Справа №638/8658/25
Провадження № 2-а/638/343/25
04 липня 2025 року м.Харків
Шевченківський районний суд м. Харкова у складі головуючого Зінченка О.В., за участі секретаря судового засідання Навроцької А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 8949 від 30.04.2025 у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про накладення на позивача адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн та стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у сумі 605 грн.
Позов обґрунтований тим, що постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 8949 від 30.04.2025 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн. Згідно даної постанови позивач, нібито, не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 30.01.2025 об 11:00 за повісткою. Разом із тим, жодної повістки позивач не отримував та не був обізнаний про необхідність явки для уточнення даних. Крім того, позивач є не годним до військової служби з виключенням з війського обліку як особа із вираженими психічними розладами, епілептичний статус, міоклонус-еплепсія, катаплексія та нарколепсія.
Виходячи з викладеного, позивач просив постанову скасувати.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій поданий позов підтримав, просив його задовольнити, а справу розглянути без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не 'явився, про дату та час судового розгляду повідомлявся завчасно та належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, про причини неявки не повідомив, відзиву на позов чи будь-яких інших заяв не подав.
Крім того, ухвалою суду від 18.06.2025 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за наслідками розгляду якої прийнято постанову №8949 від 30.04.2025 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Копію ухвали отримано відповідачем 20.06.2025, що також підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак копії адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 не надано, ніяких пояснень чи заяв відповідачем не подано.
Враховуючи викладене, з урахуванням положень ст. 205 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 8949 від 30.04.2025 ОСОБА_1 при притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн.
Згідно постанови ОСОБА_1 17.01.2025 було направлено повістку № 2087928 про необхідність явки на 11:00 30.01.2025 для уточнення даних. Однак, ОСОБА_1 у встановлені день та час не з'явився чим порушив вимоги абз.2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абз. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників та військовозобов'язаних, викладених у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов'язаних, затвердженого ПКМУ від 30.12.2022 № 1487, абз. 2 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. (ст. 251 КУпАП).
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, суд вважає, що процесуальний обов'язок щодо доказування правомірності винесення постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності відповідно до положень діючого процесуального законодавства покладено на відповідача як на суб'єкта владних повноважень. У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Разом із тим оскаржувана постанова не містить відповідного викладу обставин щодо того, яким саме чином направлялась повістка про виклик позивача, на яку адресу, чи була така повістка вручена та, відповідно, чи був позивач обізнаний про наявність обов'язку з'явитись для уточнення даних, а тому із наявних у справі матеріалів неможливо встановити наявність складу правопорушення в діях ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Разом із тим, виходячи з вищевикладеного, судом встановлено, що вказаним вимогам оскаржувана постанова не відповідає.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим, а оскаржувана постанова такою, що підлягає скасуванню.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, які не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Виходячи з викладеного, судовий збір у розмірі 605,60 грн, сплачений позивачем при поданні позову, підлягає стягнення на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст.241-246, 255, 286, 292, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.
Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 8949 від 30.04.2025 у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 605,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 , ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_2 .
Суддя О. В. Зінченко