Постанова від 03.07.2025 по справі 500/7281/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2025 рокуЛьвівСправа № 500/7281/24 пров. № А/857/11592/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий-суддя Довга О.І.,

суддя Гінда О.М.

суддя Шинкар Т.І.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Підприємства «Альянс» на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року (головуючий суддя Баб'юк П.М., м.Тернопіль) у справі № 500/7281/24 за адміністративним позовом Підприємства «Альянс» до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.12.2024 позивач (Підприємство «Альянс») звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України, в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Тернопільській області від 22.10.2024 №11940667/14038319 про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 11.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Підприємством «Альянс» податкову накладну №3 від 11.09.2024 року.

Позов обґрунтовує тим, що 11 вересня 2024 року Підприємством «Альянс» за результатами господарської операції поставки відповідно договору поставки №37/07/24 від 19 липня 2024 року і додаткової угоди №2 від 11.09.2024 року між Підприємством і Приватним підприємством «Науково-виробниче об'єднання «Енергоощадні технології» (Покупець) (код ЄДРПОУ 35308407) було відвантажено покупцю сою в кількості 51,70 тон по ціні 19700,01 гривень за тону (в тому числі ПДВ 14%) згідно видаткової накладної №3 від 11.09.2024 року та виписано податкову накладну за № 3 на загальну суму 1018490 гривень 49 копійок в тому числі ПДВ у розмірі 125077,7794 гривень (далі за тестом - податкова накладна). За результатами обробки реєстрація податкової накладної була зупинена та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Після розгляду поданих підприємством пояснень, 22 жовтня 2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Тернопільській області прийнято рішення №11940667/14038319 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 11.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, незважаючи на те, що підприємство подало всі необхідні документи по даній господарській операції. Підприємство «Альянс» із прийнятим рішенням комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженим Головою комісії ДПС, не погоджується, вважає його протиправними і таким, що підлягає скасуванню, оскільки надані первинні документи підтверджують вказану господарську операцію, за якою складено спірну податкову накладну.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, покликаючись на порушенням норм матеріального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної заяви. Крім того, апелянт зазначає, що наявні в матеріалах справи документи свідчать про те, що Тернопільським окружним адміністративним судом при винесені рішення від 21 лютого 2025 року невірно дано правову оцінку обставинам справи та наданим доказам. В зв'язку із тим, вважає, що неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, зумовило прийняття судом неправомірного рішення від 21 лютого 2025 року.

30.04.2025 відповідачем до суду подано відзив на апеляційну скаргу. У відзиві зазначає, що у платника була можливість надати додаткові документи на розгляд Комісії регіонального рівня до 18.10.2024 включно, проте платником не виконано вимоги повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів та не подано жодних пояснень та документів, відтак Комісією на підставі п. 9 Порядку №520 правомірно прийнято рішення від 22.10.2024 №11940667/14038319. Просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС) суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з огляду на наступні підстави.

Судом встановлені наступні обставини.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Підприємство «Альянс» 01.07.1992 зареєстроване, як юридична особа, основним видом його діяльності є: код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Товариство перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС у Тернопільській області, та є платником податку на додану вартість.

Між Підприємством «Альянс» (Постачальник) та ПП «НВО «Енергоощадні технології» (Покупець) укладено Договір поставки від 19.07.2024.

Згідно пункту 1.1 даного договору постачальник зобов'язується поставити і передати у власність, а покупець прийняти та оплатити сільськогосподарську продукцію урожаю 2024 року, українського походження, на умовах EXW ПП «НВО «Енергоощадні технології», м. Хоростків, вул. Незалежності, 1Д.

Відповідно до п.1.1.1. договору вартість товару, кількість товару, умови поставки товару та якісні показники товару будуть вказані у Додатковій Угоді до даного Договору, яка є невід'ємною частиною даного Договору.

Згідно з п.3.1 та п.3.2 договору ціна товару за одиницю виміру товару зазначається в Додаткових Угодах до цього Договору, які є його невід'ємними частинами. Ціна Договору розуміється як ціна на умовах EXW - склад/елеватор, зазначений в п.4.1 цього Договору.

Загальна вартість цього Договору становить суму вартості Товару, зазначеного у видаткових накладних та/або актах приймання-передачі до даного Договору.

Згідно пункту 4.1 договору поставки, постачальник зобов'язується передати Товар на умовах EXW (франко-склад/елеватор) ПП «Науково-виробниче об'єднання «Енергоощадні технології» (48241, Тернопільська обл., Чортківського р-н, м. Хоростків, вул. Незалежності буд. 1Д). Умови поставки визначаються й розуміються у відповідності з «Інкотермс» 2010, в частині, що не суперечить положенням цього Договору.

На підтвердження передачі товару від постачальника до покупця на зерновому складі постачальник, покупець та зерновий склад підписують трьохсторонній акт приймання - передачі товару у формі, прийнятній для покупця. У разі, якщо зерновий склад має доступ до реєстру складських документів на зерно, на підставі акту приймання - передачі товару зерновий склад видає складські документи на товар на ім'я покупця (пункт 4.2 Договору поставки).

Відповідно до пункту 4.3 Договору, право власності на товар переходить від постачальника до покупця з моменту видачі зерновим складом складського документу на ім'я покупця (якщо зерновий склад видає складські документи на зерно) або підписання постачальником, покупцем та зерновим складом трьохстороннього акту приймання - передачі товару у формі, прийнятній для покупця (у разі, якщо зерновий склад не видає складські документи на зерно). Складський документ повинен бути зареєстрований в основному реєстрі складських документів на зерно, створеному на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №1569 від 17 листопада 2004 року. Реєстрація складського документу не впливає на перехід права власності на товар до покупця, однак є передумовою для оплати товару згідно п. 5.1. цього Договору. У кожному складському документі/ акті приймання - передачі повинно бути вказано, що товар не містить ГМО. Постачальник несе всі витрати по прийманню, доробці і зберіганню товару на зерновому складі до дати видачі складського документу на ім'я покупця (якщо зерновий склад видає складські документи на зерно) або підписання постачальником, покупцем та зерновим складом акту приймання - передачі товару у формі, прийнятній для покупця (у разі, якщо зерновий склад не видає складські документи на зерно) (пункт 4.4 Договору).

11.09.2024 Підприємством «Альянс» відповідно до вищевказаного договору поставки №37/07/24 від 19.07.2024 і додаткової угоди №2 від 11.09.2024 було відвантажено покупцю сою в кількості 51,70 тон по ціні 19700,01 грн за тону (в тому числі ПДВ 14%) згідно видаткової накладної №3 від 11.09.2024.

За результатом господарської операції - надання послуг транспортування позивачем як виконавцем послуг, Підприємством «Альянс» виписано податкову накладну за № 3 від 11.09.2024 на загальну суму 1018490 грн 49 коп. в тому числі ПДВ у розмірі 125077,78 грн, яку направлено для реєстрації в ЄРПН.

Податкова накладна прийнята ДПС, проте її реєстрація зупинена відповідно до квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 27.09.2024 на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України з тієї причини, що обсяг постачання товару/послуги 1201, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Одночасно запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

На виконання пропозиції, зазначеної у квитанції №1 про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної позивачем надано комісії контролюючого органу ряд документів, а саме: пояснення; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2024 року; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01.10.2024; повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язанні з оподаткуванням форми №20-ОПП; договір поставки з ПП "НВО "Енергоощадні технології" від 19.07.2024; додаткова угода до договору поставки від 19.07.2024; видаткова накладна ПП "НВО "Енергоощадні технології" від 11.09.2024; довіреність Чоподайло В.І.; договір поставки з ТОВ "Вітагро Партнер" від 15.02.2024; додатки до договору поставки від 15.02.2024; рахунок на оплату ТОВ "Вітагро Партнер"; платіжні інструкції ТОВ "Вітагро Партнер"; видаткова накладна ТОВ "Вітагро Партнер"; товарно-транспортна накладна ТОВ "Вітагро Партнер"; договір зберігання з ТОВ "Сервіс Агрозахід" від 23.02.2024; договір поставки з ТОВ "Сервіс Агрозахід" від 23.02.2024; рахунок на оплату ТОВ "Сервіс Агрозахід"; платіжні інструкції ТОВ "Сервіс Агрозахід"; видаткові накладні ТОВ "Сервіс Агрозахід"; договір про надання послуг з ПП "Вікнини" від 09.09.2024; рахунок на оплату ПП "Вікнини"; платіжна інструкція ПП "Вікнини"; акт надання послуг по збору врожаю від 09.09.2024 ПП "Вікнини"; договір поставки з ТОВ "Макош Мінерал" від 23.07.2024; додаток до договору поставки від 23.07.2024; рахунок на оплату ТОВ "Макош Мінерал"; платіжна інструкція ТОВ "Макош Мінерал"; видаткова накладна ТОВ "Макош Мінерал"; товарно-транспортна накладна ТОВ "Макош Мінерал"; договір про надання сільськогосподарських послуг з ПАП "Богдан" від 01.09.2024; платіжна інструкція ПАП "Богдан"; календарний план робіт ПАП "Богдан" на 2024 рік; акт надання послуг обробітку землі ПАП "Богдан" від 02.10.2024.

Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області повідомленням від 11.10.2024 №1189705/14038319 проінформовано позивача про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН та зазначено про необхідність надання наступних документів: первинних документів щодо транспортування продукції; складських документів; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також, в додатковій інформації конкретизовано: додатково надати статистичну звітність; картку аналізу зерна; акти списання палива та міндобрив; інформацію щодо місць зберігання товару.

Водночас, даним повідомленням від 11.10.2024 роз'яснено Підприємству "Альянс", що у разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим пункту 9 цього Порядку.

Інших пояснень та/або документів позивачем контролюючому органу надано не було.

Рішенням Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області від 22.10.2024 року №11940667/14038319 відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 11.09.2024.

Підставою відмови у реєстрації податкових накладних вказано ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що надані позивачем документи щодо податкової накладної №3 від 11.09.2024 не підтверджували настання події та дати відвантаження товарів, а отже, і дати виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, а тому не були достатніми для її реєстрації.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (ПК України) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (Порядок № 1246).

Відповідно до пункту 12 цього Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Пунктами 13, 15 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (квитанція).

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. На виконання вказаної норми 11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» №1165.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165) визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 6 Порядку №1165 комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4). У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4). Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном. Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення. За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4). Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет (пункти 7-9 Порядку №1165).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункти 10-11 Порядку №1165).

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 із змінами, внесеними наказом від 12 січня 2023 року №19, який набрав чинності 08 березня 2023 року, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок № 520).

Пунктом 2 цього Порядку визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Реєстр), реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II ПК України.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», Законів України «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261) (пункти 6, 7 Порядку № 520).

Згідно з вимогами пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II ПК України, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II ПК України, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що форма Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає обов'язок комісії регіонального рівня у графі "відмова у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з ненаданням документів" підкреслити серед переліку документів ті документи, які не надані платником податків.

Апеляційний суд зауважує, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт 1 Критеріїв, без наведення відповідної підстави і розрахованих показників за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Апеляційний суд вважає за необхідне зазначити, що усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених нормами ПК України, а не шляхом блокування (зупинення) реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 07.12.2022 по справі №500/2237/20.

Колегія суддів зазначає, що в поясненнях, направлених позивачем на адресу ДПС, згідно поданого звіту про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2024 року №4-сг, підприємство посіяло сою на площі 43,04 га, та зібрало урожай культури в кількості 900 центнерів, що підтверджується звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01.10.2024 року (форма №37-сг).

Відповідно до умов договору №1 від 01.09.2023 року ПАП «Богдан» надало Підприємству «АЛЬЯНС» сільськогосподарські послуги з обробітку земельної ділянки підприємства площею 57,0365 га, з використанням сільгосптехніки, а саме виконання операцій з обробітку грунту (оранка, культивація, дискування), посіву, підживлення, обприскування, збору врожаю, перевезення та інше.

Для посіву Підприємство «АЛЬЯНС» придбало насіння сої «ЕС Командор» (1 репродукція) відповідно до укладеного договору поставки №В50-02/24ТР від 15.02.2024 року у ТОВ «ВІТАГРО ПАРТНЕР» в кількості 3 тони (видаткова накладна №1343 від 08.04.2024 року, ТТН №Р1343 від 08.04.2024 року).

Під час вирощування сої відбувалося її підживлення та оброблення засобами захисту рослин (надалі ЗЗР). Основними постачальниками ЗЗР були ТОВ «ВІТАГРО ПАРТНЕР» (код ЄДРПОУ 37993500), ТОВ «МАКОШ МІНЕРАЛ» (код ЄДРПОУ 41157153), ТОВ «СЕРВІС-АГРОЗАХІД» (код ЄДРПОУ 38038313). Засоби захисту рослин було закуплено та внесено в повному обсязі. Поставка ЗЗР підтверджена відповідними видатковими накладними, на підставі яких складені та зареєстровані податкові накладні.

Відповідно до умов договору від 09.09.2024 року №090924, у вересні 2024 року ПП «Вікнини» (код ЄДРПОУ 32577309) надало підприємству послуги по збору врожаю сої на земельній ділянці площею 43,04 га, та зібрано сою в кількості 90,00 тон, про що вказано у звіті про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01.10.2024 року (форма №37-сг). Зберігання сої власного врожаю відбувалося на складі ПАП «БОГДАН» (код ЄДРПОУ 30556879) згідно умов договору складського зберігання №1 від 02.01.2024 року.

Транспортування сої в кількості 51,70 тон на склад покупця - ПП «Науково-виробниче об'єднання «Енергоощадні технології» здійснювалося автомобільним транспортом ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до умов договору №2 від 11.09.2024 року, що засвідчується товарно-транспортними накладними. Покупцем отримана сільськогосподарська продукція оплачена в повному обсязі.

Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що позивачем надано письмові пояснення з копіями первинних та інших документів, які повністю відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкових накладних. Також, апеляційний суд зауважує, що позивачем виконано обов'язок з сплати задекларованого в податковій накладній ПДВ, що є ще одним підтвердженням реальності проведеної господарської операції.

Таким чином, незважаючи на зроблений висновок судом першої інстанції, вимоги про визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.10.2024 року №11940667/14038319 є обґрунтованими та наявні всі підстави для задоволення позовних вимог.

Як випливає зі змісту пункту 201.10 статті 201 ПК України за відсутності квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, коли її було надіслано продавцем.

У свою чергу визнання неправомірним неприйняття податкової накладної для реєстрації тягне настання наслідків, передбачених у пункті 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Отже, податкова накладна вважається прийнятою протягом того операційного дня, коли вона була надіслана платником податків для реєстрації.

Отже, апеляційний суд вважає, що зобов'язання Державну податкову службу здійснити реєстрацію РК/ПН в ЄРПН саме датою подання їх на реєстрацію є належним способом захисту прав платника податків, оскільки визначення дати реєстрації ПН в ЄРПН безумовно впливає на питання формування податкових зобов'язань та податкового кредиту у відповідні звітні податкові періоди.

Також, відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що при поданні адміністративного позову позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн за подання адміністративного позову та 4542,00 грн. (3028,00*1,5) за подання апеляційної скарги на рішення суду. Оскільки, Восьмий апеляційний адміністративний суд у своїй постанові дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, то таким чином на користь позивача слід стягнути 7570,00 грн. (3028,00 + 4542,00) сплаченого судового збору.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09.12.1994, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.

В розумінні ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним, обґрунтованим та відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до статті 317 КАС України підставами для скасування рішення або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Підприємства «Альянс» задовольнити.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2025 року у справі № 500/7281/24 скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов Підприємства «Альянс» задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Тернопільській області від 22.10.2024 №11940667/14038319 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 11.09.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Підприємством «Альянс» податкову накладну №3 від 11.09.2024 року.

Стягнути з Головного управління ДПС у Тернопільській області (код ЄДРПОУ - 44143637) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Підприємства «Альянс» (код ЄДРПОУ - 14038319) сплачений судовий збір в сумі 3785 (три тисячі сімсот вісімдесят п'ять) грн 00 коп.

Стягнути з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ - 43005393) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Підприємства «Альянс» (код ЄДРПОУ - 14038319) сплачений судовий збір в сумі 3785 (три тисячі сімсот вісімдесят п'ять) грн 00 коп.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. І. Довга

судді О. М. Гінда

Т. І. Шинкар