Справа № 686/18084/25
Провадження № 3/686/5270/25
04 липня 2025 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Піндрак О.О., вивчивши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , головного бухгалтера ТОВ «Inter cars Ukraina»,
за ч. 1 ст. 1634 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
18.06.2025 головним державним інспектором відділу планових перевірок управління податкового аудиту Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 1634 КУпАП № 002114/103.
ОСОБА_1 ставиться у вину те, що вона, будучи головним бухгалтером ТОВ «Inter cars Ukraina», вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1634 КУпАП, яке полягало у порушенні порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і подання відомостей про виплачені доходи, а саме:
-вимоги пп.14.1.13, пп.14.1.47, пп.14.1.54, пп.14.1.180 п.14.1 ст.14, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.1 п.163.1, пп.163.2.1, пп.163.2.2 п.163.2 ст.163, пп.164.1.1, пп.164.1.2 п.164.1, абз »а», »б», “є» пп.164.2.17, пп.164.2.20 п.164.2, пп.164.3, пп. 164.5 ст.164, ст.165, ст.167, пп. 168.1.1, пп. 168.1.2, пп. 168.1.4, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст.168, абз. »а» п. 171.2 ст.171, абз.»а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ, із внесеними змінами та доповненнями, в результаті заниження бази оподаткування для податку на доходи фізичних осіб на суму додаткових благ: безоплатно надані працівникам нафтопродукти (бензин та дизельне паливо) на суму 79 251,88 грн., авіаквитки вартістю 21 840,00 грн., вартість участі у корпоративному заході 708 123,16 грн., вартість списаної Дт. заборгованості за товар на суму 4 363 грн. (термін давності не минув) всього на загальну суму 5 172 672,03 грн., (в т.ч., 1 601 118,18 грн. за період 07-12.2018 року, 1 310 546,20 грн. за 2019 рік, 1 384 460,57 грн. за 2020 рік, 876 547,08 грн. за 2021 рік.), перевіркою збільшено грошові зобов'язання (донараховано) ПДФО на суму 043 272,70 грн., в тому числі: 340 635,83 грн. за період 07-12.2018 року, 266 382,38 грн. за 2019 рік, 267 027,89 грн. за 2020 рік, 169 226,60 грн. за 2021 рік.
Вищевказані доходи, отримані платниками податку, не відображені податковим агентом у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку у певні податкові періоди (4 кв.2018, 1-4 кв.2019, 1-4 кв.2020, 1-4 кв.2021) за формою № 1-ДФ, додатку 4-ДФ до Податковому розрахунку, що передбачено пп."б" п.176.2 статті 176 Податкового кодексу України;
-вимог р. ІІІ Порядку подання відомостей про виплачені доходи податковими агентами - Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 N4, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за N111/26556, із змінами та доповненнями, п.70.13 ст.70, пп. «б, ґ» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-УІ, із змінами та доповненнями, що призвело до - неповідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей №1-ДФ про доходи громадян у вигляді додаткових благ та інших доходів, за період з 3 кв. 2018 року по 4 квартал 2024 року, з відповідною ознакою доходу »101», »126», »127»;
-пп.14.1.13, пп.14.1.47, пп.14.1.54, пп.14.1.180 п.14.1 ст.14, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.1 п.163.1, пп. 163.2.1, пп.163.2.2 п.163.2 ст.163, пп.164.1.1, пп.164.1.2 п.164.1, п.164.2, абз.»а», »б», “е» ,пп. 164.2.17, пп.164.2.20 п.164.2, пп.164.3, пп.164.5 ст.164, ст.165, ст.167, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.4, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, абз.»а» п.171.2 ст.171, абз.»а, б, ґ » п.176.2 ст.176 та пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI (із внесеними змінами та доповненнями), чим занижено базу оподаткування для військового збору на суму додаткових благ, а саме: безоплатно надані працівникам нафтопродукти (бензин та дизельне паливо) на суму 79 251,88 грн., авіаквитки вартістю 21 840,00 грн., вартість участі у корпоративному заході 708 123,16 грн., вартість списаної Дт. заборгованості за товар на суму 4 363 грн. (термін давності не минув) всього на загальну суму 5 172 672,03 грн., в результаті перевіркою збільшено грошові зобов'язання (донараховано) військового збору на суму 77 590,10 грн.» в тому числі: 24016,78 грн. за період 07-12.2018 року, 19658,20 грн. за 2019 рік, 20766,91 грн. за 2020 рік, 13 148,21 грн. за 2021 рік.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку про необхідність направлення справи на доопрацювання з наступних підстав.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалах наявні суперечності, які унеможливлюють розгляд справи по суті, а саме:
-не додано документів на підтвердження факту перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах із ТОВ «INTER CARS UKRAINE» та обсягу її посадових обов'язків на посаді, які були на неї покладені, станом на час інкримінованого адміністративного правопорушення;
-не зазначено в силу якого документу на неї покладено обов'язки з нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків та не додано копію такого документу.
Крім того, ч. 1 ст. 1634 КУпАП передбачає декілька складів адміністративних правопорушень, зокрема: 1) неутримання до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів; 2) неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів; 3) перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством); 4) неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення дії/бездіяльність ОСОБА_1 не кваліфіковано як вказано вище, а саме який конкретно склад правопорушення інкриміновано ОСОБА_1 , що призвів до вказаних у протоколі наслідків.
Поряд з цим, зі складеного відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення та долученого до матеріалів повідомлення про запрошення до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України, адресованого керівнику та головному бухгалтеру, законним (уповноваженим) представникам ТОВ «INTER CARS UKRAINE», направленого 11.06.2025 на електронну адресу товариства та додатково засобами поштового зв'язку, квитанції про доставку вказаного документа в електронний кабінет підприємства, вбачається, що головним державним інспектором відділу планових перевірок управління податкового аудиту Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України ОСОБА_2 протокол складено без участі ОСОБА_1 , чим порушено прямий обов'язок ознайомити особу, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, з її правами та обов'язками, передбаченими статтею 268 КУпАП, та змістом статті 63 Конституції України; не дотримано вимог ст. 256 КУпАП, що позбавило ОСОБА_1 права, наданого і гарантованого надати пояснення і зауваження щодо змісту інкримінованого правопорушення, які вносяться до протоколу чи надаються окремо, і засвідчити їх особистим підписом.
При цьому, за умови фактичної відмови ОСОБА_1 від надання пояснень по суті інкримінованого їй правопорушення, уповноважена посадова особа вносить до протоколу відповідний запис, а у разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від підписання протоколу, уповноважена посадова особа робить про це відповідний запис.
Крім того, як на доказ вчинення правопорушення, особа, що склала протокол, посилається на акт документальної планової перевірки ТОВ «INTER CARS UKRAINE» від 18.06.2025 № 243/33-00-07-01/30865632, з яким ОСОБА_1 не ознайомлено, про що складно акт про неявку посадових осіб ТОВ «INTER CARS UKRAINE» для складання, підписання та отримання протоколів про адміністративні правопорушення від 18.06.2025 № 63/33-00-07-01/30865632.
Невручення ОСОБА_1 чи іншій уповноваженій особі ТОВ «INTER CARS UKRAINE» вказаного акту документальної планової перевірки, який є документом, що фіксує проведення перевірки та висновки щодо такої, обмежує право на його перевірку контролюючим органом, який може бути подано протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (п. 86.7 Податкового кодексу України). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.
Положеннями ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Допущені істотні недоліки (порушення) можливо виправити, а тому справу слід направити на доопрацювання, в ході якого усунути вищенаведені недоліки та суперечності з обов'язковим дотриманням вимог положень ст. 256 КУпАП в присутності ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 283, 284, 294 КУпАП,
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 1634 КУпАП направити на доопрацювання Західному міжрегіональному управлінню ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України.
Суддя: