Справа № 185/9677/24
Провадження № 2-а/185/8/25
іменем України
03 липня 2025 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Головіна В.О., за участю секретаря судового засідання Преображенської К.О., представника позивача адвоката Романченко О.М., представника відповідача Присяжного О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Павлограді адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови
Позивач 05.09.2024 року звернувся з даним позовом до суду у якому просить суд:
-Поновити ОСОБА_1 пропущений з поважних причин строк для оскарження постанови.
-Визнати протиправною та скасувати постанову № 24/1873 від 31.07.2024 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , передбаченої ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що на початку квітня 2022 року ОСОБА_1 як тимчасово переміщена особа (зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 ) з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_2 для проходження ВЛК, одержання військово-облікового документу (який знаходився на тимчасово окуповані території у Луганській області) та постановки на облік. У квітні 2022 року ОСОБА_1 пройшов ВЛК, постановою якої був визнаний обмежено придатним (оригінал направлення на ВЛК є в наявності), після чого йому була виписана повістка із відкритою датою. Повторно ОСОБА_1 з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_2 у лютому 2023 року, проте військово-обліковий документ йому так і не було видано. У травні 2024 року ОСОБА_1 на виконання вимог Закону оновив свої дані через застосунок Резерв+ та виявив, що він станом на сьогоднішній день не перебуває на військовому обліку, в т.ч. і у ІНФОРМАЦІЯ_3 . З'явившись особисто 15 липня 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 повторно пройшов ВЛК, однак у видачі військово-облікового документу йому було відмовлено. Крім того, йому було повідомлено, що його буде притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення вимог законодавства про військовий облік та мобілізацію, для чого викликали до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 31.07.2024. Прибувши 31.07.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , подав письмове клопотання про ознайомлення із матеріалами адміністративної справи, а також надав письмові пояснення щодо причин відсутності у нього військо-облікового документу та надав наявні у нього письмові докази. В той же час, ОСОБА_1 було відмовлено в ознайомленні із матеріалами адміністративної справи щодо нього 31 липня 2024 року (через зайнятість співробітника ІНФОРМАЦІЯ_2 ), а також було повідомлено, що про результати розгляду адміністративного матеріалу щодо нього буде повідомлено додатково.
На думку позивача, оскаржувана постанова не містить виклад обставин і суті адміністративного правопорушення, тобто не зазначено, що саме скоїв позивач, відсутній опис обставин, установлених під час розгляду справи, а наведені у постанові формулювання не містять конкретних даних часу, місця порушення Правил, що не відповідає вимогам, встановленим ст.283 КУпАП. Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять у собі а ні копії військового квитка, а ні будь - яких доказів того, що позивач є призовником, військовозобов'язаною особою або резервістом, матеріалами справи про адміністративне правопорушення підтверджується той факт, що ОСОБА_1 на виконання своїх обов'язків, передбачених діючим законодавством України як мінімум двічі намагався встати на військовий облік за місцем свого тимчасового перебування, проходив ВЛК, однак був визнаний тимчасово непридатним. Неперебування на військовому обліку ОСОБА_1 викликане виключно бездіяльністю співробітників ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідач звернувся до суду з відзивом на позов у якому просив суд в задоволенні позову відмовити. Зазначив, що 17 липня 2024 року, в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_2 було встановлено, що військовозобов'язаний громадянин України ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних за зареєстрованим місцем проживання, не має військово-облікового документу та військово-облікової спеціальності, чим допустив порушення пп.1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487. З метою притягнення до адміністративної відповідальності, 17 липня 2024 року, офіцером відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_4 , старшим лейтенантом ОСОБА_3 , було складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення №2/24/286, передбачене ч.3 ст.210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. ОСОБА_1 був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, а також про свої права, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, про що поставив свій підпис у протоколі №2/24/286 від 17.07.2024 року. Окрім цього, ОСОБА_1 отримав копію протоколу, про що також поставив свій підпис. ОСОБА_1 у зазначену дату, час та місце прибув на розгляд справи, та подав письмові пояснення, клопотання про ознайомлення з матеріалами справи, а також заяву про долучення до матеріалів справи документів.
В судовому засіданні позивач та його представник, кожен окремо, позов підтримали посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнав, обґрунтовуючи свої заперечення підставами зазначеними у відзиві на позов.
Суд вважає, що клопотання позивача про поновлення йому пропущеного строку для оскарження постанови підлягає задоволенню. Суд вважає, що вказаний строк був пропущений позивачем з поважних причин.
В судовому засіданні встановлено наступне.
17 липня 2024 року, в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_2 було встановлено, що військовозобов'язаний громадянин України ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних за зареєстрованим місцем проживання, не має військово-облікового документу та військово-облікової спеціальності, чим допустив порушення пп.1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487. З метою притягнення до адміністративної відповідальності, 17 липня 2024 року, офіцером відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_4 , старшим лейтенантом ОСОБА_3 , було складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення №2/24/286, передбачене ч.3 ст.210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. ОСОБА_1 був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, а також про свої права, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, про що поставив свій підпис у протоколі №2/24/286 від 17.07.2024 року. Окрім цього, ОСОБА_1 отримав копію протоколу, про що також поставив свій підпис. ОСОБА_1 у зазначену дату, час та місце прибув на розгляд справи, та подав письмові пояснення, клопотання про ознайомлення з матеріалами справи, а також заяву про долучення до матеріалів справи наступних документів: 1. Довідка від 08.04.2022 року №512-5000856822 «Про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи». Клопотання та заяву ОСОБА_1 було задоволено, долучено до матеріалів справи №2/24/286 від 17.07.2024 року довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, письмові пояснення, а також, ОСОБА_1 було ознайомлено з матеріалами справи. Додатком до письмових пояснень ОСОБА_1 додав «копію направлення на ВЛК від 12.04.2022 року» та «копію повістки».
31 липня 2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 було постановлено визнати винним позивача у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП та накласти на нього штраф у розмірі 17 000, 00 грн.
Відповідно до п.2, п.3. ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями і включає в себе, поміж іншого, дотримання правил військового обліку. Правила військового обліку затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487. Відповідно до абз.2 пп.1 п.1 Правил військового обліку, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад. Відповідно до пп.7 п.1 Правил військового обліку, призовники, військовозобов'язані та резервісти, повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік. Тобто, із зазначеного вище слідує, що військовозобов'язані громадяни України, у разі зміни місця проживання, повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибути до відповідного Р(М)ТЦК та СП для взяття на військовий облік. Відповідно довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи, яку ОСОБА_1 долучив до матеріалів справи №2/24/286 від 17.07.2024 року, ОСОБА_1 був взятий на облік внутрішньо-переміщеної особи 08.04.2022 року за адресою: АДРЕСА_1 . Отже, ОСОБА_1 повинен був звернутись до відповідного Р(М)ТЦК та СП, який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці з метою взяття на військовий облік, оформлення військово-облікового документу.
Відповідно до абз.1, 2 п.14 Порядку оформлення (створення та видачу військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №559, Військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадку взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста. Відповідно до абз.1 п.17 цього ж Порядку, для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру. Отже, взяття військовозобов'язаних громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних та видача військово-облікових документів відбувається на підставі відповідної заяви.
Позивачем не надано підтверджень звернення до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою взяття на військовий облік та видачею військово-облікового документу. Направлення на проходження медичного огляду військово-лікарською комісією підтверджує лише факт направлення, але не може слугувати доказом вчинення Позивачем дій, передбачених законодавством для взяття на військовий облік. Окрім цього, копія повістки «з відкритою датою», яку надає ОСОБА_1 не може бути доказом вчинення ним дій, оскільки відповідно до абз.9 п.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються: 1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка; 2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку; 3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки; 4) місце, день і час явки за викликом; 5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку; 6) реєстраційний номер повістки; 7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки. З аналізу наведеної норми слідує, що повістка про виклик до ТЦК та СП повинна містити реєстраційний номер, мету виклику, місце, день і час явки за викликом. Надана ОСОБА_1 копія повістки «з відкритою датою» унеможливлює встановлення її походження, як і встановлення обставин, за яких ОСОБА_1 її отримав.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.139, 242, 244,245, 246, 255, 371 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення суду складено 04 червня 2025 року.
Суддя: В. О. Головін