Справа №521/8048/25
Номер провадження 3/521/3515/25
03 липня 2025 року м. Одеса
Суддя Хаджибейського районного суду міста Одеси Тихонової О.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацевлаштованого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173, ч. 2 ст. 178 КУаАП, суд
09.05.2025 року о 21:00 годині за адресою: м. Одеса, вул. Св. Ріхтера, гр. ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння вчиняв дії хуліганського характеру, а саме нецензурно лаявся, образливо чіплявся до громадян та своїми діями порушив громадський порядок і спокій громадян.
За цим фактом 09.05.2025 року інспектором поліції стосовно ОСОБА_1 було складено протокол серії ГП № 308472 від 09.05.2025 року про адміністративне правопорушення за ст. 173 КУпАП.
09.05.2025 року о 21:00 годині за адресою: м. Одеса, вул. Св. Ріхтера, гр. ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння вчиняв дії хуліганського характеру, а саме нецензурно лаявся, образливо чіплявся до громадян та своїми діями порушив громадський порядок і спокій громадян.
За вказаним фактом 09.05.2025 року інспектором поліції стосовно ОСОБА_1 було складено протокол серії ГП № 308472 від 09.05.2025 року про адміністративне правопорушення за 2 ст. 178 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази та надавши їм оцінку, суд дійшов висновків, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Суд зазначає, що відповідно до п. 15 розд. ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 р. № 1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
З матеріалів адміністративної справи, окрім протоколу про адміністративне правопорушення, не надано жодних доказів вчинення ОСОБА_1 вказаного адміністративного правопорушення, а сам протокол про адміністративне правопорушення, без зазначення інших доказів не може бути беззаперечним доказом вчиненого правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ГП № 308472 від 09.05.2025 року зазначено, що до протоколу додаються: ПВР № 474591, 475289, проте, відеозаписи з місця подій, які мали місце 09.05.2025 року, до матеріалі справи не долучені.
Так, згідно ст. 173 КУпАП відповідальність настає за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази та надавши їм оцінку, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП.
Так, згідно ст. 178 КУпАП відповідальність настає за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, згідно ч.2 ст. 178 КУпАП - ті самі дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ГП № 308473 від 09.05.2025 року зазначено, що до протоколу додаються: ПВР № 474591, 475289, проте, відеозаписи з місця подій, які мали місце 09.05.2025 року, до матеріалі справи не долучені.
Стаття 62 Конституції України визначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Аналогічного роду положення закріплено і в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Суд зазначає, що до протоколів про адміністративні правопорушення не додано належних та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 173, ч. 2 ст. 178 КУпАП, є недоведеною.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суд приходить до висновку що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173, ч. 2 ст. 178 КУпАП, у зв'язку із чим, відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративні правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173, ч. 2 ст. 178 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 173, ч. 2 ст. 178, 221, 247, 280, 283, 284 КУпАП , суд
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173, ч.2 ст. 178 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: О.А. Тихонова