Ухвала від 04.07.2025 по справі 2а/0570/11469/2012

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження

04 липня 2025 року Справа №2а/0570/11469/2012

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ГУ ДПС у Донецькій області про заміну сторони в адміністративній справі №2а/0570/11469/2012 за позовом Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб у сумі 72206,90грн,-

ВСТАНОВИВ:

Відомості, наявні в автоматизованій системі документообігу “Діловодство спеціалізованого суду» та Єдиному державному реєстрі судових рішень України, свідчать, що в провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 2а/0570/11469/2012 за позовом Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб у сумі 72206,90 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05.10.2012 позов Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб у сумі 72206,90 грн. задоволено. Стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у сумі 72206 (сімдесят дві тисячі двісті шість) грн.90коп. на користь місцевого бюджету м. Вугледара на р/р 33214801700087, код платежу 11010500, МФО 834016, банк ГУДКСУ у Донецькій області, ОКПО 38028736.

19.03.2013 судом видано виконавчий лист по справі.

25.04.2025 представник ОСОБА_1 засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» звернувся до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, в якому просив суд:

- замінити боржника по справі № 2а/0570/11469/2012 про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у сумі 72206,90 (сімдесят дві тисячі дев'яносто шість гривень 90 коп.) на користь Державного бюджету м.Вугледару, ГУ ДКСУ, з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_2 на її правонаступника - фізичну особу ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ;

- видати новий виконавчий лист у цій справі, а виконавчий лист від 05.10.2012 визнати таким, що не підлягає виконанню у зв'язку із припиненням боржника.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.05.2025 відкрито провадження з відновлення втраченого провадження в адміністративній справі №2а/0570/11469/2012 з власної ініціативи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2025 відновлено втрачене судове провадження в адміністративній справі №2а/0570/11469/2012.

24.06.2025 представник ГУ ДПС у Донецькій області засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» звернувся до суду із заявою про заміну сторони з Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на Головне управління ДПС у Донецькій області, як відокремлений підрозділ ДПС.

Розгляд заяви про заміну стягувача призначено до судового розгляду на 04.07.2025, на 09-00.

Представники сторін у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені.

Представник відповідача просив проводити судове засідання, призначене на 09-00 04.07.2025, без його участі та участі відповідача.

Відповідно до вимог частини 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Вирішуючи по суті заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд виходить з такого.

Згідно з частинами 1, 2, 5 статті 15 Закону № 1404-VIII сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.

Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.

Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.

У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.

Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

За приписами статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон від 02.06.2016 № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

У даній справі позивачем є Мар'їнська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби (ЄДРПОУ 38131744), а відповідачем - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), 01.10.2013 був зроблений запис № 12441120003001005 про припинення Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (ЄДРПОУ 38131744).

В ЄДР 12.06.2013 зроблено запис № 12441020000001055 про створення юридичної особи - Мар'їнська ОДПI ГУ Мiндоходiв у Донецькiй областi (ЄДРПОУ 38761392).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» Мар'їнська ОДПI ГУ Мiндоходiв у Донецькiй областi була реорганізована та приєднана до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Держаної фіскальної служби Донецької області (ЄДРПОУ 39887366).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби», Мар'їнську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028).

Таким чином, функції Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, щодо адміністрування податків, зборів та платежів, стягнення податкового боргу тощо, перейшли до Головного управління ДФС у Донецькій області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова № 537) постановлено:

1. Утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1.

2. Реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.

3. Установити, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.

На виконання п. 1 Постанови № 537 до ЄДР внесено запис про реєстрацію 31.07.2019 Головного управління ДПС у Донецькій області.

На виконання п. 2 Постанови № 537 - 07.08.2019 розпочата реорганізація Головного управління ДФС у Донецькій області шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Донецькій області.

В свою чергу, Кабінетом Міністрів України прийнято Розпорядження від 21.08.2019 №

682-р про початок роботи Державної податкової служби України, яке було оприлюднене на Урядовому порталі та яким впорядковано, що функції і повноваження Державної фіскальної служби з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань припиняються, контроль за дотриманням вищезазначеного покладається на Державну податкову службу.

В цьому випадку має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого, внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції). Тобто, в даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.

Таким чином, функції Головного управління ДФС у Донецькій області, в т.ч. щодо адміністрування податків, зборів та платежів, стягнення податкового боргу, адміністрування єдиного внеску тощо, перейшли до Головного управління ДПС у Донецькій області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (п. 1 Постанови) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема Головне управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 43142826).

Згідно відомостей ЄДР, 20.10.2020 внесено запис про припинення юридичної особи - Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 43142826) у зв'язку з її ліквідацією.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893, зокрема, встановлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій; права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Згідно інформації з ЄДР, 30.09.2020 зареєстровано (запис: 1000741030008085321) ФІЛІЮ (інший відокремлений підрозділ) Державної податкової служби України Головне Управління ДПС у Донецькій області ЄДРПОУ ВП 44070187, Україна, 87515, Донецька область, місто Маріуполь, вул. Італійська (Центральний район), будинок 59.

Наказом ДПС України № 643 від 12.11.2020 затверджено Положення про територіальні органи ДПС, зокрема про Головне управління ДПС у Донецькій області (далі - ГУ ДПС у Донецькій області).

Згідно п. 1 зазначеного Положення ГУ ДПС у Донецькій області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України та є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 43142826).

Пунктом 4 зазначеного Положення передбачено, що ГУ ДПС у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема: погашення заборгованості з інших платежів, контроль за справлянням яких віднесено до компетенції ДПС; здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; забезпечує стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами з бюджету в порядку, визначеному Податковим кодексом України та іншими законами; проводить роботу щодо застосування до

платників податків (платників єдиного внеску) процедур банкрутства відповідно до законодавства з питань банкрутства; звертається до суду у випадках, передбачених законом.

В цьому випадку має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого, внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції). Тобто, в даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

Такий правовий висновок, зокрема зроблено Верховним судом у постанові від 30.12.2020 по справі №805/4361/17-а.

За змістом частини 1 статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

З наведеного слідує, що заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи, так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Частиною першою статті 379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

За змістом частини 4 статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Таким чином, необхідною умовою заміни сторони у виконавчому листі є саме належне правонаступництво.

Згідно з частиною 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. Для правонаступників усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Враховуючи вищезазначене, Головне Управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ ВП 44070187), як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України є правонаступником Мар'їнської об'єднаної державна податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (ЄДРПОУ 38131744) (позивача у справі № 2а/0570/11469/2012).

Керуючись ст.ст. 248, 256, 379 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Заяву представника ГУ ДПС у Донецькій області про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.

Замінити у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/11469/2012, що виданий Донецьким окружним адміністративним судом 05.10.2012, сторону виконавчого провадження (стягувача) на Головне управління ДПС у Донецькій, як відокремлений підрозділ ДПС (ЄДРПОУ ВП 44070187).

Ухвала набирає законної сили в порядку з моменту її підписання.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя А.С. Зеленов