Постанова від 04.07.2025 по справі 947/24927/25

Справа № 947/24927/25

Провадження № 1-кс/947/10008/25

УХВАЛА

04.07.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області капітана поліції ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 12025160000000226 від 04.03.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 149, ч. 1 ст. 369 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

До Київського районного суду м. Одеси звернувся старший слідчий слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області капітан поліції ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Встановлено, що в провадженні СУ ГУНП в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12025160000000226, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.03.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 149, ч. 1 ст. 369 КК України.

Органом досудового розслідування досліджуються факти того, що ОСОБА_4 , у невстановлений слідством день, час та місці, але не раніше початку лютого 2024 року, більш точну дату та час досудовим розслідуванням встановити не надалось можливим, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливу мету у вигляді одержання незаконного прибутку від експлуатації людини, яка полягає у примусовому втягненні у зайняття жебрацтвом, своєї матері ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є особою похилого віку та внаслідок безпорадності свого стану, перебуває у безумовній залежності від ОСОБА_4 , а отже перебуває в уразливому стані.

Так, ОСОБА_4 , розуміючи, що процес жебрацтва ґрунтується на виникненні почуття жалю до жебраків, придбала для ОСОБА_5 інвалідний візок, особисто контролювала процес жебрацтва потерпілою, здійснювала контроль за кількістю отриманих потерпілою від жебрацтва коштів та їх розподілу, визначала місця жебрацтва для потерпілої.

Реалізуючи задумане, ОСОБА_4 усвідомлюючи, що ОСОБА_5 перебуває в уразливому стані, в період часу з лютого 2024 року по червень 2025 року, кожного дня в різний час доби, за допомогою інвалідного візку, переміщувала ОСОБА_5 до місць жебракування на території міста Одеси, а саме неподалік супермаркету « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 ; супермаркету « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_2 ; ресторану грузинської кухні « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою: АДРЕСА_3 ; супермаркету « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за адресою: АДРЕСА_4 , де з метою недопущення втечі потерпілої, приковувала ланцюгом інвалідний візок до стовпа, та ввечері доставляла ОСОБА_5 до місця мешкання за адресою: АДРЕСА_5 .

Надалі, ОСОБА_4 присвоювала собі вилучені у потерпілої ОСОБА_5 кошти, які отримані від зайняття жебрацтвом, частину яких використовувала для фінансування витрат, що були пов'язані зі здійсненням злочинної діяльності, а іншу залишала собі.

Таким чином, ОСОБА_4 , в період часу з лютого 2024 року по червень 2025 року здійснювала експлуатацію ОСОБА_5 , шляхом примусового втягнення її у зайняття жебрацтвом.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 № 1480 о/с від 05.09.2024 ОСОБА_6 призначено на посаду старшого дільничного офіцера поліції ІНФОРМАЦІЯ_7 .

З урахуванням вимог ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію», старший дільничний офіцер поліції ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 виконує функції офіційних представників органу виконавчої влади, які служать суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, тобто являються службовими особами правоохоронного органу - представниками влади, на яких положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» покладаються обов'язки: діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; поважати і не порушувати права і свободи людини.

Відповідно до посадової інструкції старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 5 Одеського РУП № 1 ГУНП в Одеській області затверджених начальником відділу поліції № 5 Одеського РУП № 1 ГУНП в Одеській області від 20.01.2025, старший ДОП відповідно до покладених на нього завдань під час несення служби, з поміж інших обов'язків, повинен здійснювати:

1.Уживати в межах компетенції заходів для негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання службових обов'язків поліцейського та невідкладно інформує про це безпосереднього керівника;

2.Стримано, доброзичливо, відкрито, уважно та ввічливо поводитися, що викликає в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати та утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні службові обов'язки, від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини, а також які підривають авторитет ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

3.Неухильно дотримуватися антикорупційного законодавства України (обмежень заборон, вимог, пов'язаних із службою в ІНФОРМАЦІЯ_8 , визначених Законами України «Про Національну поліцію України», «Про запобігання корупції» та іншими актами законодавства України; організаційно-розпорядчих документів (наказів, доручень) керівництва поліції, виданих на виконання Закону України «Про запобігання корупції»);

4.Здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання вчиненню кримінальних та інших правопорушень на території обслуговування ІНФОРМАЦІЯ_9 ;

5.Виявлення причин та умов, що призводять до вчинення кримінальних та адміністративних правопорушень, ужиття в межах своєї компетенції заходів щодо їх усунення;

6.Ужиття заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального чи адміністративного правопорушення;

7.Здійснення своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або інші події;

8.Виконання завдань, спрямованих на дотримання прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави.

Відповідно до ст. 255 КУпАП ОСОБА_6 є уповноваженою посадовою особою органів Національної поліції, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Таким чином, ОСОБА_6 , згідно ч. 3 ст. 18 та п. 1 примітки до ст. 364 КК України при виконанні службових обов'язків за своєю посадою постійно здійснює функції представника влади, у зв'язку з чим є службовою особою.

Відповідно до наказу № 91 від 01.05.2025, ОСОБА_6 , починаючи з 05.05.2025 для забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, публічної безпеки і порядку, недопущення мародерства, дотримання вимог комендантської години на території регіону, попередження та розкриття кримінальних правопорушень, стабілізації криміногенної обстановки на закріпленій території обслуговування тимчасової поліцейської станції « ІНФОРМАЦІЯ_10 », здійснював охорону громадського порядку.

Так, ОСОБА_4 , починаючи з травня 2025 року здійснювала експлуатацію ОСОБА_5 , шляхом примусового втягнення її у зайняття жебрацтвом на території обслуговування ТПС « ІНФОРМАЦІЯ_10 ». При цьому, ОСОБА_6 здійснюючи свою професійну діяльність та виконуючи обов'язки, покладені на нього відповідно до чинного законодавства, систематично робив усні зауваження ОСОБА_4 , з метою недопущення вчинення нею протиправних дій.

Усвідомлюючи, що дії старшого дільничного офіцера поліції ОСОБА_6 перешкоджають протиправній діяльності ОСОБА_4 , у останньої виник прямий умисел, спрямований на пропозицію та надання службовій особі неправомірної вигоди за невчинення нею дій в її інтересах, з використанням службового становища, а саме невжиття заходів для притягнення її та її матері ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності та не перешкоджання здійсненню нею експлуатації її матері ОСОБА_5 , а саме втягнення у зайняття жебрацтвом, на піднаглядній ОСОБА_6 території.

Надалі, ОСОБА_4 усвідомлюючи суспільно-небезпечний і протиправний характер своїх дій, передбачаючи шкідливі наслідки і свідомо бажаючи їх настання, діючи з прямим умислом, направленим на надання неправомірної вигоди службовій особі, 19.06.2025 близько 09 год. 40 хв., за власною ініціативою, знаходячись в невстановленому в ході досудового розслідування місці, зателефонувала старшому дільничному офіцеру поліції сектору превенції ВП № 5 Одеського РУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 та запропонувала останньому неправомірну вигоду у сумі 15000 тисяч гривень щомісячно, що в сукупності за сезон складає 45 000 гривень, за невжиття заходів для притягнення її та її матері ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності та не перешкоджання здійсненню нею експлуатації своєї матері ОСОБА_5 .

Оскільки пропозиція ОСОБА_4 була неправомірною, старший ДОП ОСОБА_6 цього ж дня, а саме 19.06.2025 доповів письмовим рапортом на ім'я начальника ВП № 5 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_7 , про дану подію та подав відповідну заяву про вчинення кримінального правопорушення до ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Далі, ОСОБА_4 , переслідуючи мету надання неправомірної вигоди службовій особі, 26.06.2025 о 13 год. 56 хв., прийшла до службового кабінету ТПС « ІНФОРМАЦІЯ_10 » за адресою: АДРЕСА_6 .

Під час розмови із старшим дільничним офіцером поліції ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій прямий умисел, спрямований на надання неправомірної вигоди службовій особі, перебуваючи в службовому кабінеті № 3 ТПС « ІНФОРМАЦІЯ_10 » за адресою: АДРЕСА_6 , діючи умисно, повторно запропонувала ОСОБА_6 неправомірну вигоду у сумі 15000 гривень щомісячно за невиконання покладених на нього службових обов'язків, що надасть їй можливість надалі займатись протиправною діяльністю на території обслуговування ТПС « ІНФОРМАЦІЯ_10 », на що ОСОБА_6 , попередив ОСОБА_4 про кримінальну відповідальність за пропозицію та надання неправомірної вигоди службовій особі.

Далі, ОСОБА_4 , переслідуючи мету надання неправомірної вигоди службовій особі, дістала зі своєї сумки поліетиленовий пакет, в якому знаходились грошові кошти у сумі 15400 гривень та поклала на стіл старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції ВП № 5 Одеського РУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , як неправомірну вигоду за невчинення службовою особою в інтересах того, хто надає таку вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй службового становища, а саме за невиконання покладених на нього службових обов'язків, що надасть їй можливість надалі займатись протиправною діяльністю.

Надалі, 26.06.2025 о 15 год. 40 хв. після передачі ОСОБА_6 неправомірної вигоди у сумі 15400 гривень, в службовому кабінеті № 3 ТПС « ІНФОРМАЦІЯ_10 », за адресою: АДРЕСА_6 , ОСОБА_4 затримано співробітниками правоохоронного органу в порядку ст. 208 КПК України.

В ході досудового розслідування встановлено номер банківської картки, яка належить ОСОБА_5 та використовувалась ОСОБА_4 у власних потребах, а саме банку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » № НОМЕР_1 .

Для подальшого проведення повного та всебічного досудового розслідування, у слідства виникла необхідність у розкритті банківської таємниці та отримання відомостей щодо інформації відносно банківського рахунку, який обслуговується карткою № НОМЕР_1 .

Вказана інформація та документи знаходяться в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », який розташований за адресою: АДРЕСА_7 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .

Відомості в зазначених вище документах можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

В судове засідання слідчий не з'явилась, разом з тим слідчим до клопотання було долучено заяву, в якій вона просила розгляд клопотання проводити за її відсутності.

Вказані документи знаходяться у володінні уповноважених осіб АТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », який розташований за адресою: АДРЕСА_7 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 та є можливість безповоротно їх змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.

Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Враховуючи, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.

На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність задоволення клопотання сторони обвинувачення.

Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області капітана поліції ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.

Надати старшому слідчому відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_3 ; старшому слідчому в особливо важливих справах відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Одеській області майору поліції ОСОБА_8 дозвіл на зняття банківської таємниці та тимчасового вилучення відомостей, що перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », який розташований за адресою: АДРЕСА_7 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , а саме банківської картки № НОМЕР_1 , із зазначенням повних анкетних даних особи яка відкрила банківську картку, мобільних (фінансових) номерів телефонів, проведених розрахунків, відомості про рух коштів по банківській картці за період з 01.01.2024 по теперішній час, із зазначенням адрес розташування АТМ (банкоматів, терміналів), де отримувались готівкові кошти та фотографій (відеозаписів) з АТМ (банкоматів, терміналів) при знятті готівки, IP-адреси з яких здійснювались фінансові операції, а також усіх наявних документів щодо відкриття та ведення банківської картки з можливістю вилучення їх копій.

Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю два місяці з дня постановлення ухвали.

Попередити уповноважених осіб АТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », який розташований за адресою: АДРЕСА_7 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.

Слідчий суддя ОСОБА_1