про прийняття звіту про виконання судового рішення
03 липня 2025 рокум. Ужгород№ 260/8142/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої - судді Маєцької Н.Д., розглянувши в порядку письмового провадження звіт відповідача -1 про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 , в особі представника Чекмана М.П., звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою просить: 1) Скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 “Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час загальної мобілізації» в частині призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 ; 2) Скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 27.11.2024 р. № 259 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ; 3) Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 виключити солдата ОСОБА_1 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 та звільнити від проходження військової служби.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії :
1) Визнано протиправним та скасовано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26 листопада 2024 року № 671 “Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, присвоєння військового звання під час мобілізації» в частині призову ОСОБА_1 .
2) Визнано протиправним та скасовано наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 27 листопада 2024 року № 259 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу частини;
3) Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини та звільнити його з військової служби.
24 квітня 2025 року до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій просить зобов'язати військову частину НОМЕР_1 у десятиденний строк подати звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року в частині виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини та звільнення його з військової служби. Заява обґрунтована тим, що командиром військової частини НОМЕР_1 не було виконано рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року та не виключено ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини та не звільнено його з військової служби.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2025 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року у справі № 260/8142/24.
Ухвалою суду від 13 червня 2025 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати до Закарпатського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року у справі №260/8142/24 в частині виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини та звільнення його з військової служби, протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
23 червня 2025 року до суду надійшов звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення по справі № 260/8142/24.
Відповідач -1 у звіті про виконання рішення суду зазначив, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 155 від 29 травня 2025 року ОСОБА_1 звільнено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 і направлено для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 (копія наказу додана до звіту).
Розглянувши звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому (ч. 2 ст. 38222 КАС України)
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу (ч. 3 ст. 382-2 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 29 травня 2025 року № 155 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення з 29 травня 2025 року.
З огляду на вищенаведене, поданий відповідачем звіт та надані суду документи свідчать про виконання Військовою частиною НОМЕР_1 рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року у справі № 260/8142/24.
Відтак, суд вважає за можливе прийняти звіт відповідача -1 про виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Прийняти звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року в справі №260/8142/25.
2. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду, або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.Д. Маєцька