вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88605, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
01 липня 2025 р. м. Ужгород Справа № 907/135/25
Суддя господарського суду - Худенко А.А.
за участю секретаря судового засідання Маркулич Д.В.
За позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз», м. Київ
до відповідача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз», м. Ужгород
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», м. Київ
про стягнення 299 094 273,56 гривень,
представники:
від позивача (в режимі відеоконференції ) - Онищук М.Б., адвокат, довіреність №1-4043 від 28.08.2024
від відповідача - Фраткіна Т.Ф., адвокат, довіреність №ЗГ/Д-10-24 від 31.12.2024
від третьої особи відповідача - не з'явився
СУТЬ СПОРУ ТА ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ В МЕЖАХ СПРАВИ.
Акціонерного товариства «Укртрансгаз», м. Київ звернулось з позовом до відповідача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз», м. Ужгород про стягнення 299 094 273,56 гривень.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №907/135/25 визначено головуючого суддю Худенка А.А., про що вказано у протоколі автоматизованого розподілу судової справи між суддями.
Ухвалою від 11.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження,
Підготовчі засідання призначені на 11.03.2025, 10.04.2025, 08.05.2025 відкладались із підстав зазначених в ухвалах про їх відкладення.
Ухвалою від 12.05.2025 постановлено закрити підготовче провадження у справі №907/135/25 та призначити справу №907/135/25 до судового розгляду по суті на 10 червня 2025.
Відповідач скористався наданим йому процесуальним правом та подав суду відзив на позовну заяву.
В судовому засіданні Представник позивача підтримав позов у повному обсязі. Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Позиція позивача
У зв'язку з простроченням Відповідачем зобов'язань з оплати добових небалансів за період: липень - грудень 2019 року в сумі 152 897 562,67 грн Позивачем на підставах п.п. 13.1, 13.5 Договору, ст. 536, ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, ч. З ст. 198 Господарського кодексу України нараховано Відповідачу пеню в розмірі 16 425 654,29 грн, три відсотки річних від простроченої суми в розмірі 23 076 353,24 грн та інфляційні втрати у розмірі 106 694 703,26 гривень.
Вказані суми Позивач просить стягнути із відповідача.
Позиція відповідача
АТ «Закарпатгаз» до 01.01.2024 здійснювало господарську діяльність із розподілу природного газу в межах території Закарпатської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації АТ «Закарпатгаз», на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі по тексту - «Відповідач», «НКРЕКП», «Регулятор») ліцензії.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2510 від 27.12.2023 року "Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «Закарпатгаз», з 01.01.2024 року АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ЗАКАРПАТГАЗ" зупинено дію ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, видану відповідно до постанови НКРЕКП, від 29.06.2017 року № 843.
29.08.2021 набрав чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» (Закон 1639). Відповідно до ст.2 цього Закону його поширюється на відносини із врегулювання видів заборгованості (грошових зобов'язань), визначених у статті 1 цього Закону, суб'єктів ринку природного газу, що включені до Реєстру.
16.11.2022 року на засіданні Регулятора - НКРЕКП, АТ «Закарпатгаз» було включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу, про що винесено постанову НКРЕКП від 16.11.2022 №1465 «Про включення АТ «Закарпатгаз» до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу».
Постановою НКРЕКП від 12.03.2024 року №495, відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджено АТ «ЗАКАРПАТГАЗ»: 1) обсяг перевищення фактичної вартості послуг з розподілу природного газу за даними звітності, поданої АТ «ЗАКАРПАТГАЗ» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (у тому числі до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики), над тарифною виручкою, передбаченою тарифами на розподіл природного газу, встановленими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (у тому числі Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики), з урахуванням отриманих компенсацій витрат, що утворився за період до 31 грудня 2019 року включно у сумі 935 048,09 тис. грн (без ПДВ); Отже, заборгованості АТ «Закарпатгаз» як оператор газорозподільних систем перед АТ «Укртрансгаз» по Договору транспортування природного газу №1512000735, яка є предметом судового розгляду у межах справи №907/135/25 врегульована Законом «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу». Як зазначено в ст. 6 Закону, на реструктуризовану згідно з цим Законом заборгованість з оплати природного газу та послуги з його транспортування неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються. Неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних, нараховані на заборгованість за договорами купівлі-продажу газу та договорами на транспортування, у тому числі підтверджені судовими рішеннями, які набрали законної сили, що обліковуються учасниками процедури погашення заборгованості та не сплачені станом на розрахункову дату (28.02.2022), підлягають списанню.
Тому у задоволенні позовної заяви АТ «Укртрансгаз» до АТ «Закарпатгаз» про стягнення 299 094 273,56 гривень слід відмовити.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ. ПРАВОВА ОЦІНКА ТА ВИСНОВКИ СУДУ. ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ ДО СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
Акціонерне товариство «Укртрансгаз» (далі - Позивач або Оператор газотранспортної системи) та Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» (далі - Відповідач або Замовник, АТ «Закарпатгаз», Оператор газорозподільної системи), керуючись Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2493 (далі - Кодекс або Кодекс ГТС), уклали договір транспортування природного газу №1512000735 від 17.12.2015.
Вказаний Договір укладений у формі Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2497 (в редакції додаткової угоди №1 від 29.11.2017).
З 1 березня 2019 року Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 27.12.2017 №1437 було запроваджено добове балансування та відповідно були внесені зміни до Кодексу ГТС.
Cторони не привели свої договірні відносини у відповідність до останньої редакції типового договору, а тому договір не містить положень в частині врегулювання саме добового небалансу.
На підставі остаточних алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу оператор газотранспортної системи здійснює розрахунок остаточного обсягу добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за кожну газову добу звітного місяця та визначає його остаточну плату за добовий небаланс за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць (п. 17 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС).
Позивач за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів Відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за липень-грудень 2019 року (складених, зокрема, на підставі інформації поданої Відповідачем до інформаційної платформи згідно форм 2, 3) виявив наявність у Відповідача негативних небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснив розрахунок остаточних обсягів добового небалансу Відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату за такі добові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць:
за липень 2019 року було виявлено остаточні обсяги негативних добових небалансів в розмірі 2191,32178 тис.куб.м. (22680180 кВт год) всього на загальну суму 13 627 742,34 гривень;
за серпень 2019 року було виявлено остаточні обсяги негативних добових небалансів в розмірі 1449,17705 тис.куб.м. (14998982 кВт год) всього на загальну суму 10 652 599,05 гривень;
за вересень 2019 року було виявлено остаточні обсяги негативних добових небалансів в розмірі 1549,97090 тис.куб.м. (16042199 кВт год) всього на загальну суму 8 528 776,90 гривень;
за жовтень 2019 року було виявлено остаточні обсяги негативних добових небалансів в розмірі 3599,40597 тис.куб.м. (37253852 кВт год) всього на загальну суму 19 143 073,02 гривень;
за листопад 2019 року було виявлено остаточні обсяги негативних добових небалансів в розмірі 5498,86779тис.куб.м. (56913282 кВт год) всього на загальну суму 38 116 489,52 гривень;
за грудень 2019 року було виявлено остаточні обсяги негативних добових небалансів в розмірі 8197,85551 тис.куб.м. (84847805 кВт год) всього на загальну суму 62 828 881,84 гривень.
Позивачем через інформаційну платформу направлено Відповідачу акти врегулювання щодобових небалансів № 07-2019-1512000735 від 31.07.2019 за газовий місяць липень 2019 року, № 08-2019-1512000735 від 31.08.2019 за газовий місяць серпень 2019 року, № 09-2019-1512000735 від 30.09.2019 за газовий місяць вересень 2019 року, №10-2019-1512000735 від 31.10.2019 за газовий місяць жовтень 2019 року, № 11-2019-1512000735 від 30.11.2019 за газовий місяць листопад 2019 року, №12-2019-1512000735 від 31.12.2019 за газовий місяць грудень 2019 року.
Позивачем направлено відповідачу:
рахунок № 07-2019-1512000735 від 31.07.2019 на оплату за добові небаланси за липень 2019 року на загальну суму 13 627 742,34 гривень;
рахунок № 08-2019-1512000735 від 31.08.2019 на оплату за добові небаланси за серпень 2019 року на загальну суму 10 652 599,05 гривень;
рахунок № 09-2019-1512000735 від 30.09.2019 на оплату за добові небаланси за вересень 2019 року на загальну суму 8 528 776,90 гривень;
рахунок № 10-2019-1512000735 від 31.10.2019 на оплату за добові небаланси за жовтень 2019 року на загальну суму 19 143 073,02 гривень;
рахунок № 11-2019-1512000735 від 30.11.2019 на оплату за добові небаланси за листопад 2019 року на загальну суму 38 116 489,52 гривень;
рахунок № 12-2019-1512000735 від 31.12.2019 на оплату за добові небаланси за грудень 2019 року на загальну суму 62 828 881,84 гривень.
Загальна сума оплати за добові небаланси за період липня - грудня 2019 року склала 152 897 562,67 гривень.
Відповідно до Звіту про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків АТ «Закарпатгаз» за липень 2019 самим Відповідачем визначено у Розділі І визначено наступне:
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до його газорозподільної мережі з газотранспортної системи складає 9 074,843 тис.куб.м;
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до ГРМ від газовидобувних підприємств складає 5,585 тис.куб.м;
об'єм/обсяг природного газу, який спожитий Відповідачем на виробничо технологічні витрати складає 2 262,527 тис.куб.м. + витрати природного газу на власні потреби 0,322 тис.куб.м. = 2 262,849 тис.куб.м;
Відповідно до Звіту про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків АТ «Закарпатгаз» за серпень 2019 самим Відповідачем визначено у Розділі І визначено наступне:
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до його газорозподільної мережі з газотранспортної системи складає 9 151,890 тис.куб.м.;
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до ГРМ від газовидобувних підприємств складає 5,474 тис.куб.м.;
об'єм/обсяг природного газу, який розподілений з ГРМ споживачам складає 7658,03196 тис.куб.м.;
об'єм/обсяг природного газу, який спожитий Відповідачем на виробничо- технологічні витрати складає 1 499,177тис.куб.м. + витрати природного газу на власні потреби 0,155 тис.куб.м. = 1 499,332 тис.куб.м;
Відповідно до Звіту про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків АТ «Закарпатгаз» за вересень 2019 самим Відповідачем визначено у Розділі І визначено наступне:
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до його газорозподільної мережі (далі ГРМ) з газотранспортної системи складає 10 557,717 тис.куб.м.;
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до ГРМ від газовидобувних підприємств складає 6,388 тис.куб.;
об'єм/обсяг природного газу, який розподілений з ГРМ споживачам складає 8964,774 тис.куб.м.;
об'єм/обсяг природного газу, який спожитий Відповідачем на виробничо- технологічні витрати складає 1 599,031 тис.куб.м. + витрати природного газу на власні потреби 0,300 тис.куб.м.= 1599,331 тис.куб.м;
Відповідно до Звіту про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків АТ «Закарпатгаз» за жовтень 2019 самим Відповідачем визначено у Розділі І визначено наступне:
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до його газорозподільної мережі (далі ГРМ) з газотранспортної системи складає 20 938,868 тис.куб.м.;
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до ГРМ від газовидобувних підприємств складає 12,329 тис.куб.;
об'єм/обсяг природного газу, який розподілений з ГРМ споживачам складає 17 347,044 тис.куб.м.;
об'єм/обсяг природного газу, який спожитий Відповідачем на виробничо- технологічні витрати складає 3 599,374 тис.куб.м. + витрати природного газу на власні потреби 4,779 тис.куб.м.= 3 604,153 тис.куб.м;
Відповідно до Звіту про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків АТ «Закарпатгаз» за листопад 2019 самим Відповідачем визначено у Розділі І визначено наступне:
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до його газорозподільної мережі (далі ГРМ) з газотранспортної системи складає 35 956,865 тис.куб.м.;
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до ГРМ від газовидобувних підприємств складає 21,195 тис.куб.;
об'єм/обсяг природного газу, який розподілений з ГРМ споживачам складає 30 455,057 тис.куб.м;
об'єм/обсяг природного газу, який спожитий Відповідачем на виробничо- технологічні витрати складає 5 498,868 тис.куб.м. + витрати природного газу на власні потреби 24,135 тис.куб.м.=5 523,003 тис.куб.м.;
Відповідно до Звіту про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків АТ «Закарпатгаз» за грудень 2019 самим Відповідачем визначено у Розділі І визначено наступне:
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до його газорозподільної мережі (далі ГРМ) з газотранспортної системи складає 62 775,667 тис.куб.м.;
об'єм/обсяг природного газу, який надійшов до ГРМ від газовидобувних підприємств складає 41,388 тис.куб.;
об'єм/обсяг природного газу, який розподілений з ГРМ споживачам складає 54 578,706 тис.куб.м.;
об'єм/обсяг природного газу, який спожитий Відповідачем на власні виробничо- технологічні витрати складає 8 197,856 тис.куб.м. + витрати природного газу на власні потреби 40,494 тис.куб.м.= 8 238,35 тис.куб.м.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду викладену у постанові від 01.06.2022 по справі №922/3987/19 Кодекс газотранспортної системи є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України. Дія цього Кодексу поширюється на всіх суб'єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності.
Впровадження з 01.03.2019 добового балансування на ринку природного газу з відповідними змінами до Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493, а також змінами до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497, відсутність факту приведення умов договору транспортування природного газу у відповідність до нових правил ринку природного газу не звільняє учасників такого ринку від обов'язку дотримання правил балансування визначених Кодексом газотранспортної системи у відповідній редакції на момент надання послуг.
Разом з цим, умови договору транспортування природного газу, а саме пункти 2.2, 2.5, 2.6, 7.1 передбачають, що оператор надає замовнику послуги (зокрема і балансування) на умовах визначених у Кодексі ГТС; приймання передача газу, документальне оформлення і подання звітності оператору здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГТС; замовник має виконувати вимоги визначені Кодексом ГТС; балансування визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом ГТС.
Таким чином, договір транспортування природного газу також містить положення, відповідно до яких, він має виконуватись у відповідності до приписів Кодексу ГТС, зокрема з врахуванням змін та доповнень на момент надання послуг.
Згідно з пунктом 2 розділу XIII Кодексу ГТС замовники послуг транспортування зобов'язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи вчиняє дії з врегулювання добового небалансу виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій.
У пункті 2 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС передбачається, що у випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.
У пункті 6 глави 6 розділу XIV У Кодексу ГТС визначено, що плата за добовий небаланс застосовується таким чином, зокрема, якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.
- Законом № 1639-ІХ визначено процедуру врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу - заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості (грошових зобов'язань) за природний газ та послуги з його транспортування шляхом проведення взаєморозрахунків та реструктуризації заборгованості, а також списання неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на таку заборгованість у разі її погашення;
- водночас Законом № 1639-ІХ не передбачено припинення зобов'язання щодо суми основного боргу за поставлений газ, а лише визначено певну процедуру (заходи), яка надає можливість в майбутньому врегулювати заборгованість у спосіб, визначений законом. Тобто в даному випадку повинна бути вчинена юридично значима дія щодо фактичного погашення суми основного боргу за поставлений природний газ, зокрема, укладено договір про організацію взаєморозрахунків між учасниками спору та/або договір про реструктуризацію заборгованості з оплати природного газу та послуги з його транспортування тощо;
- натомість, cторонами будь-які докази щодо вчинення суб'єктами ринку природного газу, в тому числі і сторонами договору транспортування природного газу юридично значимих дій, а саме, укладення договору про організацію взаєморозрахунків або договору про реструктуризацію заборгованості тощо;
- саме по собі ухвалення Закону № 1639-ІХ, яким визначено певну процедуру, яка надає можливість в майбутньому врегулювати заборгованість у спосіб, визначений законом, шляхом вчинення юридично значимих дій щодо фактичного погашення суми основного боргу за транспортування природного газу, не свідчить про припинення зобов'язань сторін за договором транспортування природного газу, а також не вказує на відсутність у справі предмета спору;
У свою чергу, питання щодо проведення взаєморозрахунків та реструктуризації визначені у статтях 4, 5 Закону № 1639-ІХ. Так, відповідно до положень статті 4 цього Закону, обсяги заборгованості, що підлягають врегулюванню відповідно до статті 4 цього Закону: підтверджуються висновком суб'єкта аудиторської діяльності, затверджуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до статті 3 цього Закону на підставі висновку суб'єкта аудиторської діяльності.
Обсяги різниці між фактичною обґрунтованою вартістю послуг з розподілу природного газу, що надаються операторами газорозподільних мереж, та тарифами на розподіл природного газу затверджуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Взаєморозрахунки проводяться у порядку та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, у межах видатків спеціального фонду державного бюджету за цільовим призначенням та в обсягах, передбачених Законом України "Про Державний бюджет України на відповідний рік із застосуванням рахунків, відкритих у Державному казначействі України, згідно з договором про організацію взаєморозрахунків, який укладається між учасниками розрахунків на підставі документа, що підтверджує наявність в обліку учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору, та в обсязі, що не перевищує підтверджену учасниками заборгованість.
Відповідно до положень статті 5 Закону № 1639-ІХ реструктуризація заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, здійснюється після проведення розрахунків, передбачених статтею 4 цього Закону, шляхом розстрочення на три календарних місяці рівними частинами з першого числа місяця укладення договору без відстрочення погашення заборгованості та з можливістю дострокового погашення.
Типовий договір про реструктуризацію заборгованості з оплати природного газу та послуги з його транспортування затверджується Кабінетом Міністрів України.
Кожна із сторін зобов'язана укласти договір про реструктуризацію заборгованості у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня його отримання, якщо сума за таким договором підтверджена актами звіряння між учасниками процедури врегулювання заборгованості.
Верховним Судом у постанові від 15.06.2022 у справі № 910/10142/21 сформовано правовий висновок щодо закриття провадження у справі за відсутності предмета спору у зв'язку із дією Закону № 1639-ІХ та зазначено, що для застосування процедури врегулювання заборгованості згідно з положеннями Закону № 1639-ІХ має вчинятися юридично значима дія і за відсутності такої підстави для закриття провадження відсутні.
Верховним Судом у постанові від 18.04.2023 у справі № 911/3195/21 сформовано правову позицію щодо припинення зобов'язань в рамках Закону № 1639-ІХ, а саме зазначено, що у разі відсутності встановлення судами попередніх інстанцій факту укладення договору про організацію взаєморозрахунків між учасниками спору, відсутні підстави для припинення спірних правовідносин між сторонами та для закриття провадження у справі.
Законом № 1639-ІХ визначено процедуру врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу - заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості (грошових зобов'язань) за природний газ та послуги з його транспортування шляхом проведення взаєморозрахунків та реструктуризації заборгованості, а також списання неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на таку заборгованість у разі її погашення.
Водночас Законом № 1639-ІХ не передбачено припинення зобов'язання щодо суми основного боргу за поставлений газ, а лише визначено певну процедуру (заходи), яка надає можливість в майбутньому врегулювати заборгованість у спосіб, визначений законом. Тобто в даному випадку повинна бути вчинена юридично значима дія щодо фактичного погашення суми основного боргу за поставлений природний газ, зокрема, укладено договір про організацію взаєморозрахунків між учасниками спору та/або договір про реструктуризацію заборгованості з оплати природного газу та послуги з його транспортування тощо.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 18.07.2023 у справі № 906/1357/20, від 05.09.2023 у справі № 922/3220/20.
Відповідача було включено до реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу, обсяг заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" в сумі, яка відповідає заборгованості.
Проте, укладення договору про організацію взаєморозрахунків або договору про реструктуризацію заборгованості не укладено.
Саме по собі ухвалення Закону № 1639-ІХ, яким визначено певну процедуру, яка надає можливість в майбутньому врегулювати заборгованість у спосіб, визначений законом, шляхом вчинення юридично значимих дій щодо фактичного погашення суми боргу за негативні щодобові небаланси, не свідчить про припинення зобов'язань сторін за договором транспортування природного газу, а також не вказує на відсутність у справі предмета спору.
З урахуванням того, що відповідачем не надано до суду та матеріали справи не містять будь-яких доказів на підтвердження того, що предмет спору у даній справі відсутній, суд дійшов висновку стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» 152 897 562,67 грн заборгованості з оплати добових небалансів за липень-грудень 20219 року.
Також, зв'язку з простроченням Відповідачем зобов'язань з оплати добових небалансів за період: липень - грудень 2019 року Позивачем на підставах п.п. 13.1, 13.5 Договору, ст. 536, ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, ч. З ст. 198 Господарського кодексу України нараховано Відповідачу пеню в розмірі 16 425 654,29 грн, три відсотки річних від простроченої суми в розмірі 23 076 353,24 грн та інфляційні втрати у розмірі 106 694 703,26 гривень.
Перевіривши розрахунки пені, трьох відсотків річних та інфляційні втрати суд доходить висновків про правельність таких розрахунків.
Згідно зі ст. 230, 231 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. У разі, якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому в договорі.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Визначене ч. 2 ст. 625 ЦК України право на стягнення інфляційних втрат і 3% річних є мінімальними гарантіями, які надають кредитору можливість захистити згадані вище інтереси; позбавлення кредитора можливості реалізувати це право порушуватиме баланс інтересів і сприятиме виникненню ситуацій, за яких боржник повертатиме кредитору грошові кошти, які, через інфляційні процеси, матимуть іншу цінність, порівняно з моментом, коли такі кошти були отримані.
У постанові Верховного Суду від 07.04.2020 у справі №910/4590/19, зокрема зазначено, що стягнення інфляційних і процентів річних, передбачених ч.2 ст. 625 ЦК України, є способом компенсації майнових втрат кредитора, а не способом відшкодування шкоди.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що за змістом наведених норм закону нарахування інфляційних втрат та 3% річних на суму боргу входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові. Таким чином, вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції та 3% річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу.
Тому суд доходить висновків, що крім стягнення 152 897 562,67 грн заборгованості з оплати добових небалансів за липень-грудень 20219 року також слід стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» пеню в розмірі 16 425 654,29 грн., три відсотки річних від простроченої суми в розмірі 23 076 353,34 грн, інфляційні втрати у розмірі 106 694 703,26 грн.
Про можливість застосовувати приписи ч. 10 ст. 238 ГПК України
У постанові ВП ВС від 5 червня 2024 року у справі № 910/14524/22 суд вказав, що Питання про можливість у конкретній справі застосовувати приписи ч. 10 ст. 238 ГПК України суд вирішує на власний розсуд з урахуванням обставин, що мають істотне значення, на основі принципів розумності, справедливості та пропорційності.
Також, як звернула увагу ВП ВС, нарахування пені або відсотків у порядку ч. 10 ст. 238 ГПК України ґрунтується на тих самих нормах матеріального права, які є підставою для задоволення позову про стягнення відсотків або пені за порушення виконання зобов'язання. Тобто це ті самі заходи відповідальності, але продовжені на наступний період, протягом якого зобов'язання не виконується. Окрім того, відповідно до ч. 6 ст. 232 ГПК України строк нарахування пені на підставі ч. 10 ст. 238 ГПК України не повинен перевищувати шести місяців, якщо інший строк не встановлений договором чи спеціальним законом, який містить норми матеріального права, що регулюють відносини господарсько-правової відповідальності.
Суд враховує, що відповідачем не оспорюється існування 152 897 562,67 грн (Сто п'ятдесят два мільйона вісімсот дев'яносто сім тисяч п'ятсот шістдесят дві гривнi 67 копійок) заборгованості з оплати добових небалансів за липень-грудень 20219 року, та вважає що вказана заборгованість має бути погашена у відповідності до Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» (Закон 1639). Відповідач вчиняв дії на виконання вказаного Закону. Так,16.11.2022 року на засіданні Регулятора - НКРЕКП, АТ «Закарпатгаз» було включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу, про що винесено постанову НКРЕКП від 16.11.2022 №1465 «Про включення АТ «Закарпатгаз» до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу».
Встановити нарахування трьох відсотків річних до моменту виконання рішення у порядку ч. 10 ст. 238 ГПК України є правом а не обов'язком суду та на думку суду позивачем не доведено необхідність встановлення такого нарахування.
За таких обставин суд доходить висновків у нарахуванні трьох відсотків річних до моменту виконання рішення у порядку ч. 10 ст. 238 ГПК України - відмовити.
Розподіл судових витрат.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України виходячи із задоволених позовних вимог на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Керуючись статтями 2, 13, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 126, 129, 221, 236, 238,240 Господарського процесуального кодексу України,
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» (88015, Закарпатська обл., місто Ужгород, вулиця погорєлова, 2, код ЄДРПОУ 05448610) на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1 код ЄДРПОУ 30019801) :
152 897 562,67 грн (Сто п'ятдесят два мільйона вісімсот дев'яносто сім тисяч п'ятсот шістдесят дві гривнi 67 копійок) заборгованості з оплати добових небалансів за липень-грудень 20219 року, пеню в розмірі 16 425 654,29 грн (шістнадцять мільйонів чотириста двадцять п'ять тисяч шістсот п'ятдесят чотири гривнi 29 копійок, три відсотки річних від простроченої суми в розмірі 23 076 353,34 грн (двадцять три мільйона сімдесят шість тисяч триста п'ятдесят три гривнi 34 копійок), інфляційні втрати у розмірі 106 694 703,26 грн ( сто шість мільйонів шістсот дев'яносто чотири тисячі сімсот три гривнi 26 копійок), судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 1 059 800,00 грн (один мільйон п'ятдесят дев'ять тисяч вісімсот гривень 00 копійок).
3. У нарахуванні трьох відсотків річних до моменту виконання рішення у порядку ч. 10 ст. 238 ГПК України - відмовити.
4. На підставі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду, згідно зі ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду.
4. Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі, - http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Повний текст рішення складено та підписано 04.07.2025
Суддя А.А. Худенко