Рішення від 24.06.2025 по справі 712/7516/25

Справа № 712/7516/25

Провадження № 2-а/712/208/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 року Соснівський районний суд м. Черкас у складі:

головуючого судді - Пересунька Я.В.,

при секретарі - Руденко А.В.,

за участі представника позивача - адвоката Яцюка М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

1. Стислий виклад позицій сторін.

1.1. У червні 2025 року адвокат Яцюк М.В., який діє в інтересах ОСОБА_2 , звернувся до суду з указаним адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову від 18.03.2025 року № 1170/М/2024 у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 статті 210-1 КУпАП, складену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 , надіслати справу на новий розгляд до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

1.2. Позов обґрунтовано тим, що 23 травня 2025 року представник позивача адвокат Яцюк М. В. отримав відповідь на адвокатський запит, в якому, серед іншого, надано постанову 1170/М/2025, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення та притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу 17000 грн.

1.3. Вважає, що постанова від 18 березня 2025 року не відповідає вимогам законності та обґрунтованості. Зокрема, постанову прийнята без доказів вини особи; у тексті постанови зазначено: «…гр. ОСОБА_4 … по повістці 18 січня 2025 до ІНФОРМАЦІЯ_2 не з'явився, про поважність причин неприбуття у строки визначені статтею 22…». Водночас повістку про виклик до ТЦК та СП він не отримував.

1.5. До адвокатського запиту надано копію повістки на 18 січня 2025 року, але жодного доказу про те, що позивач отримав повістку до 18 січня 2025 року - не надано. Більше того, відсутні відомості, що до 17 березня 2025 року позивач взагалі знав про таку повістку; у протоколі та постанові відсутні посилання на рекомендоване поштове відправлення, відсутні посилання на опис вкладення у відправлення.

1.6. Позивач звернув увагу й на те, що відповідач проживає у м. Черкаси, а відправлення представником відповідача повістки відбулось із м. Києва.

1.7. Крім того, в протоколі та постанові відсутні будь-які посилання на докази, на підставі яких можна було встановити наявність складу адміністративного правопорушення, а сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може підтвердити наявність складу адміністративного правопорушення.

2. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі

2.1. Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкас від 03 червня 2025 року поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з указаним позовом, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

2.2. Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкас від 11 червня 2025 року зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) надати суду відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ЄДРПВР) щодо оновлення даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зокрема в частині адреси, яку він вказував при оновленні даних.

2.3. Відзив на позов до суду не надходив.

2.4. У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Підтвердив, що при оновленні даних у ТЦК та СП ОСОБА_1 вказував саме ту адресу, на які відповідач начебто й направляв повістку.

2.5. Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 у судове засідання не з'явився, про день та час розгляду повідомлений належним чином.

3. Фактичні обставини, встановлені судом.

3.1. Судом установлено, що засобами поштового зв'язку, а саме рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, ІНФОРМАЦІЯ_5 направив ОСОБА_1 повістку № 1765555, сформовану за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, про виклик до ТЦК на СП на 18 січня 2025 року. Указаний конверт із повісткою було повернуто поштою з відміткою про відсутність особи за адресою місця проживання особи.

3.2. 13 березня 2025 року оператором мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 солдатом ОСОБА_5 складено протокол № 1170/М/2025 про адміністративне правопорушення, згідно з яким 13 березня 2025 року 0 19 год 30 хв громадянин ОСОБА_1 був доставлений працівниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в ході перевірки облікових даних було з'ясовано, що стосовно громадянина ОСОБА_1 було направлено електронне звернення до Черкаського районного управління поліції згідно статті 259 КУпАП щодо доставлення особи для складання протоколу про адміністративне правопорушення 210-1, так як громадянин ОСОБА_1 не з'явився за повісткою № 1765555 до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 18 січня 2025 року.

3.3. Постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_3 від 18 березня 2025 року № 1170/ М/2025 на ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 17 000 грн. за вчинення адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Указаною постановою встановлено, що 13 березня 2025 року відносно громадянина ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення № 1170/ М/2025 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП у зв'язку з неприбуттям за повісткою 18 січня 2025 року.

3.4. В ході розгляду справи з пояснень громадянина ОСОБА_1 , відображених працівником ТЦК та СП у протоколі про адміністративне правопорушення, було встановлено, що за викликом (повісткою) для визначення його призначення на особливий період до ІНФОРМАЦІЯ_2 він не з'являвся, так як не отримував повістку. Своєю бездіяльністю під час дії особливого періоду громадянин порушив вимоги ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ зі змінами та вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КК України.

3.5. У судовому засіданні представник позивача не заперечував тієї обставини, що оновлюючи свої дані для ТЦК та СП, ОСОБА_1 зазначив адресу місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 .

3.6. Повістку № 1765555 ІНФОРМАЦІЯ_2 на імя ОСОБА_1 було направлено за адресою: АДРЕСА_2 і повернуто без вручення у зв'язку з відсутністю адресата.

4. Норми права, які застосував суд.

4.1. Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

4.2. Статтею 235 КУпАП визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

4.3. За змістом частини першої статті 259 КУпАП, з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, порушника може бути доставлено до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

4.4. За змістом статті 245 КУпАП завданням в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

4.5. Відповідно до частини першої статті 245 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

4.6. Згідно зі статтею 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

4.7. Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

4.8. Приписами статті 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

4.9. Відповідно до статті 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.

4.10. Відповідно до частини першої статті 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина друга статті 210-1 КУпАП).

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громад (частина третя статті 210-1 КУпАП).

Отже, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію є адміністративним правопорушенням, за яке передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу.

4.11. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і діє по теперішній час.

4.12. Згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022 оголошено проведення загальної мобілізації.

4.13. Відповідно до статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-ХІІ «Про оборону України» (далі - Закон №1932-ХІІ) особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Отже, з 24 лютого 2022 року в Україні діє особливий період.

4.14. Згідно зі статтею 1 Закону України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

4.15. Статтею 3 Закону №2232-ХІІ встановлено, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

4.16. Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-ХІІ).

4.17. Згідно статті 22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період (частина перша).

4.18. Процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (надалі - Порядок), що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.

4.19. Відповідно до пункту 28 зазначеного Порядку, виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

4.20. Пунктом 36 вищезазначеного Порядку передбачено, що за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання резервісти та військовозобов'язані можуть бути оповіщені через дільниці оповіщення шляхом їх виклику до таких дільниць та вручення повісток, отриманих від районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки представниками цих дільниць, та вручення повісток за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання; представниками районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад; представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки особисто або засобами зв'язку; групами оповіщення, до складу яких можуть включатися представники районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, поліцейські, а також під час оповіщення мешканців багатоквартирних будинків - керівник установи (організації) або фізична особа - підприємець, яка надає послуги з управління багатоквартирними будинками, або голова правління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

4.21. Згідно із п. 41 вказаного Порядку належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

4.22. Відповідно до статті 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності (частина перша). Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності (частина друга).

4.23. Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу (частина третя).

4.24. Згідно частини п'ятої статті 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України (у частині правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України), якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України підтвердних документів про отримання особою виклику.

5. Мотивована оцінка і висновки суду.

5.1. Висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, а також відповідати принципу законності.

5.2. Повернення до ІНФОРМАЦІЯ_2 без вручення конверту з повісткою № 1765555 про виклик ОСОБА_1 , направленого на повідомлену ним адресу при уточненні своїх персональних даних, свідчить про належне вручення такої повістки відповідно до п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.

5.3. За таких обставин, ОСОБА_1 правомірно було затримано 13 березня 2025 року співробітниками патрульної поліції та доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

5.4. З огляду на положення ч. 5 ст. 258 КУпАП, відповідальний співробітник ІНФОРМАЦІЯ_2 мав право не складати протокол про адміністративне правопорушення, але все ж таки склав такий протокол за № 1170/М/2024, що суд розцінює як додаткову гарантію прав ОСОБА_1 .

5.5. У той самий час співробітником ТЦК та СП було роз'яснено права ОСОБА_1 за ст. 268 КУпАП, а також повідомлено про час та місце розгляду справи, зокрема, про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП на 14 год. 00 хв. 18 березня 2025 року.

5.6. Оскільки ОСОБА_1 був повідомлений про час та місце розгляду його справи за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП на 14 год. 00 хв. 18 березня 2025 року, але на розгляд справи не з'явився, то начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 ухвалив постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за неявку за повісткою до ТЦК та СП.

5.7. Досліджені судом докази свідчать про те, що при прийнятті постанови № 1170/ М/2024 від 18 березня 2025 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 полковник ОСОБА_3 діяв у межах своїх повноважень та з урахуванням чинного законодавства, а відтак оспорювана постанова є правомірною та скасуванню не підлягає.

5.8. Доводи позивача про ненадання відповідачем доказів вчинення конкретного адміністративного правопорушення - спростовуються дослідженими судом доказами.

Керуючись ст. ст. 33, 210-1, 222, 258, 293КУпАП, ст. ст. 2, 6, 77, 80, 94, 159-162, 167, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ;

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 .

Повний текст рішення суду складено 30 червня 2025 року.

Суддя: Я.В. Пересунько