Справа № 348/1112/25
Провадження № 3/348/571/25
04 липня 2025 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Гундяк Т.Д., розглянувши матеріали, які надійшли з Надвірнянського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово не працюючого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП,
встановив:
До Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 22.04.2025 серії ВАД № 252667 22.04.2025 близько 20 год 00 хв ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру, яке не завдало фізичного болю, відносно сестри ОСОБА_2 та громадянина ОСОБА_3 , а саме обзивав нецензурними словами та погрожував фізичною розправою на словах, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Виходячи зі змісту ст. 7, 254, 279 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених у ст. 258 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування відповідно до ст. 251 КУпАП, у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей відповідно до ч. 1 ст. 254 КУпАП та ч. 2 ст. 251 КУпАП покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Відповідно до пункту 9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 №1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» № 3733-IX від 22.05.2024, яким стаття 173-2. Вчинення домашнього насильства викладена в новій редакції:
Відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (в новій редакції) вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, - тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого зазначеною статтею, полягає в умисному вчиненні будь-яких з зазначених в диспозиції дій та передбачає існування обов'язкової ознаки - завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
Кваліфікуючими ознаками правопорушення за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП є повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
З огляду на викладене, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №252667 від 22.04.2025 не містить обов'язкової ознаки об'єктивної сторони складу правопорушення у виді наслідків, кваліфікуючих ознак адміністративного правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Суть адміністративного правопорушення не відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, встановленого ч. 3 ст.173-2 КУпАП, яка полягає у повторному протягом року вчинення домашнього насильства, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 08.05.2025 з цих підстав справу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 було направлено для належного оформлення.
Проте вказані недоліки не усунуто та справу повторно направлено для розгляду до суду. Постанова суду залишилася без належного виконання.
Відповідно до пункту 8 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 №1376, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Натомість в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №252667 від 22.04.2025 зроблені виправлення після того, як протокол про адміністративне правопорушення 24.04.2025 направлено поштовим відправленням особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.
При цьому, суддею Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області, при направленні для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №252667 від 22.04.2025, у постанові від 08.05.2025 вказано посадовій особі Надвірнянського РВП ГУНП України в Івано-Франківській області на необхідність усунути недоліки протоколу про адміністративне правопорушення та, у разі внесення змін до протоколу про адміністративне правопорушення, або складання нового протоколу, повторно необхідно виконати вимоги ст. 254, ч. 4 ст. 256 КУпАП щодо вручення копії зміненого (нового) протоколу та роз'яснення прав і обов'язків особі, що притягується до адміністративної відповідальності.
З огляду на те, що складення та оформлення справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, вважаю за необхідне повернути справу про адміністративне правопорушення до Надвірнянського РВП ГУНП України в Івано-Франківській області для належного оформлення.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи наведене, протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 з долученими до нього матеріалами слід повернути для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 256, 278 КУпАП,
постановив:
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 252667 від 22.04.2025, складений відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, з долученими до нього матеріалами, повернути до Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області для належного оформлення та виконання вимог ст. 256, 268 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Гундяк Т.Д.