Справа № 177/1717/25
Провадження № 3/177/533/25
Іменем України
04 липня 2025 року
Суддя Криворізького районного суду Дніпропетровської області Березюк М. В. розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
механіка-водія 3 роти танкового батальйону військової частини НОМЕР_2 , «старший сержант»
зареєстрованого та проживаючого за адресою:
АДРЕСА_1
військовий квиток НОМЕР_3 , виданий ІНФОРМАЦІЯ_3 від 29.11.1989 року
РНОКПП НОМЕР_4
за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
26.06.2025 о 16:20, під час дії на території України воєнного стану введеного Указом Президента України № 64/2022, старший сержант військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 , під час проходження військової служби, діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, перебуваючи на території військової частини НОМЕР_2 , яка тимчасово дислокується в межах Криворізького району Дніпропетровської області (в межах територіальної юрисдикції суду), при виконанні службових обов'язків перебував у стані алкогольного сп'яніння. Факт перебування ОСОБА_1 26.06.2025 на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння підтверджено медичним висновком ДБКЛПД ДОР від 30.06.2025. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений. Матеріали справи містять заяву ОСОБА_1 про розгляд справи за його відсутності.
Неявка ОСОБА_1 в судове засідання, за вказаних обставин, не перешкоджає розгляду справи.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Відповідно до ч.1 ст. 172-20 КУпАП санкція даної статті передбачає відповідальність за окремі склади правопорушень, серед яких: 1) розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів; 2) поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 3) виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 4) відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частина 3 ст. 172-20 КУпАП, передбачає адміністративну відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.03.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та триває донині.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, за ознаками виконання військовослужбовцем своїх службових обов'язків на території військової частини в нетверезому стані, вчинене в умовах особливого періоду, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № ДН/К-2/0425 від 01.07.2025, складеним уповноваженою особою, в якому детально викладено обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП. Вказаний протокол підписаний ОСОБА_1 без зауважень, він надав пояснення про визнання вини.
Крім того, факт виконання ОСОБА_1 обов'язків військової служби 26.02.2025 о 16:20 год. у стані алкогольного сп'яніння підтверджується медичним висновком ДБКЛПД ДОР від 30.06.2025, згідно якого о 16:20 год 26.06.2025 ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Аналізуючи зібрані по справі докази, враховуючи письмові пояснення ОСОБА_1 , суд приходить до висновку, що сукупність належних, допустимих та достовірних доказів зібраних по справі, поза розумним сумнівом, підтверджує наявність у діях ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, за ознаками виконання військовослужбовцем своїх службових обов'язків у нетверезому стані (в стані алкогольного сп'яніння), вчинене в умовах особливого періоду.
Згідно ст. 33, 34, 35 КУпАП, при накладанні стягнення враховується характер правопорушення, особу винного, ступінь його вини. Обставин які пом'якшують чи обтяжують відповідальність судом не встановлено.
За таких обставин, з урахуванням характеру правопорушення, обставин його вчинення та суспільної небезпечності, особи ОСОБА_2 , який вину визнав, нині приймає участь у захисті України від збройної агресії росії (а.с. 15-16), за місцем служби характеризується позитивно, враховуючи отримання ним матеріального забезпечення як військовослужбовцем, з метою виправлення правопорушника та попередження скоєння ним нових правопорушень у майбутньому, суд вважає необхідним застосувати до останнього стягнення передбачене санкцією інкримінованої статті у вигляді штрафу. Підстав для призначення ОСОБА_2 більш суворого стягнення, як то утримання на гауптвахті, суд не вбачає з вищевикладених підстав, зокрема визнання ним вини, виконання ним своїх безпосередніх військових обов'язків у період воєнного стану.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 27, 40-1, ч. 3 ст. 172-20, 283, 284, 289 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винуватим за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти на нього стягнення за цим законом у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення шляхом подання заяви про апеляційне оскарження через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.
Відповідно до ст. 305 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя М.В. Березюк