Постанова від 30.06.2025 по справі 712/7727/25

Справа № 712/7727/25

Провадження № 3/712/2341/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 року суддя Соснівського район ного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., за участю: прокурора Корсун А. (в режимі відеоконференції), Чернявської А.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої головним спеціалістом відділу з питань призначення державних соціальних допомог та компенсацій Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу з питань призначення державних соціальних допомог та компенсацій Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області, відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон №1700-VII) є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог ч.1 ст.45 розд. VII «Фінансовий контроль» та абз.1 п.2-7 розд. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону №1700-VII, несвоєчасно 04.02.2024 о 21 год. 31 хв., без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, за формою, що визначається Національним агентством (граничний строк подачі до 31.01.2024), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу з питань призначення державних соціальних допомог та компенсацій Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області, відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог ч.1 ст.45 розд. VII «Фінансовий контроль», та абз.1 п.2-7 розд. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону №1700-VII, несвоєчасно 04.02.2024 о 18 год. 36 хв., без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, за формою, що визначається Національним агентством (граничний строк подачі до 31.01.2024), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначену у підпункті «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 розд. VII «Фінансовий контроль» Закону №1700-VII, несвоєчасно 13.03.2025 о 20 год. 00 хв., без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, за формою, що визначається Національним агентством (граничний строк подачі до 16.10.2024), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні підтримав протоколи про адміністративні правопорушення, та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки нею були порушені вимоги антикорупційного законодавства.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнала повністю, підтвердила обставини вчинення адміністративного правопорушення, викладені у протоколі. ОСОБА_1 пояснила, що в жовтні 2023 року протягом трьох місяців вона займалась оформленням інвалідності старшому сину ОСОБА_2 , 2017 року народження (проходили огляди у лікарів, потім реабілітація в м.Харкові). 26.01.2024 видано посвідчення дитини з інвалідністю Серія ДДА №196628. З 01 лютого 2024 року ОСОБА_1 разом з двома дітьми ( ОСОБА_3 , 2017 року народження, та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ), переїхала в м.Черкаси з м.Харкова; в березні 2024 року отримали статус внутрішньо переміщеної особи. З березня 2025 року ОСОБА_1 здійснює догляд за дитиною з інвалідністю, не працює, одна виховує та утримує двох дітей. ОСОБА_1 пояснила, що з попереднього місця роботи УСЗН Сватівської РДА засобами зв'язку її повідомляли про обов'язок подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2022 роки, та декларації при звільненні, посадові особи. Однак, в зв'язку зі складними життєвими обставинами, пов'язаними з переїздом сім'ї в інше місто (в цілях безпеки), проходженням медичних оглядів та встановленням інвалідності старшому сину, вихованням дітей без батька, ОСОБА_1 не подала вищевказані декларації у строк, встановлений законом.

Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суддя встановив таке.

Судом встановлено, що відповідно до запису у трудової книжці ОСОБА_1 від 10.06.2002 серія АХ №581975, наказом №04-13/26 від 25.02.2021 ОСОБА_1 з 01.03.2021 переведена на посаду головного спеціаліста відділу з питань призначення державних соціальних допомог та компенсацій Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області.

Згідно з наказом начальника УСЗН Сватівської РДА № 01-05/17 від 30.08.2023 «Про призупинення дії трудового договору з окремими працівниками» з 26 вересня 2023 року призупинено дію трудового договору з головним спеціалістом відділу з питань призначення державних соціальних допомог та компенсацій УСЗН Сватівської РДА ОСОБА_1 .

Наказом начальника УСЗН Сватівської РДА «Про звільнення ОСОБА_1 » №07-01/13-к від 10.09.2024, ОСОБА_5 з 16.09.2024 звільнена з посади головного спеціаліста відділу з питань призначення державних соціальних допомог та компенсацій Управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації Луганської області, за угодою сторін відповідно до п.3 ч.1 ст.83 Закону України «Про державну службу» та п.1 ст.36 КЗпП України.

Законом України №889-VIII від 10.12.2015 «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII) передбачено, що державним службовцям, які займають посади державної служби категорії «В» присвоюються - 6, 7, 8, 9 ранг (ч.3 ст.39 Закону №889-VIII). Також, визначено, що на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (ч.5 ст.5 Закону №889-VIII).

Переліком посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 (в редакції постанови КМУ від 15.01.2020 №16) передбачено, що посада головного спеціаліста відноситься до категорії посад державної служби «В».

Згідно запису у особовій картці державного службовця, ОСОБА_1 присвоєно 9 (дев'ятий) ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби. Крім того, визначені вимогами та обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до законів України, зокрема, Закону України «Про запобігання корупції», обізнаність з якими ОСОБА_1 засвідчила особистим підписом 28.08.2023 (п.10 особової картки державного службовця), що також підтверджується листом УСЗН Сватівської РДА від 13.03.2025 №10-18/209 (вх. №27292-2025 від 11.04.2025).

Таким чином, перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу з питань призначення державних соціальних допомог та компенсацій УСЗН Сватівської РДА, ОСОБА_1 відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону №1700-VII, є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону.

Також, ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на неї розповсюджуються обмеження, передбаченні ст.45 Закону №1700-VII.

З листа УСЗН Сватівської РДА від 13.03.2025 №10-18/209 (вх. №27292-2025 від 11.04.2025) вбачається, що про обов'язок подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2022 роки у термін до 31.01.2024 включно ОСОБА_1 неодноразово була повідомлена засобами телекомунікаційного зв'язку.

Згідно з ч.1 ст.45 Закону №1700-VII, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Абзацом першим частини другої статті 45 Закону №1700-VII передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з п.5 ч.1 ст.12 Закону №1700-VII, Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз.2 ч.2 ст.45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Відповідно до пункту 2-7 Розділу XIII Закону №1700-VII, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подаються такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановленні частинами сьомої-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Отже, беручи до уваги, що ОСОБА_1 звільнено з посади 16.09.2024, а тому граничний термін подачі:

- щорічної декларації, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 роки є 31.01.2024 включно;

- декларації при звільненні є 16.10.2024.

Згідно з витягом із офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 фактично подала щорічної декларації за 2021-2022 роки - 04.02.2024, декларації при звільненні - 13.03.2025.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання декларації без поважних причин.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №17 від 28.05.2025; протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №18 від 28.05.2025; протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №19 від 28.05.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 30.04.2025; копією паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 ; копією ідентифікаційного коду на ім'я ОСОБА_1 ; копією довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 14.03.2024 №7102-5003162134, виданої ОСОБА_1 ; копією трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 ; запитом щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору (в електронному вигляді) на ім'я ОСОБА_1 від 31.01.2024; відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору (в електронному вигляді) від 31.01.2024; копією посвідчення Серія НОМЕР_3 , виданого УСЗН Адміністрації Слобідського району ХМР ОСОБА_2 від 26.01.2024; повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування №10-22/51 від 12.02.2024; витягом з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» про послідовність дій користувача ОСОБА_1 за період з 12.10.2023 - 05.02.2024; запитом Управління стратегічних розлідувань в Луганській області №30337-2025 від 10.03.2025, до УСЗН Сватівської районної державної адміністрації Луганської області відносно ОСОБА_1 ;листом УСЗН Сватівської районної державної адміністрації Луганської області №10-18/209 від 13.03.2025; копією наказу УСЗН Сватівської районної державної адміністрації Луганської області від 30.08.2023 №01-05/17 «Про призупинення дії трудового договору з окремими працівниками»; копією наказу УСЗН Сватівської районної державної адміністрації Луганської області від 10.09.2024 № 07-01/13-к «Про звільнення ОСОБА_1 »; копією особової картки державного службовця ОСОБА_1 ; копією розпорядження голови районної адміністрації м.Сватове «Про затвердження нової редакції Положення про управління соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації» від 27.04.2021 №123; Положенням про відділ з питань призначення державних соціальних допомог та компенсацій УСЗН Сватівської РДА від 01.11.2023 №01-05/21; рапортом старшого оперуповноваженого 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Луганській області ДСР НП України майора поліції Тертичного О. від 16.05.2025; від 28.05.2025; фотокопією сторінки публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» сайту «public.nazk.gov.ua» ОСОБА_1 ; фотокопією публікації щорічної декларації за 2021 рік, яку подала ОСОБА_1 ; фотокопією публікації щорічної декларації за 2022 рік, яку подала ОСОБА_1 ; фотокопією публікації декларації при звільненні за період 01.01.2024 - 16.09.2024; скріншотом з АЦСК АТ КБ «Приватбанк» про надання електронних довірчих послуг щодо ОСОБА_1 ..

Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є щире каяття.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не вбачаю.

Згідно з ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

З огляду на встановлені судом обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, ненастання тяжких наслідків, ступінь вини, дані про особу порушниці, яка раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, є внутрішньо переміщеною особою, має на утриманні та одна виховує двох малолітніх дітей, в т.ч. дитину з інвалідністю, вважаю, що ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності за малозначністю діянь, обмежившись усним зауваженням.

Суддя вважає, що для досягнення завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення та зважаючи на мету адміністративного стягнення, достатнім буде застосувати до правопорушника усне зауваження зі звільненням від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч.1 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

Згідно вимог ст.40-1 КУпАП судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, тому в даному випадку судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 22, 23, 33, 172-20, 251, 280, 283, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчинених адміністративних правопорушень, і обмежитись усним зауваженням.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.Ю. Гоменюк