Справа № 752/7512/25
Провадження № 1-кс/752/2882/25
Іменем України
01 квітня 2025 року м. Київ
Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду м. Києва клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування злочинів проти довкілля СУ ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором відідлу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 за дорученням компетентних органів Латвійської Республіки про надання міжнародної правової допомоги у кримінальній справі №12700001623 від 16.01.2023 року, -
Слідча в особливо важливих справах відідлу розслідування злочинів проти довкілля СУ ГУ НП у м. Києві ОСОБА_5 звернулася до слідчого судді із вказаним клопотанням, у якому просить надати тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходитьс яза адресою: АДРЕСА_1 .
Слідча обґрунтовує вказане клопотання тим, що відділом розслідування злочинів проти довкілля СУ ГУ НП у м. Києві виконується запит компетентних органів Латвійської Республіки про надання міжнародної правової допомоги у кримінальній справі №12700001623 від 16.01.2023 року.
Згідно запиту встановлено, що відділом по боротьбі з економічними злочинами Бюро кримінальної поліції Управління Курземського регіону Державної поліції проводиться розслідування у кримінальній справі № 12700001623 від 16.01.2023 на підставі висновку Служби фінансової розвідки від 10.01.2023 за № 3-9.1/MZ-23-1 щодо обґрунтованих підозр, що в період часу з 2013 року по 2018 рік в межах складної та економічно необґрунтованої схеми угод по рахунках декількох юридичних осіб, у тому числі компаній « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (країна реєстрації Гонконг) та « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (країна реєстрації Великобританія) в ліквідуючому акціонерному товаристві « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (далі - ЛАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») використовувались для того, щоб маскуючи та приховуючи походження грошових коштів, їх рух та приналежність, імовірно для легалізації коштів, отриманих внаслідок вчинених закордоном, можливо в Туреччині та Україні, конкретно не ідентифікованих правопорушень.
З огляду на вищевказані обставини, з метою попередження вчинення нових злочинів та розкриття даного злочину, в компетентних органах Латвійської Республіки виникла необхідність в отриманні відомостей в ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Отримати іншим способом вищевказані відомості неможливо, так само як і
отримати доступ до речей, документів та інформації в ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно зі ст. 556 КПК України на прохання запитуючої сторони уповноважений (центральний) орган України має право вжити додаткових заходів для забезпечення конфіденційності факту отримання запиту про міжнародну правову допомогу, його змісту та відомостей, отриманих в результаті його виконання.
Необхідність виконання запиту про міжнародну правову допомогу обґрунтовується тим, що для прийняття законного і обґрунтованого процесуального рішення у кримінальній справі, встановлення всіх обставин зазначеного злочину, виконання слідчих і процесуальних дій на території України має важливе значення, зберігає свою актуальність і продиктовано виключно інтересами встановлення істини у кримінальній справі.
У судове засідання слідча не з'явилася, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлялася належним чином. До початку розгляду клопотання подала заяву про розгляд вказаного клопотання без її участі, клопотання підтримала та просила його задовольнити. Також просила розглянути вказане клопотання без виклику особи, у якої необхідно отримати інформацію, пояснюючи тим, що виклик у судове засідання посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 може призвести до передчасного розголошення відомостей, які безпосередньо стосуються суті запиту компетентних органів Латвійської Республіки про надання міжнародної правової допомоги у кримінальній справі №12700001623 від 16.01.2023 року і процесуальних дій, які заплановано провести з метою збору доказів.
Слідчий суддя визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, враховуючи достатньо обгрунтовані аргументи слідчого.
Відповідно до ч. 5 ст. 27 КПК України під час судового розгляду та у випадках, передбачених цим Кодексом, під час досудового розслідування забезпечується повне фіксування судового засідання та процесуальних дій за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. Офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, здійснений судом у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Положеннями ч. 1 ст. 107 КПК України визначено, що рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію.
Таким чином, слідчий суддя визнав за можливе розглянути вказане клопотання за відсутності слідчого та без фіксування судового засідання за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.
Слідчий суддя, дослідивши вказане клопотання та документи, якими воно обґрунтовується, вважає необхідним задовольнити його, виходячи з наступного.
У відповідності до ст. 561 КПК України на території України з метою виконання запиту про надання міжнародної правової допомоги можуть бути проведені будь-які процесуальні дії, передбачені цим Кодексом або міжнародним договором.
Згідно ч. 1 ст. 562 КПК України, якщо для виконання запиту компетентного органу іноземної держави необхідно провести процесуальну дію, виконання якої в Україні можливе лише з дозволу прокурора або суду, така дія здійснюється лише за умови отримання відповідного дозволу в порядку, передбаченому цим Кодексом, навіть якщо законодавство запитуючої сторони цього не передбачає. Підставою для вирішення питання щодо надання такого дозволу є матеріали звернення компетентного органу іноземної держави.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Зі змісту ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Абзацом першим ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи наведені положення законодавства та беручи до уваги, що матеріалами клопотання слідчого підтверджено, що документи, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 тимчасовий доступ до яких просить надати слідча, не є такими, доступ до яких заборонено законом, мають суттєве значення для встановлення та виключне значення для доведення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також досягнення його дієвості, оскільки наявні в них відомості можуть бути використані як докази, отримати які іншим способом неможливо, вважаю, що клопотання слідчого слід задовольнити з можливістю вилучення запитуваної інформації та документів у формі належно завірених копій.
Керуючись ст. ст. 3, 107, 110, 159-166, 309, 372 КПК України, -
1. Клопотання задовольнити.
2. Надати дозвіл слідчим відділу розслідування злочинів проти довкілля СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 на тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічна, перед звільненням, кандидата на посаду), у тому числі виправлені декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, опубліковані в Реєстрі на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_5 за звітний період 2013-2018 роки (включно) із повним обсягом інформації подані ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 .
3. Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
4. Уповноваженим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 надати (забезпечити) тимчасовий доступ до вказаних документів, зазначеним в ухвалі особам, підготувати для можливості їх вилучення завірених належним чином копії.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
6. У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
7. Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1