Справа № 932/7495/25
Провадження № 3/932/2831/25
3 липня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Коваленко Тетяна Олександрівна, розглянувши матеріал, що надійшов з 46 комендатури охорони та обслуговування про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Лозова Харківської області, громадянина України, навідника зенітного артилерійського відділення взводу охорони 4 зенітного ракетного дивізіону військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого та який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Шевченківського районного суду міста Дніпра з 46 комендатури охорони та обслуговування надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 2 від 26.06.2025 з відповідними матеріалами про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У протоколі зазначено, що 19.06.2025 о 08:00 ОСОБА_1 виконував службові обов'язки в стані алкогольного сп'яніння, відповідальність за що передбачена частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вивчивши протокол та долучені до нього матеріали, вважаю, що адміністративний протокол не відповідає вимогам статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення і підлягає поверненню на дооформлення, виходячи з такого.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно частини першої статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
У протоколі № 2 від 26.06.2025 місце вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення не зазначене, що виключає можливість перевірити дотримання органом, який направив матеріали для розгляду, правил підсудності і обов'язку розглядати цю справу саме Шевченківським районним судом міста Дніпра.
За таких умов протокол підлягає поверненню для належного дооформлення.
Керуючись статтями 256, 276, 278 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя
Протокол про адміністративне правопорушення серії № 2 від 26.06.2025 стосовно ОСОБА_1 за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до 46 комендатури охорони та обслуговування для належного оформлення.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Коваленко