04 липня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4050/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Громадської організації “Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України» про припинення діяльності юридичної особи,
Міністерство юстиції України звернулося до суду з позов до Громадської організації “Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України» про припинення діяльності юридичної особи шляхом заборони.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що підставою для звернення позивача є виявлена невідповідність найменування відповідача вимогам Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09.04.2015 №317-VIII (далі - Закон №317-VIII). Відповідно до частини другої статті 3 зазначеного Закону, використання в найменуванні юридичної особи символіки комуністичного тоталітарного режиму є підставою для припинення її діяльності в судовому порядку.
Позивачем зазначено, що юридична особа відповідача має назву “Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України», яка, згідно з правовим висновком Комісії з питань дотримання вимог Закону №317-VIII, містить елементи символіки комуністичного тоталітарного режиму. Зокрема, слова “ленінська» і “комуністична» безпосередньо пов'язані з діяльністю Комуністичної партії та її лідера Леніна В.І., що є ознаками символіки, забороненої законом.
Правову експертизу щодо відповідності найменування відповідача проведено уповноваженою Комісією при Міністерстві юстиції України, за результатами якої складено правовий висновок від 28.03.2025 №11. На підставі зазначеного висновку, наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2025 №888/5 визнано, що найменування відповідача не відповідає вимогам частини другої статті 3 Закону №317-VIII.
Позивач також зазначив, що відповідач був повідомлений листом Мін'юсту від 10.07.2024 № 99218/19.4/33-24 про необхідність привести своє найменування у відповідність до вимог закону. Станом на дату засідання Комісії (28.03.2025) відповідач жодної інформації щодо вжиття заходів для зміни найменування до Міністерства юстиції не надав.
Відтак, з урахуванням наведеного просить позов задовольнити.
Відповідач відзив на позов не подав, хоча копія ухвали про відкриття провадження у адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації, зазначеної у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проте поштове відправлення повернулося 09.05.2025 на адресу суду із відміткою відділення поштового зв'язку “за закінченням терміну зберігання», тобто зазначена копія ухвали не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин. Відтак, з врахуванням положень частини шостої статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), слід вважати, що копія даної ухвали вручена належним чином.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України, судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з огляду на наступне.
Юридична особа Громадська організація “Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України» зареєстрована 06.05.2000; ідентифікаційний код юридичної особи: 37610612; керівник Кононович Олександр Адамович; місцезнаходження: 43000, Волинська область, м. Луцьк, вул. Ковельська, будинок 1.
Проведеним моніторингом відповідності найменування юридичної особи вимогам Закону №317-VIII встановлено, що найменування юридичної особи Громадської організації “Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України» визначеним вимогам не відповідає.
У зв'язку із наведеним Комісією з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі - Комісія) проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону №317-VIII та призначено на 28.03.2025 засідання Комісії, відомості про що опубліковано на офіційному веб-сайті Мін'юсту.
Комісія звернулась до відповідача листом Міністерства юстиції України від 10.07.2024 №99218/19.4/33-24 з проханням надати пояснення щодо причин неприведення свого найменування у відповідність до вимог Закону №317-VIII протягом місяця з дня набрання ним чинності.
Станом на 28.03.2025 до Міністерства юстиції України повідомлення об'єкта правової експертизи про вжиті ним заходи, спрямовані на виконання Закону №317-VIII, не надходили. Відтак, відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання об'єктом правової експертизи вимог Закону №317-VIII відсутні.
За результатами правової експертизи Комісією встановлено, що повне найменування об'єкта правової експертизи не відповідає частині другій статті 3 Закону № 317-VIII, оскільки відповідно до Збірника матеріалів назва “ленінська» вживається на честь Леніна (Ульянова) Володимира Ілліча (18701924) організатора Жовтневого перевороту 1917 року, голови Ради народних Комісарів СРСР, а назва “комуністична» - є назвою, яка пов'язана з діяльністю комуністичної партії.
Таким чином, за наслідками проведеної правової експертизи на відповідність найменування відповідача вимогам Закону №317-VIII Комісією складено правовий висновок від 28.03.2025 №1 “Про невідповідність найменування вимогам Закону України »Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» Громадської організації “Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України» (далі -Правовий висновок).
28.03.2025 Мін'юстом видано наказ №888/5 “Про затвердження Правового висновку Комісії з питань дотримання Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», яким на виконання вимог пункту 20 Порядку № 354:
1) затверджено Правовий висновок Комісії з питань дотримання Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» від 28.03.2025 №11 “Про невідповідність найменування вимогам Закону України “Про засудження комуністичного та націоналсоціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» Громадської організації “Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України»;
2) визнано, що найменування юридичної особи Громадської організації “Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України» не відповідає частині другій статті 3 Закону №317-VIII.
Отже, відповідно до Правового висновку Комісії від 28.03.2025 №11, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2025 №888/5, найменування об'єкта правової експертизи юридичної особи Громадської організації “Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України» містить символіку комуністичного тоталітарного режиму, що свідчить про порушення відповідачем вимог Закону №317-VIII.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України “Про громадські об'єднання» №4572-VI від 22.03.2012 (далі - Закон №4572-VI), громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону №4572-VI, утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких, зокрема, спрямовані на пропаганду російської імперської політики та її символіки, комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються.
Також частиною 5 ст. 16 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003, визначено, що у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, заборона використання яких встановлена Законом України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Відповідно до частин другої, третьої статті 3 Закону №317-VIII пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки юридичною особою, політичною партією, іншим об'єднанням громадян, друкованим медіа та/або використання у назві символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є підставою для відмови в реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян, підставою для відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого медіа.
У разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, друкованими медіа вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.
Частиною четвертої цієї статті Закону №317-VIII встановлено, що рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.
Пунктами 3, 4 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону №317-VIII передбачено, що юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі порушення його вимог зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону. При цьому такі юридичні особи звільняються від сплати адміністративного збору під час державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом.
Власники знаків для товарів і послуг, які на день набрання чинності цим Законом містять символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані привести такі знаки для товарів і послуг у відповідність із цим Законом.
У разі недотримання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті Закону, їхня діяльність підлягає припиненню в установленому законом порядку, крім випадків, коли юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вжито заходів щодо дотримання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об'єктивними причинами.
Відповідно до п.1 Положення “Про Міністерство юстиції України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №228 від 02.07.2014, Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань, зокрема, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців.
Пунктом 18-14 Положення, передбачено, що на Мінюст покладено завдання по прийняттю рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та / або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» та/або Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Законодавством передбачена процедура встановлення невідповідності найменування юридичної особи вимогам Закону №317-VIII що передує зверненню Мін'юсту до суду із вимогами про заборону її діяльності.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №354 від 27.05.2015 затверджено Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україніі деколонізацію топонімії» (далі - Порядок №354).
Пунктом 3 Порядку №354 визначено, що Мін'юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів.
Підставою проведення правової експертизи, згідно п. 4 Порядку №354, може бути ініціатива Мін'юсту.
Водночас, пунктом 7 Порядку №354 передбачено, що для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів утворюється Комісія з питань дотримання Законів України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі - Комісія). Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті, склад та положення якої затверджуються наказом Мін'юсту.
Наказом Мін'юсту від 26.07.2023 № 1853/7 (зі змінами) створено Комісію з питань дотримання Законів України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі - Комісія) та затверджено її склад.
Згідно з пунктами 14, 15, 18 Порядку №354, предметом правової експертизи є, зокрема, найменування об'єкта правової експертизи. За результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Законів. Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Законів та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Законів.
На виконання вимог п. 18 Порядку №354 та з метою з'ясування наявності поважних причин неможливості виконання ним вимог Закону №3005-IX, позивач 10.07.2024 надіслав відповідачу лист №99218/19.4./33-24, у якому просив протягом 10 днів з дня отримання цього листа надати пояснення щодо неприведення свого найменування у відповідність з вимогами Закону №317-VIII протягом місяця з дня набрання ним чинності, проте лист був повернутий відправнику, у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
28.03.2025 Комісією був складений правовий висновок №11 про невідповідність найменування вимогам Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» відповідача.
За результатами правової експертизи Комісією встановлено, що повне найменування об'єкта правової експертизи не відповідає частині другій статті 3 Закону № 317-VIII, оскільки відповідно до Збірника матеріалів назва “ленінська» вживається на честь Леніна (Ульянова) Володимира Ілліча (18701924) організатора Жовтневого перевороту 1917 року, голови Ради народних Комісарів СРСР, а назва “комуністична» - є назвою, яка пов'язана з діяльністю комуністичної партії
В той же час, відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання об'єктом правової експертизи вимог Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» у Комісії були відсутні.
Пунктом 20 Порядку №354 передбачено, що правовий висновок про відповідність/невідповідність діяльності, найменування та/або символіки об'єкта правової експертизи вимогам Законів затверджується наказом Мін'юсту в строк, визначений у пунктах 11 і 12 цього Порядку.
У відповідності до наведеного положення, наказом Мін'юсту “Про затвердження Правового висновку Комісії з питань дотримання Законів України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» №888/5 від 28.03.2025 був затверджений правовий висновок Комісії від 28.03.2025 року №11 та визнано, що найменування відповідача - Громадської організації “Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України» не відповідає частині другій статті 3 Закону № 317-VIII.
Відтак, Мін'юст дотримався законодавчо визначеної процедури щодо встановлення невідповідності найменування юридичної особи - відповідача вимогам Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» шляхом проведення правової експертизи та затвердження її результатів.
З огляду на викладене вище, суд доходить висновку, що найменування відповідача містить символіку комуністичного тоталітарного режиму. У строки, визначені ст. 8 “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №317-VIII, відповідач не привів своє найменування у відповідність до вимог Закону.
В свою чергу, в ході розгляду справи, судом не було встановлено наявності об'єктивних причин, які завадили відповідачу здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 25 Закону №4572-VI, припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
Статтею 28 цього ж Закону визначено, що громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Зазначені положення кореспондуються з частиною 2 статті 7 Закону №317-VIII, згідно з якою у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вимог цього Закону їхня діяльність підлягає припиненню (забороні) в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Оскільки судом встановлено порушення відповідачем Закону №317-VIII, у зв'язку із неприведенням свого найменування у відповідність до його вимог, позов підлягає задоволенню, а діяльність відповідача припиненню шляхом її заборони.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України під час задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати залишаються за позивачем, як суб'єктом владних повноважень.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Припинити шляхом заборони діяльність юридичної особи - Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України (ідентифікаційний код юридичної особи 37610612).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Міністерство юстиції України (01001, місто Київ, вулиця Архітектора Городецького, будинок 13; ідентифікаційний код юридичної особи 00015622).
Відповідач: Громадська організація “Волинська обласна організація Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України» (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 1; ідентифікаційний код юридичної особи 37610612).
Суддя Н. В. Стецик