Справа № 752/2621/24
Провадження № 1-кс/752/5441/25
Іменем України
03 липня 2025 року м. Київ
Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого СУ ГУ НП в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_5 , погоджене заступником начальника відідлу прокуратури Автономної Республіки Крим та м. Севастополя ОСОБА_6 , в рамках кримінального провадження №12023010000000033 від 06.04.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, про здійснення спеціального досудового розслідування, -
На розгляд слідчого судді надійшло клопотання слідчого СУ ГУ НП в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023010000000033 від 06.04.2023 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обгрунтування клопотання зазначено, що Головним управлінням Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023010000000033 від 06.04.2023 за фактом добровільного зайняття громадянами України посад, пов'язаних з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, в межах якого ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 тимчасово окупована російською едерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 2 ст. 1 вказаного Закону Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими російською федерацією з 20 лютого 2014 року.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 1-1 зазначеного Закону визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово
окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Відповідно п. 7 ч. 1 ст. 1-1 вказаного Закону тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Згідно зі статтями 1-3 Конституції України, Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Людина, її життя, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, з подальшими продовженнями, у зв'язку із вторгненням російської федерації на територію України.
З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь до складу рф, а також придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом рф було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено так звані судові, правоохоронні органи та органи місцевого самоврядування Республіки Крим.
Так, відповідно до ч. 1, 4 ст. 26 «Закону Республіки Крим від 21 серпня 2014 року №54-ЗРК «Про основи місцевого самоврядування в Республіці Крим» (Органи місцевого самоврядування)»: Структуру органів місцевого самоврядування складають представницький орган муніципального утворення, голова муніципального утворення, місцева адміністрація (виконавчо-розпорядчий орган муніципального утворення), контрольно-лічильний орган муніципального утворення, інші органи місцевого самоврядування та виборні посадові особи місцевого самоврядування, передбачені статутом муніципального утворення та які володіють власними повноваженнями за рішенням питань місцевого значення. Найменування представницького органу муніципального утворення, голови муніципальної утворення, місцевої адміністрації (виконавчо-розпорядчого органу муніципального утворення) закріплюються статутом муніципального утворення.
Згідно з ч. 1 ст. 31 вище зазначеного закону (Місцева адміністрація): Місцева адміністрація (виконавчо-розпорядчий орган муніципального утворення) наділяється статутом муніципального утворення повноваженнями щодо вирішення питань місцевого значення та повноваженнями для здійснення окремих державних повноважень, переданих органам місцевого самоврядування федеральними законами та законами Республіки Крим.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 1 ст. 5 «Устава муниципального образования городской округ Саки Республики Крым» № 40 от 11.11.2014, встановлено, що Структуру органів місцевого самоврядування міського округу складають: представницький орган міського округу - Сакська міська рада Республіки Крим, голова муніципального утворенння - Голова Сакської міської ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 вказаного Статуту, передбачено, що Сакська міська рада Республіки Крим є представницьким органом муніципального утворення міський округ Саки Республіки Крим.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 37 вказаного Статуту, передбачено, що Голова міського округу є найвищою посадовою особою муніципального утворення та наділяється цим статутом власними повноваженнями щодо вирішення питань місцевого значення. Глава муніципального утворення має офіційне найменування - Голова Сакської міської ради. Голова Сакської міської ради обирається міською радою зі свого складу шляхом таємного голосування більшістю голосів від загального складу міської ради та виконує повноваження її голови.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 вказаного Статуту передбачено, що Голова Сакської міської ради є гарантом самостійності місцевого самоврядування міського округу, узгодженості та законності дій органів та посадових осіб місцевого самоврядування міського округу, їхньої відповідальності перед жителями міського округу.
Також, відповідно до ч. 1, 2 ст. 90 «Конституції Республіки Крим» органи місцевого самоврядування самостійно керують муніципальною власністю, формують, затверджують та виконують місцевий бюджет, встановлюють місцеві податки та збори, здійснюють охорону громадського порядку, а також вирішують інші питання місцевого самоврядування. Органи місцевого самоврядування можуть наділятися законом Республіки Крим окремими державними повноваженнями з передачею необхідних для їх реалізації матеріальних і фінансових засобів. Реалізація переданих повноважень підконтрольна органам державної влади Республіки Крим.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням точні дату та час, але не пізніше травня 2022 року громадянин України ОСОБА_7 , будучи депутатом «Сакської міської ради Республіки Крим», усвідомлюючи здійснення відкритої збройної агресії російською федерацією на території України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, переслідуючи свої особисті інтереси, перебуваючи на території Автономної Республіки Крим, маючи умисел на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконно створеному органі окупаційної влади, так званій «Сакській міській раді» Республіки Крим та реалізуючи його, отримавши від невстановлених в ході досудового розслідування осіб з числа представників окупаційної адміністрації так званої «Республіки Крим» з числа депутатів «Сакської міської ради Республіки Крим» пропозицію на зайняття посади шляхом обрання його кандидатури на 54 (черговій) сесії ІІ скликання в адміністративному органі окупаційної влади, а саме посади «Голови муніципального утворення міського округу Саки Республіки Крим - голови Сакської міської ради», в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно погодився на вказану пропозицію.
Після чого, рішенням так званої «Сакської міської ради Республіки Крим» від 29.04.2022 «Про обрання голови муніципального утворення міського округу Саки Республіки Крим - голови Сакської міської ради», ухваленого за результатами проведення 54 (чергової) сесії ІІ скликання головою муніципального утворення міського округу Саки Республіки Крим - головою Сакської міської ради обрано депутата Сакської міської ради ІІ скликання ОСОБА_7 .
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, в невстановлений досудовим розслідуванням точні дату та час, але не пізніше 04 травня 2022 року, ОСОБА_7 , будучи громадянином України, перебуваючи на території Автономної Республіки Крим, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, будучи обраним на посаду «Голови муніципального утворення міського округу Саки Республіки Крим - голови Сакської міської ради», тобто посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконно створеному органі окупаційної влади почав обіймати посаду та здійснювати свої повноваження як «Голова муніципального утворення міського округу Саки Республіки Крим - голова Сакської міської ради».
У зв'язку з викладеним 22.02.2024 у кримінальному провадженні №12023010000000033 від 06.04.2023 слідчим за погодженням з процесуальним прокурором ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю рф, громадянину України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні ним кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, КК України. Оскільки відділення Укрпошти у АР Крим тимчасово не функціонує, та доставка кореспонденції у вказане місто не здійснюється, повідомлення про підозру опубліковане в газеті «Урядовий кур'єр», яку визначено друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, в якому розміщуються оголошення про виклик до прокурора для вручення підозри та проведення інших слідчих дій. Однак, до теперішнього часу ніхто до прокурора не з'явився. Також повідомлення про підозру ОСОБА_7 опубліковані на сайті Офісу Генерального прокурора.
У зв'язку з перебуванням підозрюваного на тимчасово окупованій території України, неможливість звернення до російської федерації, тобто території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, невиконанням компетентними органами російської федерації із запитом про міжнародну правову допомогу, що пояснює обґрунтовану неможливість вручити повістки згідно з ч.ч. 1, 2, 4, 7 ст. 135 КПК України, відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України, слідчим у кримінальному провадженні здійснено виклик ОСОБА_7 шляхом публікацій повісток про його виклик в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий Кур'єр», та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Згідно абзацу 2 ч. 8 ст. 135 КПК України особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
У вказаних в повістках дату та час підозрюваний ОСОБА_7 до СУ ГУ НП в Автономній Республіці Крим та міста Севастополя не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Обставинами, які свідчать про те, що підозрюваий ОСОБА_7 переховується від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, є наступні.
Так, ОСОБА_7 викликалася до слідчого,шляхом відправлення письмових повісток шляхом розміщення повісток на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та розміщення публікації в газеті «Урядовий кур'єр», яку визначено друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження. Однак, підозрюваний ОСОБА_7 до слідчого більш як два рази не прибув, переховується від органів досудового розслідування на на тимчасово окупованій території України.
Отже, на думку прокурора, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_7 умисно переховується від слідства, прокуратури та суду на на тимчасово окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені ним особливо тяжкі злочини. Притягнути ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності в загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.
Враховуючи, що ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України; те, що він умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклики прокурора, переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуває на тимчасово окупованій території України, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.
Слідчий суддя, вивчивши матеріали клопотання, надходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно з ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держваи, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасовій окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Як вбачається з наданих матеріалів, стосовно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 22.02.2024 складено повідомлення про підозру за ч. 5 ст. 111-1 КК України.
При цьому, відповідно до вимог ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою - агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
На виконання вимог ст. 135 КПК України у зв'язку з тим, що підозрюваний переховується на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, повістки про виклик його до прокурора Автономної Республіки Крим опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», яка є друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Так, повістки про виклик ОСОБА_7 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 29 лютого 2024 року, № 44.
Таким чином, на підставі викладеного, слідчий суддя вважає дотриманими при врученні ОСОБА_7 повідомлення про підозру від 22.02.2024 року вимоги ст. ст. 276-278, 135 КПК України.
Досудове розслідування кримінального провадження № 12023010000000033 на даний час здійснюється слідчими слідчого управління Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
Наведені обставини прямо та беззаперечно свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у розшук.
Враховуючи викладене, кваліфікацію дій підозрюваного за ч. 5 ст. 111-1 КК України, слідчий суддя вважає наявними підстави, визначені ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12023010000000033 від 06.04.2023 стосовно ОСОБА_7 .
Керуючись ст. 110, 297-1, 297-3, 297-4, 309 КПК України, слідчий суддя, -
1. Клопотання задовольнити.
2. Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця рф, українця, громадянина України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , адреса місця роботи: АР Крим, м. Саки, вул. Курортна, 57/1.
3. Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
4. Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадженні в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1