ПФУ в Закарпатській області (№ 1620-1864/Б-02/8-0700/25 від 17.04.2025) встановлено, що позивачу застосовані вказані обмеження у зв'язку із відсутністю витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, який підтверджує участь у бойових діях.

Таким чином, позивач вважає дії Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області є протиправними, такими, що суперечать вимогам діючого законодавства, правовим висновкам Верховного Суду висловленим у подібних спорах та рішенням Конституційного суду України, порушують мої Конституційні права, у тому числі, як учасника бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи пов'язану із захистом Батьківщини виходячи з наступного.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 року відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказує, що 01 січня 2025 року набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 №4059- IX.

Положеннями статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, на виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від

03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення

Водночас пунктом 2 вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.

З 01.01.2025 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в сумі 2361,00 грн.

Відповідач вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду в Закарпатській області з 03.04.2025 року призначено та здійснено виплату пенсії позивача згідно законодавства, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

01 липня 2025 року від відповідача до суду надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи на підтвердження того, що після проходження звірки з Мінветеранами до позивача не застосовуються понижуючі коефіцієнти. Так, відповідачем надано копію протоколу від 01.06.2025 року по пенсійній справі позивача, з якої судом встановлено, що відповідачем проведено перерахунок та знято понижуючі коефіцієнти.

Окрім цього, згідно наданих доказів встановлено, що згідно з розрахунком від 20.05.2025 року позивачу було здійснено доплату до основного розміру пенсії, за квітень та травень 2025 року 15108,91 грн.

Розглянувши подані учасниками справи документи та матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.01.2016 та витягом з Єдиного державного реєстру ветеранів війни №20250422-00026374 від 22.04.2025.

Окрім цього, матеріалами справи підтверджено, що позивач приймав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації. Наведене зокрема підтверджується довідками ІНФОРМАЦІЯ_2 від 20.11.2023 №814/7/4333; від 12.10.2023 №814/7/3772 та від 12.07.2024 №814/7/3582.

Згідно відомостей з електронної пенсійної справи позивача встановлено, що позивачу призначено пенсію як інваліду війни 2 групи при виконанні обов'язків військової служби. Основний розмір пенсії позивача визначено на рівні 80% грошового забезпечення. Згідно розрахунку пенсійної виплати з електронної пенсійної справи позивача встановлено, що підсумок пенсії (з надбавками) позивача склав 36123,36 грн, проте відповідачем понижено суму 36123,36 згідно з Постановою КМУ №1 від 03.01.2025, застосувавши коефіцієнти пониження пенсійної виплати, в наслідок чого підсумок пенсії позивача склав 28308,41 грн

У подальшому з 01.06.2025 року відповідачем проведено перерахунок пенсії, відповідно до якого розмір пенсії позивача склав 36123,36 (знято понижуючі коефіцієнти) та згідно з розрахунком від 20.05.2025 року позивачу було здійснено доплату до основного розміру пенсії, за квітень та травень 2025 року 15108,91 грн.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивач звернувся з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» 19 листопада 2024 року № 4059-ІХ, установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вказаної статті Постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 р. № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України “Про державну службу», “Про прокуратуру», “Про статус народного депутата України», “Про Національний банк України», “Про Кабінет Міністрів України», “Про дипломатичну службу», “Про службу в органах місцевого самоврядування», “Про судову експертизу», “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», “Про наукову і науково-технічну діяльність», “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР “Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.

Для осіб, пенсії яким призначено (перераховано) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, та які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і в яких розмір пенсії, обчисленої відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, коефіцієнти застосовуються до відповідних сум перевищення пенсії, призначеної (перерахованої) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, понад суму пенсії, обчислену відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 вказаної постанови у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, отриманими Пенсійним фондом України у порядку інформаційної взаємодії з Міністерством у справах ветеранів.

Пунктом 3 вказаної постанови визначено, що ця постанова набирає чинності з дня опублікування та застосовується з 1 січня 2025 року.

Разом з тим, суд зауважує, що ст.1-1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону (№2262-ХІІ) та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, іншими законами є неможливою, і такі закони у разі їх прийняття не підлягають застосуванню в частині визначення умов і норм пенсійного забезпечення військовослужбовців.

Будь-яких змін до Закону №2262-ХІІ, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо встановлення обмеження розміру пенсії для осіб, звільнених з військової служби, не вносилося, стаття 1-1 Закону №2262-ХІІ є чинною.

Суд зазначає, що Закон №2262-XII є спеціальним, що регулює питання пенсійного забезпечення військовослужбовців.

Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 за № 4-рп/2015 у справі щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Отже, зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону…».

У постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19 Велика Палата Верховного Суду вказала, що відповідно до статті 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, застосування при перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України, якою змінюються умови та/чи норми пенсійного забезпечення, зокрема Постанови № 1, є протиправним.

Окрім цього, згідно з пунктом 2 вказаної постанови у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, отриманими Пенсійним фондом України у порядку інформаційної взаємодії з Міністерством у справах ветеранів.

Оскільки з матеріалів справи судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій та приймав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, відтак, у відповідача не було законодавчих підстав для застосування понижуючих коефіцієнтів до пенсійної виплати позивача.

Водночас, оскільки відповідачем самостійно усунено порушення прав позивача на належне пенсійне забезпечення в результаті здійсненого перерахунку пенсії від 01.06.2025 року та виплачено заборгованість за період з квітня 2025 по травень 2025 року у розмірі 15108,91 грн згідно розрахунку від 20.05.2025, що підтверджується доказами наявними у матеріалах справи.

У зв'язку з викладеним відсутні підстави для зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити нарахування, перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсійного забезпечення з 03.04.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо позовних вимог у частині визнання протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсійного забезпечення по 2 групі інвалідності (при виконанні обов'язків військової служби), а не із-за захистом Батьківщини та зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області внести зміни до пенсійної справи ОСОБА_1 в частині призначення пенсійного забезпечення по 2 групі інвалідності, пов'язаної із захистом Батьківщини суд зазначає наступне.

Призначення пенсій по інвалідності військовослужбовцям можливо здійснювати як за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне страхування», так і за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі ? Закон № 2262). При цьому обирається найбільш доцільний варіант розрахунку пенсії за одним із законів.

Питання подання та оформлення документів регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок). Цей Порядок не стосується військовослужбовців строкової служби та членів їхніх сімей.

Згідно з Порядком, заяви про призначення пенсії по інвалідності особами, звільненими із військової служби, подаються у головне управління Пенсійного фонду України в області через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ). Ті особи, які були призвані за мобілізацією міністерствами та іншими органами (крім підрозділів Міністерства оборони України) звертаються до уповноважених структурних підрозділів відповідних міністерств та інших органів.

Пенсія по інвалідності призначається після звільнення зі служби та в разі, якщо інвалідність настала в період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби.

Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються МСЕК. Залежно від ступеня втрати працездатності інваліди поділяються на три групи.

Залежно від причини інвалідності інваліди з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, поділяються на такі категорії:

а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків);

б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.

Пенсії по інвалідності за Законом № 2262 встановлюються в розмірі від 40 до 100 відсотків сум грошового забезпечення військовослужбовця:

а) особам з інвалідністю внаслідок війни І групи - 100 %, ІІ групи - 80 %, ІІІ групи - 60 % відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);

б) іншим особам з інвалідністю І групи ? 70 %, ІІ групи - 60 %, ІІІ групи - 40 % відповідних сум грошового забезпечення ( заробітку).

Отже, з наведеного слідує, що законодавство не розмежовує призначення пенсії по інвалідності особі яка отримала травми під час захисту Батьківщини та пенсії по інвалідності у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби, оскільки такі поняття є рівноцінними.

Як слідує з протоколу за пенсійною справою - 0701011845 від 03.04.2025 позивачу призначено пенсію по інвалідності у розмірі 80% грошового забезпечення. Згідно вказаного протоколу зазначено: причина інвалідності - поранення, контузія, травма, каліцтво, захворювання, пов'язані із захистом Батьківщини.

Отже, суд вказує, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону №2262 як особі з інвалідністю внаслідок війни. Отже, у даному випадку відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо призначення пенсії позивачу по 2 групі інвалідності (при виконанні обов'язків військової служби).

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору