Постанова від 03.07.2025 по справі 380/12865/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/12865/24 пров. № А/857/27173/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Ніколіна В.В.,

суддів - Гінди О.М., Матковської З.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року (суддя - Брильовський Р.М., м. Львів) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у червні 2024 року звернувся до суду з адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову в призначенні пенсії № 134550025814 від 05.01.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування з 28.05.1998 по 30.06.2000 згідно довідки головного управління ДПС у Львівській області № 11390/АП/13-01-54-05 від 17.11.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу та відобразити в індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування з 01.06.2009 по 31.12.2009 в повному обсязі (7 місяців), а саме: за червень 2009 року - 30 днів, за липень 2009 року - 31 день, за серпень 2009 року - 31 день, за вересень 2009 року - 30 днів, за жовтень 2009 року - 31 день, за листопад 2009 року - 30 днів, за грудень 2009 року - 31 день;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу та відобразити в індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) періоди виплати допомоги по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 з 04.05.2020 по 31.07.2020 та з 10.08.2020 до 29.06.2021, а саме: за травень 2020 року - 28 днів, за червень 2020 року - 30 днів, за липень 2020 року - 31 день, за серпень 2020 року - 22 дні, за вересень 2020 року - 30 днів, за жовтень 2020 року - 31 день, за листопад 2020 - 30 днів, за грудень 2020 року - 31 день, за січень 2021 року - 31 день, за лютий 2021 року - 28 днів, за березень 2021 року - 31 день, за квітень 2021 року - 30 днів, за травень 2021 року - 31 день, за червень 2021 року - 29 днів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу та відобразити в індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) на пільгових умовах - у розрахунку один місяць служби за три місяці період з 15.03.2022 по 29.04.2022, коли брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відобразити у відомостях по спеціальному стажу період проходження військової служби з червня 2023 року по даний час;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву від 02.01.2024 про призначення пенсії за віком, з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 2 січня 2024 року позивач звернувся у Франківський відділ обслуговування громадян у м. Львові (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком як учасник бойових дій. Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області рішенням від 5.01.2024 №134550025814 відмовило позивачу в призначенні пенсії та зазначило, що страховий стаж особи становить 22 роки 7 місяців 1 день. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано період здійснення підприємницької діяльності з 27.05.1997 по 31.12.2004. Зазначає, що на головній сторінці в особистому кабінеті на порталі Пенсійного фонду України вказано загальний страховий стаж - 28 років 2 місці 20днів. Вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняло рішення, що суперечить законодавству про пенсійне забезпечення, чим порушило право на соціальний захист.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 № 134550025814 від 05.01.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування з 28.05.1998 по 30.06.2000. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування з 01.06.2009 по 31.12.2009 в повному обсязі. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди виплати допомоги по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 з 04.05.2020 по 31.07.2020 та з 10.08.2020 до 29.06.2021. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах - у розрахунку один місяць служби за три місяці період з 15.03.2022 по 29.04.2022, коли ОСОБА_1 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відобразити у відомостях по спеціальному стажу період проходження військової служби з червня 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву від 02.01.2024 про призначення пенсії за віком, з урахуванням висновків суду. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням в частині задоволених позовних вимог, його оскаржив відповідач - Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що страховий стаж позивача становить 22 роки 07 місяців 01 дні. До страхового стажу не зараховано: період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування з 28.05.1998р. по 30.06.2000р. згідно довідки головного управління ДПС у Львівській області № 11390/АП/13-01-54-05 від 17.11.2023, у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків; період здійснення підприємницької діяльності з 27.05.1997 по 31.12.2004 відповідно до довідки головного управління ДПС у Львівській області від 17.11.2023 № 11390/АП/13-01-54-05, оскільки відсутня інформація про систему оподаткування, на якій перебував заявник та інформація про сплату страхових внесків за зазначений період. Зарахування часу проходження військової служби в особливий період (в кратності 1:3) з 15.03.2022 по 29.04.2022 не передбачено чинним законодавством. Вважає, позивач не має права на призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058 оскільки у позивача відсутня одна із обов'язкових умов для призначення пенсії, а саме недостатньо страхового стажу.

Частиною 1 ст. 308 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Оскільки, позивачем не подано апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, а відповідачем оскаржується рішення в апеляційному порядку судове рішення суду в задоволених позовних вимог, предметом розгляду в суді апеляційної інстанції, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 308 КАС України, є законність і обґрунтованість судового рішення суду лише у цій частині.

Позивач подав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити таку без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), апеляційний суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 12 червня 2023 року

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком як учасник бойових дій.

Заява від 02.01.2024 відповідно до екстериторіального розподілу єдиної черги завдань, розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 5 січня 2024 року відмовлено у призначенні пенсії позивачу та зазначено, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, яким надано статус учасника бойових дій відповідно статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», після досягнення чоловіками 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років. Страховий стаж особи становить 22 роки 7 місяців 1 день. До страхового стажу не зараховано період здійснення підприємницької діяльності з 27.05.1997 по 31.12.2004 відповідно до довідки головного управління ДПС у Львівській області від 17.11.2023 №11390/АП/13-01-54-05, оскільки відсутня інформація про систему оподаткування, на якій перебував заявник та інформація про сплату страхових внесків за зазначений період. Права на призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону, з урахуванням наявних документів, заявник не має в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Не погодившись із відмовою у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян врегульоване статтею 115 Закону № 1058-IV.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 20 і 21 ст. 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п. 12 та 13 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 19 ст. 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п. 11 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абз. 4 і 5 ч. 1 ст. 10-1 зазначеного Закону, а також абз. 6 ч. 1 ст. 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Аналіз пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV дає підстави для висновку, що правом на дострокове призначення пенсії за визначених умов, наділені не всі особи зі статусом учасника бойових дій, а тільки ті особи, які відносяться до числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Стосовно зарахування до страхового стажу періоду ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування з 28.05.1998 по 30.06.2000 та 01.06.2009 по 31.12.2009.

Згідно статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. З 01.01.2004 страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (згідно сплати страхових внесків).

Відповідно до частини 3-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

З системного аналізу наведеної норми слідує, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 Закону № 1058-ІV включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру.

Таким чином, обов'язковою умовою для зарахування до страхового стажу періоду здійснення особою підприємницької діяльності є сам лише факт сплати за такий період внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиного соціального внеску) незалежно від їх розміру.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1), для підтвердження страхового стажу до 01.01.2004 подаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок №637), а за період роботи починаючи з 01.01.2004 - за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з Порядком №637, за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків, до трудового стажу зараховується - час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю заснованою на приватній власності та на виключно їхній праці за період до 1 травня 1993р., а також, час роботи осіб, які займаються веденням особистого селянського господарства.

Зараховуються до трудового стажу фізичних осіб-підприємців періоди проведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, на підставі довідки про реєстрацію особи як суб'єкта підприємницької діяльності. Або довідки, виданої податковою інспекцією про перебування на обліку як суб'єкта підприємницької діяльності із зазначенням системи оподаткування та інформації про сплату податку.

Згідно Порядку 22-1, період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності (крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування), з 01.07.2000 р. підтверджується - довідкою з бази даних Реєстру застрахованих осіб (форма ОК-5). Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004 підтверджується спеціальним торговим патентом або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01.01.2004 - довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб.

Згідно з матеріалами справи, відповідно до довідки Головного управління ДПС у Львівській області від 17.11.2023 №11390/АП/13-01-5405 ОСОБА_1 був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності без статусу юридичної особи з 27.05.1997 по 27.12.2019.

Суд враховує, що отримання особою доходу передбачає сплату відповідних податків.

При цьому, адмініструє сплату податків відповідний податковий орган.

Адміністрування сплати страхових внесків (єдиного внеску) так само покладено на відповідний державний орган. Особа не може нести відповідальність за наповнення реєстру застрахованих осіб.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 26 жовтня 2022 року у справі №640/25128/19.

Таким чином позивачу слід зарахувати період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування з 28.05.1998 по 30.06.2000 та 01.06.2009 по 31.12.2009.

Стосовно зарахування до страхового стажу періоду з 04.05.2020 по 31.07.2020 та з 10.08.2020 до 29.06.2021 періоду виплати допомоги по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Відповідно до абзацу третього частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Згідно з матеріалами справи, відповідно до запиту Управління пенсійного забезпечення Львівським обласним центром зайнятості 14 лютого 2024 року зазначено, що «Львівським міським центром зайнятості перераховувались кошти ТзОВ «Аудиторська компанія «Універсальний консалтинг» для виплати допомоги по частковому безробіттю для працівників, які перебували з роботодавцем в трудових відносинах, в т.ч. для ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ). Період отримування допомоги з часткового безробіття з 04.05.2020 до 31.07.2020 та з 10.08.2020 до 29.06.2021».

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання внесення інформації до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 10 жовтня 2023 року № 1067 передбачено, що Пенсійний фонд України, Міністерство економіки разом з Державним центром зайнятості повинні забезпечити "до 31 грудня 2023 р. внесення до реєстру застрахованих осіб наявної інформації про осіб, які отримували допомогу по частковому безробіттю відповідно до статей 47 і 47 і Закону України "Про зайнятість населення" та/або одноразову матеріальну допомогу суб'єктам господарювання відповідно до Закону України "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" за період з 1 березня 2020 р. до 1 листопада 2023 р., з використанням механізму, який визначено Порядком".

В пункті 42 Постанови Верховного Суду України від 26 жовтня 2022 року в справі №640/25128/19 висловлена позиція, що адміністрування сплати страхових внесків (єдиного внеску) покладено на відповідний державний орган. Особа не може нести відповідальність за наповнення реєстру застрахованих осіб.

Таким чином позивачу слід зарахування до страхового стажу період з 04.05.2020 по 31.07.2020 та з 10.08.2020 до 29.06.2021 періоди виплати допомоги по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Стосовно вимоги зарахувати до страхового стажу у розрахунку один місяць служби за три місяці період з 15.03.2022 по 29.04.2022, коли брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII встановлює порядок обчислення стажу роботи для призначення трудових пенсій (зокрема, за віком), згідно якому військова служба у складі діючої армії у період бойових дій зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Отже, в спірному випадку слід керуватись також нормами, що регулюють питання пенсійного забезпечення військовослужбовців.

Згідно статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII в редакції на час виникнення спірних правовідносин, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період (ч.6 ст.2 цього Закону).

Процедура надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413, згідно якому особам, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, командирами (начальниками) військових частин (органу, підрозділу) чи іншого керівника установи, закладу, надаються довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ, як в ньому зазначено, відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до ст. 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана з захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно з ст. 17-1 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" встановлено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

В свою чергу, абз.1 п.1 цієї постанови визначені такі особи: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи, зазначені у пункті ж статті 1-2 такого Закону.

Згідно з матеріалами справи, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_3 від 25.07.2022 №1951 ОСОБА_1 в період з 15.03.2022 по 29.04.2022 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

З огляду на наведені правові норми в їх сукупності, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиці висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17, від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) та від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.

Апеляційний суд резюмує, що спірне рішення про відмову у призначенні пенсії підлягало скасуванню, а вказані періоди роботи підлягали зарахуванню до страхового стажу позивача.

Як убачається з апеляційної скарги, наведені в ній доводи щодо помилковості висновків суду у цій справі фактично зводяться до необхідності нової правової оцінки обставин у справі та дослідження наявних у матеріалах справи доказів. Водночас зазначеним доводам судом першої інстанції вже була надана належна правова оцінка.

Інших доводів на підтвердження обґрунтованості заявлених позовних вимог позивач не навів, що не дає підстав вважати висновки суду першої інстанцій помилковими, а застосування ним норм матеріального та процесуального права - неправильним.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року у справі № 380/12865/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя В. В. Ніколін

судді О. М. Гінда

З. М. Матковська