Єдиний унікальний номер 341/1136/25
Номер провадження 2-а/341/7/25
04 липня 2025 року місто Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Мергеля М. Р. в порядку адміністративного судочинства ознайомився з позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Галицького відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
03.07.2025 ОСОБА_1 звернувся до Галицького районного суду Івано-Франківської області як до місцевого адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 з направлення постанови тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 від 21.03.2025 № 244 у справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП щодо ОСОБА_1 про стягнення штрафу у розмірі 34000,0 гривень до Галицького відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на примусове стягнення суми штрафу в подвійному розмірі 68000,0 гривень;
- зобов'язати Галицький відділ державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повернути стягувачу без виконання постанову тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 від 21.03.2025 № 244 у справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 щодо ОСОБА_1 про стягнення штрафу в подвійному розмірі 68000,0 гривень.
Отже, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до двох відповідачів з двома вимогами немайнового характеру.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Надавши правову оцінку змісту позовної заяви ОСОБА_1 , суддя дійшов висновку про те, що позовну заяву подано з порушенням правил підсудності, з огляду на таке.
Згідно з частиною першою статті 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції.
У пункті 1 частини першої статті 20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Оскільки позивач ОСОБА_1 першу позовну вимогу заявляє до суб'єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними його дій у справі про притягнення до адміністративної відповідальності (направлення постанови), то така вимога підсудна саме Галицькому районному суду Івано-Франківської області в порядку за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до частини другої статті 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Своєю чергою у частинах першій і другій статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Суд звертає увагу на те, що серед вичерпного переліку частини першої статті 20 КАС України категорій справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, така категорія справ як з приводу рішень, дій чи бездіяльності виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), відсутня.
Згідно з частиною п'ятою статті 287 КАС України адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 в частині вимог до Галицького ВДВС в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов'язання вчинити дії установлено, що такі вимоги стосуються виконання рішення не суду, а іншого органу - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, вимога ОСОБА_1 до Галицького ВДВС в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов'язання вчинити дії підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства саме окружним адміністративним судом, а не місцевим загальним судом як адміністративним судом.
При цьому зі змісту позовної заяви вбачається, що вимоги ОСОБА_1 направленні, перш за все, на захист його права сплатити адміністративне стягнення у визначеному постановою розмірі протягом 15 днів з часу її отримання, а не у подвійному розмірі, тобто на припинення примусового виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Положеннями частин першої, третьої статті 21 КАС України передбачено, що позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою.
Якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
Підсумовуючи викладене, оскільки у цій справі ОСОБА_1 заявив дві самостійні вимоги до двох різних суб'єктів владних повноважень, одна з яких підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а інша - окружному адміністративному суду, то ця справа належить до юрисдикції (підсудності) саме окружного адміністративного суду.
Частиною першою ст. 318 КАС України встановлено, що рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Зважаючи на викладене, беручи до уваги зміст позовних вимог, з огляду на розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів, суд дійшов висновку, що ця справа належить до підсудності окружного адміністративного суду та з метою недопущення порушення правил юрисдикції, визначених ст. 20 КАС України, вважає за необхідне передати матеріали справи для розгляду до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 20-22, 29 КАС України, суд
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Галицького відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії передати за підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 46).
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СуддяМикола МЕРГЕЛЬ