Справа № 643/10649/25
Провадження № 1-кс/643/3669/25
01.07.2025 слідчий суддя Салтівського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 (в режимі відеоконференції), розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали суду в м. Харкові погоджене прокурором клопотання слідчого 3-го відділення слідчого відділу Управління СБ України в Харківській області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 22022220000001797 від 10.06.2022 за ч. 2 ст. 111 КК України про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Колісниківка Шевченківського району Харківської області, громадянина України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживав за адресою: АДРЕСА_2 , не працює, не судимий, -
Органом досудового розслідування ОСОБА_6 підозрюється в тому, що він, будучи уродженцем с. Колісниківка Шевченківського району Харківської області і жителем с. Стрілеча Харківського району Харківської області, у період після повномасштабного воєнного вторгнення в Україну з боку держави-агресора (російської федерації, далі - рф), яке розпочалось 24.02.2022, вирішив стати на шлях протиправної діяльності та вчинив злочин проти основ національної безпеки України, пов'язаний з державною зрадою в умовах воєнного стану, за наступних обставин:
Так, ОСОБА_6 до 24.02.2022, являючись особою, схильною до антисоціального способу життя, не мав постійного місця роботи та доходу, мешкав у гуртожитку по АДРЕСА_2 .
В той же час він, як громадянин України, не пройшовши службу в Збройних силах України, будучи обмежено придатним у військовий час, перебував з 16.04.1997 на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 у військовому званні рядовий запасу.
При цьому, він, як особа з середньою освітою, маючи своє суб'єктивне ставлення до української державності, самостійності та незалежності України, перебуваючи під інтелектуальним впливом імперської російської ідеології, за відсутності патріотичних переконань, проігнорував ту обставину, що в умовах 2014 року Україна була змушена докладати необхідних зусиль щодо забезпечення своєї безпеки, а тому й вдалася до внутрішньодержавного заходу, що створило надалі відповідні умови для протистояння загрозам. При цьому введення особливого стану в державі було вимушеною мірою під якою слід розуміти надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров'я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу.
24.02.2022 президент рф оголосив початок так званої «спеціальної військової операції».
Того ж дня, військовослужбовці зс рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та фактично застосовуючи її, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській та інших областях, де здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та окупували частину вказаної території.
В результаті вчинення вказаних дій військовими формуванням держави-агресора рф було тимчасово окуповано частину території України. Їх перелік затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), де зазначено, що з 24.02.2022 по 13.09.2022 всю територію с. Стрілеча Липецької сільської територіальної громади Харківського району Харківської області включено до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
У відповідь на вказані дії держави-агресора 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжено у встановленому законодавством України порядку.
Факт широкомасштабного збройного вторгнення на територію України 24.02.2022 не приховувався владою рф, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п.п. 1, 3 Висновку 300(2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії рф проти України», п.п. 17, 18 Наказу від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього» (Україна проти рф) та ін.).
В той же час ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що він є громадянином України, обмежено придатним військовозобов'язаним, однак під час дії воєнного стану за законом мобілізувати можуть таку категорію чоловіків, як придатних за станом здоров'я віком від 25 до 60 років без досвіду військової служби, а також обмежено придатних з досвідом та без досвіду служби, але, не маючи патріотичних переконань та бажання служити у Збройних силах України, у ситуації, що склалася та з особистих інтересів і вигоди, оцінивши обстановку в умовах військового стану, за відсутності фізичного чи психологічного впливу з боку представників держави-агресора добровільно розпочав встановлювати контакти з військовослужбовцями зс рф з метою переходу на бік ворога.
Після того як 24.02.2022 збройні сили країни агресора рф, здійснивши окупацію с. Стрілеча Липецької сільської територіальної громади Харківського району Харківської області, взяли під свій контроль будівлі та споруди на території даного населеного пункту, в тому числі й Комунальний заклад «Стрілечанська гімназія Липецької сільської ради Харківського району Харківської області», по вул. Молодіжній, 20 та гуртожитку по вул. Молодіжній, 3, з метою перешкоджання їх нормальній діяльності та створення незаконних органів окупаційної адміністрації, одним із яких повинна була стати так звана «народна міліція». Саме до такого незаконного квазі-органу місцевого самоврядування, створеного на тимчасово окупованій території, який не передбачений законами України, планувалось залучення до співпраці громадян України, в тому числі із місцевих мешканців.
У свою чергу ОСОБА_6 у період з кінця лютого по квітень 2022 року, не маючи патріотичного наміру вступити до лав Збройних сил України в цілях захисту держави, виявив бажання здійснити перехід на бік ворога в умовах воєнного стану з метою надання представникам держави-агресора будь-якої допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, та встановив контакт з військовослужбовцем збройних сил рф з позивним « ОСОБА_7 », тобто особою, яка виражала інтереси і діяла від імені рф та представляла її за не офіційним (таємним) повноваженням.
Спочатку ОСОБА_6 зумів переконливо запевнити останнього у своїй прихильності окупаційній владі та, будучи озлобленим на державу Україна, діючи з корисливих, меркантильних та низьких переконань, виказав готовність перейти на бік держави-агресора та співпрацювати з її представниками з метою підривної діяльності проти України, з тим, щоб в подальшому досить легко побудувати свою кар'єру у будь-якій сфері життєдіяльності, оскільки з'явилась така можливість з урахуванням переміщення з окупованої території найбільш професійно успішної частини населення.
27.04.2022 під час проведення зборів у приміщенні Комунального закладу «Стрілечанська гімназія Липецької сільської ради Харківського району Харківської області», по вул. Молодіжній, 20, військовослужбовець зс рф з позивним « ОСОБА_7 » повідомив присутнім, що на території с. Стрілеча розпочала діяти так звана «народна міліція», очолювати яку буде ОСОБА_6 . Місцем дислокації вищевказаного незаконного органу окупаційної адміністрації було вибрано перший поверх гуртожитку по вул. Молодіжній, 3.
Надалі, ОСОБА_6 , переслідуючи корисливу мету отримання привілейованого ставлення до себе від військових і представників окупаційних сил, діючи умисно, з політико-ідеологічних мотивів, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, у період з кінця квітня по червень 2022 року включно, перейшовши на бік ворога в умовах воєнного стану, добровільно приступив до виконання повноважень у незаконному квазі-органі місцевого самоврядування, створеному на тимчасово окупованій території с. Стрілеча, та з метою догодити представникам окупаційних військ, виконував їх протиправні вказівки, здійснюючи прийом заяв про будь-які правопорушення у місцевих мешканців, примусову перевірку документів, проведення зібрань разом з військовослужбовцями незаконних збройних формувань.
При цьому ОСОБА_6 , маючи достатній рівень життєвого досвіду для усвідомлення фактів військової агресії рф проти України, не приховуючи свою лояльність та бажання прислужити військовим держави-агресора, проявляючи відкрито свою політичну асоціальність, нехтуючи нормами моралі, у період з кінця квітня по червень 2022 року, порушуючи вимоги ст. ст. 17, 19, 65 Конституції України, якими передбачено обов'язок громадян України щодо захисту Вітчизни, суверенітету, незалежності й територіальної цілісності України та зобов'язання діяти лише на підставі, в межах, що визначені Конституцією та законами України, не дотримуючись Конституції України, діючи умисно, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та державній безпеці України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, перейшовши на бік ворога, створив умови для функціонування незаконного органу місцевого самоврядування так званої «народної міліції».
Тим самим він прийняв участь у забезпеченні становлення і зміцнення окупаційної влади рф на тимчасово окупованій території с. Стрілеча Липецької сільської територіальної громади Харківського району Харківської області, шляхом надання безпосередньої допомоги державі-агресору на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та державній безпеці України.
Дії ОСОБА_6 кваліфіковані органом досудового розслідування за ч. 2 ст. 111 КК України, як колабораційна діяльність, пов'язана із добровільним зайняттям громадянином України посади, не пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
07.01.2025 відносно ОСОБА_6 складено повідомлення про підозру у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, яке того ж дня пред'явлено останньому у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» випуск від 07.01.2025 №6 (7931) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Отже, ОСОБА_6 набув статусу підозрюваного у кримінальному провадженні № 22022220000001797 від 10.06.2022 за ч. 2 ст. 111 КК України.
Згідно з отриманою від 4 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Харківській області оперативною інформацією, підозрюваний ОСОБА_6 з вересня 2022 року перебуває на території держави-агресора рф.
Таким чином, підозрюваний ОСОБА_6 умисно переховується від слідства та суду на території російської федерації, тобто держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором з метою уникнення кримінальної відповідальності.
15.01.2025 постановою слідчого ОСОБА_6 оголошений у розшук на території України.
Слідчий, посилаючись на обґрунтованість підозри ОСОБА_6 , ті факти, що останній переховується від органів досудового розслідування та оголошений у розшук, може вчинити інше кримінальне правопорушення, з метою запобігання переліченим ризикам просить застосувати до ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
В суді прокурор підтримав клопотання.
Захисник проти клопотання заперечував, зазначивши про відсутність в матеріалах кримінального провадження доказів про розшук ОСОБА_6 , повідомлення йому про наявність кримінального провадження. Крім того, ризики, на які посилається прокурор, лише перераховані, проте не доведені.
Розглянувши клопотання, слідчий суддя дійшов наступного: підозра ОСОБА_6 обґрунтована доказами, долученими до клопотання у вигляді матеріалів кримінального провадження, а саме даними, зафіксованими в протоколах допиту свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та інших, протоколами впізнання за фотознімками, тощо.
Наразі ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування, через що оголошений у розшук. Факт переховування ОСОБА_6 на території агресора доведений показаннями свідків, проведеними оперативно-розшуковими заходами.
Зазначені обставини свідчать про існування, щонайменше, ризику подальшого переховування від органів досудового розслідування, суду та дають підстави стверджувати про недостатність застосування більш м'якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, для його запобігання.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених ст. 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
З наявних в матеріалах кримінального провадження відомостей ОСОБА_6 у вересні 2022 року виїхав на територію держави-агресора - рф.
Згідно положень пункту 1 розділу IV «Порядок запитування публікації оповіщень Генеральним секретаріатом Інтерполу» Інструкції про порядок використання правоохоронними органами України інформаційної системи Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Офісу Генерального прокурора, Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 17.08.2020 № 613/380/93/228/414/510/2801/5 Уповноважений підрозділ запитує публікацію Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення щодо осіб, які розшукуються з метою їх затримання, арешту, обмеження свободи пересування та подальшої видачі (екстрадиції) в Україну.
Для запиту публікації Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення правоохоронний орган України надсилає уповноваженому підрозділу формуляр для запиту публікації Червоного оповіщення, а також, крім іншої інформації та документів, завірену копію ухвали слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (у тому числі в перекладі на одну з робочих мов Інтерполу) на стадії досудового розслідування.
Відповідно до ч. 1 ст. 575 КПК України клопотання про видачу особи в Україну готує слідчий, прокурор, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування, або суд, який розглядає справу чи яким ухвалено вирок, з дотриманням вимог, передбачених цим Кодексом та відповідним міжнародним договором України.
Частина 2 вказаної статті передбачає, що клопотання складається у письмовій формі і повинно містити дані про особу, видача якої вимагається, обставини і кваліфікацію вчиненого нею злочину. До клопотання додаються, крім іншого, такі документи: 1) засвідчена копія ухвали слідчого судді або суду про тримання особи під вартою, якщо видача запитується для притягнення до кримінальної відповідальності.
Отже, з метою належного виконання розшуку особи з наступним її затриманням уповноваженому органу має бути надана, крім іншого, ухвала слідчого судді про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, так як ухвала про надання дозволу на затримання не є ордером на арешт в розумінні правил Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу.
З погляду на викладене, враховуючи фактичні обставини справи та правове обґрунтування, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 177, 183, 193, 194, 196-198, 309, 376, 395 КПК України, -
Клопотання задовольнити та обрати ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Після затримання ОСОБА_6 і не пізніше як через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження останній має бути доставлений до слідчого судді для розгляду за участю підозрюваного питання про застосування обраного запобіжного заходу у виді тримання під вартою або його заміни на більш м'який запобіжний захід.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а ОСОБА_6 у той самий строк з моменту вручення йому копії ухвали суду.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Повний текст ухвали складений 04.07.2025.
Слідчий суддя ОСОБА_1