Справа № 954/1269/24
Номер провадження 1-кп/954/80/25
04 липня 2025 рокус-ще Нововоронцовка
Нововоронцовський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Нововоронцовського районного суду Херсонської області кримінальне провадження №12024230000001542, внесеного до ЄРДР 30.05.2023 за обвинуваченням:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Балта Одеської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, не є депутатом будь-якого рівня,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,-
Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним
Згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, та іншим міжнародно-правовим актам є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975, ч. 4 ст. 2 Статуту Організації Об'єднаних Націй і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) президент, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади російської федерації (далі - рф) спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України.
24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН). До складу ООН входять Україна, рф та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.
Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН усі члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із цілями Об'єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (XX) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14 грудня 1974 року, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Крім того, у статтях 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX) серед іншого визначено, що ознаками агресії є:
-застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави;
-застосування збройної сили державою в порушення Статуту ООН.
Будь-яке з наступних діянь, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:
-вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;
-бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;
-блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави:
-напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські та повітряні флоти іншої держави;
-застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за угодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;
-дія держави, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;
-засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, які мають настільки серйозний характер, що це є рівносильним наведеним вище актам, або її значна участь у них.
Жодні міркування будь-якого характеру, чи то політичного, економічного, військового чи іншого характеру, не можуть слугувати виправданням агресії.
Крім того, принципи суверенної рівності, поваги прав, притаманних суверенітету, незастосування сили чи погрози силою, непорушності кордонів, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання спорів та невтручання у внутрішні справи держав закріплені у Заключному акті Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року, який визнається рф та Україною.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі - Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом територія України є неподільною та недоторканною.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і рф.
22 лютого 2022 року президент рф направив до Ради Федерації звернення про використання збройних сил рф за межами рф, яке було задоволено. 24 лютого 2022 року президент рф публічно оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України.
24.02.2022 військовослужбовці збройних сил рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні та адміністративні кордони України в Харківській, Херсонській, Сумській, Чернігівській, Київській, Донецькій та Луганській областях та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України.
З метою протидії збройній агресії рф 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Зазначений Указ затверджений прийнятим Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.
24 лютого 2022 року Указом Президента України N? 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. Законом про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» N? 2119-Х продовжено строк дії воєнного часу в Україні з 05 год. 30 хв. 26.03.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє по теперішній час.
Таким чином, у період з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 по цей час на всій території України введено та діє правовий режим воєнного стану, що пов'язано із розв'язанням рф військової агресії проти України та веденням повномасштабних бойових дій на території України.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Окупаційна адміністрація рф - сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних рф самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
У період з 24.02.2022 по цей час більшу частину території Херсонської області захоплено військовослужбовцями збройних сил рф і вона знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75.
Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» (зі змінами)Каховський та Генічеський райони Херсонської області є тимчасово окупованою російською федерацією територією.
Статтею 69 Конституції України визначено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
15 липня 2022 року Центральною виборчою комісією України прийнято Постанову № 82 від «Про неприпустимість організації підготовки та проведення на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендумів» відповідно до якої проведення будь-яких виборів та референдумів в умовах воєнного стану прямо заборонено частиною першою статті 19 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Аналогічні заборони встановлено також Виборчим кодексом України.
Так, з метою встановлення контролю на тимчасово окупованій території Херсонської області невстановлені особи з числа представників російської федерації за підтримки її військових формувань та окупаційної влади Херсонської області створили незаконний орган влади «Херсонську обласну думу І скликання», оголосивши проведення виборів до неї.
19.01.2023 згідно указу так званого «тимчасово виконуючого обов'язки губернатора Херсонської області» ОСОБА_7 № 6-у від 19.01.2023 створено так званий «державний орган Херсонської області - виборчу комісію Херсонської області І скликання», яка організовує підготовку та проведення виборів згідно законодавства російської федерації, а також формує територіальні комісії в межах адміністративно-територіального устрою Херсонської області. Територіальні комісії є державними органами Херсонської області та діють на постійній основі.
29.05.2023 згідно указу ОСОБА_7 № 106-у на тимчасово окупованій частині Херсонської області створено незаконні органи влади держави-агресора, зокрема представницький орган муніципального утворення Каховського муніципального округу - «раду депутатів Каховського муніципального округу», повноваження по підготовці та проведенню виборів до якої постановою «виборчої комісії Херсонської області І скликання» № 7/66 від 21.06.2023 покладено на «Каховську територіальну виборчу комісію».
Днем голосування на виборах депутатів представницького органу муніципального створення указом ОСОБА_7 № 112-у від 30.05.2023 визначено другу неділю вересня 2023 року.
Крім того, постановою «виборчої комісії Херсонської області» від 21.06.2023 «Про призначення виборів депутатів Херсонської обласної думи і виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Херсонської області» вибори до «представницьких органів муніципальних утворень І скликання» призначено з 08 по 10 вересня 2023 року.
Достовірно знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомим фактом, громадянка України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично проживаюча на території с. Тавричанка Каховського району Херсонської області, розуміючи факт захоплення населеного пункту збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою, будучи обізнаною, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, а порядок утворення органів законодавчої та виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та Законами України, свідомо поставила свої власні інтереси вище інтересів народу України, який став об'єктом збройної агресії з боку російської федерації та прийняла участь у незаконних виборах на тимчасово окупованій території Херсонської області.
Так, громадянка України ОСОБА_8 , не пізніше 10.09.2023, більш точної дати не встановлено, у порушення порядку, встановленого Конституцією України та Законами України, перебуваючи на тимчасово окупованій частині Каховського району Херсонської області, добровільно подала свою кандидатуру та набула статусу кандидата в депутати від всеросійської політичної партії «єдина росія» для подальшої участі у виборах депутатів до представницького органу влади держави-агресора рф - «ради депутатів Каховського муніципального округу І скликання».
Відповідно до рішення «Каховської територіальної виборчої комісії» від 10 вересня 2023 року №12/51 «Про результати виборів депутатів ради депутатів Каховського муніципального округу І скликання» ОСОБА_8 обрана депутатом «ради депутатів Каховського муніципального округу І скликання» за списком політичної партії «єдина росія».
У подальшому, ОСОБА_8 , 19.09.2023, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Каховка Херсонської області, прийняла участь у проведенні сесії незаконного органу влади держави-агресора рф - «ради депутатів Каховського муніципального округу» як депутат від політичної партії російської федерації «єдина росія», де була обрана членом постійної комісії по земельним питанням та сільському господарству «ради депутатів Каховського муніципального округу».
Рішенням «ради депутатів Каховського муніципального округу» від 14.06.2024 № 72 повноваження ОСОБА_8 як депутата «ради депутатів Каховського муніципального округу» достроково припинені.
Отже, громадянка України ОСОБА_8 добровільно була обрана депутатом до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Каховського району Херсонської області, а саме «ради депутатів Каховського муніципального округу І скликання» за списком всеросійської політичної партії «єдина росія», обов'язки якого виконувала з 10.09.2023 по 14.06.2024.
Застосовані судом правові процедури.
Спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia)
З урахуванням того, що судовий розгляд здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_8 , дотримання процедур, встановлених процесуальним законом для такого розгляду, суд вважає за необхідне мотивувати окремо.
Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_8 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, надійшов до Нововоронцовського районного суду Херсонської області для розгляду по суті.
Ухвалою суду від 02 жовтня 2024 року було призначено підготовче судове засідання.
Суд від призначення обвинувального акта до підготовчого судового засідання та до ухвалення рішення про проведення спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої, провів підготовчі судові засідання.
Про всі зазначені вище судові засідання обвинувачена повідомлялася про судовий розгляд кримінального провадження стосовно неї шляхом: публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», сайті Офісу Генерального прокурора та через оголошення на офіційному веб-сайті «Судова влада України». Обвинувачена мала можливість прибути до суду та скористатись своїм правом на вільний вибір захисника, користуватись своїми правами та подати до суду будь-які клопотання чи заяви.
До загальних засад кримінального провадження, зокрема, відноситься: законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередність дослідження доказів.
При цьому зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у ст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених законом та нормами міжнародного права.
Так, змістом абз. 1 ч. 3 ст. 323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у ч. 2 ст. 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 135 КПК України особа викликається до суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком; здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВР України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
На виконання зазначених положень процесуального закону, повідомлення про виклик обвинуваченої ОСОБА_8 до призначених судових засідань здійснювались шляхом публікації судових викликів у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме: у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора. Також, відповідні повідомлення про виклик до суду були завчасно опубліковані на офіційному веб-сайті Нововоронцовського районного суду Херсонської області щодо всіх судових засідань, які призначались у кримінальному провадженні.
Водночас, не зважаючи на наявні у матеріалах провадження докази відсутності ОСОБА_8 на підконтрольній території України, у органу досудового слідства, прокурора та суду відсутні будь-які відомості щодо адреси можливого проживання або перебування останньої за кордоном для направлення судового повідомлення про виклик в порядку ч. 7 ст. 135 КПК України.
З огляду на наявні матеріали провадження, суд не вбачає будь-яких інших можливостей, які могли б бути використані для повідомлення обвинуваченої, водночас є мотивовані підстави стверджувати, що обвинувачена була обізнана щодо судового провадження ще на стадії проведення судом підготовчих дій.
Щодо забезпечення права на захист
Відповідно до ч. 2 ст. 47 КПК України захисник зобов'язаний прибувати для участі у виконанні процесуальних дій за участю обвинуваченого. У разі неможливості прибути в призначений строк захисник зобов'язаний завчасно повідомити про таку неможливість та її причини суд, а у разі, якщо він призначений органом (установою), уповноваженим законом на надання безоплатної правової допомоги, - також і цей орган (установу).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 49 КПК України суд зобов'язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо відповідно до вимог ст. 52 цього Кодексу участь захисника є обов'язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника. У цьому провадженні участь захисника є обов'язковою з огляду на положення ч. 1 ст. 52 КПК України, оскільки висунуто обвинувачення у вчиненні тяжкого злочину.
Разом з цим, стосовно ОСОБА_8 здійснювалось спеціальне досудове розслідування, тому відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 52 КПК України участь захисника у цьому кримінальному провадженні є обов'язковою, але з моменту прийняття відповідного процесуального рішення.
Під час підготовчого судового засідання та проведення подальшого спеціального судового провадження даного кримінального провадження, суд у повному обсязі забезпечив участь захисника в захисті інтересів обвинуваченої.
З урахуванням зазначеного, ухвалою суду від 22.04.2025 клопотання прокурора про здійснення спеціального судового розгляду за обвинуваченням ОСОБА_8 було задоволено.
За час судового розгляду обвинувачена могла визначитися з провадженням проти неї, та усвідомлюючи, що у неї виник юридичний обов'язок постати перед судом, однак не змінила свою процесуальну поведінку та продовжила подальше ухилення від виконання своїх процесуальних обов'язків.
Підсумовуючи, суд констатує, що всі передбачені КПК України умови для проведення судового за спеціальною процедурою «in absentia», суд виконав та дотримав у повному обсязі.
Позиція сторін кримінального провадження
Прокурор ОСОБА_3 за результатами розгляду кримінального провадження у ході судових дебатів висловив позицію, щодо повної доведеності вини обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення. Просив визнати обвинувачену ОСОБА_8 винною у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити відповідне покарання в межах вказаної санкції статті, застосувавши додаткове покарання: у виді позбавлення права обіймати певні посади з конфіскацією всього майна.
Захисник ОСОБА_5 зазначив, що стороною обвинувачення у повному обсязі не доведена вина в інкримінованому злочину обвинуваченій ОСОБА_8 , належними, допустимими та достовірними доказами, зокрема звернув увагу на докази отримані із інтернет посилань. Крім того звертав увагу суду, що обвинувачена не знала і не могла знати про прийняття та відповідальність, передбачену ст. 111-1 КК України, у зв'язку з чим просив винести відносно ОСОБА_8 виправдувальний вирок.
Докази, досліджені судом на підтвердження вини та обставин вчиненого кримінального правопорушення
Відповідно до ст.ст. 84-85 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до ухвали слідчого судді Заводського районного суду м. Миколаєва від 12 вересня 2024 року, в даному кримінальному провадженню здійснювалося спеціальне досудове розслідування.
Так, вина ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за вказаних вище обставин, підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які узгоджуються в між собою і не викликають жодних сумнівів у своїй належності, достовірності та допустимості, а саме:
- з протоколу огляду від 11.10.2023 вбачається, що об'єктом огляду є публікації на сайті https://khogov.ru/ «Официальный сайт Администрации Херсонской области. Структура администрации. Главные новости Херсонской области. Справочная информация», а саме публікація від ІНФОРМАЦІЯ_2 , за посиланням https://khogov.ru/dejatelnost-ukazy-gubernatora-2023/ob-izbiratelnyh-komissijah-hersonsk/#, де у вкладці «Деятельность, укази губернатора, 2023 розміщено документ «указ №6-у от 19.01.2023 «Об избирательных комисиях Херсонской области»»;
- з протоколу огляду від 24.10.2023 вбачається, що об'єктом огляду є публікації на сайті https://khogov.ru/ «Администрация_Херсонской области», а саме за посиланням https:// https://khogos.ru/documentation/ukazi-guberhatora/2023-ukazi-gubernatora/, де розміщено документ «указ №112-у от 30.05.2023 «Об утверждении Положения о выборах депутатов представительных органов муниципальных образований в Херсонской области первого созыва»»;
- з протоколу огляду від 13.03.2024 вбачається, що об'єктом огляду офіційний веб-сайт «Избирательной комиссии Херсонской области» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 де міститься документ «указ временно исполняющего обязаности губернатора Херсонской области от 29.05.2023 г. №106-у «О наименовании представительних органов муниципальных образований Херсонской области»»;
- з протоколу огляду від 15.11.2023 вбачається, що об'єктом огляду є сайт мережі Інтернет «Администрация Херсонской области» за посиланням https://khorov.ru, де міститься документ «указ №115-у от 06.09.2023 «О порядке формирования представительных органов муниципальных образований Херсонской области» від імені «временно исполняющего обязанности губернатора Херсонской области ОСОБА_7 »;
- з протоколу огляду речей та комп'ютерних даних від 04.10.2023 вбачається, що об'єктом огляду є телеграм канал «Администрация Херсонской области» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , де містяться:
публікація від 20.01.2023 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 у формі фотозображення документу «указ №6-у от 19.01.2023 «Об избирательных комисиях Херсонской области»» та тексту з наступним змістом:
«Очередной этап политико-правовой интеграции - в Херсонской области дан старт формированию избирательных комиссий 19 января 2023 года глава Херсонской области Владимир Сальдо подписал Указ области № 6-у «Об избирательных комиссиях Херсонской области». Данный Указ фиксирует начало важного этапа в рамках политико-правовой интеграции Херсонской области, ключевые положения которой зафиксированы в Федеральном конституционном законе от 4 октября 2022 года № 8-ФКЗ. Согласно тексту Указа, избирательная комиссия Херсонской области первого состава будет сформирована не позднее 10 марта 2023 года сроком на 5 лет. В соответствии российским законодательством, избирком является государственным органом и действует на постоянной основе. Данный орган занимается организацией, подготовкой и проведением выборов и референдумов на территории субъектов Российской Федерации. Следует отметить, при формировании территориальных комиссий учитывается административно-территориальное деление Херсонской области. Перечень территориальных комиссий и их количественный состав будет позднее утвержден Избирательной комиссией Херсонской области. Работа по налаживанию процессов интеграции Херсонской области в общероссийское правовое поле планомерно и последовательно продолжается»;
публікація від 21.02.2023 за посиланням https://t.me/VGA_Kherson/7066 у формі фотозображення «указа временно исполняющего обязанности губернатора херсонской области №38-у від 21.02.2023 «О назначении членами Избирательной комиссии Херсонской области»» та тексту з наступним змістом:
«В Херсонской области сформирована Избирательная комиссия февраля 2023 года глава Херсонской области Владимир Сальдо подписал Указ №38-У «О назначении членами Избирательной комиссии Херсонской области». Данный Указ принят в рамках последовательной политико-правовой интеграции Херсонской области, ключевые положения которой зафиксированы в ФКЗ от 4 октября 2022 года №8.
Согласно тексту Указа, B Херсонской области сформирована Избирательная комиссия первого состава, включающая 10 человек, 5 из которых назначил глава Херсонской области ОСОБА_9 , в том числе ОСОБА_10 и ОСОБА_11 . Также 21 февраля 2023 года 5 членов Избиркома Херсонской области были назначены ЦИК РФ. Срок полномочий членов Избирательной комиссии 5 лет. В соответствии с российским законодательством. Избирком является органом государственной власти и действует на постоянной основе. Данный орган занимается организацией, подготовкой и проведением выборов и референдумов на территории субъектов Российской Федерации»;
публікація від 07.03.2023 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 у формі відеофайлу тривалістю 01 хв. 47 сек. та текстової публікації наступного змісту:
«Херсонщина начинает готовиться к важнейшему событию общегосударственного значения - выборам, голосование по которым пройдёт 10 сентября 2023 года. Сегодня на межведомственном заседании с онлайн-участием Председателя ЦИК Российской Федерации Эллы Памфиловой избрали председателя Избирательной комиссии Херсонской области из числа членов. Ею стала ОСОБА_12 , получившая бесценный опыт организации голосования за время проведения референдума о вхождении региона в состав Российской Федерации. Уверен, что ОСОБА_13 отлично справится и с новой задачей. Добавлю, что по инициативе Эллы Александровны принято решение провести избирательную кампанию BO всей Херсонской области, включая правобережную часть»;
- з протоколу огляду від 16.10.2023 вбачається, що об'єктом огляду є телеграм-канал «Администрация Херсонской области» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , де міститься публікація ІНФОРМАЦІЯ_5 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 у формі відеофайлу та тексту наступного змісту:
«Херсонская область на 100% готова к предстоящим выборам в единый день голосования. На территории региона созданы 14 территориальных и 233 участковых избиркома, в том числе в зонах в 15 и 30 километрах от линии фронта. Об этом РИА Новости Крым сообщила председатель Избиркома Херсонской области ОСОБА_12 …»;
- з протоколу огляду від 10.10.2023 вбачається, що об'єктом огляду є телеграм-канал «Администрация Херсонской области» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , де міститься публікація від 05.07.2023 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 у формі графічного зображення у вигляді так званого «герба Херсонської області» та тексту наступного змісту:
«Выборы в Херсонской области пройдут в течении трех дней. Выборы в Херсонской области планируется провести в течение трех дней - 8, 9 и 10 сентября. Оснований для переноса выборов на данный момент нет. Об этом сообщили в избиркоме региона. «Принято решение, что выборы будут проходить в течение трех дней - 8, 9 и 10 сентября 2023 года», заявила глава Избирательной комиссии Херсонской области ОСОБА_12 . По ее словам, принят ряд документов, которые регулируют законность проведения избирательного процесса, календарный план работы, а также нормативные документы, касающиеся порядка участия политических партий и регистрации кандидатов в муниципалитетах. В избирательной комиссии пока не начал работать информационный центр, в который жители региона смогут обратиться с интересующими их вопросами о выборах. Однако создание такого центра планируется. Херсонская область уже практически готова к проведению выборов. Правом отложить выборы может воспользоваться ЦИК РФ по согласованию с профильными структурами в том случае, если в отдельных округах Херсонской области будет угроза жизни и здоровью как избирателей, так и членов комиссии». Над текстовою публікацією зображено графічне зображення у вигляді так званого «герба Херсонської області»;
- з протоколу огляду від 15.11.2023 вбачається, що об'єктом огляду є офіційний веб-сайт «Центральная избирательная комиссия российской федерации» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 де міститься документ «постановление от 10 марта 2023 года №2/13 «О перечне и количественном составе территориальных избирательных комиссий, подлежащих формированию в 2023 году»;
- з протоколу огляду від 05.02.2024 вбачається, що об'єктом огляду є офіційний веб-сайт «Избирательной комиссии Херсонской области» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 де міститься документ «постановление комиссии от 23 июня 2023 года №7/66 «О возложении полномочий по подготовке и проведению выборов в органы местного самоуправления, местного референдума на территориальные избмрательные комиссии Херсонской области»;
- з протоколу огляду від 05.02.2024 вбачається, що об'єктом огляду є офіційний веб-сайт «Избирательной комиссии Херсонской области» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 де міститься документ «Постановление комиссии от 21 июня 2023 г. № 7/67 «О проведении голосования на выборах депутатов Херсонской областной Думы первого созыва, а также на выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в Херсонской области, назначенных на 10 сентября 2023 года, в течение нескольких дней подряд»;
- з протоколу огляду від 11.06.2024 вбачається, що об'єктом огляду є офіційний веб-сайт «Избирательной комиссии Херсонской области» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 де міститься документ «Постановление комиссии от 13 апреля 2023 г. № 3/22 «О формировании Каховской территориальной избирательной комиссии»;
- з протоколу огляду від 11.06.2024 вбачається, що об'єктом огляду є офіційний веб-сайт «Избирательной комиссии Херсонской области» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 де міститься вкладка «территориальная комиссия №9», де містяться вкладки, одна з яких «новости», у якій наявне «ИНФОРМАЦИОННОЕ СООБЩЕНИЕ Каховской территориальной избирательной комиссии о прийме предложений по кандидатурам для назначения членами участковых избирательных комиссий с правом рещающего голоса», розміщене 19.05.2023 наступного змісту:
«Руководствуясь пунктом 4 статьи 27 Федерального закона от 12 июня 2002 года № 67-ФЗ «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан Российской Федерации» (далее -Федеральный закон), Указом Губернатора Херсонской области от 19 января 2023 года № 6-у «Об избирательных комиссиях в Херсонской области» (далее - Указ) и решением Каховской территориальной избирательной комиссии от 16 мая 2023 года № 2/7 «Об утверждении Перечия и количественного состава участковых избирательных комиссий Каховского муниципального округа, подлежащих формированию в 2023 году», Каховская территориальная избирательная комиссия объявляет прием предложений по кандидатурам для назначения членами участковых избирательных комиссий с правом решающего голоса.
Документы для назначения членами участковых избирательных комиссий с правом решающего голоса представляются в Каховскую территориальную избирательную комиссию с 16 мая 2023 года по 14 июня 2023 года по адресу АДРЕСА_2 (2 этаж) в рабочие дни с 9.00 до 17.00 (в пятницу с 9.00 до 16.45).
Каховская территориальная избирательная комиссия»;
- з протоколу огляду від 11.06.2024 вбачається, що об'єктом огляду є офіційний веб-сайт «Избирательной комиссии Херсонской области» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 де міститься файл «09. Каховская ТИК Протокол ОМС.doc», в якому міститься перелік виборців, серед яких у таблиці «всероссийская политическая партия «единая россиия»» наявна ОСОБА_8 ;
- з протоколу огляду від 21.11.2023 вбачається, що об'єктом огляду є офіційний веб-сайт «Избирательной комиссии Херсонской области» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 де міститься документ «решение комиссии от 10 сентября 2023 г. № 12/51 «О результатах виборов депутатов Совета Депутатов Каховского муниципального округа первого созыва»», де за посиланням http://www.kherson.izbirkom.ru/tik/09/resheniya.php завантажено файл « ОСОБА_14 », в якому міститься перелік вибраних депутатів «Совета депутатов Каховского муниципального округа первого созыва», серед яких у списку «всероссийская политическая партия «единая россиия» наявна ОСОБА_8 ;
- з протоколу огляду від 28.05.2024 вбачається, що об'єктом огляду є телеграм канал « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 , а саме публікація від ІНФОРМАЦІЯ_8 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 у формі тексту та відеофайлу.
Текст публікації складений російською мовою та має наступний зміст:
«Начало работы местного законодательного органа
Как мы сообщали накануне, 19 сентября состоялась первая сессия совета депутатов муниципального образования Каховский муниципальный округ уже B составе Российской Федерации. Заседание началось с заслушивания Государственного гимна России и со вступительной речи Главы Каховской администрации ОСОБА_15 . Председатель Каховской территориальной избирательной комиссии ОСОБА_16 проинформировала депутатов, а также приглашенных глав территориальных управлений и сотрудников администрации, что в законодательный орган прошли 20 человек:
-16 членов партии «Единая Россия»;
-2 члена КПРФ:
-По одному члену ЛДПР и СЗРП.
По традиции, право вести собрание вступивших в свои полномочия депутатов предоставили старейшему члену местного законодательного совета первому заместителю Главы муниципалитета г. Каховка ОСОБА_17 .
Всего в повестке дня стояли 13 вопросов, основными из которых были избрание председателя совета и формирование депутатских комиссий. На должность председателя единогласно была избрана ОСОБА_18 . Что касается постоянных депутатских комиссий, их было сформировано пять:
- По земельным вопросам и сельскому хозяйству. Председатель - ОСОБА_19 ;
- По бюджетным вопросам, экономике и инвестициям. Председатель - ОСОБА_20 ;
- По законности и депутатской этике. Председатель - ОСОБА_21 ;
- По социальным вопросам. Председатель - ОСОБА_22 ;
- По промышленности, градостроительству, развитию инфраструктуры, поддержке предпринимательства. Председатель - ОСОБА_23
Депутаты приняли решение собираться не реже одного раза каждые две недели для оперативного принятия решений, которые позволят улучшить жизнь граждан Каховского MO как можно быстрее. На сессии ОСОБА_24 положил начало доброй традиции: на каждом заседании награждать наиболее отличившихся местных жителей, вносящих свой вклад в развитие и популяризацию Каховского МО. В этот раз этой чести удостоилась художественный руководитель Тавричанского ДК ОСОБА_25 ».
Також на відеозаписі в період з 02 хвилин 45 секунд по 03 хвилин 03 секунд зображена особа жіночої статі з темним коротким волоссям, одягнута в одяг чорного кольору, яка промовляє наступне: «это историческое событие, которого мы очень ждали и очень благодарны. Благодарны прежде всего своим избирателям, спасибо за доверие. Хочу пожелать всем процветания, крепкого здоровья и мирного неба над головой», яка схожа на ОСОБА_8 ;
- висновком експерта № СЕ-19/112-24/8231-ФП від 08.08.2024, згідно з яким на відеозаписі під назвою «video5212945160278652131 .mp4», a саме особа жіночої статі з темним коротким волоссям, одягнута в одяг чорного кольору, зафіксована на відеозаписі з 02 хвилин 45 секунд по 03 хвилин 03 секунди та у файлі «ДОВБНЯ ДМС.pdf», зображена одна і та ж сама особа;
- з протоколу огляду від 21.08.2024 вбачається, що об'єктом огляду є сайт мережі Інтернет «Администрация Херсонской области» за посиланням https://khorov.ru, де міститься вкладка з файлом «Решение совета депутатов Каховского муниципального округа от 19.09.2023 № 4 «О создании, утверждении состава...», де в додатку до «решения… от 19.09.2024 №4…» «Состав постоянных комиссии Каховского муниципального округа», де в переліку «Постоянная комиссия постоянная комиссия по земельным вопросам и сельскому хозяйству Совета депутатов первого созыва муниципального образования Каховский муниципальный округ» членом комісії зазначена ОСОБА_8 ;
- з протоколу огляду від 21.08.2024 вбачається, що об'єктом огляду є сайт мережі Інтернет «Администрация Херсонской области» за посиланням https://khorov.ru, де міститься документ «Решение совета депутатов Каховского муниципального округа от 14.06.2024 №72 «О досрочном прекращении депутатских полномочий депутатов», в якому зазначено: «Прекратить досрочно депутатские полномочия депутата Совета депутатов Каховского муниципального округа Херсонской области ОСОБА_8 на основании личного заявления»;
- з протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.07.2024 вбачається, що ОСОБА_26 впізнала ОСОБА_8 на другому фото так як працювала з нею тривалий період часу;
- з протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.08.2024 вбачається, що ОСОБА_27 впізнала ОСОБА_8 на другому фото як знайому особу.
Свідок ОСОБА_26 у судовому засіданні пояснила, що проживала у с. Тавричанка Каховського району Херсонської області, працювала у фінансовому відділі бухгалтером. З окупованої території виїхала 20.08.2023. Знає ОСОБА_8 бо остання їздила по організаціям та агітувала на вступ до партії «єдина росія». На той час обвинувачена була головою сільської ради, призначеною від окупаційної влади ОСОБА_28 . Вперше прийшла на роботу ОСОБА_8 на нову посаду 05.09.2022. Ходила із прапором рф, пропонувала винагороду за співпрацю. Щодо виборів депутатів рф, то ОСОБА_8 розносила агітацію (листи, газети, брошури) щоб голосували за неї на виборах та вступу до партії. Також обвинувачена пропонувала свідку роботу при владі рф та приносила їй агітацію щодо виборів. Свідок зазначила, що ОСОБА_8 добровільно висунула власну кандидатуру в депутати партії «єдина росія», бо її підкупили, так як остання говорила їй особисто, що «гроші будуть, працюйте на рф».
Оцінка доказів. Мотиви суду щодо висунутого обвинувачення
При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.
Окрім цього, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у п. 65 справи «Коробов проти України» (заява № 39598/03, остаточне рішення від 21.10.2011) зазначив, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18.01.1978 у справі «Ірланд проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, а також в сукупності з показаннями свідків, суд приходить до висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.
Під час судового розгляду не встановлено жодних фактів, які б свідчили, що обвинувачена діяла під фізичним чи психічним примусом з боку осіб, які представляли іноземну державу рф.
Дослідивши матеріали кримінального провадження та безпосередньо дослідивши кожний наданий доказ як окремо, так і їх сукупність у взаємозв'язку, суд вважає, що всі письмові докази по справі, які надані суду (стороною обвинувачення), є вагомими для того, щоб визнати обвинувачену винною у пред'явленому їй обвинуваченні, що відповідає стандартам доказування «поза розумним сумнівом», який знайшов своє втілення як в положеннях ч. 3 ст. 17 КПК України, так і в практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, у рішенні «Коробов проти України» від 21.10.2011.
Суд також встановив, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Суд використав всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя. Також суд у повному обсязі було забезпечено змагальність процесу.
Окупаційна адміністрація російської федерації - це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг (п. 6 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
У складі цього правопорушення важливим для кваліфікації є місце його вчинення тимчасово окупована територія України.
У кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами ст. ст. 39, 40 КК України, однак яких суд у цьому кримінальному провадженні не встановив.
Таким чином, суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_8 доведена поза розумним сумнівом у повному обсязі, оскільки доведена належним та достатнім обсягом доказів.
Оцінка суду
Аналізуючи досліджені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів, з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.
Оцінка суду відносно доводів сторони захисту:
Спростування аргументу про незнання кримінальної відповідальності обвинуваченою.
- Відносно доводів щодо незнання обвинуваченою закону про кримінальну відповідальність яка їй інкримінована так як територія на якій вона знаходилася була окупована і там не можна було ознайомитись із чинним законодавством (Укрпошта перестала доставляти свою кореспонденцію до тимчасово окупованої Херсонської області), суд зазначає наступне. Незнання закону не звільняє особу від кримінальної відповідальності в Україні. Так статтею 68 Конституції України передбачено що: «Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.». Отже це означає, що обов'язок знати закони покладається на кожного громадянина, і посилання на їх незнання не є підставою для уникнення юридичної відповідальності, в тому числі кримінальної. Сам по собі, принцип "незнання закону не звільняє від відповідальності" є фундаментальним у правовій системі України оскільки кожен громадянин зобов'язаний знати та дотримуватися законів своєї країни.
- Прийняття статті 111-1 до Кримінального кодексу України у березні 2022 року було широко висвітлено у засобах масової інформації та стало предметом численних публічних обговорень, особливо в контексті тимчасової окупації територій України. Особа, яка активно займається політичною та адміністративною діяльністю на окупованій території, як це робила ОСОБА_8 (будучи "головою сільської ради", агітуючи за "єдину росію", висуваючи свою кандидатуру та ставши "депутатом"), не могла не усвідомлювати незаконність своїх дій з точки зору законодавства України. Її дії були спрямовані на легітимізацію окупаційної влади, що є прямим посяганням на суверенітет України.
- Оскільки ОСОБА_8 діяла з прямим умислом на співпрацю з окупаційною владою, усвідомлення протиправності своїх дій є невід'ємною частиною прямого умислу. Так обвинувачена усвідомлювала, що співпрацює з державою-агресором, яка тимчасово окупувала територію України, та бажала такої співпраці, активна роль ОСОБА_8 у просуванні окупаційного режиму, включаючи агітацію та пропозиції винагороди, свідчить про свідомий вибір на користь співпраці, що несумісно з твердженням про необізнаність щодо її правових наслідків.
Щодо позиції сторони захисту відносно недоведеності вини обвинуваченої та визнання доказів недопустимим, неналежними суд зазначає наступне:
Аналіз доказів та їх релевантність у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_8 .
Огляд доказів (протоколи огляду веб-сайтів та Telegram-каналів).
Зібрані стороною обвинувачення докази вказують на послідовну та системну організації незаконних виборів на тимчасово окупованій території та активної участі в них ОСОБА_8
- Протокол огляду від 11.10.2023 зафіксував публікацію на сайті https://khogov.ru/ «Официальный сайт Администрации Херсонской области» указу №6-у від 19.01.2023 «Об избирательных комисиях Херсонской области». Це є прямим доказом створення окупаційною владою незаконних виборчих органів (незаконного органу влади).
Протокол огляду від 24.10.2023 виявив на тому ж сайті https://khogov.ru/ «Администрация_Херсонской области» указ №112-у від 30.05.2023 «Об утверждении Положения о выборах депутатов представительных органов муниципальных образований в Херсонской области первого созыва». Цей документ підтверджує розробку та затвердження окупаційною владою нормативної бази для проведення незаконних виборів.
Протокол огляду від 13.03.2024 з офіційного веб-сайту «Избирательной комиссии Херсонской области» (http://www.kherson.izbirkom.ru) зафіксував указ тимчасово виконуючого обов'язки губернатора Херсонської області від 29.05.2023 р. №106-у «О наименовании представительних органов муниципальных образований Херсонской области». Це свідчить про подальшу легітимізацію та структуризацію незаконних органів влади.
Протокол огляду від 15.11.2023 з сайту «Администрация Херсонской области» (https://khorov.ru) містить указ №115-у від 06.09.2023 «О порядке формирования представительных органов муниципальных образований Херсонской области» від імені ОСОБА_7 , що є доказом безпосереднього регулювання процесу формування незаконних органів влади рф.
Протокол огляду речей та комп'ютерних даних від 04.10.2023 з Telegram-каналу «Администрация Херсонской области» (https://t.me/VGA_Kherson) надає низку важливих свідчень:
1.Публікація від 20.01.2023 з фото указу №6-у від 19.01.2023 та текстом про "Очередной этап политико-правовой интеграции - в Херсонской области дан старт формированию избирательных комиссий", "формирование избирательной комиссии Херсонской области первого состава", "избирком является государственным органом и действует на постоянной основе". Підтверджує початок процесу створення незаконних органів влади та їх позиціонування як "державних".
2.Публікація від 21.02.2023 з фото указу №38-у від 21.02.2023 «О назначении членами Избирательной комиссии Херсонской области» та текстом про "В Херсонской области сформирована Избирательная комиссия", "включающая 10 человек", "5 из которых назначил глава Херсонской области ОСОБА_9 ", "5 членов Избиркома Херсонской области были назначены ЦИК РФ". Це свідчить про безпосереднє формування складу незаконних органів влади.
3.Публікація від 07.03.2023 у формі відеофайлу та текстової публікації про "Херсонщина начинает готовиться к важнейшему событию общегосударственного значения - выборам, голосование по которым пройдёт 10 сентября 2023 года", обрання "председателя Избирательной комиссии Херсонской области" ОСОБА_29 . Підтверджує активну підготовку до незаконних виборів та призначення керівництва.
4.Протокол огляду від 16.10.2023 з Telegram-каналу «Администрация Херсонской области» (https://t.me/VGA_Kherson) містить публікацію від 09.08.2023 з відеофайлом та текстом про "Херсонская область на 100% готова к предстоящим выборам в единый день голосования", "созданы 14 территориальных и 233 участковых избиркома". Свідчить про масштабність та завершальний етап підготовки до незаконних виборів.
5.Протокол огляду від 10.10.2023 з Telegram-каналу «Администрация Херсонской области» (https://t.me/VGA_Kherson) містить публікацію від 05.07.2023 з графічним зображенням "герба Херсонської області" та текстом про "Выборы в Херсонской области пройдут в течении трех дней - 8, 9 и 10 сентября", "Оснований для переноса выборов на данный момент нет". Підтвердження дати проведення незаконних виборів.
6.Протокол огляду від 15.11.2023 з офіційного веб-сайту «Центральная избирательная комиссия российской федерации» (http://www.kherson.izbirkom.ru) містить документ "постановление от 10 марта 2023 года №2/13 «О перечне и количественном составе территориальных избирательных комиссий, подлежащих формированию в 2023 году»", що деталізує структуру незаконних органів влади.
7.Протокол огляду від 05.02.2024 з офіційного веб-сайту «Избирательной комиссии Херсонской области» (http://www.kherson.izbirkom.ru) містить документ "постановление комиссии от 23 июня 2023 года №7/66 «О возложении полномочий по подготовке и проведению выборов в органы местного самоуправления, местного референдума на территориальные избирательные комиссии Херсонской области»". Це доказ передачі повноважень щодо проведення незаконних виборів на нижчий рівень.
8.Протокол огляду від 05.02.2024 з того ж веб-сайту містить документ "Постановление комиссии от 21 июня 2023 г. № 7/67 «О проведении голосования на выборах депутатов Херсонской областной Думы первого созыва, а также на выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в Херсонской области, назначенных на 10 сентября 2023 года, в течение нескольких дней подряд»", є доказом остаточного рішення про проведення незаконних виборів та їх формат.
9.Протокол огляду від 11.06.2024 з офіційного веб-сайту «Избирательной комиссии Херсонской области» (http://www.kherson.izbirkom.ru) містить документ "Постановление комиссии от 13 апреля 2023 г. № 3/22 «О формировании Каховской территориальной избирательной комиссии»". Це доказ створення конкретної територіальної виборчої комісії, яка безпосередньо стосується дій ОСОБА_8 .
10.Протокол огляду від 11.06.2024 з того ж веб-сайту, у вкладці "территориальная комиссия №9", "новости", виявлено "ИНФОРМАЦИОННОЕ СООБЩЕНИЕ Каховской территориальной избирательной комиссии о прийме предложений по кандидатурам для назначения членами участковых избирательных комиссий с правом рещающего голоса", розміщене 19.05.2023. Є прямим доказом активної фази формування незаконних виборчих комісій, що є частиною організації виборів.
11.Протокол огляду від 11.06.2024 з офіційного веб-сайту «Избирательной комиссии Херсонской области» (http://www.kherson.izbirkom.ru) містить файл "09. Каховская ТИК Протокол ОМС.doc", де в таблиці "всероссийская политическая партия «единая россиия»" вказана обвинувачена ОСОБА_8 . Є прямим доказом її участі в незаконних виборах як кандидата від окупаційної партії.
12.Протокол огляду від 21.11.2023 з офіційного веб-сайту «Избирательной комиссии Херсонской области» (http://www.kherson.izbirkom.ru) містить документ "решение комиссии от 10 сентября 2023 г. № 12/51 «О результатах виборов депутатов Совета Депутатов Каховского муниципального округа первого созыва»", з файлом "9_Решение_Каховской_ТИК_О_результатах_выборов_ОМС.doc", де в переліку вибраних депутатів "Совета депутатов Каховского муниципального округа первого созыва" у списку "всероссийская политическая партия «единая россиия»" вказана обвинувачена ОСОБА_8 є беззаперечним доказом її обрання до незаконного органу влади.
13.Протокол огляду від 28.05.2024 з Telegram-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (https://t.me/VGA_Kakhovka) містить публікацію від 20.09.2023 про "Начало работы местного законодательного органа", "первая сессия совета депутатов муниципального образования Каховский муниципальный округ уже B составе Российской Федерации", з відеозаписом, де ОСОБА_8 виступає з промовою, є доказом її активної участі в роботі незаконного органу влади та публічної підтримки його легітимності.
14.Протокол огляду від 21.08.2024 з сайту https://khorov.ru містить вкладку з файлом "Решение совета депутатов Каховского муниципального округа от 19.09.2023 № 4 «О создании, утверждении состава...»", де в додатку "Состав постоянных комиссии Каховского муниципального округа" членом комісії "Постоянная комиссия по земельным вопросам и сельскому хозяйству" вказана обвинувачена ОСОБА_8 , є доказом зайняття відповідної посади в незаконному органі влади.
15.Протокол огляду від 21.08.2024 з того ж сайту містить документ "Решение совета депутатов Каховского муниципального округа от 14.06.2024 №72 «О досрочном прекращении депутатских полномочий депутатов», в якому зазначено: «Прекратить досрочно депутатские полномочия депутата Совета депутатов Каховского муниципального округа Херсонской области ОСОБА_8 на основании личного заявления»". Це є доказом її добровільного виходу з незаконного органу влади, що додатково підтверджує добровільність її попереднього вступу та діяльності.
Докази ідентифікації особи обвинуваченої:
- Висновок експерта № СЕ-19/112-24/8231-ФП від 08.08.2024 підтверджує, що особа жіночої статі з темним коротким волоссям, одягнена в чорний одяг, зафіксована на відеозаписі з 02 хвилин 45 секунд по 03 хвилин 03 секунди під назвою «video5212945160278652131.mp4» (з Telegram-каналу "Администрация Каховского муниципального округа") та у файлі «ДОВБНЯ ДМС.pdf», є однією і тією ж особою. Це ідентифікує ОСОБА_8 як особу, що публічно виступала на сесії незаконного органу влади.
- З протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.07.2024 вбачається, що свідок ОСОБА_26 впізнала ОСОБА_8 на другому фото, оскільки працювала з нею тривалий період часу.
- З протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.08.2024 вбачається, що свідок ОСОБА_27 впізнала ОСОБА_8 на другому фото як знайому особу.
Показання свідка ОСОБА_26 надають прямі свідчення про дії ОСОБА_8 . Свідок пояснила, що проживала у с. Тавричанка Каховського району Херсонської області, працювала у фінансовому відділі бухгалтером, і виїхала з окупованої території 20.08.2023. Вона знає ОСОБА_8 , оскільки остання "їздила по організаціям та агітувала на вступ до партії «єдина росія»". Свідчить про активну агітаційну діяльність на користь агресора. ОСОБА_8 була "головою сільської ради, призначеною від окупаційної влади ОСОБА_28 ". Вперше прийшла на роботу на новій посаді 05.09.2022.
Свідок пояснювала, що ОСОБА_8 "ходила із прапором рф, пропонувала винагороду за співпрацю". Це є прямим свідченням про публічну підтримку агресора та активне залучення інших до співпраці, що вказує на умисел та добровільність її дій.
"Щодо виборів депутатів рф, то ОСОБА_8 розносили агітацію (листи, газети, брошури) щоб голосували за неї на виборах та вступу до партії". Це безпосередньо підтверджує її участь в організації та проведенні незаконних виборів через агітацію та просування власної кандидатури.
Крім того, обвинувачена "пропонувала свідку роботу при владі рф та приносила їй агітація щодо виборів". Це додатково підтверджує активну роль у залученні громадян для окупаційної адміністрації та поширення агітаційних матеріалів.
Свідок вказувала, що ОСОБА_8 "добровільно висунула власну кандидатуру в депутати партії «єдина росія», бо її підкупили, так як остання говорила особисто, що «гроші будуть, працюйте на рф»". Це є ключовим доказом добровільності та прямого умислу.
Аргументи суду щодо відмови у визнанні доказів недопустимими, неналежними та недостовірними
Обґрунтування допустимості та належності доказів (протоколів огляду)
Всі протоколи огляду веб-сайтів та Telegram-каналів були складені уповноваженими особами відповідно до вимог КПК України, зокрема статей 104 та 237. У цих протоколах чітко зазначено дату, час, місце огляду, об'єкт огляду (конкретні URL-адреси, назви каналів), зміст виявленої інформації (тексти, зображення, відео), а також особи, що брали участь в огляді. Інформація, отримана з цих джерел, є публічною та загальнодоступною на момент її фіксації. Ці докази є належними, оскільки вони безпосередньо стосуються обставин вчинення злочину, передбаченого частиною 5 статті 111-1 Кримінального кодексу України, а саме: створення та функціонування незаконних органів влади, організація та проведення незаконних виборів, а також участь у них ОСОБА_8 .
Загальний висновок:
Доведеність об'єктивної сторони злочину: Зібрані докази (протоколи огляду веб-сайтів та Telegram-каналів) та показання свідка ОСОБА_26 беззаперечно підтверджують, що ОСОБА_8 добровільно зайняла посаду у незаконному органі влади (член постійної комісії "Ради депутатів"). Вона також добровільно висунула свою кандидатуру та була обрана до незаконного органу влади ("депутат Совета депутатов Каховского муниципального округа"). Її активна агітаційна діяльність та публічний виступ після обрання свідчать про її участь в організації та проведенні незаконних виборів та публічні заклики до підтримки окупаційного режиму.
Доведеність суб'єктивної сторони злочину: Показання свідка ОСОБА_26 про активну агітацію, пропозиції винагороди та особисті висловлювання ОСОБА_8 щодо матеріальної вигоди ("гроші будуть, працюйте на рф") переконливо доводять наявність прямого умислу на співпрацю з окупаційною владою та добровільність її дій.
Допустимість, належність та достовірність доказів: Всі представлені докази були отримані з дотриманням вимог КПК України, є належними для підтвердження обставин кримінального провадження та достовірними, що підтверджується їх взаємним корелюванням та відсутністю суттєвих протиріч. Висновок експерта та показання свідків щодо ідентифікації ОСОБА_8 є беззаперечними.
Неспроможність аргументу про незнання кримінальної відповідальності: Твердження захисника обвинуваченої про незнання кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність є необґрунтованим та не звільняє її від відповідальності. Принцип "незнання закону не звільняє від відповідальності" є фундаментальним, а активна публічна діяльність ОСОБА_8 на окупованій території свідчить про її усвідомлений вибір співпраці з агресором.
Враховуючи наведене, суд вважає, що дії ОСОБА_8 правильно кваліфіковані за: ч. 5 ст. 111-1 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є: добровільне обрання до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території.
Мотиви призначення покарання та ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку і положення закону, якими керувався суд
Призначаючи покарання ОСОБА_8 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, суд врахував:
- ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, а саме вчинене кримінальне правопорушення, яка за ст.12 КК України яке відноситься до тяжких злочинів;
- умисне вчинення ОСОБА_8 кримінального правопорушення;
- суспільну небезпеку вчиненого кримінального правопорушення, а саме те, що злочин характеризуються підвищеною суспільною небезпекою, оскільки вчинений проти основ національної безпеки України;
- відсутність обставин, які відповідно до ст. 66 КК України, пом'якшують покарання обвинуваченої ОСОБА_8 ївни;
- наявність обставин, які відповідно до ст. 67 КК України, обтяжують покарання обвинуваченої ОСОБА_8 , а саме: вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Підстави для застосування положень ст. 69, 75 КК України відсутні, оскільки відсутні обставини, передбачені ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчинених обвинуваченим кримінальних правопорушень з огляду на вчинення ОСОБА_8 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ національної безпеки України.
З огляду на викладене, суд призначає ОСОБА_8 основне покарання у виді позбавлення волі на строк 10 (десять) років, яке за викладених вище обставин кримінального провадження та особи обвинуваченої ОСОБА_8 буде цілком справедливим та пропорційним, необхідним і достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень, відповідатиме меті покарання, гуманності, справедливості і не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між захищуваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягується до кримінальної відповідальності.
Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади або займатися певною діяльністю, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_8 додаткове покарання у видіпозбавлення права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг та виборчим процесом, строком на 15 (п'ятнадцять) років, та враховує, що вказане додаткове покарання є обов'язковим у санкції вказаної статті. У даному випадку суд вважає, що буде справедливим та співмірним покарання особі, яка визнана винуватою у здійсненні колабораційної діяльності, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та органів які надають публічні послуги в Україні.
Відповідно до ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу. Санкцією частини 5 статті 111-1 КК України передбачена можливість застосування додаткового покарання у вигляді конфіскації майна. Суд дійшов висновку, що таке додаткове покарання ОСОБА_8 є необхідним та достатнім для її виправлення і попередження вчинення нею кримінальних правопорушень, оскільки забезпечить у сукупності з іншими складовими покарання найбільший виховний ефект покарання.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_8 слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного його затримання.
Щодо запобіжного заходу, суд враховував, що ухвалою слідчого судді від 12.09.2024 ОСОБА_8 у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення застави, отже вказаний запобіжний захід до набрання вироком законної сили слід залишити без змін.
Враховуючи, що судом призначається додаткове покарання у вигляді конфіскації майна обвинуваченої, не підлягає скасуванню арешт до виконання вироку в частині конфіскації майна, накладений ухвалою слідчого судді Заводського районного суду м. Миколаєва від 12.09.2024 (справа №487/7748/24) на майно, яке належить ОСОБА_8 .
Витрати на залучення експерта при проведенні судово-портретної експертизи за експертною спеціалізацією 6.2 (Ідентифікація особи за ознаками зовнішності за матеріальними зображеннями) №СЕ-19/112-24/8231-ФП від 08.08.2024 у розмірі 3786,40 (три тисячі сімсот вісімдесят шість гривень 40 копійок), суд, з урахуванням положень ч. 2 ст. 124 КПК України, стягує з обвинуваченої.
Цивільний позов у вказаному кримінальному провадженні не заявлявся.
Речові докази відсутні.
Керуючись ст. ст. 323,369-376,615 КПК України, -
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 10 (десять) років, з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг та виборчим процесом, строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього належного їй майна.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою, без визначення розміру застави, застосований ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва від 12.09.2024 року - залишити без змін, до затримання обвинуваченої ОСОБА_8 та приведення вироку до виконання.
Початок строку відбуття покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_8 , рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з дня її фактичного затримання.
Строк додаткового покарання ОСОБА_8 виді позбавлення права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг та виборчим процесом рахувати з моменту відбуття основного покарання.
Арешт накладений ухвалою слідчого судді Заводського районного суду м. Миколаєва від 12.09.2024 (справа №487/7748/24) на майно: 1/1 частку будинку, загальною площею 80,2 (кв.м), який розташований за адресою: АДРЕСА_3 - залишити до виконання вироку суду в частині конфіскації майна.
Стягнути з ОСОБА_8 витрати на користь держави за проведення судово-портретної експертизи за експертною спеціалізацією 6.2 (Ідентифікація особи за ознаками зовнішності за матеріальними зображеннями) №СЕ-19/112-24/8231-ФП від 08.08.2024 у розмірі 3786,40 (три тисячі сімсот вісімдесят шість гривень 40 копійок).
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
На вирок може бути подана апеляційна скарга протягом 30 (тридцяти) днів з дня проголошення до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження протягом строку апеляційного оскарження мають право заявити клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику обвинуваченого, якому вручались всі процесуальні рішення у цьому провадженні на підставі ч. 2 ст. 297-5 КПК України, та з урахуванням положень ч. 4 ст. 46 КПК України про те, що захисник користується процесуальними правами обвинуваченого, захист якого він здійснює.
Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати на офіційному веб-сайті суду, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Суддя ОСОБА_1